انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 288)
دوشنبه 30/5/1391 - 9:31 -0 تشکر 520021
بازی ها و اسباب بازی های خطرناک کودک شما

تا به حال چقدر به کودکی که مشغول بازی کردن با وسایل بازی دور و برش است دقت کرده اید، وقتی کودک در دنیایی غرق شده که هیچ چیز به غیر از آن اسباب بازی نمی تواند در آن نفوذ کند؟ کودکان به کمک اسباب بازیها  بطور غیرمستقیم آموزش می بینند و حوادثی که دور و برشان می گذرد را به نوعی در این بازی ها تجربه می کنند. با این وجود و با همه تاکیدی که کارشناسان بر تاثیرپذیری کودکان از چنین وسایلی دارند، در کشور ما هنوز هم اسباب بازی بعنوان یک وسیله لوکس، تزئینی و بی اهمیت تلقی می شود.

اسباب بازی ها شاید لذت بخش ترین دارایی های کودکان باشند. حتی وقتی بزرگ می شویم هم با دیدن اسباب بازی های قدیمی حس خوبی به ما دست می دهد و گاه تلاش می کنیم آنها را حفظ و نگهداری کنیم.


شاید به خاطر داشته باشید که چند سال قبل رنگ های سرطان زایی که در اسباب بازی های چینی به کار رفته بود باعث شد واردات این اسباب بازی ها به بسیاری از کشورها ممنوع شد.


درست از همان هنگام بود که مضر و حتی خطرناک بودن این وسایل رنگی و جذاب مورد توجه قرار گرفت. در حالی که تا قبل از آن رشد فکری و ایجاد خلاقیت در کودکان تنها انتظاری بود که از اسباب بازی ها می رفت.

طبق اعلام کارشناسان در حال حاضر ماهانه یک میلیون و 800 هزار دلار اسباب بازی وارد کشور می شود. این رقم در سال 84 یک میلیون و 600 هزار دلار، در سال 83، 850 هزار دلار، در سال 82- 570 هزار دلار و در سال 81- 57 هزار دلار بوده است. البته این ارقام می توانند ارتباطی با ارزش و اهمیت واقعی اسباب بازی ها نداشته باشند. بعبارت دیگر، ارزش پولی یک اسباب بازی لزوما" با ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش کودک، یکی نیست.

با این وجود شاید شما از معدود والدینی باشید که وقتی قصد انتخاب اسباب بازی دارید، می خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یک اسباب بازی مناسب برای کودکتان جود دارد، یا بعبارت دیگر، وسیله ای که کودکتان بیشتر اوقاتش را با آن پر می کند تا چه حد برای او مفید خواهد بود و آیا می تواند برای سلامت جسم و روان او مضر هم باشد؟

" امروزه استاندارد اسباب بازی ها توجه تمامی کشورها را به خود مشغول کرده است. این استانداردها دائما" به روز می شود و آزمایش ها و  تست های زیادی روی آنها انجام می شود. در ایران سه سال پیش موضوع استاندارد اسباب بازی بطور جدی مطرح شد. قبل از آن نیز موسسه استاندارد از آخرین استانداردهای اسباب بازی که کشور استرالیا تهیه کرده بود، استفاده کرد که در نتیجه این قانون موسسه استاندارد باید هم اسباب بازی های داخلی را زیرنظر می گرفت که مهر استاندارد دارند یا نه و هم اسباب بازی های وارداتی که کنترل کیفی آنها محرز شده باشد". این جملات را محمدحسین فرجو، دبیر ستاد شورای نظارت بر اسباب بازی می گوید و ادامه می دهد: " در آزمایشگاه تست های مختلفی روی این اسباب بازی ها انجام می شود حتی از لحاظ به کاربردن رنگ و مواد این اقلام آزمایش می شوند و اگر میزان استفاده از این مواد از حد استاندارد بالاتر باشد از ورود آنها جلوگیری می شود. "

با این اوصاف، هرازگاهی هشدارهایی از سوی متخصصان اعلام می شود مبنی بر اینکه بعضی انواع اسباب بازی موجود در بازار خطرناکند و باید از آنها پرهیز کرد. مثل همین چند هفته پیش که یک متخصص چشم نسبت به خطرات استفاده از اسباب بازی های لیزری هشدار داد.

هر سال تعداد زیادی از كودكان به‌دلیل انجام دادن بازی‌های خطرناك دچار حادثه می‌شوند و حتی كار بعضی از آنها به چند روز بستری شدن در بیمارستان می‌كشد.

شاید باورتان نشود اما هر چیز ساده‌ای مانند اسباب‌بازی‌ها، آب، شیر و حتی هوا باعث مرگ تعدادی از كودكان در هر سال می‌شود.  آمارها نشان می‌دهد؛ تقریبا 6 درصد از كودكان، بازی بسیار خطرناك كشیدن یك كیسه پلاستیكی روی صورت و حبس كردن نفس را امتحان كرده‌اند. متاسفانه در سال 2007، 82 كودك بین 6 تا 19 سال فقط به‌دلیل انجام این بازی و رقابت كردن با دوستان‌شان برای حبس كردن نفس جان خود را از دست داده‌اند.

اگر والدین می‌خواهند فرزندان خود را از انجام این بازی‌ها بازدارند، باید در مرحله اول علت جالب بودن اینگونه حركات خطرناك برای كودكان را درك كنند. به این ترتیب می‌توان به راحتی علاقه بچه‌ها را به سمت بازی‌های بی‌خطر متوجه شد و هر سال از تعداد زیادی از حوادث ناگوار پیشگیری كرد. همان‌‌طور كه می‌دانید، خطر كردن بخشی از زندگی همه انسان‌ها را تشكیل می‌دهد و هیجان ناشی از آن برای همه حتی كودكان جالب است. اگر مشاهده كردید كه كودكتان در حال انجام یكی از این بازی‌هاست، در مرحله اول سعی كنید خونسردی خود را حفظ كنید و آرام باشید.  خوشبختانه كودكان معمولا این بازی‌ها را انجام نمی‌دهند و فقط گاهی اوقات این رفتارهای پرخطر از آنها دیده می‌شود. اگر شما ناگهان با كودكتان برخورد كنید و از كوره در بروید، ممكن است فرزندتان تصمیم بگیرد این كار را به دور از چشمان شما انجام دهد كه در این صورت عواقب كار ممكن است بسیار بدتر شود.  

در ادامه سعی می‌كنیم بعضی از بازی‌های خطرناك را كه معمولا كودكان علاقه زیادی به انجام آنها دارند به شما معرفی كنیم، تا خود را برای پیشگیری از آنها آماده كنید.:

دوشنبه 30/5/1391 - 9:32 - 0 تشکر 520022

چقدر می‌تونی نفست رو نگه داری؟


بعضی از كودكان دوست دارند تا جایی كه ممكن است نفس خود را نگه دارند تا احساس سرگیجه و بی‌حالی موقت به آنها دست بدهد. حتی دیده شده كه تعدادی از نوجوانان این كار را تا لحظات آخر قبل از بیهوش شدن ادامه می‌دهند تا این احساس را تا نهایت خود تجربه كنند.

برای انجام این كار كودكان از كمربند، طناب، كیسه پلاستیكی و حتی دست استفاده كرده و نفس خود را به‌طور كامل حبس می‌كنند. یكی از خطرات جدی انجام این بازی‌ها وارد شدن آسیب مغزی در اثر كم شدن میزان اكسیژنی است كه به سمت این عضو بسیار مهم بدن در جریان است.  خوشبختانه راه‌هایی هست كه از طریق آن شما می‌توانید متوجه شوید، فرزندان​تان دست به انجام این بازی می‌زنند. برای مثال ظاهر شدن قرمزی یا جراحت در پوست اطراف گردن، قرمز شدن چشم‌ها، سردردهای مداوم و حواس‌پرتی از نشانه‌های معمول انجام این بازی در بین كودكان است.  معمولا كودكان این بازی را برای نشان دادن قدرت و توانایی خود در نگه داشتن نفس انجام می‌دهند اما بعضی مواقع این علل انجام این بازی‌ها جدی‌تر است.  

آمارها نشان می‌دهد، كودكان افسرده، ناامید، كودكانی كه احساس می‌كنند به آنها توجه كافی نمی‌شود یا نمی‌توانند فعالیت‌های معمولی زندگی خود را به درستی انجام دهند، این بازی‌ها را برای جلب توجه انتخاب می‌كنند. اگر مشاهده كردید فرزندتان به این بازی علاقه دارد و به انجام آن اصرار می‌ورزد، حتما با یك روانشناس مشورت كنید.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:32 - 0 تشکر 520023

با یك نفس برو بالا


یكی دیگر از بازی‌هایی كه معمولا در بین كودكان دیده می‌شود، رقابت بر سر نوشیدن حجم زیادی از مایعات است. برای مثال آنها با هم شرط می‌گذارند كه بتوانند یك بطری كامل نوشابه را در یك نفس بنوشند یا یكباره یك شیشه كامل شیر را سربكشند.  مشخص است كه با انجام این كار باید منتظر ظهور علائم بیماری بود. معده انسان این توانایی را ندارد كه یكباره وارد شدن حجم زیادی از مایعات مانند شیر را مدیریت كند.  به همین دلیل این كار می‌تواند خود را با علائمی مانند استفراغ، اسهال، دل درد و ورم معده نشان دهد.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:32 - 0 تشکر 520024

دهنت چقدر جا داره؟


شاید در نگاه اول این بازی بامزه به‌نظر بیاید اما می‌تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد. كودكان ممكن است با هم مسابقه بگذارند كه هر كدام می‌توانند چه تعداد تكه كوچك غذایی را در دهان خود جای دهند.  این غذاها معمولا اندازه كوچكی دارند و می‌توانند هر چیزی از چیپس و پفك گرفته تا میوه را شامل شوند. در طول دهه‌های گذشته این نوع بازی‌ها باعث مرگ تعدادی از كودكان شده كه با این كار مسیر تنفسی خود را مسدود كردند و اطرافیان آنها نیز نتوانستند هیچ كاری برای نجات جان آنها انجام دهند.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:33 - 0 تشکر 520025

بازی‌های كامپیوتری


شاید بسیاری از والدین تصور كنند، سرگرم شدن با كامپیوتر، مطمئن‌ترین بازی برای كودكان باشد اما متاسفانه اینطور نیست.  به تازگی محققان متوجه شدند، مغز كودكانی كه ساعت‌های زیادی خود را با بازی‌های كامپیوتری سرگرم می‌كنند به مرور زمان آسیب دیده و حتی ممكن است باعث ابتلای آنها به فراموشی موقت شود. اعتیاد به بازی‌های كامپیوتری اتصالات داخل مغز را غیرفعال كرده و به‌طور خلاصه بسیاری از توانایی‌های آن را مختل می‌كند. بعضی از كودكان در سال بیش از 2 هزار ساعت به صفحه مانیتور خیره می‌شوند و با این كار به بسیاری از قسمت‌های بدنشان از چشم‌ها گرفته تا مفاصل و ستون فقرات آسیب وارد می‌كنند.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:33 - 0 تشکر 520026

رقابت ادویه‌ایالبته این بازی چندان معمول نیست اما دیده شده كه بعضی از كودكان و نوجوانان بر سر خوردن ادویه‌ تند مانند دارچین، فلفل و مانند آن بدون مصرف آب رقابت می‌كنند.  بعضی مواقع این كار باعث بروز سرفه‌های شدید شده و حتی كار به استفراغ كردن هم می‌رسد. از عوارض خطرناك‌تر این​گونه بازی‌ها می‌توان به اختلالات ریوی، جمع شدن مایعات در داخل شش‌ها و ابتلا به ذات‌الریه اشاره كرد.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:34 - 0 تشکر 520027

عینك‌های پلاستیكی

تحقیقات محققان ایالات‌متحده نشان می‌دهد، میزان مواد شیمیایی موجود در این عینك‌ها بسیار زیاد است. بعضی از نمونه‌های این عینك‌ها تا 42 برابر حد مجاز دارای فتالیت‌ها هستند. با اینكه استفاده از فتالیت‌ها از سال 2008 در اسباب‌باز‌ی‌ها ممنوع شده است ولی هنوز هم بسیاری از كارخانه‌ها به خصوص كارخانه‌های چینی به استفاده از این مواد در محصولات خود ادامه می‌دهند. فتالیت‌ها می‌توانند باعث به هم ریختن تعادل هورمونی در بدن شوند و همچنین عوارض زیادی به همراه داشته باشند.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:34 - 0 تشکر 520028

تیله و توپ‌های كوچك

از سال 1190 تا‌كنون 69 كودك در ایالات متحده در اثر بلعیدن این گوی‌های بسیار كوچك خفه شده و جانشان را از دست داده‌اند. این توپ‌ها برای كودكان زیر 3 سال نباید قطر كوچك‌تر از 4/5 سانتی‌متر داشته باشد، زیرا به راحتی می‌تواند هنگام بلعیده شدن مسیر تنفسی كودك را مسدود كند.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:35 - 0 تشکر 520029

بادكنك

با اینكه بادكنك‌ها یكی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های كودكان به حساب می‌آید، اما از سال 1990 تا‌كنون عامل مرگ 86 كودك زیر 8 سال بوده‌ است.  بادكنك‌ها بعد از تركیدن به تكه‌های كوچكی تقسیم می‌شود كه درصورت وارد شدن به دهان ممكن است باعث خفگی كودكان شود.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:35 - 0 تشکر 520030

تفنگ‌ها

تفنگ‌ها، یكی از اسباب‌بازی مورد علاقه بیشتر كودكان به حساب می‌رود، اما متاسفانه بیشتر آنها طوری ساخته شده‌ كه صداهای بلندی تولید می‌كند. كودكان نیز علاقه دارند بچه‌های دیگر را غافلگیر كنند و به همین دلیل تفنگ را در نزدیك گوش آنان به صدا درمی‌آورند. در این حالت ممكن است پرده گوش كودك صدمه دیده و باعث ناشنوا شدن یك گوش به‌طور كامل شود. نمونه‌های دیگری از این تفنگ‌ها كه گلوله‌های كوچك شلیك می‌كند نیز بسیار خطرناك و حتی باعث كوری كودكان هم شده‌ است.

دوشنبه 30/5/1391 - 9:35 - 0 تشکر 520031

لیزر

اگر لیزرها به‌مدت زیادی به چشم تابانده و به دفعات زیادی تكرار شود، اثرات مخربی روی چشم می‌گذارد. با تابیده شدن لیزر بر چشم كودك ممكن است شبكیه چشم آسیب دیده و كودك لكه‌های سفیدی را روی اجسام مشاهده كند.

پرتوهای خطرناک :


البته بحث وجود لیزر و ایمنی آن برای کودک در بعضی از اسباب بازی ها در حال حاضر از مسائلی است که کارشناسان نظرات مختلفی در مورد آن دارند. در حالی که تعدادی از چشم پزشکان معتقدند این لیزرها خطری برای چشم کودک ندارند چون از نوع لیزرهای کم توان هستند، یک متخصس لیزر در این مورد معتقد است این لیزرها اگر به مدت زیادی به چشم تابانده شوند و به دفعات زیادی تکرار شوند، اثرات مخربی روی چشم می گذارند.

دکتر رضا فکرآزاد در ادامه می گوید: " حتی اگر این لیزرها هیچ ضرری نداشته باشند، بهتر است به کودکانمان آموزش بدهیم که این پرتوها را مستقیما" به چشم نتابانند. درست است که این شعله در حد چند  میلی وات و جزو لیزرهای کم توان است ولی شدتش بالاست.  شما حتی وقتی چند ثانیه داخل یک لامپ نگاه می کنید و بعد روی خود را         برمی گردانید،  تاثیر آن تا مدتی روی شبکیه چشم می ماند، با اینکه یک لامپ آنقدر شدت ندارد. در حالی که گروه ما یعنی بچه ها جزو گروههای پرخطر هستند و تاثیر این اشعه ها روی چشم آنها می تواند بسیار مخرب و برگشت ناپذیر باشد. "

وی با بیان این که بیشتر قسمت شبکیه که سلولهای بینایی در آن قرار دارند دچار آسیب می شود، می گوید : " این لیزرها چهار خصوصیت عمده دارند، تک رنگند، تک فازند، واگرا نیستند و شدت بالایی دارند. اگر چه تاکنون مورد خاصی از این آسیب ها مشاهده نشده ولی چون تعداد آنها در جامعه زیاد است بهتر است جانب احتیاط در نظر گرفته شود. "

در مقابل ، محمدحسین فرجو با اشاره به ینکه در بخشی از اسباب بازیها مثل تفنگ ها لیزرهایی برای نشانه گیری بهتر استفاده شده می گوید:    " از ورود این اسباب بازی ها جلوگیری شده ولی بعضی از وسایل که دارای پرتو لیزرند و بعنوان اسباب بازی نیستند بعنوان سرگرمی به وسیله بعضی از اسباب بازی های کودکان استفاده می شوند که می توانند آسیبهای جدی برای کودک به همراه داشته باشند. "

البته به گفته کارشناسان آزمایشگاه ایمنی کودکان در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، لیزرهای به کار رفته در اسباب بازی  کودکان از نوع لیزرهای باشدت پایین هستند که برای کودک نمی توانند آسیب زا باشند.  مونا نامجو، یکی از کارشناسان این آزمایشگاه در مورد این لیزرها   می گوید: " در بحث استاندارد اسباب بازی های الکتریکی نوع لیزر به کاررفته بررسی می شود. این لیزرها در چهار سطح هستند. نوعی لیزر LED که لیزر سطح یک است اصلا" خطری ندارد و دارای شدت پایین است و فقط این سطح از لیزر قابل استفاده در اسباب بازی کودکان است. "

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی