بهداشت و سلامت (بازدید: 963)
دوشنبه 30/5/1391 - 14:14 -0 تشکر 520341
قارچ ناخن

قارچ ناخن یك عفونت قارچی ناخن های پا یا دست كه در آن ناخن نرم ، كدر، سفید و ضخیم می گردد. این بیماری مسری است و در همه سنین دیده می شود ولی در نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان شایع تر است .

دوشنبه 30/5/1391 - 14:17 - 0 تشکر 520342

علایم شایع
با جدا شدن مختصر انتهایی ناخن از بستر ناخن آغاز می شود.
مواد نرم زردرنگ به تدریج در ناحیه جداشدگی تشكیل می شوند.
ناخن ضخیم و زردرنگ می گردد.
این عارضه معمولاً خارش یا درد ندارد مگر این كه ناحیه درگیری وسیع بوده و یا عفونی گردد.
در نهایت كل ناخن از بسترش جدا شده و یك ناخن نسبتاً تخریب شده ، بی شكل و زرد رنگ به جای می ماند.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:18 - 0 تشکر 520343

علل
عفونت با قارچ تریكوفیتون . ناخن انگشتان دست تنها هنگامی درگیر می شود كه ناخن آسیب دیده باشد یا در اثر بیماری پوستی دیگری مبتلا شده باشد. ناخن انگشتان پا می تواند با یا بدون سابقه آسیب ناخن درگیر گردد.
عوامل افزایش دهند خطر
مشاغلی كه با گرما، خیسی و رطوبت سروكار دارند نظیر آشپزی ، ظرفشویی و خدمتكاری منزل
آب وهوای گرم و مرطوب
اختلال جریان خون انگشتان
دیابت شیرین

دوشنبه 30/5/1391 - 14:18 - 0 تشکر 520344

پیشگیری
تا حد امكان دست ها و پاهای خود را خشك و خنك نگه داشته و در معرض نور آفتاب قرار دهید.
از جوراب های پنبه ای یا پشمی استفاده كنید. از پوشیدن پاپوش های تهیه شده از نخ های مصنوعی خودداری كنید.
از كفش روفرشی استفاده كنید.
عواقب مورد انتظار
بیشتر عفونت های ناخن های دست با شش ماه درمان مداوم قابل علاج است . در مورد درگیری ناخن ها پا، 24-12 ماه درمان نیاز است چون رشد آنها آهسته تر است . درگیری ناخن های دست اكثراً خوب به درمان پاسخ می دهند ولی درگیری ناخن های پا نسبت به درمان مقاوم ترند. احتمال عود عفونت وجود دارد.
عوارض احتمالی
از دست دادن یا تغییر شكل دایمی ناخن

دوشنبه 30/5/1391 - 14:18 - 0 تشکر 520345

اصول كلی
- بررس های تشخیصی ممكن است شامل كشت محتویات زیر ناخن از نظر قارچ باشد.
- حتی پس از برطرف شدن عفونت بعد از حمام كردن با دقت بیش از پیش ، دست ها و پاها را خشك كنید.
- از كفش های سبك نظیر صندل استفاده كنید تا امكان جریان یافتن هوای آزاد در تماس با پاها وجود داشته باشد. از پوشیدن جوراب ها و كفش های تهیه شده از مواد مصنوعی خودداری كنید. در طی مرحله حاد بیماری ، تا حد امكان پاها را بدون پوشش نگه دارید. دست ها و پاهای خود را خشك و خنك نگه داشته و در معرض نور آفتاب قرار دهید.
- در مورد درگیری ناخن های دست ، از دستكش های لاتكس یا لاستیكی دارای پوشش داخلی پنبه ای برای ظرف شستن یا سایر كارهایی كه با شستشو با آب یا موادشیمایی سروكار دارند، استفاده كنید.
- برداشتن ناخن با جراحی ممكن است ضرورت یابد.
داروها
پمادها ـ كرم ها و پودرهای ضدقارچ بدون نسخه در دسترس اند ولی این داروها در معالجه این عفونت مؤثر نیستند. داروهای ضدقارچ خوراكی برای علاج این عفونت ممكن است تجویز گردد، ولی درمان ممكن است طولانی و پرهزینه باشد.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:19 - 0 تشکر 520346

فعالیت
محدویتی وجود ندارد، ولی از مواجهه با گرما و شرایط منجر به تعریق زیاد اجتناب كنید.
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست .
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
وجود یك عفونت خفیف ناخن كه مشكل زا شده است .
عدم بهبود علایم با وجود 2 ماه درمان
قرمزی ، التهاب یا ترشح چركی از پوست مجاور ناخن درگیر

دوشنبه 30/5/1391 - 14:19 - 0 تشکر 520347

شیوع گزارش شده قارچ ناخن (انیکومایکوز) در جمعیت بزرگسالان کشورهای غربی حدود 14-2 است و با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.بیماری قارچی ناخن در افراد مبتلا به دیگر بیماری‌های ناخن (مانند وجود سابقه تروما به ناخن)،افراد دچار نقص ایمنی (مانند مبتلایان به دیابت شیرین یا عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی [HIV] یا گیرندگان داروهای سرکوبگر ایمنی)،در افراد دچار نارسایی عروق محیطی،و در کودکان مبتلا به سندرم داون شایع‌تر است.
قارچ ناخن در یک سوم موارد با تینه‌آ پدیس همراه است؛ترک خوردن پوست کف پا و شکاف‌های بین انگشتی خطر عفونت بافت نرم و در مجموع خطر سلولیت پا را افزایش می‌دهد.
قارچ ناخن ممکن است منجر به درد و بروز احساس منفی بدریختی شود10- 20 موارد قارچ ناخن در آب و هوای معتدل بوده و شیوع آن در نواحی مرطوب‌تر بالاتر است.
قارچ به طور مستقیم از بالا به صفحه ناخن تهاجم می‌یابد و موجب تغییر رنگ سفید،پودری و لکه لکه سطح ناخن می‌شود (انیکومایکوز سفید سطحی)؛این تظاهر در کودکان شایع‌تر است.
تهاجم از راه حاشیه پروگزیمال که در داخل چین پروگزیمال ناخن قرار گرفته است،در کسانی که نقص ایمنی دارند شایع‌تر است و نمایی را ایجاد می‌کند که با رشد ناخن،عفونت زیرناخنی گسترش می‌یابد.پیشرفت بیماری می‌تواند منجر به بروز تظاهرهای متفاوت و هم‌ پوشانی این تظاهرات شود.


راه درمان
راهکارهای درمان عفونت قارچی ناخن از سوی آکادمی درماتولوژی آمریکا ارایه شده است .تمام تاکید روی اهمیت گرفتن نمونه از بستر ناخن و رسوبات زیرناخنی به منظور تشخیص قارچ شناسی است؛هر چند که راهکارهای ایالات متحده،گرفتن نمونه را برای دقت در تشخیص می‌دانند تا تعیین لزوم درمان.راهکارهای منتشر شده در انگلستان،درمان موضعی را تنها در موارد انیکومایکوز سفید سطحی یا انیکومایکوز انتهایی ـ جانبی بسیار زودرس مجاز می‌داند در حالی که توصیه‌های درمانی آلمان استفاده از درمان موضعی را به مواردی که تا 50 از ناخن آلوده است تعمیم می‌دهد.فقط توصیه‌های منتشر شده در انگلستان درمان با تربینافین را در عفونت با درماتوفیت‌ها به درمان با ایتراکونازول مقدم می‌دانند.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:20 - 0 تشکر 520348

شاید فکر کنید ناخن در بدن انسان نقش چندان مهمی ندارد اما آن در زیبایی دست و پا بسیار مهم است. پزشکان با بررسی ناخن ها می توانند به تعدادی از بیماری های سیستمیک در افراد پی ببرند.

ناخن در کارکرد انگشتان و حفاظت از بافت نرم دست و پا نقش مهمی دارد و از همه مهم تر اینکه اگر دچار بیماری یا عفونت شود، درد بسیار شدیدی به وجود خواهد آورد که آسایش فرد را از بین خواهد برد. ناخن نیز مانند هر عضو دیگری از بدن در معرض بسیاری از عوامل بیماری زا قرار دارد؛ باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، عوامل شیمیایی، فیزیکی و... از جمله بیماری های شایع ناخن به خصوص ناخن پا، قارچ ناخن است. مهمان این هفته میزگرد زیبایی از نحوه ابتلا و روند درمانش برایمان گفته اند. امیدواریم صحبت های کارشناسان سلامت برای ایشان و سایر خوانندگان «سلامت» مفید باشد.

● آقای فریبرز می گوید باغبانی برایش دردسر شده است

چـهار انـگشتـم بـیمار شـده انـد!

▪ چطور شد که به قارچ ناخن مبتلا شدید؟


به دلیل مشکلاتی که ناخنم داشت به متخصص پوست مراجعه کردم و گفتند به دلیل تماس با خاک دچار بیماری قارچی شده ام. ۵۹ سال از خدا عمر گرفته ام و کارم باغبانی بوده است اما آخر عمری باغبانی برایم دردسر شد. تقریبا از ۸ ۷ سال پیش که گفتند قندم بالا رفته، کارم کمتر شد. ۴ ۳ سالی می شود که باغبانی را کنار گذاشته ام و هر از گاهی سر زمین می روم. معمولا سر زمین یا دمپایی به پا داشتم یا پا برهنه بودم و پزشک می گوید احتمالا به همین دلیل دچار قارچ ناخن شده ام.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:22 - 0 تشکر 520349

▪ چطور متوجه مشکلتان شدید؟

از ۲ سال پیش ناخن شست پایم شروع کرد به ضخیم شدن. صفحه ناخنم سفید و شکننده شد. اول اهمیتی ندادم اما کم کم ۴ انگشت پا یعنی ۲ انگشت شست و ۲ انگشت کوچکم درگیر شدند. چون دیابتی هستم فرزندانم همیشه مراقب سلامت پاهایم هستند. یکی از فرزندانم بعد از دیدن این حالت مرا به دکتر برد.

▪ درد نداشتید؟

نه، بیشتر ظاهر ناخنم خراب شده بود. البته کمی خارش هم داشتم.

▪ پزشک چه درمانی تجویز کردند؟

طی یک دوره درمان های مختلفی دریافت کردم که تاثیری نداشتند. داروها پماد موضعی بودند اما اثر چندانی نداشتند. به یک متخصص پوست دیگر مراجعه کردم که آزمایش قارچ برایم نوشتند و جواب آن نشان داد قارچ ناخن دارم. یکسری دارو دادند که باید ۲ تا ۳ ماه مصرف می کردم و دوباره آزمایش می دادم.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:22 - 0 تشکر 520350

● نگاه متخصص پوست

قارچ ناخن دارید؟ دست ندهید!

دکتر مجتبی امیری

استادیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...


قارچ ناخن عاملی مسری است و فرد مبتلا باید برای پیشگیری از پیشرفته?شدن قارچ و کاهش احتمال سرایت، نه تنها درمان را به موقع آغاز کند بلکه نکته های بهداشتی را هم رعایت کند. البته قارچ به راحتی منتقل نمی شود و برای ابتلا یک زمینه فردی نیاز است اما به هر حال فرد مبتلا به قارچ ناخن، یک منشاء عفونت دارد که به راحتی می تواند این میکروارگانیسم را در محیط پخش کند. هرچه به کاهش پخش قارچ کمک شود، احتمال ابتلا به دیگران کمتر خواهد شد. استفاده از وسایل شخصی مثل لیف، ناخن گیر، سنگ پا، کفش و... برای فرد مبتلا ضروری است و این اشخاص بهتر است تا جای ممکن از دست دادن با دیگران خودداری کنند. یکی از سوال های بیشتر خانم های مبتلا به قارچ ناخن دست این است که هنگام آشپزی باید دستکش دست کنند یا نه. در جواب باید گفت هنگام آشپزی ممکن است قارچ وارد ماده خوراکی شود و دیگران آن را بخورند اما خوردن قارچ باعث بروز مشکل نمی شود و بیشتر از طریق پوشیدن کفش مشترک یا استفاده از ناخن گیر مشترک سرایت می کند اما مبتلایان برای کاهش میزان رطوبت اطراف ناخن و کاهش پایداری و رشد قارچ بهتر است هنگام کار با آب دستکش به دست کنند.

دوشنبه 30/5/1391 - 14:22 - 0 تشکر 520351

● نگاه کارشناس ارشد تغذیه

قارچ ناخن دارید؟ماست پروبیوتیک بخورید!

خدیجه رحمانی

عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور


تغذیه نیز در پیشگیری و درمان بیماری های قارچی به خصوص عفونت های مکرر قارچی موثر است. کسانی که در معرض ابتلا به این نوع عفونت قرار دارند، برای پیشگیری باید از مصرف موادقندی خودداری کنند و مصرف شیر و لبنیات، به خصوص ماست را افزایش دهند. رژیم غذایی کم چرب و کم کالری حاوی کربوهیدرات های پیچیده و بدون انواع شیرینی ها و مصرف ماست پروبیوتیک هم می تواند مفید باشد. ماست پروبیوتیک حاوی باکتری های زنده ای است که از رشد قارچ ها جلوگیری می کند. مصرف ۱۵۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر ماست پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس در بیماری های عفونی قارچی ساده به بهبود فرد کمک می کند. سیر نه تنها در پیشگیری، بلکه در درمان عفونت های قارچی ساده نقش مهمی دارد. مصرف مکمل های پربیوتیک لاکتوباسیلوس به عنوان مکمل های تغذیه ای در درمان عفونت قارچی ساده موثرند. با توجه به علل و عوامل دخیل در بروز بیماری های قارچی، به خصوص در انواع پیچیده آنها، غیر از رعایت نکته های تغذیه ای، لازم است فرد درمان های دارویی را هم ادامه ده

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی