انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 2154)
دوشنبه 30/5/1391 - 10:48 -0 تشکر 520050
جویبار شهر کشتی گیران

شهرستان جویبار یكی از شهرستانهای مركزی استان مازندران است. با ۶/۲ درصد جمعیت مازندران تا چند سال گذشته از توابع شهرستان قائمشهر محسوب می شده است. مركز این شهرستان شهر جویبار است
مختصات جغرافیایی آن ۴۷ ۵۲ تا ۵۸ ۵۹ ۵۲ طول شرقی از نصف النهار مبدا و ۳۳ ۳۶ تا ۴۷ ۳۶ عرض شمالی است. حدود آن از شمال به دریای مازندران از جنوب به شهرستان قائمشهر از شرق به شهرستان ساری واز طرف غرب به شهرستان بابلسر می‌رسد.

طبق آمار سال ۱۳۷۹ جمعیت شهرستان جویبار ۷۲۶۶۵ نفر بوده‌است و ۶۸٪ جمعیت در نقاط روستایی سكونت داشته‌اند                                                  

جویبار پیشتر بخشی از شهرستان قائم‌شهر بود و در سال ۱۳۷۶ به شهرستان تبدیل شد .طبق تقسیمات كشوری سال ۱۳۷۷ دارای دو بخش گیل خواران و مركزی و ۴ دهستان حدود ۳۰۰ كیلومتر مربع وسعت بوده‌است.   

                                                         Wrestlers
                   
            

دوشنبه 30/5/1391 - 10:50 - 0 تشکر 520052

مراكز تاریخی و تفریحی جویبار


در شهرستان جویبار تاكنون ۲۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده‌است. ۱۱ تپه تاریخی با قدمت هزاره اول پیش از میلاد، محوطه باستانی انبارسر، تكایای چهل‌تن، بیزكی، كردكلا، امام‌زاده حبیب‌الله، سقاتالار بیزكی، پل جمعه بازار و سیكاپل از جمله این آثار باستانی ثبت شده می‌باشند.


آبشاری زیبا در پارکی در شمال

دوشنبه 30/5/1391 - 11:0 - 0 تشکر 520059

سواحل چپكرود جویبار


سواحل چپكرود  به  طول ۱۸ كیلومتر  از  بكرترین سواحل در استان مازندران محسوب می‌شود. این سواحل  دارای  چند  طرح سالم سازی دریا نیز می‌باشد.                                                          


دهستان چپکرود، دهستانی است از توابع بخش گیلخواران شهرستان جویبار در استان مازندران. و جمعیت این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۲۳۳۴ خانوار) ۹۴۶۵ نفر است.ساحل چپکرود به عنوان منطقه نمونه گردشگری جویبار شده است.ساحل چپکرود با داشتن 10 راه دسترسی به دریا  یکی از  بکرترین  و  سالم ترین سواحل مازندران محسوب می شود.                  


دوشنبه 30/5/1391 - 11:4 - 0 تشکر 520061

جمعه بازار جویبار


جمعه بازار، بازاری تاریخی در جویبار است كه بصورت هفتگی هر جمعه برپا می‌شود. این بازار در سراجكلا، نزدیكی سیاهرود و در كنار پل خشتی این شهر قرار دارد.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:6 - 0 تشکر 520063

خشت پل جویبار

پل خشتی جمعه بازار كه به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار ساخته شده‌است در فاصله پنج كیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد. طول دهنه این پل ۲۰ متر و عرض آن ۷٫۵ متر می‌باشد. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن درجهت مخالف جریان آب دارای موج شكن مثلثی شكل می‌باشد. به دلیل رفت و آمد زیاد و نگهداری نامناسب در حال تخریب است. در حال حاضر پل دیگری در كنار این پل در دست احداث می‌باشد.پلی تاریخی که جمعه بازار  در کنار آن تشکیل می‌شودپل تاریخی ساخته شده در زمان قاجار


خشت پل مربوط به دوره قاجارپه

دوشنبه 30/5/1391 - 11:7 - 0 تشکر 520064

سیكاپل جویبار


پل تاریخی سیكاپل كه به پل درویش محمدشاه نیز معروف است در روستای درویش محمدشاه و نزدیكی شهر جویبار و بر روی سیاهرود قرار دارد. این پل در دوره قاجار ساخته شده و احتمال می‌رود بیشتر از ۲۰۰ سال از ساخت آن گذشته باشد. مقبره امامزاده درویش محمد شاه كه گفته می‌شود از نوادگان علی بن حسین از امامان شیعه می‌باشد در فاصله ۳۰۰ متری این پل قرار دارد.این پل با شماره ۲۱۹۹۳ در فهرست آثار ملی كشور ثبت گردیده‌است.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:7 - 0 تشکر 520065

پل ازان جویبار


پل ازان كه در زمان قاجاریه ساخته شده‌است شش چشمه طاق دارد و ارتفاع بلندترین آن‌ها از سطح آب شش متر است. این پل در روستای ازان قرار دارد.  این پل در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:8 - 0 تشکر 520066

تپه‌های باستانی جویبار


در شهرستان جویبار تعداد زیادی تپه باستانی وجود دارد كه از بین آنها می‌توان به تپه اسماعیل‌كلا بزرگ، تپه جن‌كتی، تپه حیدرآباد، تپه دونچال، تپه دین‌بن، تپه دین‌چفت‌سر، تپه دین‌لاریمی، تپه شوركا و تپه فوتم‌سنگ‌پل اشاره نمود.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:8 - 0 تشکر 520067

تكیه كردكلا جویبار


این تكیه در سال ۱۲۸۰ هجری قمری ساخته شده ودر ۲۸ كیلومتری شمال غربی جویبار واقع شده‌است. این بنا دارای نمایی آجری و سقفی پوشیده از سفال است و دارای یك ایوان و شش ستون چوبی است كه در ایوان آن كتیبه‌ها و نقاشی‌هایی از صحنه‌های جنگ، شكار حیوانات و مراسم مذهبی به چشم می‌خورد.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:12 - 0 تشکر 520072

كشاورزی در جویبار

سطح زیر كشت برنج در این شهرستان ۱۰٫۰۰۰ هكتار می‌باشد. ۱۵۰ هكتار از اراضی جویبار زیر كشت كلزا است.خبرگزاری فارس: بهره‌برداری از 4 حلقه چاه عمیق كشاورزی در جویبار


چهار حلقه چاه عمیق كشاورزی برای مناطق كم آب زمین‌های شالیزاری شهرستان جویبار  به بهره‌برداری رسید.  این چاه‌ها در اراضی شالیزاری 350 هكتار از روستاهای گلیرد (دو حلقه)، بیزكی و آیت محله است كه برای اجرای این طرح بالغ بر یك میلیارد ریال هزینه شده است.  در دو سال گذشته 21 حلقه چاه عمیق در مناطق مختلف شهرستان جویبار برای تامین آب كشاورزی شالیزاری احداث و تجهیز شده است.  80 كیلومتر از كانال‌های اصلی و فرعی در جویبار اجرا می‌شود كه برای اجرای این طرح 50 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است. با فعالیت احداث كانالت بتن‌های پیش ساخته با اعتبار بالغ بر 2.5 میلیارد تومان در منطقه چپكرود این شهرستان اجرای طرح زیرشاخه‌های سد البرز انقلابی در بخش كشاورزی به ویژه در كشت برنج بوجود می‌آید و 15 هزار هكتار از زمین‌های كشاورزی را زیرپوشش قرار می‌دهد.  سطح كشت برنج جویبار را 10 هزار هكتار و در سال زراعی جاری با ذخیره‌سازی مناسب و مدیریت صحیح خشكسالی در جویبار هیچگونه مشكل كم‌آبی وجود نداشت.


دوشنبه 30/5/1391 - 11:17 - 0 تشکر 520080

پرورش گل در جویبار


در حدود ۹ هكتار فضای گلخانه‌ای در شهرستان جویبار ایجاد شده‌است كه در آن سالانه ۱۲ تا ۱۵ هزار شاخه گل استرلیزا و یك میلیون شاخه بریده گل نرگس تولید می‌شود.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی