سينما و تلویزیون (بازدید: 955)
جمعه 27/5/1391 - 16:28 -0 تشکر 516527
بازیگر نقش ابن سینا میگوید


سلام

طی روزهای اخیر، فیلمبرداری فیلم سینمایی «طبیب» (مدیکوس) با بازی سر "بن کینگزلی" در نقش ابوعلی سینا ملقب به «طبیب الاطبا» حکیم و طبیب سرشناس ایرانی آغاز شد.

به گزارش شفقنا، بخش‌هایی از این فیلم در استودیوهای تهیه فیلم شهر کلن آلمان فیلم‌برداری می‌شود.داستان «طبیب» در قرن یازدهم میلادی روی می‌دهد و درباره "راب کول" یک بچه یتیم و فقیر انگلیسی است که تصمیم می‌گیرد برای تحصیل طب به ایران سفر کند.

گفت‌وگوی دویچه‌وله با بن کینگزلی، بازیگر سرشناس را در ادامه می‌خوانید: 

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 27/5/1391 - 16:34 - 0 تشکر 516553

سر بن، شما مشهور به این هستید که نقش های بالا و پیچیده بازی کنید. مانند گاندی، گانگستری به اسم دان لوگان یا الجازاری، چه نکته ای نظر شما را برای بازی نقش ابوعلی سینا جلب کرد؟ 

- نمی‌دانم، حس درونی، احساس؟ فکر می‌کنم نکته‌ای که مرا به این کار سوق داد ملاقات یک خانم ایرانی بود در لندن. او برای من تعریف کرد که ابن سینا در ایران یک قهرمان ملی محسوب می‌شه. احساس سربلندی و افتخار او من را به نحوی تحت تاثیر قرار داد.

ما هنرپیشه‌ها کاملا نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چرا یک نقش را قبول می‌کنیم. خیلی رازآمیز است. خیلی حرف‌های بیربط و بی جا زده می‌شود در مورد هنرپیشگی.

یک خانم جوان ایرانی ابوعلی سینا را برای من مجسم کرد. بوعلی سینا نماد یك انسان مدرن است. در فیلم هم او یکی از مدرن ترین شخصیت‌هاست. او قوه درک بسیار پیشرفته‌ای دارد. همیشه کنجکاو و در حال کنکاش است. استاد برجسته‌ای است و همچنین یک فیلسوف، یک شاعر و یک ستاره‌شناس، یک طبیب و به طور کلی یک هنرمند ارجمند است.

به خاطر همین من او را یک انسان مدرن خطاب کردم. جای دریغ و افسوس است که در دنیای امروزی نمی‌شود انسانی را پیدا کردکه پنج حسن را یکجا در خود داشته باشد. تصور کنید ما امروز اغلب خودمان را روی یک رشته بخصوص متمرکز می‌کنیم ولی او پنج کاره بود. یعنی می‌شود تشبیهش کرد به کودکی که به تمام جهان و رشته کارهای آن ذوق و شوق دارد. خلاصه من در این انسان یک شوق و ذوق کودکانه و سرسختانه کشف کردم.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 27/5/1391 - 16:35 - 0 تشکر 516557

 می‌توانید در مورد کتاب نووا گوردون و شباهتهای آن با فیلمنامه توضیح بدهید؟ 

- در این رابطه نمی‌توانم چیزی بگویم؛ چون راستش را بخواهید من کتاب را نخوانده‌ام. من فقط با متن فیلمنامه آشنا هستم. البته می‌دانم که دست اندرکاران فیلم در این مورد با نویسنده کتاب مدیکوس صحبت کردند و او هم متقاعد به این کار بود و حق تهیه این فیلم را به آنها داد. به هر حال متن فیلمنامه که به دستم رسید تمرکزم را روی آن و در آوردن خود فیلم گذاشتم. یعنی فرصت ندادم تعبیر دیگری از داستان در من تاثیری بگذارد.

 چه شد که کتاب را نخواندید؟ 

-وقت نداشتم. در حال حاضر همزمان به بازی در چهار فیلم مشغولم. البته کار جذاب و هیجان‌انگیزی است. گرچه آدم باید چهار اسبه بتازد ولی هیچ کدام از اسب‌ها را با آن دیگری اشتباه نمی‌کند. من هیچ سرگردانی ندارم. مشخص بگویم یک فیلمی است بنام «اندر»، دومی «شکارچی راهنما»، سوم «مرد آهنین» و چهارم هم همین فیلم «مدیکوس».

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 27/5/1391 - 16:36 - 0 تشکر 516558

 پس باید خیلی در سفر باشید؟

- دقیقا. اول با فیلم «مرد آهنین» شروع شد. کار «اندر» تازه تموم شده. الان می‌روم برای بازی در «شکارچی» و بعد برمی‌گردم به مراکش به خاطر همین فیلم «مدیکوس». تازه بعد از آن می‌روم که کار فیلم «مرد آهنین» رو تمام کنم.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 27/5/1391 - 16:36 - 0 تشکر 516559


 قبل از اینکه این نقش را قبول کنید، تا چه حد ابوعلی سینا را می‌شناختید؟ 

- اگر همان خانم جوانی که پیشتر صحبتش را کردم و با او مدت کوتاهی هم کار می‌کردم برایم توضیحی نمی‌داد، نمی‌دانستم ابن سینا چه گنج گرانبهایی بوده است. اما می‌دانستم جهان اسلام در آن زمان در رشته‌های علمی گوناگون مانند ریاضیات، شیمی، ستاره‌شناسی و جغرافیا پیشرفت‌های برق‌آسا و اکتشافات بسیاری داشته، در حالی که اروپا به اصطلاح سده‌های تیره را طی می‌کرد، به ویژه اینکه ایران عصر طلایی خود را می‌گذراند؛ دورانی بارور، خلاق و جذاب.

 آیا این نقش برای شما در حکم یك چالش بود؟ 

ببینید! من اسمش را چالش نمی‌گذارم. چون‌ اگر چالش به حساب می‌آمد، بازی‌اش نمی‌کردم. چالش کمی معنای مبارزه می‌دهد؛ پس باید به این فرق فکر کرد. من مطمئن بودم که این کار کار من است.

 الان که بهتر ابن‌سینا را می‌شناسید، چه فکر و احساسی دارید؟

از او خوشم می‌آید. انسان سخت‌کوش و متعهدی است، دچار احساسات نمی‌شود، به زندگی عشق می‌ورزد و همین مرا پیوسته به طرف او می‌کشاند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی