کتاب و کتابخوانی (بازدید: 261)
دوشنبه 30/5/1391 - 23:45 -0 تشکر 520740
با نویسندگان

تنور داغ فرهنگ در سرمای کتابخوانی

گپی با فرهنگی ترین نانوای دنیا


آقای نجفی دردوران عُسرت کتابخوانی با شعار ترویج کتاب آستین ها را بالا زده و نانوایی خود را به سالن مطالعه تبدیل کرده و در ماه مبارک رمضان صفهای شلوغ نانوایی فرهنگ، مکانی شده است برای تامین غذای روح و جان.


تنور داغ فرهنگ در سرمای کتابخوانی

نانوایی فرهنگ واقع در خیابان دکتر نیسانیان شهر اراک است که صاحب این نانوایی به شغل و حرفه خود افتخار می کند و در کنار فعالیت و کار روزانه خود حدود چهار سال است که یک حرکت فرهنگی را آغاز کرده است. استاد فرهنگ که تحصیلات خود را قبل از پیروزی انقلاب در رشته مهندسی برق و الکترونیک به پایان رسانده بعد از گذراندن دوران سربازی (از فروردین سال 65) حرفه پدر را پیشه خود کرده و از شغل خود بسیار راضی است.

ستون معرفت در نانوایی فرهنگ

وی می گوید: از کودکی به رشته ادبیات و استادی ادبیات علاقمند بوده و امروز که در حرفه نانوایی خدمت می کند ستونی را در نانوایی به نام ستون معرفت نام نهاده و نکات پند آموز و جالب را از کتاب ها استخراج می کند و برای مطالعه مشتریان به این ستون می چسباند.

تنور داغ فرهنگ در سرمای کتابخوانی

استاد فرهنگ که خود اهل شعر و ادب و داستان است، همچنین مکانی را همچون تخته سیاه مدرسه به چسباندن مطالب، اشعار، آیات و احادیث، کلام بزرگان و پیام های فرهنگی اختصاص داده است که مشتریان در زمان حضور در نانوایی از این نکات بهرمند می شوند.

استاد فرهنگ می گوید: استقبال مردم از ستون معرفت و تابلو اطلاعات این نانوایی جرقه ای در ذهن من برای آوردن کتاب به نانوایی شد.

وی در ادامه می افزاید: در مرحله اول 300 جلد کتاب از کتاب های قدیمی موجود در منزل، با عناوین تاریخی، شعر و داستان، روانشناسی، فلسفه وعرفان، ادعیه و .... کار را شروع کردم و سپس مشتریان ضمن استقبال از این کتابخانه کوچک با اهداء کتاب به تجهیز آن کمک کردند.

 در زمانه ای که خبر از سرانه پایین مطالعه در کشور و تاکید بر فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، فردی آستین همت را بالا زده و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در نانوایی خود تلاش می کند.

تنور داغ فرهنگ در سرمای کتابخوانی
اهداء کتاب از سوی نویسندگان

استاد فرهنگ اهداء کتاب از سوی نویسندگان به این کتابخانه را مایه افتخار خود دانست و گفت: استادان بزرگی همچون یوسف علی میرشکاک، با اهدا کتاب فرامرزنامه و علی معلم با اهداء کتاب اشعار خود به این کتابخانه صفا داده و مایه افتخار من است که نویسندگان استانی و کشوری این لطف را در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی کردند.

وی همچنین به تقدیر مصطفی مشایخی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از این کار فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایشان نیز پس از بازدید از کتابخانه فرهنگ تعدادی کتاب به این کتابخانه هدیه کرد.

ادبیات سخن گفتن با مردم را از درون کتاب ها بدست آوردم

استاد فرهنگ در بخش دیگری از گفتگو می گوید من اعتقاد دارم ارتباط با مردم ادبیات خاص می خواهد و افرادی که به واسطه شغل خود هر روز با صدها فرد پیر و جوان، زن و مرد و با گرایش و تفکر و اندیشه متفاوت سروکار دارند باید چگونگی برخورد با مردم را بدانند و من این ادبیات را از درون کتاب ها به دست آورده ام.

وی در ادامه گفت: من این کار را برای دلم انجام می دهم و این کار دل مورد استقبال مردم قرار گرفت و بیشتر افراد به ویژه جوانان از این کتابخانه استقبال و دیدن کرده و هم از کتاب ها بهره می گیرند و هم نان می خرند.

استاد فرهنگ با بیان اینکه افراد در زمانی که در نانوایی در حال انتظار هستند به مطالعه می پردازند و خیلی ها هم کتاب ها را به امانت می برند اما افرادی هم هستند که کتاب ها را بر نمی گردانند و یا بعضی ها آن ها را می فروشند اما من باز هم خوشحالم که کتاب فروخته شده الان در اختیار کسی است که از آن استفاده می کند.

تنور داغ فرهنگ در سرمای کتابخوانی
کتاب به انسان ارزش و بها می دهد

استاد فرهنگ می گوید: به نظر من کتاب به انسان ارزش و بها می دهد و برای من ارزشمند است که بخش کوچکی از این امر در نانوایی من صورت می گیرد.

 نوشتن مقاله ادبی، داستان و شعر از دیگر کارهای استاد فرهنگ است که ایشان می گوید در محافل ادبی و فرهنگی و حتی محافل شعری که با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و حضور استادان بزرگ ادبیات کشور برگزار می شود هم شرکت کرده است.

در زمانه ای که خبر از سرانه پایین مطالعه در کشور و تاکید بر فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، فردی آستین همت را بالا زده و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در نانوایی خود تلاش می کند.

گرایش به مطالعه و کتابخوانی یک وفاق ملی و عزم عمومی برای رونق بخشیدن به فرهنگ کتابخوانی می خواهد و هر کس باید سهم خود را در این راستا انجام دهد، همانند استاد فرهنگ.

what`s life?life is love.
چهارشنبه 1/6/1391 - 12:43 - 0 تشکر 523233

سلام

احسنت ... چه ابتکاری... خیلی جالبه. چطور حاضر شد از کار مرتبط با رشته ی تحصیلیش دست بکشه؟!!!!

الان من یه خبر خوندم که یه نانوایی توی اردکان هم یه همچین کاری کرده

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی