بهداشت و سلامت (بازدید: 104)
جمعه 27/5/1391 - 11:29 -0 تشکر 516308
قند و شکر بدتر است یا هروئین؟

به گزارش سلامت نیوز دکتر مسعود پزشکیان طی یادداشتی نوشت :
اما احساس می‌شود پیگیری مصوبات این شورا آن طورکه باید و شاید جزو سیاست‌های وزارت بهداشت نیست درحالی که با توجه به حضور وزرا و مسئولان مختلف در این شورا، فرصتی استثنایی فراهم شده تا وزیر بهداشت بتواند با توجه به تمامی‌مسوولان ذی ربط در حوزه های تولید، عرضه، مصرف و فرهنگسازی برای اصلاح الگوی تغذیه‌ای مردم دست به تحول زند.

شکی نیست که با توجه به وظیفه وزارت بهداشت درتامین سلامت جامعه اقناع سایر دستگاه‌ها در شورای سلامت، وظیفه وزیر بهداشت است و نمی‌توان انتظار داشت که تغذیه سالم مردم دغدغه وزیر بازرگانی باشد چراکه وزیر بازرگانی موظف است وقتی جایی تقاضا است عرضه را انجام دهد و این وظیفه وزارت بهداشت که با استفاده ازنهادهای فرهنگساز از میزان تقاضای مصرف مواد غذایی مضر نظیر قندو شکر بکاهد.

 


در نظام سلامت همواره از نمک، شکر و هرویین به عنوان سه ماده سفید کشنده یاد می‌شود، اگرچه در نگاه اول هرویین در این بین بسیار چشمگیر است اما به اعتقاد بنده شاید بتوان نمک و شکر را بسا خطرناک‌تر از هرویین خواند زیرا تاثیرکشنده هرویین بر هیچ فردی پنهان نیست اما با توجه به اینکه آثار سوء مصرف نمک و شکر در دراز مدت خودنمایی می‌کند در بسیاری موارد مورد غفلت واقع می‌شود و وحشتی که مردم از استعمال هرویین دارند هیچ گاه در مورد قند و شکر احساس نمی‌کنند.

البته اصلاح تمامی‌این سوءمصرف‌های تغذیه‌ای منوط به تعریف یک بسته تغذیه‌ای مطلوب در جامعه است و این بسته نیز باید به گونه‌ای تعریف شود که تهیه آن برای تمامی ‌اقشار جامعه ممکن باشد وتا زمانی که این بسته تعریف نشود، نمی‌توان در پی حذف یارانه موادی چون قند وشکر بود و باید مد نظر داشت که به هر حال محرومین نیز باید چیزی برای خوردن داشته باشند و تا زمانی که این جایگزین‌ها تعریف نشود، نمی‌توان دست به تحولاتی نظیر حذف یارانه قند و شکر زد.

البته مجلس در این راستا بارها از مسوولان بهداشتی در مورد عملکردشان سوالاتی را طرح کرده است و آنها نیز کلیاتی را جهت توضیح به این سوالات ارایه کرده اند، هرچند این پاسخ‌های کلی هنوز نتوانسته نمایندگان را قانع کند اما به جرات به مردم قول می‌دهیم که تا دستیابی به نتیجه مطلوب نمایندگان دست از پیگیری برنخواهند داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی