انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 868)
دوشنبه 30/5/1391 - 11:47 -0 تشکر 520127
رودسر گیلان

شهرستان رودسر با وسعتی حدود ۱۳۴۰ كیلومتر مربع در شرق استان گیلان و سومین شهر وسیع آن می‌‌باشد. رودسر از شمال و شمال شرقی به دریا ی خزر، از جنوب به سلسله جبال البرز و از شرق به شهسوار از استان مازندران و از غرب به لنگرود و دیلمان منتهی می‌شود. شهرستان رودسر دارای چهار بخش مركزی، كلاچای، چابكسر و رحیم آباد می‌‌باشد. قومیت مردم رودسر گیلك و به زبان گیلكی با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) تكلم می‌‌كنند. مذهب مردم رودسر شیعه جعفری و اثنی عشری است.

دوشنبه 30/5/1391 - 11:48 - 0 تشکر 520129

تاریخچه رودسر


رودسر در زمانهای قدیم به نامهای كوتم و هوسم نامیده می‌شود و دارای تاریخ بسیار دوری می‌باشد. یكی از روستاهای رودسر به نام تیمجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده كه سكه‌های ضرب شده در این محل موجود است مقدسی جغرافی دان معروف در سال ۳۷۵ هجری قمری در كتاب (احسن التقاسیم فم معرفه الاقالیم) آورده هوسم را بازاری نیكو و مسجد جامعی نزدیك مقرحاكم است و یا حمداله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری قمری از هوسم به عنوان بندر و لنگرگاه كشتی‌هایی كه از گرگان و طبرستان آذوقه حمل می‌كردند یا نموده مردم [رودسر] دارای عواطف و پایبند به اصول مذهبی می‌باشند. این مطلب را رابینو در كتاب ولایات دارلمرز گیلان بدین صورت آورده: مردم رودسر به ملایمت طبع و علاقه مندی به مذهب معروف می‌باشند.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:49 - 0 تشکر 520132

آب و هوا و ناهمواریهای رودسر


قسمت كوهستانی آن خوش آب و هوا و سردسیر می باشد. و قسمت شمالی آن كه در قسمت دریای خزر و جلگه قرار گرفته است معتدل و مرطوب می باشد.

از نظر ناهمواریها، از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل یافته است که بخش کوهستانی قسمت اعظم وسعت این شهرستان را در بر گرفته و ناحیه جنوبی شهرستان را شامل می شود و جزو کوههای البرز غربی است و به نام اشکور خوانده می شود . این کوهها  سرچشمه تمام رودهایی است که به حوضه آبریز دریای مازندران در محدوده شهرستان رودسر وارد می شوند،از قبیل پُلرود ، شَلمان رود. از مهمترین کوههای این قسمت می توان ناتشکوه ، کُلمازُو ، خِشتچال و قله معروف سمام (3400متر) را نام برد.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:50 - 0 تشکر 520135

اقتصاد و محصولات رودسر


اقتصاد مردم رودسر به علت قرار گرفتن دركنا دریا و زمین‌های مناسب بیشتر بر پایه كشاورزی و ماهیگیری استوار است. از محصولات تولید شده در رودسر می‌‌توان برنج، چای، ابریشم و كنف و مركبات، گندم، جو، فندق، گردو، حبوبات، گل گاوزبان و انواع سبزی و ابریشم را نام برد. تنوع و فراوانی در رودسر باعث گردیده تا بازار هفتگی آن كه در روزهای یكشنبه دایر می‌‌گردد از رونق فراوانی برخوردار باشد. بافت چادرشب، لباس قاسم آبادی ،حصیر، جوراب پشمی، زنبیل، نمد بافی و تولید انواع سرامیك و سفال را نام برد كه اغلب در یكشنبه بازار رودسر عرضه می‌‌گردد.

از نظر وضعیت اقتصادی  ، رودسر همانند دیگر نقاط استان گیلان باتوجه به شرایط آب و هوایی و نوع خاک ، بر کشاورزی متکی است. محصولات کشاورزی شهرستان به ترتیب کشت غالب ، عبارتند از : برنج که آب مورد نیاز آن از طریق رودخانه ها تأمین می شود . چـای که برگ سـبز آن  به وسیله کارخانه چای خشک کنی تبدیل به چای سیاه می گردد. مرکبات که بیشتر در شرق شهرستان و پای کوهها به دست می آید.محصولات کوهستانی ، شامل فندق (به مساحت بیش از 4000 هکتار کشت) و گل گاوزبان است. مرکز اصلی تولید گل گاوزبان روستای وِلنی است.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:52 - 0 تشکر 520140

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی

منطقه بسیار پرجاذبه سفیدآب رحیم آباد رودسر و آبشار زیبای آن با چشمه‌های زلال و متعدد كه از – كوههای پر برف سرچشمه گرفته و از میان جنگل‌های انبوه می‌‌گذرد – چشمه زیبا و خروشان آسمان رود واقع در ۴۵ كیلومتری رحیم آباد رودسر در منطقه اشكورات علیا – منطقه سرسبز و فوق العاده دیدنی اشكورات با طبیعتی بكر – ساحل بسیار زیبا و آرام رودسر به طول ۴۰ كیلومتر هرساله پذیرای خیل مشتاقان دریا می‌‌باشد – منطقه جنگلی و كوهستانی سرولات (در چابكسر) بارودی بسیار پرآب و زلال كه نزدیكی آن به دریا – تلفیقی از یك شاهكار طبیعت می‌‌باشد چشمه آب معدنی سجیران واقع در روستای جیرك در یك مسیر كوهستانی و در لابلای جنگل انبوه كه – دارای خواص فوق العاده شفابخش و مفید برای بیماریهای كلیوی – كبدی و گوارشی می‌‌باشد همچنین وجود غارهایی مربوط به انسان‌های ماقبل تاریخ در این منطقه حاكی از زندگی انسان‌های اولیه – می باشد كه می‌‌توان به غار دیارجان نزدیك آشورآباد و غار كبیران نزدیك گرمابه دشت رودسر و غار سرد دره در روستای شاهیجان اشكور اشاره كرد.


منطقه بسیار پرجاذبه سفیدآب رحیم آباد رودسر و آبشار زیبای آن با چشمه‌های زلال و متعدد که از کوههای پر برف سرچشمه گرفته و از میان جنگل‌های انبوه می‌‌گذرد ساحل بسیار زیبا و آرام رودسر به طول 40 کیلومتر هرساله پذیرای خیل مشتاقان دریا می‌‌باشد


 منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات (در چابکسر) بارودی بسیار پرآب و زلال که نزدیکی آن به دریا تلفیقی از یک شاهکار طبیعت می‌‌باشد


چشمه آب معدنی سجیران واقع در روستای جیرک در یک مسیر کوهستانی و در لابلای جنگل انبوه که دارای خواص فوق العاده شفابخش و مفید برای بیماریهای کلیوی،کبدی و گوارشی می‌‌باشد


همچنین وجود غارهایی مربوط به انسان‌های ماقبل تاریخ در این منطقه حاکی از زندگی انسان‌های اولیه می باشد که می‌‌توان به غار دیارجان نزدیک آشورآباد و غار کبیران نزدیک گرمابه دشت رودسر و غار سرد دره در روستای شاهیجان اشکور اشاره کرد.

دوشنبه 30/5/1391 - 11:53 - 0 تشکر 520142

نقاط زیارتی و تاریخی رودسر


گنبد پیر محله یكی از نقاط تاریخی رودسر و از عجایب هفتگانه گیلان می‌‌باشد. ساخت گنبد مربوط – به دوره كیانیان و به صورت هشت ضلعی می‌‌باشد
قلعه بندبن واقع در بندبن قاسم آباد رودسر با برجی به ارتفاع ۱۲ متر كه ظاهراً در زیر قلعه راه‌ها و – دالانهایی برای تردد وجود داشته است . بندبن روستائی زیبا و تاریخی با مردمانی فرهیخته و اهل دانش است كه در آن قلعه ای سنگی متعلق به دوران باستان وجود دارد . قدمت این قلعه به هزاران سال پیش باز می گردد كه ساكنان این نقطه جغرافیائی از آن به‌عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریائی خود استفاده می كردند . در معماری این قلعه از مواد و تركیبات خاص و كم نظیری استفاده شده است كه با وجود رطوبت شدید هوا ، آنرا تا كنون پابرجا نگاه داشته ، از اطراف این قلعه گنجینهایی كشف شده است . در ابتدای روستای بندبن امامزاده ای واقع است كه محل زیارت مومنین می باشد .
پل آجری تیمجان كه ساخت آن مربوط به دوره صفویه می‌‌باشد – مسجد جامع تیمجان و قبور سادات مرعشی – بقعه متبركه یحی دلیجان فرزند امام موسی كاظم(ع) – بقعه متبركه آقا سید محمد فرزند گرامی امام موسی بن جعفر(ع)– بقعه متبركه آقا سید عبداله فرزند گرامی امام موسی كاظم(ع) – بقعه متبركه آقا سید نصرالدین از نوادگان امام موسی كاظم(ع)– بقعه متبركه آقا سید نصركیا از نوادگان امام موسی كاظم(ع) – بقعه متبركه آقا سید مبین از فرزندان گرامی امام موسی كاظم(ع) – بقعه متبركه آقای سید معین از فرزندان گرامی امام موسی كاظم(ع) – بقعه متبركه آقای سید مرتضی از نوادگان گرامی امام موسی كاظم(ع)– بقعه متبركه سیده بی بی سكینه از فرزندان گرامی امام موسی بن جعفر(ع)-


دوشنبه 30/5/1391 - 11:54 - 0 تشکر 520144

روستاهای مهم رودسر


۱٫بازرگان محله
۲٫ كهنه گویه
۳٫چینجان
۴٫ تمیجان
۵٫ كرفستان
۶٫ لشكاجان
۷٫ خلیفه محله
۸٫دوستكوه
۹٫ ماچیان
۱۰٫گسكر محله
۱۱٫اوشیان
۱۲٫سیاهكل رود
۱۳٫رضا محله
۱۴٫قاسم آباد و بندبن
۱۵٫جواهردشت
۱۶٫چایجان
۱۷٫كلكاسرا
۱۸٫لیما
۱۹٫چافجیر
۲۰٫صحنه سران
۲۱٫دیودراكو
۲۲٫گواسرا
۲۳٫ولیسه
۲۴٫ بازنشین
۲۵٫دشتك شوئیل
۲۶٫نیلو
۲۷٫جیركل
۲۸٫ سجیران
۲۹٫لهداربن
۳۰٫سیارستاق اشكورات
۳۱٫سارم
۳۲٫شوئیل
۳۳٫ناصر سرا
۳۴٫چمتو
۳۵-صمداباد(دریاچه زیبا)


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی