انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 285)
دوشنبه 30/5/1391 - 18:14 -0 تشکر 520447
اشک و گریه

خاصیت اشک است ؛

اینکه هم چشم را پاک میکند وبعد از آن ،  هم دل را ..

دوشنبه 30/5/1391 - 18:16 - 0 تشکر 520449

چرا گریه می کنیم؟


باور کردنش سخت است. اما خیلی کم آدم هایی پیدا می شوند که درباره گریه مطالعه کنند. چون که به قول دانشمندی:"گریه سؤال خیلی بزرگی است". دانشمندی به نام "پاول ورل" در دانشگاه ایالتی واشنگتن رفتار حیوانات را مطالعه كرده. او جزو آدم هایی است که فکر می کنند رفتار به رشد و تکامل تدریجی آدم در طول زندگیش برمی گردد. زیرا كه خیلی از رفتارهای ما از همین رشد و تکامل سرچشمه می گیرند.


دوشنبه 30/5/1391 - 18:17 - 0 تشکر 520450

"گریه سؤال خیلی بزرگی است"


بنابراین از این جا شروع می كنیم كه گریه شكلی از ارتباط است (یادتان نرود كه ما داریم  حدس می زنیم). در حقیقت در ابتدا تنها شكل ارتباط یک بچه خیلی کوچک است. خودتان را جای یک بچه خیلی کوچک تصور كنید كه به پشت دراز كشیده اید. مات و مبهوت به این جهان جدید بسیار شگفت انگیز خیره شده اید. شما نمی توانید حرف بزنید یا بخزید یا حتی فكر كنید یا خیلی واضح چیزها را ببینید. اما بدن شما می گوید:"من گرسنه ام". در این حالت هیچ کاری نمی توانید انجام بدهید جز این که جیغ بکشید.


دانشمندانی كه به رشد و تکامل انسان فكر می كنند،‌ درباره فایده رشد و تحول او هم فکر می کنند". چون که به طور کلی رشد و تکامل به شما كمك می كند تا به حیاتتان ادامه بدهید و همین طور بتوانید ژن هایتان را به فرزندانتان بدهید. همین ژن ها وقتی بچه کوچک گرسنه اش می شود وادارش می کند جیغ بکشد تا زنده بماند.


از نظر تكنیكی اگر شما کمتر از دو ماه داشته باشید، واقعاً گریه نمی كنید- البته اگر گریه را به عنوان اشك ریختن تعریف كنید. بچه ها گریه همراه با اشک را تا حدود دو ماهگی شروع نمی کنند. اما در بچه های زیر دو ماه همان جیغ زدن هم نتیجه می دهد و اشك ها هم بعداً به آن اضافه می شود.


در واقع سه نوع اشك وجود دارد. یک نوع اشك های پایه ای و اساسی است که روی کره چشم را می گیرد. كره چشم شما خیلی بدون اشكال نیست. به طوری كه بدون اشك هایی كه روی آن را می گیرد شما نمی توانید خیلی تیز ببینید. غده های اشكی روزانه حدود 5 تا 10 اونس (معادل 1035/31 گرم) اشك پایه ای تولید می كنند. این اشك ها روی چشم و به داخل مجرای اشكی در داخل گوشه های چشم ها و سپس به داخل حفره یا گودال وابسته به بینی جریان پیدا می كنند.


این اشك های غیرارادی از چشم های شما در مقابل چیزهای  سوزش آور مثل پیاز و اشیاء خارجی یا بادها محافظت می كند.


نکته جالب این جاست که تفاوت بزرگی بین اشك های احساسی و این نوع اشك ها وجود دارد. اشك های احساسی 20 تا 25 درصد بیشتر پروتئین دارند كه هورمون های متفاوتی هم در خود دارد! این چه معنی ای می دهد؟ ما نمی دانیم. اما این خیلی جالب است.

دوشنبه 30/5/1391 - 18:17 - 0 تشکر 520451

بعضی از دانشمندان فكر می كنند كه اشك ها راهی هستند تا بدن از شر مواد زاید خلاص شود. مثل کاری که عرق یا ادرار و مدفوع انجام می دهد. برای کسب اطلاع درباره این که مایعات چگونه از بدن دفع می شوند، اینجا را کلیک کنید.


از طرف دیگر شاید گریه یک تولید بدون کارکرد اساسی و مهم است که به طور اتوماتیک در افراد تحت فشار زیاد به وجود می آید.  


پت كارتر که یك فیزیولژیست تحول گرا است سعی کرده بفهمد که چرا چیزی مثل گریه به وجود آمده و به این نتیجه رسیده که شاید گریه در نتیجه چیزی که ما هنوز درباره از آن چیزی نمی دانیم به وجود آمده باشد.


پرفسور ورل هم می گوید اگر گریه را یک عمل و وظیفه بدانیم باید ببینیم که این وظیفه چه چیزی می تواند باشد؟ شاید این وظیفه ایجاد ارتباط باشد!


پرفسور ورل این را با ادرار كردن سگ موقعی كه هیجان زده می شود یا با چیز جدیدی مواجه می شود،  مقایسه می کند. به نظر می رسد كه ادرار کردن در سگ در طول زمان از یک پاسخ اتوماتیک به شکلی از ارتباط برقرار کردن  تغییر شكل داده باشد یا تشریفاتی شده باشد. یعنی از یك پاسخ اتوماتیك به شكلی از ارتباط برقرار کردن در جایی که جا و موقعش است تغییر شکل داده باشد.  


پرفسور ورل می گوید كه علامت های ارتباطی که به شکل عملی تشریفاتی درآمده اند، معمولاً كلیشه ای،‌اغراق آمیز و تكراری هستند. بنابراین شاید گریه به وجود آمده تا آدم هایی كه (بچه ها یا بقیه آدم ها) شدیدتر،‌ بلندتر و طولانی تر گریه می كنند نشان دهند که بیشتر غذا یا كمك می خواهند.


اما موضوع این است که پس چرا در مقابل غم و عصبانیت و چیزهای دیگر هم گریه می كنیم؟


ما نمی دانیم. شاید ارسطو و دیگران خیلی سال پیش راست می گفتند که گریه برای این است که خودتان را از نظر احساسی تخلیه کنید. یا شاید هم گریه موقعی كه كلمات در بیان نظر و احساس شما شكست می خورند، تنها راهی باشد برای این که خودتان را بیان کنید. مثل همان موقعی كه بچه بودید و هیچ كلمه ای نداشتید که بگویید.

دوشنبه 30/5/1391 - 18:19 - 0 تشکر 520453

نکات جالب درباره اشک و گریه :

1-به غیر از انسانها برخی معتقدند فیل ها و گوریل ها نیز میتوانند گریه کنند اما نه به پیچیدگی گریه انسانها. حیوانات دیگر اغلب هنگام درد کشیدن، وارد شدن اجسام خارجی در چشمها و یا خشک شدن چشمها دچار اشک ریزش میشوند. حیوانات (به ویژه نوزادان آنها) بصورت آوایی و مانند نوزادان تازه متولد شده گریه میکنند بدون تولید اشک.
2-غدد اشکی روزانه در حدود 2 قاشق پر چایخوری اشک تولید میکنند.
3-هر پلک زدن (باز و بسته کردن چشم) در حدود 100-150 میلی ثانیه بطول می انجامد. انسانها بطور متوسط هر 2 تا 10  ثانیه یکبار و 10 بار در دقیقه پلک میزنند.
4-شور بودن اشک عمدتا به علت وجود کلراید سدیم و پتاسیم در اشک میباشد. میزان نمک موجود در اشک با میزان نمک پلاسمای خون برابراست.
5-از آنجایی که جنین نیز در درون رحم قادر به گریه کردن است بنابراین گریه کردن نمیتواند یک رفتارآموختنی باشد. اما فرهنگ، سن، جنسیت، فرآیند اجتماعی شدن، شخصیت، روابط و بافت اجتماعی همگی میتوانند در شکل بیان گریه تعیین کننده باشند.
6-PH اشک اندکی قلیایی و خود اشک ترش و شور مزه میباشد.
7-سرفه شدید، استفراغ، احتقان بینی، آلرژی بینی، التهاب یا عفونت بینی و یا چشم و اختلالات عصبی نیز میتواند باعث اشک ریزش گردند.
8-گریه کردن در برخی فرهنگها عملی کودکانه و غیر موقر محسوب شده و گریستن در انظارعمومی تقبیح میگردد.
9-علت اشک ریزش هنگام خمیازه کشیدن و یا خندیدن وارد شدن فشار به غدد و کیسه اشکی میباشد. علت دیگر آن میتواند این مسئله باشد که غدد اشکی تحت کنترل سیستم عصبی خود مختار میباشند. این سیستم عصبی تمام کارکردهای غیرارادی را کنترل می کند. هنگامی که این اعصاب تحریک میشوند (هنگام خمیازه) غدد اشکی نیز اندکی تحریک میگردند.
10-بسیاری از افراد به علت مبتلا بودن به خشکی چشم قادر به گریه کردن نمیباشند. اما دراختلال دیگری که در پی آسیب به مغزایجاد میگردد فرد مبتلا ممکن است بطور مداوم برای ساعتها بدون علت گریه کند.
11-علت سوزش و اشک ریزش چشمها هنگام خرد کردن پیاز به علت وجود آنزیمها و آمینو اسید سولفوکساید موجود در سلولهای پیاز میباشد. آمینو اسید سولفوکساید توسط آنزیمهای پیاز به سولفینیک اسید تبدیل میشود، که بسیار ناپایدار بوده و فورا به گازی فرار تبدیل میگردد. هنگامی که این گاز با آب درون چشم (اشک) ترکیب میگردد تولید اسید سولفوریک ملایمی را میکند که باعث سوزش و اشک ریزش میشود. با افزایش تولید اشک بدن سعی میکند تا اسید سولفوریک را رقیق و از چشمها بشوید. برای جلوگیری از سوزش و اشک ریزش چشمها هنگام خرد کردن پیاز به توصیه های زیر عمل کنید:
* دستان خود وپیاز را قبل از خرد کردن با آب خیس کنید تا گاز متصاعد شده با، آب روی دستها و پیاز واکنش نشان دهد نه با اشک چشمها.
* تنها با دهان خود تنفس کنید. عمل دم گازها را به درون ریه کشانده و عمل بازدم نیز باعث پراکنده شدن گاز میشود.
* از چاقوی تیز برای بریدن و خرد کردن پیاز استفاده کنید تا سلولهای کمتری در پیاز دچار پارگی شوند.
* قبل از خرد کردن پیاز آن را نیم ساعت درون یخچال قرار دهید. چراکه کاهش دما فعالیت آنزیمهای پیاز و انتشار گاز را کاهش میدهد.

دوشنبه 30/5/1391 - 18:19 - 0 تشکر 520454

علل گریه کردن:
1-نوزادان از گریه به عنوان ابزار بقا استفاده میکنند. گریه کودکان یک وسیله ارتباطی با مادر بوده و از طریق آن طلب کمک میکنند. علل اصلی گریه نوزادان گرسنگی، پوشک خیس، کثیف و یا نامناسب، نیاز به تماس بدنی و نوازش، درد ناشی از گاز معده و روده، سرما و گرمای شدید، کسالت و بی حوصلگی، استرس، محیط پر ازدحام، درد و جلب توجه میباشد.
2-علل گریه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49%)، شادی و خوشی(21%)، خشم(10%)، همدردی(7%)، اضطراب(5%) و ترس(4%) میباشد.
3-انسان ها برای تحت تاثیر قرار دادن و برانگیختن احساسات و ترحم دیگران نیز متوسل به گریه میشوند.

دوشنبه 30/5/1391 - 18:20 - 0 تشکر 520455

فواید گریه کردن:
1-هنگامی که ما دچار استرس هیجانی می شویم، مغز وبدن ما شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمونهای خاصی میکند. گریه کردن کمک میکند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آنها نیست از بدن حذف گردند.
2-اشکهای احساسی در واقع مواد سمی ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می یابند را از بدن دفع میکند.
3-اشکهای احساسی سطح منگنز بدن را کاهش میدهند. این مواد معدنی بروی خلق و خو تاثیر مستقیم میگذارد. غلظت منگنز اشک احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.
4-اشک احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس حاوی 24 درصد پروتئین آلبومین بیشتری میباشد.
5-گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی  و محصولات زائد بدن میشود.
6-گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه میباشد.
7- هورمونهایی که پس از استرس در بدن انباشته میشوند به حد سطح سمی رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و دیگر فرآیندهای بیولوژیکی میشوند. اشک های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل میکنند.
8-ترکیباتی که حین استرس در بدن تجمع می یابد با اشک خارج میگردند. همین امر باعث کاهش استرس میگردد. این مواد شامل آندورفین (lucine-enkephaline )، که در کنترل درد موثر است، پرولاکتین که در تنظیم تولید شیر نقش دارد، و آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) که  یک نشانگر مهم استرس است، میباشند. سرکوب گریه و اشک باعث افزایش استرس میگردد.
9-نه تنها گریه باعث ارتقای سطح سلامتی فرد میشود بلکه در افزایش حس تعلق در گروه نیز تاثیر گذاربوده و موجب افزایش حضور و دخالت دیگران در تامین رفاه فرد میشود. اشک ها یک روش موثر در ایجاد ارتباط بوده و در برانگیختن حس همدردی و دلسوزی سریعتر ازهر ابزار دیگری عمل میکنند. گریه بطور موثری بازگو کننده آنست که شما در مورد یک دلمشغولی خاص صادق و بی ریا بوده و در کنار آمدن با آن مشکل مضطرب میباشید.
10-گریه عملی طبیعی، سالم و شفا بخش است.
11-گریه در کاهش و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با استرس موثر میباشد.
12-خنده و گریه دو ابزار کارآمد درکاهش استرس و رهایی ازاحساسات منفی میباشند.
13-هنگامی که گریه سرکوب میشود، هیجانات رها نمی شوند و خصایص شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری بروز میکنند.
14- به باور دانشمندان سرکوب و امتناع از گریه کار معقولی نیست. اما برخی افراد که پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناکامیهای کوچک فورا شروع به گریستن میکنند، باید به روانشناس مراجعه کنند. چراکه معمولا علت اصلی این نوع گریه ها اعتماد بنفس پایین و یا مشکلات روانی مزمن در فرد بوده و بایستی فرد تحت درمان قرار گیرد.
15-انسان ها پس از گریه کردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری میکنند و در واقع سبک و خالی میشوند. (به علت دفع مواد انباشته شده که توضیح داده شد)
16-گریه یک ابزار برقراری ارتباط است یک زبان جهانی برای درخواست کمک و حمایت اجتماعی.
17-گریه کمک میکند به آزاد سازی آندورفین ها به جریان خون. آندورفین ها ترکیبات شیمیایی ای هستند که باعث بهبود خلق و خو و تسکین درد میشوند

دوشنبه 30/5/1391 - 18:20 - 0 تشکر 520456


تفاوت گریه در مردان و زنان:
1-زنان 4 تا 5 برابر بیشتر از مردان گریه میکنند.5.4  بار در ماه.
2-دختران وپسران تا قبل از بلوغ به یک میزان گریه میکنند، چراکه ترشح هورمون پرولاکتین که باعث تحریک تولید اشک میشود به یک میزان در هر دو جنس تولید میشود.
3-پس از بلوغ میزان ترشح پرولاکتین که در تولید و تناوب گریه موثر است در زنان 60 درصد بیشتر از مردان میشود.
4- غدد اشکی مردان از لحاظ ساختاری متفاوت و کوچکتر از غدد اشکی زنان میباشد. شاید یکی از دلایل بیشتر گریه کردن زنان نیزهمین مسئله باشد. مردان و زنان نمیتوانند یکدیگر را بخاطر چگونه گریه کردنشان مورد سرزنش قرار دهند.
5-یکی دیگر از علل بیشتر گریه کردن زنان باورهای فرهنگی میباشند، که اجتماع گریه کردن زنان را بیشتر مورد پذیرش قرار میدهد.
6-مردان آرام، بدون صدا و با اندکی اشک گریه میکنند. بطوری که معمولا کاسه چشمان آنها از اشک پر میشود، اما بندرت اشک به گونه ها سرازیر میگردد.
7-اما زنان معمولا  پر سرو صدا و با اشک های فراوان گریه میکنند.
8-مردان اغلب در نتیجه احساسات مثبت و زنان پس از درگیری و مشاجره با دیگران و یا در نتیجه احساس بی کفایتی گریه میکنند.
همچنان
علت و فرآیند اشک های احساسی مبهم و رازآلود باقی مانده است. کماکان پرسشهای بدون پاسخ مانده ی بسیاری وجود دارند نظیر: چنانچه گریه کردن به منظور کاهش استرس طراحی گردیده پس فلسفه اشک شوق و شادی چیست؟ و یا اگر گریه یک وسیله ارتباطی با دیگر همنوعان است پس چرا انسانها در خلوت وتنهایی خود نیز گریه میکنند؟

سه شنبه 31/5/1391 - 21:50 - 0 تشکر 522023

عوامل مختلف گریه كردن از نظر اسلام :

1- گاهی گریه نشانگر عجز و زبونی است مثل گریه ی شخص ناتوان، در برابر ظالم كه در این نوع از گریه، گریه کننده با گریه اش تقاضای دلسوزی از طرف ظالم را دارد.

این چنین گریه‏ای مورد تأیید اسلام نیست، و ما معتقدیم که: اشک کباب موجب طغیان آتش است.

2- و گاهی هم گریه بخاطر ترس از آینده تاریک و ابهام در آن است‏، چه اینکه گفته‏اند :
گریه شمع از برای ماتم پروانه نیست صبح نزدیک است و در فکر شب تار خود است

سه شنبه 31/5/1391 - 21:50 - 0 تشکر 522024


این هم از نظر اسلام وجهی ندارد.

و اما گریه بر امام حسین(ع) نه این است و نه آن؛ بلکه گریه‏ای است که نمایانگر پیوند عاطفی با اهداف ابا عبدالله(ع) می‏باشد.

توضیح اینکه: انسانی که قلبش از سنگ نیست و عاطفه دارد؛ نمی‏تواند قطرات اشک را بر گونه بچه یتیمی ببیند که در هوای سرد برفی زمستان بخاطر نداشتن سرپناهی، گریه می‏کند. اگر در این مورد دلمان بسوزد؛ حکایت از انسانیت ما دارد، حکایت از این دارد که از انسانیت بیگانه نیستیم و پیوندی با انسانیت داریم.

حال اگر کسی بر مظلومیت و ظلمی که بر ابا عبدالله رفته، گریه کند این حکایت می کند از اینکه من خود را از حسین (ع) و هدفش جدا نمی‏دانم و ظلم بر او و خاندانش را ظلم بر خود تلقی می‏کنم و محزون می‏شوم‏. انسانی که هیچگونه ارتباطی بین خود و شخص دیگر قائل نیست برای او دلسوزی هم ندارد.

سه شنبه 31/5/1391 - 21:51 - 0 تشکر 522025

بهر حال این گریه نوعی اعلام وفاداری به امام و اهدافش می‏باشد، آنهم پیوند عاطفی که یاد امام حسین(ع) را همیشه زنده نگه می‏دارد و خود می‏تواند انسان را متحرک کند و به هدف امام حسین(ع) نزدیک کند. گریه برای اهل بیت جدای از اینکه برکات معنوی و اثرات روحانی خاصی که دارید شامل دیگر اثرات هم هست.

1 - در قدم اول گریه برای اهل بیت به خودی خود نوعی ابراز محبت و مودت هست. ما با سوگواری و اشکمان برای اهل بیت علیهم السلام عشق و محبت قلبیمان را به منصه ظهور می رسانیم.
همانطور که تمام مسلمانان عالم می دانند مودت به اهل بیت علیهم السلام از دستورات الهی است كه در قرآن آمده :

قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى
بگو: من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‏کنم جز دوست ‏داشتن نزدیکانم [= اهل بیتم‏]؛ در این آیه شریفه لفظ مودت آمده، حال برای روشن شدن معنای دقیق آیه و وجه استفاده آن باید تفاوت محبت با مودت مشخص شود. مودت هم معنی محبت است ما با اندکی تفاوت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی