انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 188)
يکشنبه 29/5/1391 - 13:38 -0 تشکر 519325
روزه داری از دید روانشناسی

در ادامه به اختصار به گوشه ای از فواید انسان ساز اشاره شده است:

تاثیر روزه بر رفتار روزه داران

يکشنبه 29/5/1391 - 13:38 - 0 تشکر 519327

افزایش میزان استقامت

استقامت در برابر خوردن، آشامیدن، گفتن، شنیدن و دیدن. مثلاً مراقب هستیم تا دروغ نگوییم و غیبت نکنیم و در کل مراقب چشم ها، گوش ها و زبانمان هستیم. با افزایش میزان تحمل و استقامت و خودداری، اعتماد به نفسمان بالا می رود.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:39 - 0 تشکر 519328

از بین بردن عادت های بد و ناپسند و جایگزین کردن آنها با عادت های خوب و پسندیده

می دانیم که دروغ گویی، تهمت زدن، غیبت کردن و … از عادت های بد و ناپسند هستند. امروزه علم روانشناسی ثابت کرده است که اگر ۲۱ روز مراقب عادت های زشتمان باشیم و آن را انجام ندهیم یا ۲۱ روز کارهای خوب انجام بدهیم تا عادت مان شود، عادت های بد و زشت قبلی پاک و عادت های خوب و پسندیده جدید، جایگزین آنها می شود.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:39 - 0 تشکر 519329

ایجاد احساس هم دردی با گرسنگان و فقیران

یکی از نتایج بارز روزه، برانگیختن حس همدردی نسبت به مستمندان و افراد تنگدست است. روزه انسان را از غفلت می رهاند و رنج مستمندان را به یاد او می آور تا به دستگیری فقیران، همت گمارد و به درد و دل آنها برسد. بدین ترتیب روزه کمک به هم نوع را به انسان می آموزد.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:39 - 0 تشکر 519331

سالم سازی جسمانی

پاک سازی سموم بدن، کمک به تخلیه مواد سمی و انرژی های منفی از بدن، کمک به دستگاه گوارش و استراحت دادن به دهان، معده و روده باعث پاک سازی جسم و در نهایت پاکسازی روح می شود.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:39 - 0 تشکر 519332

اسکن روحی، روانی و جسمی

طی روزه داری، جسم، روح و روان، اسکن می شود و مشکل های درونی خود را نشان می دهد. با روزه داری در ابتدا به علت اسکن کردن جسم، روح و روان، میزان اضطراب، استرس یا خشم کاهش می یابد و آرامش و سلامت روح و روان، جای آن را می گیرد.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:39 - 0 تشکر 519333

نکته ها و لحظه ها

زندگی مانند یک کتاب است؛ صفحه عنوان، نام شماست، مقدمه آن، معرفی شما به دنیاست و صفحه های آن، گزارش روزانه تلاش ها، کوشش ها، لذت ها و یاس های شماست. هر روز فکر ها و اعمال شما در کتاب زندگی تان ثبت می شود. هر ساعت تاریخچه ای به وجود می آید که باید برای همیشه باقی بماند. روزی فرا می رسد که کلمه پایان باید روی کتاب شما نوشته شود. پس کاری کنید که درباره کتابتان بگویند: « تاریخچه ای است از هدف عالی، خدمت بی دریغ و کارکرد بسیار خوب ».

يکشنبه 29/5/1391 - 13:40 - 0 تشکر 519335

بالا بردن سطح حافظه

انرژی بدن، صرف سوخت و ساز مواد غذایی نمی شود، بلکه در تقویت سطح حافظه و عملکرد مغز به کار می آید. صبر و مقاومت، بر نیروی پایداری انسان می افزاید و اراده را توانا می سازد. روزه به طور چشمگیر باعث افزایش صبر و مقاومت انسان می شود و تحمل رنج و سختی را بر آدمی آسان می کند.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:40 - 0 تشکر 519338

افزایش میزان صبر

«صبر» از خصلت هایی است که در اسلام بر آن بسیار تاکید شده است. انسان مسلمان در زندگی فردی و اجتماعی خویش در راه هدف هایی مبارزه می کند و با مشکل هایی نیز رو به رو است. بدون خصلت صبر، پیروزی بر مشکل ها و رسیدن به هدف ها آسان نیست.

يکشنبه 29/5/1391 - 13:40 - 0 تشکر 519339

اتصال به جریان انرژی الهی

با نخوردن، نیاشامیدن و حتی از بین بردن غیر ارگانیک های منفی خشم، کینه، حسادت، بدبینی و … در خود خلاء ایجاد می کنیم که خود موجب جذب انرژی های مثبت و روحانی می شود.


- در دوران روزه داری به دلیل بازنگری احوال و عملکرد های گذشته خود، امکان یافتن راه صحیح و بازگشت به سوی بعد روحانی و معنوی فراهم می شود.


- در این دوران به طور تقریبی، بیشتر دستگاه های بدن در حال استراحت هستند. خستگی معده مرتفع و اسید معده به جای غذا از طریق صفراء خنثی می شود. همچنین خون تصفیه و چربی های اضافی و کهنه بدن سوخته می شود و چربی های تازه شروع به ذخیره شدن می کنند.


- در ماه رمضان به دلیل مصرف بیشتر خرما، خستگی از بین می رود، شادابی ایجاد می شود و هضم و جذب غذا آسانتر می شود، چون قند خرما از قند های ساده است و زود جذب می شود و جذب سریع آن باعث کاهش احساس گرسنگی می شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی