بهداشت و سلامت (بازدید: 267)
شنبه 28/5/1391 - 8:6 -0 تشکر 517663
سرطان سینه

سرطان سینه در چه سنینی كشنده تر است؟

شنبه 28/5/1391 - 8:6 - 0 تشکر 517664

وجود هورمون زنانه استروژن از علل ابتلا به سرطان پستان است که در سنین میانسالگی از تخمدانها ترشح شده ولذا ابتلا به این بیماری در سنین میانسالی مرگ آورتر است.

شنبه 28/5/1391 - 8:7 - 0 تشکر 517666

به گزارش جهان، دکتر سید هاشم سید مهدی دبیر اجرایی هفتمین كنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اشاره به اهمیت بررسی پستان به لحاظ وجود توده به باشگاه خبرنگاران گفت: پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری از اهمیت خاصی برخوردار است وهم اکون نیز برروی مساله ژن و کروموزم بسیار کار شده است  بویژه در خانواده هایی که یک نفر از آنها مبتلاست.
وی افزود: هم اکنون برروی ژن BRCA2 و BRCA1 برای افرادی که سابقه ابتلاء این بیماری در مادر و یا نسل گذشته بوده است کار می شود و چنانچه با این بررسی ژنی مشخص شود که فرد استعداد بیشتری برای ابتلاء به سرطان پستان دارد بیشتر رسیدگی و بررسی می شود.


این جراح عمومی با بیان این که سرطان پستان یک بیماری بیولوژیک است، ادامه داد: برای تشخیص توده پستانی در ابتدا باید نگاه سطحی در آیینه داشت و در صورت مشاهده عدم تقارن به پزشک مراجعه کرد؛ هم چنین تغییرات را با معاینه مستمر با کف دست از سطح پستان تا زیر بغل را حس کرد و چنانچه در معاینه اولیه فرد در ابتلاء به بیماری مشکوک تشخیص داده شود راه های تشخیصی دقیق تر چون سونوگرافی، ماموگرافی، داکتوگرافی، ام.آر.آی و سپس روش های بیوپسی باز و Core Biopsy توصیه می شود.

وی با بیان این که شیوع تومورهای سرطانی در ابتدا بسیار كوچك و غالباً از جنس آدنوفیبروم ها هستند، اظهار داشت: شیوع تومورهای بدخیم در دهه چهارم و پنجم زندگی افزایش می یابد و در ابتلاء به سرطان پستان وجود سابقه فامیلی و نیز ابتلاء یک پستان مهم است که باید پستان دیگر بیشتر رسیدگی شود 
بکاهند.
وی خاطرنشان كرد :هفتمین كنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران با موضوع بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم پستان(جراحی، بازسازی و...) با حداكثر امتیاز بازآموزی (مدون و مداوم) ویژه پزشكان عمومی و متخصصان جراحی و داخلی به همراه كارگاه‌های آموزشی 29 تا 31 شهریور 91 در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی تهران برگزار می‌شود.

شنبه 28/5/1391 - 9:56 - 0 تشکر 517749

سرطان سینه


سرطان پستان  ازشایع ترین سرطانها زنان در تمام دنیا می باشد شیوع  این سرطان به ویزه در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی و در رتبه دوم در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی است و در بین ۸ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت یافت میشود .


احتمال ابتلا هر زن در طول عمر خود به سرطان پستان یك مورد و در هر ۸ نفر است البته این آثار كه از مراجع غربی كمتر است ولی آثار دقیقی از شیوع در دست نیست .


با توجه به اینكه تشخیص زود رس سرطان پستان می تواند باعث افزایش طول عمر و بهبود كیفیت زندگی شود . برنامه تشخیص زودرس ( چكاپ) در سرلوحه اقدامات تشخیص بهداشتی جوامع در خصوص بیماریهای غیر واگیر میباشد و برنامه هایی بر اساس شیوع و سن بروز پستان در هر جامعه بر این منظور تدوین و اجرا میشود .

شنبه 28/5/1391 - 9:56 - 0 تشکر 517751

جهت تشخیص زودرس سرطان پستان موارد زیر توصیه میشود :


۱- معاینه پستانها توسطه خود فرد هر یكماه از ۲۰ سالگی
۲- ماموگرافی اولیه در سن ۳۵ سالگی
۳- معاینه پستانها بطور مرتب هر ۶ ماه از سن ۳۵ سالگی توسط پزشك
۴- ماموگرافی سالیانه از سن چهل سالگیدر صورتی كه سابقه فامیلی سرطان پستان ، تخمدان در یك فامیل وجود داشته باشد با نظر پزشك متخصص این برنامه تغییر میكند این افراد نیاز به پیگیری دقیق تری خواهند داشت .ازنظر ژنیتیكی ارتباط بین سرطان پستان ، روده بزرگ  و تخمدان وجود دارد و ممكن است در خانوادهایی این سرطانها در افراد مختلف یا حتی در یك فرد مشاهده شود لذا در صورت بروز فامیلی این سرطانها باید پبیگیری از نظر تشخیص سایر انواع نیز انجام شود ( مثلا انجام ماموگرافی در افراد خانواده ایی كه یك مورد سرطان تخمدان گزارش شده )عوامل شناخته شده و قابل پیشگیری در مورد سرطان پستان ، چاقی ، رژیم پرچربی ، رژیم با كالری بالا عدم تحرك ورزش ، حاملگی اول در سن بالای ۳۵ سال در افراد چاق كاهش وزن میباشد .موارد كمی از سرطانهای پستان فامیلی و ژنتیكی است و اغلب سرطانهای پستان از نوع غیر ارثی است  . البته در مورد نقص در برخی ژنها حتی جراحی پیشگیرانه در افراد سالم خانواده در سنین بالا توصیه میشود .
با روشهای جدید تشخیص و درمان بقا عمر بیشتر و كیفیت زندگی بهتر و جراحی محدودتری برای زنان جامعه قابل پیش بینی است .


معاینه پستانها در مراكز بهداشتی توسط ماماها ، متخصصان زنان ، پزشكان عمومی و متخصصان جراحی انجام میشود و باید توسط متخصص جراح آشنا با سرطان پستان انجام شود .


سرطان پستان شایعترین سرطان در خانمهاست. این بیماری بیشتر در سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سال اتفاق می افتد اما در جامعه ما که جمعیت جوانی است موارد بسیاری از بیماری نزد زنان ۴۰-۳۰ ساله نیز مشاهده می شود.  از این نظر تشخیص زودرس این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


شنبه 28/5/1391 - 9:56 - 0 تشکر 517752


عوامل مؤثر در ایجاد سرطان پستان : ارث :


سابقه فامیلی در بستگان درجه ۱ و ۲ بویژه از سمت مادر،و نیز سابقه بیماری سرطان کولون ( روده بزرگ ) و تخمدان در خانواده: اگر تعداد بستگان مبتلا بیش از ۳-۲ مورد باشد ریسک بیماری بالاست و زنان این فامیل باید تحت برنامه پیگیری ویژه قرار گیرند. چاقی :


چاقی از علل ثابت شده سرطان پستان است و کاهش وزن در رسیدن به وزن ایده ال به هر روش، این ریسک را کم می کند.عدم ورزش و تحرک کافی :


ورزش باعث کاهش وزن و نیز بالا بردن سطح ایمنی بدن می شود و لذا انجام ورزش می تواند ریسک سرطان پستان را کاهش دهد.مصرف دخانیات و الکل :


مصرف دخانیات در ایجاد اکثر سرطانها منجمله سرطان پستان مؤثر است. مصرف مقادیر بالای الکل نیز در ایجاد سرطان نقش دارد.سابقه اشعه درمانی :


بیمارانی که سابقه اشعه درمانی در سالهای قبل ( مثلا برای سرطان  تیروئید) دارند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.
عدم حاملگی تا ۳۵ سالگی، عدم شیر دهی : اولین حاملگی کامل در سنین زیر ۲۵ سال نقش محافظتی برای سرطان پستان دارد و شیر دهی نیز امکان سرطان پستان را کاهش می دهد. کسانیکه تا ۳۵ سالگی حامله نشده اند ریسک بالاتری داشته و باید حتما جهت معاینه و اقدامات تشخیص زودرس مراجعه کنند.شنبه 28/5/1391 - 9:57 - 0 تشکر 517753


علائم و نشانه های سرطان پستان


غیرقرینگی اخیر در پستان دوطرف ، لمس توده ، تورفتگی و کشیدگی در پوست یا نوک پستان ، تورم پوست پستان که آن را به  تورم شبیه پوست پرتقال تشبیه می کنند ، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل ، پوسته پوسته شدن نوک پستان، ترشح از نوک پستان بویژه ترشح خونی از یک مجرا. درصورت مشاهده این علائم حتما باید به پزشک مراجعه کرد.ارزش ماموگرافی و سونوگرافی در تشخیص زودرس سرطان پستان :


سونوگرافی یک روش تشخیصی برای تشخیص کیست یا ماهیت توده های پستان است ولی در تشخیص زودرس سرطان  پستان نقشی ندارد.


ماموگرافی در سنین بالای ۳۵ سال قادر به مشاهده ضایعات کوچک پستان که گاها با لمس قابل تشخیص نیستند می شود و تحول جدیدی در تشخیص بموقع سرطان  پستان در جوامع ایجاد کرده ولی لزوم انجام این روش و تفسیر آن حتما با پزشک معالج است و انجام ماموگرافی تنها کافی نیست.


شنبه 28/5/1391 - 9:57 - 0 تشکر 517755


سایر بیماریهای پستان و ارتباط آن با سرطان پستان


درد پستان: درد پستان از علل شایع مراجعات زنان درسنین باروری به مطب های پزشکی است. این درد می تواند دوره ای یا دائم، یکطرفه یا دوطرفه باشد. اکثر این موارد بدون درمان نیز بهبود می یابند ولی عمدتا بانوان از وجود توده در پستان هراس دارند.


عموما سرطان پستان ایجاد درد نمی کند و درد پستان نباید موجب ترس از سرطان شود ولی بهرحال مراجعه به پزشک در این موارد لازم است و این پزشک است که در مورد نیاز به بررسی های بیشتر مثل سونوگرافی و ماموگرافی تصمیم می گیرد.درد پستان در زنان زیر ۳۵ سال عموما نیازی به انجام ماموگرافی ندارد ولی متأسفانه شاهد انجام ماموگرافیهای بسیار در این رده سنی فقط بخاطر درد پستان هستیم.


ترشح نوک پستان :  ترشح از نوک پستانها ممکن است یکطرفه یا دوطرفه و به رنگهای مختلف باشد، وجود ترشح از نوک پسنانها عمل متفاوتی دارد که منجمله می توان از اختلالات هورمونی، عفونت، التهاب تا سرطان نام برد. بادیدن ترشح از نوک پستانها باید مراجعه به پزشک انجام شود. بویژه ترشح خونی از یک مجرای منفرد بیشتر شک به سرطان را در ذهن ایجاد می کند.برای تشخیص بموقع سرطان پستان لازم است خانمها از سن ۲۰ سالگی ماهیانه یک مرتبه شخصا پستان خود را مورد آزمایش قرار دهند. بهترین زمان این آزمایش پس از اتمام دوره قاعدگی است وشامل مشاهده در آینه ( توجه به غیرقرینگی ، تورفتگی پوست و کشیدگی پوست یا کشیدگی نوک پستان به داخل و … ) و لمس پستان است و درصورت مشاهده علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنند.از سن ۳۵ سالگی و در خانواده های با ریسک بالای سرطان از سن ۳۰-۲۵ سالگی لازم است معاینه هر ۶ ماه توسط پزشک انجام شود و براساس صلاحدید پزشک سونوگرافی یا ماموگرافی انجام شود.
از سن ۴۰ سالگی ماموگرافی سالیانه باید انجام شود.


دیده شده در خانمهایی که مرتبا معاینه پستان خود را انجام می دهند سرطان در مراحل قابل درمان تری کشف می شود.

منبع:سایت  پزشکا ن بدون مرز


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی