انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 368)
يکشنبه 29/5/1391 - 2:27 -0 تشکر 518890
زندگی شهری و شهرنشینی

تیر خلاص بر تخلفات ساختمانی

 


بازار ساخت و ساز در كلانشهرها در حالی هر روز رونق بیشتری به خود می‌بیند كه وقوع تخلفاتی در این ساخت و سازها كه به دلیل نادیده گرفتن برخی تخلفات ریز و درشت از سوی مهندسان ناظر و گاه به مدد چشم پوشی برخی دستگاه‌ها و سازمان‌های مسئول در این زمینه اتفاق می‌افتد، ایمنی ساختمان‌سازی را بویژه در پایتخت با تهدید جدی مواجه كرده است.

در این میان اعتراضات مكرر اعضای شورای شهر در جلسات علنی و غیرعلنی شورا به تخلفات ساخت و ساز در پایتخت و كوتاهی شهرداری‌ها در نظارت و برخورد با متخلفان نیز تاكنون راه به جایی نبرده است. اما این فقط شورای شهری‌ها نیستند كه نسبت به عملكرد شهرداری‌ها در نظارت بر ساخت و سازهای پایتخت انتقاد دارند به طوری كه طی دو سال اخیر بارها مسئولان سازمان نظام مهندسی و استانداری تهران نیز بصراحت شهرداری‌ها را در افزایش تخلفات ساختمانی در تهران مقصر دانسته‌اند.

ساختمان سازی
ساخت و ساز با حداقل استانداردها

نیمی از ساخت و سازهای پایتخت از كیفیت لازم برخوردار نیست، چراكه هنوز بسیاری از آیین‌نامه‌های ساخت و ساز در اجرا نادیده گرفته می‌شود. این گفته رئیس سازمان نظام مهندسی كشور است كه معتقد است: بخش قابل توجهی از ساخت و سازها حداقل‌ استانداردها را دارند.

سید مهدی هاشمی می‌گوید: فعالان عرصه ساخت و ساز بیشتر به هزینه‌ها توجه دارند تا كیفیت! این در حالی است كه بررسی‌های كارشناسی نشان می‌دهد با افزودن 30 درصد به هزینه ساختمان، كیفیت آن را تا 30 درصد افزایش می‌دهد.

هاشمی معتقد است: هر چند ابزارهای لازم برای مقاوم‌سازی وجود دارد، ولی از این ابزار آن‌طور كه باید استفاده نمی‌شود و نه‌تنها شهرداری‌ها بلكه وزارت راه و شهرسازی آن را به صورت جدی در دستور كار خود قرار نمی‌دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی كشور با بیان این‌كه جدا از واحدهایی كه قبلاً در كشور ساخته شده و مقاومت آنها جای بحث بسیاری دارد در ساخت و سازهای جدید نیز مشكل داریم، تصریح می‌كند: بخش عمده درآمد شهرداری‌های كشور از جرایم و تخلفات ساخت و ساز تأمین می‌شود و متأسفانه به همین دلیل شهرداری‌ها از آن چشم”‹پوشی می‌كنند، زیرا در غیر این صورت جلوی درآمدشان گرفته می‌شود.

تداوم گزارش‌های رسیده به شورای شهر تهران از بابت روند افزایشی تخلفات ساخت و ساز در پایتخت موجب شد برخی اعضای شورای شهر تهران طی یك سال گذشته بارها در جلسات خود به عملكرد شهرداری تهران در كنترل و نظارت بر ساخت و سازها در پایتخت به طور جدی انتقاد كنند.

ساخت و سازهای غیرمجاز در حال انجام در مناطق یك و دو، ساخت و ساز اطراف سد لتیان، كن و سولقان، اراضی سرخه حصار، ساخت و ساز در اراضی پارك ملی خجیر، قلع و قمع شبانه درختان توسط سودجویان برای ساخت و ساز در برخی مناطق شمالی شهر و... تنها نمونه‌هایی از تخلفات ساخت و ساز غیرمجاز است كه به دلیل رسانه‌ای‌شدن حساسیت‌ها نسبت به آنها برانگیخته شد و در همین هنگام بود كه برخی مسئولان در استانداری، شهرداری تهران و حتی ریاست‌جمهوری برای كنترل این وضعیت دست به كار شدند

مناطق شمالی ركوردار تخلف

ساخت و سازهای غیرمجاز در حال انجام در مناطق یك و دو، ساخت و ساز اطراف سد لتیان، كن و سولقان، اراضی سرخه حصار، ساخت و ساز در اراضی پارك ملی خجیر، قلع و قمع شبانه درختان توسط سودجویان برای ساخت و ساز در برخی مناطق شمالی شهر و... تنها نمونه‌هایی از تخلفات ساخت و ساز غیرمجاز است كه به دلیل رسانه‌ای‌شدن حساسیت‌ها نسبت به آنها برانگیخته شد و در همین هنگام بود كه برخی مسئولان در استانداری، شهرداری تهران و حتی ریاست‌جمهوری برای كنترل این وضعیت دست به كار شدند. این در حالی است كه مشاهدات شهروندان ساكن مناطق شمالی شهر بیانگر این واقعیت است كه هنوز هم ساخت و سازهای غیرقانونی در گوشه و كنار این مناطق انجام می‌شود و زمین‌ها و باغ‌های چند هزار هكتاری شمال شهر بی‌سر و صدا تخریب می‌شوند تا ساختمان‌های چند طبقه به جای آنها سر به فلك بكشند.

ساختمان سازی
كمیسیون فانتزی ماده 100

در حالی كه تصور می‌شود با صدور رای نهایی در كمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها مبنی بر تعیین جریمه‌های نقدی برای مالكان ساخت و سازهای غیرقانونی و مشكل دار تا حد زیادی جلوی ساخت‌ و سازهای بی‌كیفیت گرفته می‌شود و رای این كمیسیون تیر خلاص بر تخلفات ساختمانی است، اما واقعیت خلاف این را نشان می‌دهد.

این همان واقعیتی است كه رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیزچندی پیش در گفت‌وگو با جام‌جم به آن اشاره كرده و معتقد بود: هنوز نحوه برخورد با تخلفات ساخت و ساز در شهرداری‌ها آنچنان كه باید سختگیرانه نیست وگرنه حجم پرونده‌های كمیسیون ماده 100 تا این حد زیاد نمی‌شد.

رسول خادم توضیح داد: شهرداری‌ها در حین مشاهده ساخت و ساز غیرمجاز باید بلافاصله آن را متوقف سازند و پس از طی مراحل قانونی بر اساس رای صادره از سوی كمیسیون ماده 100 با تخلفات برخورد كنند.

در حالی كه هم اكنون مراحل قانونی رسیدگی به پرونده طی می‌شود، ساخت و ساز غیرمجاز همچنان ادامه دارد و تا زمانی كه عده‌ای در آن ساختمان ساكن می‌شوند، به دلیل تبعات اجتماعی، امكان صدور رای تخریب امكان‌پذیر نبوده و بناچار برای صدور پروانه پایان كار صرفا به اخذ جریمه بسنده می‌شود.

كنترل تخلفات با اجرای طرح تفصیلی

در حالی كه شورای شهری‌ها همچنان شهرداری‌های مناطق را در افزایش تخلفات ساختمانی در پایتخت مقصر می‌دانند، اما مسئولان شهرداری تهران اتهام مطرح شده مبنی بر عدم نظارت دقیق بر ساخت و سازهای در حال انجام در شهر تهران را وارد نمی‌دانند.

مدیركل شهرسازی و طرح‌های شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در گفت‌وگو با «جام‌جم» در حالی كه تاكید می‌كند مسئول مستقیم پاسخگویی به موضوع تخلف 95 درصدی در ساخت و سازهای پایتخت، معاون شهرسازی شهرداری تهران یا مسئولان كمیسیون ماده 100 است، اما متاسفانه چون امكان گفت‌وگو با این مسئولان فراهم نشد در نهایت این مقام مسئول در معاونت شهرسازی شهرداری تهران حاضر شد برای روشن شدن اذهان عمومی توضیحاتی در این زمینه ارائه دهد.

آمارها نشان می‌دهد در كشور ما حدود 5/18 میلیون واحد مسكونی وجود دارد كه حدود هشت میلیون واحد آن غیرمقاوم است. پس جدا از كیفی‌سازی واحدهای جدید نیاز به مقاوم‌سازی واحدهای ساخته شده نیز در جای خود قابل تأمل است

مجید پاكساز در حالی كه جایگاه نظارتی شورای شهر را رد نمی‌كند، اما درخصوص موضوع تخلف 95 درصدی در ساخت و سازهای پایتخت می‌گوید: باید بررسی شود موضوع تخلف 95 درصدی در ساخت و سازهای پایتخت با استناد به چه مداركی و مستندات قانونی ارائه می‌شود و این مدارك از چه كانال‌هایی به دست اعضای شورای شهر رسیده است؟

وی این را هم می‌گوید كه به نظر می‌رسد منظور اعضای شورای شهر از تخلفات ساختمانی این كه به جای پنج طبقه شش طبقه ساخته شود یا كاربری ساختمانی از مسكونی به تجاری تغییر پیدا كند، نبوده است بلكه موضوع مطرح شده از سوی شورا مربوط به صدور پروانه خارج از ضوابط موجود بوده است.

ساختمان سازی
برخورد قاطع با تخلفات ساخت و ساز در حریم

از سوی دیگر، مدیر كل حریم شهرداری تهران نیز با بیان این كه با هر گونه تخلف و ساخت و ساز غیرمجاز در حریم شهر با جدیت برخورد می‌شود، از هوشمندسازی سیستم كنترل حریم در آینده نزدیك خبر داد.

ساختمان‌های ناایمن؛ بمب ساعتی

آمارها نشان می‌دهد در كشور ما حدود 5/18 میلیون واحد مسكونی وجود دارد كه حدود هشت میلیون واحد آن غیرمقاوم است. پس جدا از كیفی‌سازی واحدهای جدید نیاز به مقاوم‌سازی واحدهای ساخته شده نیز در جای خود قابل تأمل است.

این كه هرساختمان ناایمن هنگام وقوع زلزله مانند یك بمب ساعتی عمل خواهد كرد، شاید توصیف چندان اغراق‌آمیزی نباشد.

تخلفات ساخت و ساز در كلانشهرها و بخصوص پایتخت درحالی همچنان در حال افزایش است كه هنوز راهكار عملی و جدی برای برخورد با این معضل از سوی متولیان امر ارائه نشده و این مشكل در كنار وضعیت بحرانی شهر تهران از بابت احتمال زلزله‌ای كه زمان دقیق وقوع آن مشخص نیست، تهدید جدی برای جان میلیون‌ها شهروند تهرانی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر ضروری است مسئولان شهرداری تهران و در راس آن كمیسیون ماده 100 در نظارت و كنترل بر كیفیت ساخت و سازها و برخورد با تخلفات ساختمانی جدیت بیشتری به خرج دهند و این هدف قطعا محقق نخواهد شد مگر با قوی‌تر شدن اهرم‌های نظارتی و كنترلی شهرداری تهران بر عملكرد شهرداری‌های مناطق بیست و دو گانه و این شهرداری‌ها با رصد دقیق وضعیت ساخت و سازها در محدوده جغرافیایی هر یك از مناطق پایتخت.

what`s life?life is love.
يکشنبه 29/5/1391 - 2:28 - 0 تشکر 518893

چهره رمضان در گوشه و کنار پایتخت

همزمان با شروع‌ماه مبارک رمضان شهرداری‌های مناطق مختلف تهران با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده اقدام به برگزاری برنامه‌های ویژه این‌ماه کرده‌اند.


برپایی سفره اطعام نیازمندان در مناطق شمالی پایتخت، برپایی کارگاه‌های سلامت، اجرای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی ویژه‌ماه مبارک رمضان به همراه اقدامات جهادی به‌منظور زیباسازی فضاهای شهری از برنامه‌های دیگری است که شهرداری‌های مناطق به‌منظور استقبال از‌ماه ضیافت‌الله و شروع‌ماه مبارک رمضان در دستور کار خود قرار داده اند. البته آنچه در این گزارش آمده تنها برنامه‌های تعدادی از مناطق شهر را به عنوان نمونه تشریح کرده است.ماه رمضان

سفره اطعام نیازمندان در شمال تهران


همزمان با شروع‌ماه مبارک رمضان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه سه تهران سفره اطعام نیازمندان و ایتام را در محلات و مراکز اجتماعی این منطقه برپا‌ کرد. شهرداری این منطقه مانند دیگر مناطق تهران این اقدام را به‌منظور احیای سنت حسنه افطاری برای اطعام نیازمندان و ایتام در طول‌ماه مبارک رمضان در محلات و مراکز خدمات اجتماعی این منطقه برپا می‌کند. برپایی بازارچه کارآفرینی نیز از دیگر برنامه‌های ویژه منطقه سه در‌ماه مبارک رمضان است که با مشارکت کارآفرینان سطح منطقه و نواحی و میادین میوه‌وتره‌بار این منطقه برپا می‌شود.


اهدای کالاهای مورد نیاز به نیازمندان نیز در قالب طرح هبه در‌ ماه رمضان ازجمله مواردی است که شهرداری منطقه سه تهران توجه ویژه‌ای به آن دارد. در این طرح شهروندان ضمن تماس با تلفن 137اقلام و کالاهای خانگی خود را در اختیار این مرکز قرار می‌دهند که این وسایل پس از بازسازی به افراد نیازمند اهدا می‌شود.


خانه‌های سلامت این منطقه نیز در روزهای‌ماه مبارک رمضان کارگاه‌های آموزشی با محور سلامت معنوی، تغذیه سالم، پیشگیری از مشکلات گوارشی، عوارض روزه بدون سحری، روزه و ضعف بینایی، روزه و اهدای خون، تأثیر روزه بر سلامت جسم و روان، ارتباط عبادت با سلامت روان، بهداشت روزه‌داری، تأثیر روزه بر کاهش چربی خون، افطاری مناسب برای سالمندان برگزار می‌کنند.


صدها برنامه فرهنگی و قرآنی


شهرداری‌های مناطق تهران در این شب‌ها صدها برنامه قرآنی دارند.شهرداری منطقه چهارنیز با برگزاری جشن میهمانی خدا در بوستان پلیس این منطقه، مساجد شمال‌شرق تهران را نیز غبارروبی و آذین‌بندی کرد. بدین‌ترتیب 134مسجد در این منطقه غبارروبی ‌شدند و بیش از 40جشن و محفل انس با قرآن نیز در سطح محلات 20گانه برگزار می‌شوند. برپایی سفره اطعام نیازمندان به‌منظور احیای سنت حسنه افطاری، برنامه‌ریزی برای جوانان و نوجوانان و تحقیق و پژوهش در قرآن کریم نیز از دیگر برنامه‌هایی است که شهرداری منطقه چهار در‌ماه مبارک رمضان تدارک دیده است. برگزاری مسابقات قرآنی ویژه کارکنان شهرداری و دعوت از قاریان بین‌المللی و گروه‌های تواشیح از دیگر برنامه‌های شهرداری منطقه چهار در این‌ماه مبارک است. قرار است 1800جلد قرآن کریم به همراه بسته‌های فرهنگی شامل ادعیه این ماه، کتاب‌های فرهنگی و نرم‌افزار نیز به روزه‌داران اهدا شود.ماه رمضان

جشنواره بزرگ مشکات در مناطق تهران


شهرداری منطقه هفت تهران ویژه‌برنامه‌های متنوع فرهنگی مذهبی را برای شهروندان این منطقه تدارک دیده است. در این منطقه مانند دیگر مناطق برپایی جشنواره بزرگ مشکات، نمایشگاه قرآن، جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در نیمه‌ماه مبارک رمضان و برپایی سفره اطعام ایتام از برنامه‌های ویژه این منطقه برای‌ماه مبارک رمضان است. در این منطقه قرار است بیشتر برنامه‌های فرهنگی شهرداری از طریق مساجد به شهروندان ارائه و از فضای مساجد برای رشد و گسترش ارزش‌های دینی به‌ویژه در‌ماه مبارک رمضان بهره‌گیری شود. اهدای اقلام فرهنگی و مذهبی، کمک به اهدای قرآن کریم و کتب ادعیه به مساجد، عزاداری و نوحه‌سرایی و برگزاری مسابقه‌های مختلف از ویژه‌برنامه‌های منطقه هفت در ایام‌ماه مبارک رمضان است. همچنین قرار است مسابقه‌های ورزشی جام رمضان، جشن مغفرت، بازاچه خیریه، مراسم ختم قرآن و برپایی نمایشگاه قرآنی ویژه این‌ماه مبارک در بوستان هلال‌احمر برگزار شود.


توزیع بسته‌های فرهنگی نیایش


شهرداری منطقه12 نیز با همکاری نواحی شش‌گانه این منطقه ویژه‌برنامه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی را در سطح این منطقه برگزار می‌کند. برگزاری محافل انس با قرآن ازجمله مهم‌ترین برنامه‌هایی است که توسط ادارات اجتماعی نواحی شش‌گانه شهرداری منطقه12 تهران در‌ماه نزول قرآن اجرا می‌شود. بررسی و رسیدگی به مشکلات شهروندان نیز در این‌ماه با تلاش بیشتری در این منطقه ادامه خواهد داشت.
اهدای کالاهای مورد نیاز به نیازمندان نیز در قالب طرح هبه در‌ ماه رمضان ازجمله مواردی است که شهرداری منطقه سه تهران توجه ویژه‌ای به آن دارد. در این طرح شهروندان ضمن تماس با تلفن 137اقلام و کالاهای خانگی خود را در اختیار این مرکز قرار می‌دهند که این وسایل پس از بازسازی به افراد نیازمند اهدا می‌شود
توزیع بسته‌های فرهنگی نیایش، برگزاری کلاس‌های احکام، تفسیر قرآن و مسابقات قرآنی در مساجد سطح محلات و سراهای محله نیز از دیگر برنامه‌های این منطقه برای‌ماه مبارک رمضان است. نشست کمیته خیرین منطقه12 و تهیه و توزیع ارزاق بین بانوان سرپرست خانوار، به همراه برپایی ضیافت افطار ایتام و تقدیر از خادمین قرآنی و برپایی جشن ولادت کریم اهل‌بیت امام حسن مجتبی(ع) در سطح محلات این منطقه از دیگر برنامه‌های ویژه‌ماه مبارک رمضان برای منطقه12 تهران بود. در این منطقه همچنین ایستگاه‌های صلواتی و افطاری نیز برپاست.


غبارروبی از مساجد پایتخت


غبارروبی و عطرافشانی مساجد منطقه15 مانند تمام مناطق تهران ازجمله برنامه‌های‌ ماه رمضان است. مراسم غبارروبی از مساجد منطقه 15 به‌صورت نمادین در 10مسجد منتخب باحضور مسئولان منطقه و شهرداران نواحی اجرا شد. تقدیر از نخبگان برتر قرآنی در منطقه15 به همراه ‌برگزاری گردهمایی با ائمه جماعات مساجد نیز از دیگر اقدامات در حال اجرا در این منطقه است.


ماه رمضان

اهدای 500جلد قرآن،‌ مفاتیح و نهج‌البلاغه، ‌فضاسازی معنوی،‌ آراستگی سیمای بصری محوطه اطراف مساجد و نظافت مساجد از دیگر فعالیت‌هایی است که در دهه تکریم مساجد همزمان با حلول‌ماه مبارک رمضان در شهرداری منطقه15 اجراشد. رویکرد شهرداری منطقه15 تهران در‌ماه مبارک رمضان بهره‌گیری معنوی و قرآنی از ظرفیت مساجد اعلام شده و به همین منظور برگزاری جشنواره‌های شمسه قرآنی، نهج‌البلاغه و دعا، ‌محفل انس با قرآن، ‌جشن میلاد کریم اهل‌بیت(ع)، ‌تقدیر از قاریان، ‌خادمان و موذنین مساجد ، مراسم افطاری ایتام و خانواده‌های بی‌بضاعت ازجمله برنامه‌های ویژه‌ماه مبارک رمضان در منطقه 15تهران است.


فعالیت فرهنگی در جنوب تهران


شهرداری منطقه17 اقدامات مختلفی را برای غبارروبی مساجد انجام داد. قرائت مناجات شعبانیه، نقالی با موضوع‌ماه مبارک رمضان، خواندن اشعار مذهبی و ترویج اخلاق اسلامی ازجمله برنامه‌های فرهنگی مساجد این منطقه بود. همچنین با توجه به حضور بیشتر شهروندان در مساجد در روزهای‌ماه مبارک رمضان رعایت بهداشت و سلامت محیط مساجد این منطقه در اولویت قرار دارد. شست‌وشوی نمای تمام مساجد این منطقه که در معابر اصلی قرار دارند نیز از برنامه‌های این منطقه در‌آغاز ماه مبارک رمضان بود.


بیش از 90مسجد منطقه19 نیز با برگزاری آیین غبارروبی به استقبال‌ماه مبارک رمضان رفتند. غبارروبی و شست‌وشوی فرش‌های مساجد، اهدای لوازم بهداشتی و شوینده و اهدای کتیبه دعای‌ماه مبارک رمضان به مساجد منطقه19 از اقدامات انجام شده به‌منظور استقبال از‌ماه مبارک رمضان در این منطقه است.طرح خادمان مساجد نیز برای رفاه حال مردم روزه‌دار در شب‌های قدر در مساجد منطقه19 اجرا می‌شود. در این طرح به‌منظور استفاده راحت افراد مسن حاضر در مساجد، امکانات رفاهی شامل صندلی مجزا برای سالخوردگان نیز تأمین می‌شود.
اهدای 500جلد قرآن،‌ مفاتیح و نهج‌البلاغه، ‌فضاسازی معنوی،‌ آراستگی سیمای بصری محوطه اطراف مساجد و نظافت مساجد از دیگر فعالیت‌هایی است که در دهه تکریم مساجد همزمان با حلول‌ماه مبارک رمضان در شهرداری منطقه15 اجراشد
صدهاویژه‌برنامه در غرب تهران


معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه20 با اشاره به اینکه تمامی مساجد این منطقه غبارروبی شده‌اند از اجرای 478ویژه برنامه‌ماه رمضان در این منطقه خبر داد. برگزاری محافل انس با قرآن در 26مسجد سطح منطقه،‌ برپایی کرسی تلاوت قرآن، جشن بزرگ میلاد امام حسن مجتبی(ع)، مسابقات اذان، یادواره‌های شهید، تورهای نیایش، دیدار از خانواده شهدا، اطعام یتیمان، همایش‌های امربه‌معروف و نهی از منکر و مراسم‌های شب‌های قدر ازجمله فعالیت‌های ‌ماه مبارک رمضان است که در این منطقه انجام می‌شود.


برپایی مراسم کرسی تلاوت و سه‌شب احیا در مقبره شهدای گمنام واقع در میدان نماز نیز از دیگر برنامه‌های این‌ماه است که مسئولان شهرداری منطقه 20تمهیدات لازم را برای میزبانی از بیش از یک ‌هزار شهروند انجام داده‌اند.


حمایت از زنان سرپرست خانوار


همپای دیگر مناطق،معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه21 از اجرای 10برنامه فرهنگی، اجتماعی و حمایتی ویژه زنان سرپرست خانواده و بانوان این منطقه در‌ماه مبارک رمضان خبر داد. طرح گوهر رحمت عنوان برنامه‌ای است که با موضوع احکام و مسائل شرعی در ارتباط است و در قالب 9کارگاه آموزشی به دختران نوجوان و جوان با حضور اساتید مجرب مسائل دینی آموزش داده خواهد شد.


در این برنامه هشت مسابقه کتابخوانی نیز با موضوع احکام برای شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها برگزار می‌شود. برگزاری کارگاه آموزشی بهترین‌ها از دور ریختنی‌ها نیز در‌ماه مبارک رمضان در چهار سرای محله دریا، یاس، چیتگر شمالی و غزالی و در چهار مقطع سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان این منطقه برگزار می‌شود.

what`s life?life is love.
يکشنبه 29/5/1391 - 2:28 - 0 تشکر 518895

وصله‌های ناجور شهر

اخیراً روش جدیدی برای تبلیغات ابداع شده است و آن هم نصب آن‌ها بر روی زمین و کف خیابان‌ها است. صورت ظاهری این برچسب‌ها پس از مدتی که مردم بر روی آن‌ها پا می‌گذارند از بین می‌رود و چسب آن‌ها باقی می‌ماند که کف خیابان‌ها نیز صورت زشتی به خود می‌گیرد.


تبیلغت غیر مجاز

در عصر امروز، شرکت‌های خدماتی و تولیدی به منظور افزایش فروش خود که به دنبال آن افزایش سود را به همراه دارد، دست به انواع و اقسام تبلیغات برای فروش محصولات و یا معرفی خدمات قابل ارائه خود می‌کنند. روش‌های تبلیغاتی بسیار متنوع و متفاوت است و هر روشی نیز هزینه‌های مختلفی را در پی دارد. برخی با صرف هزینه‌های سنگین آگهی‌های تلویزیونی را ترتیب می‌دهند برخی با نصب بیلبوردها در سطح شهر و اتوبان‌ها کالاها و خدمات خود را معرفی می‌کنند و برخی برای صرفه جویی در هزینه‌ها و یا به دلیل نداشتن بودجه کافی، اقدام به نصب برچسب‌ها بر درب منازل، مجتمع‌های مسکونی، تیرهای چراغ برق، باجه های تلفن، در و دیوار شهر، دیوارهای خانه‌ها و... می‌کنند. این برچسب‌ها تأثیر ماندگار و طولانی‌تری داشته و به آسانی قابل دسترس و استفاده مردم هستند و هزینه زیادی برای تبلیغات آن‌ها صرف نشده است. اما در همه موارد ذکر شده صاحب‌خانه‌ها از عدم کسب اجازه برای نصب این برچسب‌ها بر در و دیوار خانه خود معترض هستند.
متأسفانه پاک کردن این برچسب‌ها نیز مشقت زیادی را به همراه دارد و کارگران شهرداری یا صاحبان منازل مجبورند با کاردک، مواد شوینده و آب ساعت‌ها وقت بگذارند تا آن‌ها را از دیوارها بزدایند اما گاهی پس از برداشتن برچسب‌ها رنگ درب خانه‌ها نیز کنده می‌شود و صاحب‌خانه‌ها مجبورند با صرف هزینه، درب خانه را مجدداً نقاشی کنند
اخیراً نیز روش دیگری برای این نوع تبلیغاتی ابداع شده است و آن هم نصب آن‌ها بر روی زمین و کف خیابان‌ها است. صورت ظاهری این برچسب‌ها پس از مدتی که مردم بر روی آن‌ها پا می‌گذارند از بین می‌رود و چسب آن‌ها باقی می‌ماند که کف خیابان‌ها نیز صورت زشتی به خود می‌گیرد. با این کار چهره شهر هر روز نازیباتر و زشت‌تر از روز قبل می‌شود و شهروندان به رغم عدم رضایت از این وضعیت نمی‌توانند کاری در جهت جلوگیری از آن انجام دهند. تنها کاری که می‌کنند زبان به اعتراض می‌گشایند و از دست چنین شرکت‌های تبلیغاتی ناراضی و گلایه‌مند هستند. تخلیه چاه، کلاس‌های کنکور، تاکسی سرویس، کلاس‌های آموزشی، قالیشویی و... بیشترین عناوین برچسب‌های نصب شده بر در و دیوار شهر و منازل است.


تبیلغت غیر مجاز

نصب این برچسب‌ها علاوه بر زشتی و بی نظم کردن چهره شهر، موجب ایراد میلیاردها تومان خسارت به شهرداری برای پاک کردن آن‌ها می‌شود. متأسفانه پاک کردن این برچسب‌ها نیز مشقت زیادی را به همراه دارد و کارگران شهرداری یا صاحبان منازل مجبورند با کاردک، مواد شوینده و آب ساعت‌ها وقت بگذارند تا آن‌ها را از دیوارها بزدایند اما گاهی پس از برداشتن برچسب‌ها رنگ درب خانه‌ها نیز کنده می‌شود و صاحب‌خانه‌ها مجبورند با صرف هزینه، درب خانه را مجدداً نقاشی کنند. دیوارها نیز گاهی اوقات قابل پاک شدن نیست و اثر آن تا زمان خراب کردن خانه روی دیوار باقی می‌ماند. تعداد و تنوع این برچسب‌ها هم آنقدر زیاد است که اگر کسی بخواهد از این شرکت‌ها و مراکز فروش و خدماتی شکایت کند باید وقت و هزینه زیادی را کند.


با اینکه شهرداری با به‌کارگیری شماری از نیروهای خود اقدام به پاک‌سازی این برچسب‌ها از سطح شهر می‌کند اما طولی نمی‌کشد که دوباره سر و کله آن‌ها بر در و دیوار پیدا می‌شود و دوباره چهره شهر را به زشتی مبدل می‌کند."بر اساس ماده 92 قانون شهرداری‌ها تبلیغات روی معابر شهر بجز در اماكنی كه شهرداری آن‌ها را مجاز شناخته ممنوع است و متخلفان تعدی‌كننده به حقوق عمومی و قانون محسوب می‌شوند."


اگر ضمانت اجرایی برای اجرای قانون فوق وجود نداشته باشد، متخلفان با وجود اطلاع از تخلف خود باز هم اقدام به نصب این برچسب‌ها می‌کنند. بنابراین باید این قوانین با جدیت و شدت بیشتری اجرا و اعمال شود تا به خاطیان بفهماند که نباید صرفاً به دنبال سود بیشتر برای خود باشند و حقوق شهروندی را به راحتی زیر پا بگذارند. در حال حاضر مجازات در نظر گرفته شده جریمه‌ای ناچیز است و در صورت تکرار، تلفن تبلیغ کننده قطع می‌شود که با توجه به تجارب به دست آمده در طول سال‌های گذشته به نظر می‌رسد جرائم در نظر گرفته شده برای متخلفان ناکافی بوده است و باید با تجدید نظر در قوانین موجود مجازات‌های در نظر گرفته شده برای این نوع تبلیغات متخلفانه را تشدید کرد.
بر اساس ماده 92 قانون شهرداری‌ها تبلیغات روی معابر شهر بجز در اماكنی كه شهرداری آن‌ها را مجاز شناخته ممنوع است و متخلفان تعدی‌كننده به حقوق عمومی و قانون محسوب می‌شوند
 زیرا اگر با این شرکت‌ها و مۆسسات فروش کالا و خدمات به صورت جدی مقابله می‌شد، به مرور باید شاهد کم شدن این تبلیغات در سطح شهر و در مکان‌های غیرمجاز بودیم اما متأسفانه هر روز این تبلیغات بیشتر و بیشتر شده و ورود به حریم‌های خصوصی برای نصب تبلیغات نیز شدت بیشتری پیدا می‌کند تا جایی که حتی در مکان‌هایی که نوشته شده: "نصب هرگونه آگهی پیگرد قانونی دارد"، نیز بعضاً تبلیغات دیده می‌شود.


تبیلغت غیر مجز

هنوز مسئولان امر نتوانسته‌اند اقدامی اساسی برای جلوگیری از این کار انجام دهند و یا حتی این ناهنجاری را کنترل و نظارت کنند.


از جمله اقدامات خوبی که در امر تبلیغات اخیراً صورت گرفته است، تهیه کتابچه‌های تبلیغاتی برای عرضه و فروش محصولات و ارائه خدمات به مردم است. این کتابچه‌ها علاوه بر ماندگاری بیشتر و حفظ رعایت حقوق شهروندی از نصب برچسب‌ها بر درب منازل جلوگیری می‌کند. بنابراین می‌توان شرکت‌ها و مراکز فروش کالا و ارائه خدمات را تشویق کرد تا با تجمیع تبلیغات در یک کتابچه واحد و انتشار آن در محدوده فعالیت و ارائه خدمات خود علاوه بر حفظ زیبایی شهر، از نارضایتی و ناخشنودی شهروندان در این امر جلوگیری کنند.


یکی از دلایل تکرار این نوع تبلیغات نیز پایین بودن سطح آگاهی مردم از قوانین و حقوق شهروندی است. بنابراین با اطلاع رسانی به شیوه های مختلف می‌توان این شرکت‌ها را از قوانین و مجازات‌های در نظر گرفته شده برای تبلیغاتی از این دست آگاه کرد و در صورت اطلاع رسانی و تکرار تخلف، مراجع ذی‌ربط باید وارد عمل شده و  با اعمال قانون و برخورد قاطعانه از تخلف آنان جلوگیری کنند.

what`s life?life is love.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی