ایران سرای من (بازدید: 1472)
جمعه 27/5/1391 - 5:48 -0 تشکر 515954
دانستنی های كلی سفر

توصیه‌هایی برای کوله ‌پشتی به دوش‌ها

 

کوله‌پشتی‌دارها به مسافرانی گفته می‌شود که پیاده یا با دوچرخه و حتی با موتورسیکلت سفر می‌کنند و تمام وسایل همراهشان در یک کوله‌پشتی خلاصه می‌شود و سعی می‌کنند کلیه مایحتاجشان را در طول مسیر یا از مقصد تهیه کنند.

این نوع سفر ضمن مفرح بودن، خطراتی نیز در پی دارد که ناآشنایی با این‌گونه خطرات ممکن است برای گردشگر مشکلاتی در پی داشته باشد بنابراین بد نیست در این نوع سفر۱۲توصیه طلایی را جدی بگیرید.

 

۱ ـ هرگز در رستوران‌های بین راهی غذا نخورید: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیشترین آمار مسمومیت بین مسافران و گردشگران به دلیل خوردن غذا در رستوران‌های بین راهی در کشورهای مختلف ثبت شده است. هرچند امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مسائل بهداشتی در اغذیه‌فروشی‌ها و رستوران‌ها بشدت کنترل می‌شود، اما بازهم شاهد این گونه بیماری‌ها هستیم. دلیل این بیماری‌ها عدم کنترل مواد اولیه و ماندن طولانی‌مدت آنها در انبار این رستوران‌هاست. بنابراین لقمه‌ای هرچند کوچک همیشه همراه داشته باشید.

طبق گزارش‌های همین سازمان بیشترین آمار ابتلا به بیماری‌های عفونی و مسمومیت‌ در کشورهای جنوب شرقی آسیا، هندوستان، سریلانکا و به‌طور کلی کشورهای مرطوب و گرم به ثبت رسیده و گزارش شده است.

 

۲ ـ هرگز نمی‌توان لازانیای ایتالیایی را در ترکیه پیدا کرد یا این‌که نمی‌توان سوپ سوشی مناسبی در آفریقای جنوبی یافت؛ بنابراین حتی اگر بهترین رستوران چینی را در ایتالیا سراغ دارید برای خوردن غذای محلی چینی به این رستوران وارد نشوید، چون نه مزه غذای اصلی را متوجه می‌شوید و نه اطمینانی از درست تهیه شدن آن دارید. بهترین گزینه امتحان کردن غذاهای محلی در همان کشور زادگاهش است، نه دیگر نقاط جهان.

 

۳ ـ مواد شوینده اضافه داخل هتل را همراهتان بردارید: هنگام خروج از هتل حتما مواد شوینده‌ای را که هر روز صبح خدمتکار در حمام اتاق شما می‌گذارد همراهتان بردارید. با توجه به تحقیقات گسترده‌ای که سازمان جهانی گردشگری انجام داده بیشتر گردشگران و ماجراجویان و بک پکرها شکلات یا کیک یا حتی مدادپاکنی همراه دارند تا در طول مسیرشان به کودکان و نوجوانان محلی هدیه بدهند، اما این مواد شوینده که در حمام هتل شماست با توجه به بسته‌بندی بسیار زیبایشان نظر بیشتر کودکان را به خود جلب می‌کند. بنابراین همیشه آنها را از داخل هتل بردارید و همراه داشته باشید و اگر به کشورهای کمتر توسعه یافته یا فقیر سفر می‌کنید به عنوان بهترین هدیه به کودکان آنها بدهید، چون با این کار هم به گسترش فرهنگ آنها کمک کرده‌اید و هم بهداشت را ترویج کرده‌اید.

 

۴ـ پول و زمان را همیشه کنترل کنید: پول و زمان دو مسأله بسیار مهم برای هر مسافر و ماجراجو در طول سفر است. بنابراین با تمام توان این دو موضوع را مدیریت کنید تا دچار مشکل نشوید. زمان حرکت قطار، کشتی، هواپیما و اتوبوس‌تان را همیشه به خاطر داشته باشید و در عین حال دائم باقیمانده پولتان را چک کنید و از میزان دقیق آن آگاه باشید، چون بی خبری از این دو موضوع هنگام سفر واقعا برایتان مشکل‌ساز می‌شود.

۵ ـ همیشه روزنامه محلی را مطالعه کنید:به یاد داشته باشید که معمولا در شهرهای بزرگ سراسر جهان حتما روزنامه‌ای محلی اما انگلیسی زبان خواهید یافت. پس مقداری هزینه کنید و این روزنامه را کامل مطالعه کنید. اهمیت این موضوع در کشورها به این صورت است که مسافران بی شک به اخبار محلی شهر محل اقامتشان دسترسی ندارند، پس از این طریق می‌توانند حوادث یک یا دو هفته آینده را پیش‌بینی کنند و سفری بی‌خطر را برای خودشان برنامه‌ریزی کنند؛ مسائلی چون انتخابات، تجمع‌های اعتراضی، اعتصاب‌ها و به طور کلی ناآرامی‌های سیاسی و حتی اخبار مربوط به آب و هوا که می‌تواند برنامه سفر آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

۶ ـ هرگز توصیه افراد ناشناس برای بازدید از اماکن تاریخی یا مذهبی محلی را نپذیرید: در بیشتر کشورهای جهان برای این کار باید به افراد یا دفاتر مخصوص گردشگری معتبر مراجعه کنید و با استخدام تورلیدرها برای بازدید اماکن تاریخی مهم اقدام کنید. بنابراین هرگز به توصیه افراد معمولی توجه نکنید، چون در برخی کشورهای جهان آدم‌ربایی و باجگیری هنوز هم اتفاق می‌افتد. بنابراین فقط با افراد صلاحیت‌دار و تائید شده برای تورهای کوتاه‌مدت سفر کنید.

 

۷ ـ از سفر کردن با افراد ناشناس خودداری کنید: به یاد داشته باشید با گروهی که از مبدا حرکت کرده اید و آنهایی که می‌شناسید طبق برنامه سفرتان حرکت کنید و هرگز به خاطر افراد ناشناس راه و مقصد خودتان را تغییر ندهید. بنابراین با دوستانی که در رستوران یا کنار ساحل می‌یابید صرفا چند عکس یادگاری و یک آدرس ایمیل به اشتراک بگذارید و طبق برنامه خود سفرتان را ادامه دهید.

 

۸ ـ از پرسیدن خجالت نکشید: همیشه قرار نیست از تمام قوانین و اطلاعات جهان آگاهی داشته باشید، بنابراین به دانسته‌های خود تکیه کنید و ندانسته‌ها را براحتی بپذیرید و از افراد آگاه و مطمئن بپرسید. سعی کنید از اظهار نظر بی‌موقع جداً خودداری کنید، چون گاهی اوقات به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و آداب و رسوم منظور شما درست درک نمی‌شود و بی شک دچار دردسری بزرگ می‌شوید، بخصوص در اداره گمرک یا ایستگاه‌های مرزی صرفا شنونده باشید و فقط به سوالات بسیار خلاصه و جامع پاسخ دهید و از حاشیه روی بپرهیزید.

 

۹ ـ همیشه یک دوربین کوچک همراه داشته باشید: اولین مورد استفاده از این دوربین‌ها ثبت خاطرات شیرین برای شماست، اما اگر دوربین شما دست و پاگیر یا نحوه استفاده آن نیز نیازمند دانش و تجربه زیادی باشد شما تقریبا موفق به استفاده از آن نخواهید بود. این دوربین‌های کوچک همیشه در دسترس شماست و کار با آنها ساده است، بنابراین می‌توانید خاطرات شیرین خود را ثبت کنید.

۱۰- از محل اقامت خودتان کارت‌پستال ارسال کنید: این یک عادت قدیمی، اما مفید برای گردشگران بوده که با توجه به تکنولوژی‌های قرن حاضر شاید به فراموشی سپرده شده باشد، ولی شما هرگز این عادت خوب را فراموش نکنید، چون علاوه بر تقسیم خاطرات شیرین خود با دوستان و بستگان آخرین نقطه محل اقامت خودتان را به اطلاع آنها می‌رسانید و در صورت بروز هرگونه مشکل آنها براحتی به شما دسترسی خواهند داشت. پس علاوه بر تماس تلفنی در صورت امکان حتما کارت پستال زیبایی از شهر محل اقامتتان برای دوستان یا خانوادتان ارسال کنید.

 

۱۱ ـ جعبه کمک‌های اولیه کوچکی همراه داشته باشید: همان‌طور که می‌دانید هزینه درمان در بیشتر کشورها بسیار بالاست. بنابراین سعی کنید قبل از آغاز سفرتان حتما آزمایش‌های لازم پزشکی را انجام دهید تا از سلامت بدن خود کاملا مطمئن باشید. اما به یاد داشته باشید جعبه کوچکی از کمک‌های اولیه و پمادهای ضد حشرات موذی را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید از امکانات اولیه آن استفاده کنید.

 

۱۲‌ـ از نزدیک‌ترین سفارتخانه یا دفتر حافظ منافع کشورتان در مقاصدتان با خبر باشید: به یاد داشته باشید این اداره‌ها مسوول حمایت شما در صورت بروز مشکلات احتمالی هستند و یقین داشته باشید که با تمام توان به اتباع کشورشان خدمات ارائه می‌دهند. بنابراین سعی کنید نشانی، شماره تلفن و وب سایت آنها را پیش از آغاز سفرتان از دنیای مجازی به دست آورید و همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بسادگی به آنها دسترسی داشته باشید.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:48 - 0 تشکر 515955

۱۰ کشور کوچک جهان


آیا شما به تمام نقاط کشور خود سفر کرده اید؟ به احتمال زیاد پاسخ شما منفی است. بیشتر افراد بخاطر اندازه ی کشورشان قادر نیستند تمام مناطق آن را ببینند. اما اکر در یکی از کوچک ترین کشور های دنیا زندگی می کردید دیدن همه جای کشور کار سختی نبود. در واقع می توان این کار را در یک روز انجام داد و در فاصله ی بین صبحانه تا ناهار، از این طرف کشور به طرف دیگر رفت.۱٫ واتیکان سیتی


این کشور داخل شهر روم قرار گرفته و مساحت آن حدود ۴۴ هکتار است. واتیکان سیتی کشور چندان قدیمی ای نیست و در سال ۱۹۲۹ پایه گذاری شده است. حکومت این کشور به عهده ی اسقف روم است که به نام پاپ هم شناخته شده است. خاک این سرزمین شامل کلیسای سنت پیتر، کلیسای سیستین، کاخ آپوستولیک، چندین ساختمان و موزه می شود. علاوه بر این مناظر جالب توجه، باغ های واتیکان هم جزو این مجموعه هستند. این باغ ها مربوط به قرون وسطی بوده که مساحت آنها به ۲۳ هکتار از کل خاک کشور است. جمعیت این کشور حدود ۸۰۰ نفر است.

۲٫ موناکو


این کشور با ۱۲۰ کیلومتر مربع مساحت، دومین کشور کوچک جهان محسوب می شود. موناکو همچنین دومین حکومت سلطنتی کوچک جهان نیز هست. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار دارد و از سه جهت با کشور فرانسه و از یک جهت هم با دریای مدیترانه احاطه شده است. جمعیت آن حدود ۳۰ هزار نفر است و به این ترتیب یکی از پر جمعیت ترین کشور های جهان به حساب می آید. مهمترین درآمد این کشور از صنعت توریسم یا گردشگری است، هرساله مردم بسیاری برای قمار بازی یا استفاده از آب و هوای بسیار خوب به این کشور کوچک می آیند.

۳٫ نائورو


این کشور در میکرونزی، در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. جمهوری نائورو جزیره ای با مساحت ۱۳ کیلومتر مربع و کوچک ترین کشور جزیره ای در جهان است؛ استقلال خود را در سال ۱۹۶۸ میلادی به دست آورده اما از ۳۰۰۰ سال قبل مردم بومی در آن زندگی می کرده اند. در سال ۱۷۹۸ یک شکارچی نهنگ به نام جان فرن اولین فرد غربی بود که از این جزیره دیدن کرد. او نام اینجا را جزیره ی دلپذیر گذاشت. در حال حاضر جمعیت این جزیر حدود ۹ هزار نفر است و هیچ ارتشی هم ندارند.

۴٫ تووالو


این کشور هم در اقیانوس آرام قرار دارد و مساحت آن ۱۶ کیلومتر مربع است. کشور تووالو ۵ جزیره ی مرجانی و ۴ تپه ی دریایی دارد و در گذشته به نام جزیره ی الیس معروف بوده است.این جزیره در سال ۱۵۶۸ کشف شده و تا پایان قرن ۱۹ میلادی تحت سلطه ی انگلستان بوده. مردم این کشور استقلال خود را در سال ۱۹۷۸ بدست آوردند. در حال حاضر جمعیت این کشور ۱۰,۴۷۲ نفر است. از آنجایی که این کشور هیچ گونه منابع طبیعی ندارد، مهمترین منبع درآمدشان کمک های خارجی است.

۵٫ سن مارینو


این کشور با مساحتی حدود ۳۸ کیلومتر مربع، پنجمین کشور کوچک جهان است. این کشور همچنین کمترین جمعیت را در بین کشور های عضو اتحادیه ی اروپا دارد. سن مارینو یکی از قدیمی ترین کشور های مستقل جهان است و پایخ گذاری آن به سال ۳۰۱ میلادی باز می گردد؛ قانون اساسی آن در سال ۱۶۰۰ میلادی تصویب شد و آن را به دومین کشور دموکرات در جهان تبدیل کرد. این کشور همچنین یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان است، آنها مازاد بودجه دارند و هیچگونه بدهی ملی هم ندارند.

۶٫ لیختن اشتاین


لیختن اشتاین کشوری در اروپا است که راه به دریا ندارد و با کشور های سوئیس و اتریش احاطه شده است. مساحت این کشور کوهستانی ۹۹ کیلومتر مربع است و یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان محسوب می شود. این کشور یکی از پرطرفدار ترین مناطق اروپا برای ورزش های زمستانی است اما این دلیل اصلی کسب درآمد آن نیست؛ این کشور یک مرکز تجاری مهم است و تعداد شرکت هایی که در آن به ثبت رسیده از ساکنین آن بیشتر است.

۷٫ جزایرمارشال


این مجموعه جزایر که عمدتاً از جزایر مرجانی تشکیل شده انددر مرکز اقیانوس آرام واقع شده اند. مساحت کل آنها حدود ۱۱۲ کیلومتر مربع است و جمعیت آن کمی بیش از ۶۲ هزار نفرمی باشد.این کشور استقلال خود را در سال ۱۹۸۶ از آمریکا گرفت. تا به امروز کمک های آمریکا اصلی ترین منبع درآمد این جزیره است چون هیچگونه منابعی ندارد و بیش از آنچه صادر می کند به واردات می پردازد در سال های اخیر این کشور با مشکلات مالی ناشی از هزینه های مصرف انرژی دست به گریبان بوده است.

۸٫ سِیچلز


این کشور با مجموعه مساحت ۲۸۰ کیلومتر مربع از ۱۱۵ جزیره تشکیل شده و با جمعیت ۸۴ هزار نفر در اقیانوس هند قرار دارد. سیچلز همیشه رو به پیشرفت بوده است و با صادرات دارچین، مغز نارگیل و وانیل در آمد خوبی داشته است. اما از زمانی که در سال ۱۹۷۶ میلادی استقلال خود را به دست آورد، جذب گردشگران مهمترین منبع در آمد این کشور بوده است. یک سوم مردم این کشور در صنعت توریسم مشغول به کار هستند.

۹٫ مالدیو


مالدیو هم یک کشور جزیره ای است و در اقیانوس هند قرار گرفته است. این کشور از نظر جمعیت و مساحت، کوچک ترین کشور آسیایی محسوب می شود. مساحت آن ۱۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۳۹۶,۳۳۴ نفر است. این کشور از ۱۱۹۲ جزیره ی کوچک تشکیل شده اما تنها ۲۰۰ عدد از این جزیره ها قابل سکونت هستند. پایتخت این کشور مالی است و حدود یک سوم جمعیت کل کشور در این جزیره زندگی می کنند. مهمترین منبع درآمد این کشور از صنعت توریسم است؛ در زمان های گذشته منبع اصلی صادرات پوسته ی صدف، ماهی تون خشک شده و طناب های پوست نارگیل بوده است.

۱۰٫ سنت کیتس و نویس


این کشور به نام فدراسیون سنت کیتس و نویس هم شناخته شده است و در هند غربی قرار دارد. این کشور از ۲ جزیره تشکیل شده و ۱۶۷ کیلومتر مربع مساحت دارد. این دو جزیره اولین جزایر منطقه ی کارائیب هستند که غربی ها در آنها سکونت کردند. این دو جزیره در سال ۱۹۸۳ از سلطه ی انگلستان استقلال یافتند. این کشور نه تنها کوچک ترین کشور آمریکایی است، بلکه کمترین جمعیت را هم دارد. مهمترین منبع درآمد این کشور توریسم است و علاوه بر آن بر کشاورزی و بانکداری خارجی هم متکی است.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:49 - 0 تشکر 515956

حفظ امنیت خانه قبل از سفر


پیش از اینکه سفرتان را آغاز کنید از سپردن خانه به دوست و آشنا تا محکم کردن چفت و بست خانه مقدماتی برای امنیت خانه تان که قرار است مدتی خالی بماند فراهم می کنید.     
این روزها، روزهای سفرهای تابستانی است. کوله بارتان را می بندید و راهی می شوید و برای مدتی از دغدغه های روزمرده دوری می کنید. البته پیش از اینکه سفرتان را آغاز کنید از سپردن خانه به دوست و آشنا تا محکم کردن چفت و بست خانه مقدماتی برای امنیت خانه تان که قرار است مدتی خالی بماند فراهم می کنید.


در غیر این صورت ممکن است شما هم تجربه تلخ افرادی که خانه شان به سرقت رفته را تکرار کنید و از این به بعد انگیزه ای برای رفتن به سفر نداشته باشید. برای اینکه بتوانید خانه تان را از خطر سرقت در امان نگه دارید باید نکاتی کوچک اما ضروری را قبل از سفر رعایت کنید. مواردی بسیار ساده و پیش پا افتاده که می تواند چراغ سبزی برای سارقان محلی باشد. راهنمای زیر هم می تواند به شما در این زمینه کمک کند.


۱) اگر در خانه گاوصندوق ندارید و نمی توانید وسایل با ارزشتان را به کسی بسپارید، آنها را به جای اینکه در کشو اتاق خوابتان پنهان کنید، در کشورهای اتاق کودکتان قرار دهید. تجربه نشان می دهد سارقانی که فرصت کمی برای جست و جو در خانه دارند بیشتر اتاق های بزرگ را برای یافتن اشیای با ارزش به هم می ریزند و کاری به اتاق بچه ها ندارند.


۲) ماموران تبلیغاتی بسیاری از شرکت ها ، رستوران ها و آموزشگاه ها، تراکت های تبلیغاتی را از لای در خانه به داخل می اندازند. نکته قابل ذکر در اینجا این است که وقتی شما مدتی در خانه نیستید، این کاغذها همانجا باقی می مانند و به سارقان این علامت را می دهند که خانه شما خالی است. بنابراین قبل از رفتن به سفر از یکی از همسایگان مورد اعتمادتان بخواهید که هر روز این کاغذها را از لای دربردارد.


۳) اگر می خواهید با ماشین خودتان به سفر بروید، بهتر است که وسایل را داخل پارکینگ به ماشین منتقل کنید یا اینکه صبح خیلی زود، به سرعت چمدان ها را داخل ماشین قرار دهید و حرکت کنید. طولانی شدن جریان انتقال چمدان ها به ماشین و در معرض دید قرار دادن چمدان ها برای دقایقی طولانی، چراغ سبز خالی بودن خانه شما را برای سارقان روشن می کند.


۴) در بسیاری از خانه ها، اتاق نشیمن پنجره ای رو به سوی خیابان دارد یا اینکه دیوار راهرو آپارتمان با دیوار اتاق نشیمن مشترک است. اگر تلفن خانه شما در کنار این پنجره قرار دارد، قبل از سفر، صدای زنگ آن را کم یا قطع کنید. بلند بودن صدای زنگ و بی پاسخ ماندن تلفن برای چند روز متوالی، سارقان را از نبودن شما در خانه مطلع می کند.


۵) قفل ها و کلیدها رمز ورود غریبه ها به خانه شما هستند. اگر قصد تعویض کلیدها و قفل های خانه تا را دارید، به کلیدسازی مراجعه کنید که مورد اعتماد شما باشد. علاوه بر آن در زمان سفر برای آب دادن به گلدان ها و مراقبت از خانه از سپردن کلید خانه به همسایه هایی که به طور کامل با آنها آشنایی ندارید خودداری کنید چرا که بسیاری از سرقت های مربوط به خانه ها توسط شخصی انجام می شود که کلید منزل شما را دارد.


۶) اگر به طور دائم بسته های پستی دریافت می کنید، برای مثال اشتراک برخی روزنامه ها یا مجله ها را دارید و این کالاها با پست برای شما ارسال می شود، بهترین کار این است که روی در ورودی خانه تان، محفظه مخصوص نامه ها و مرسولات کاغذی نصب کنید. به این ترتیب زمانی که شما در سفر هستید، پشت در خانه تان انباشته از روزنامه و مجله نمی شود و کسی از نبود شما در خانه مطلع نمی شود.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:49 - 0 تشکر 515957

اگر یک تمساح به شما حمله کرد، خود را چطور نجات می‌دهید؟درست است که حمله تمساح خیلی رایج نیست، اما اگر اتفاق افتاد چه می‌کنید؟ در خشکی یا آب، چه‌طور از دست تمساح فرار می‌کنید؟ اگر تمساح شما را گاز گرفت و بین آرواره‌هایش گرفتار شدید، چه‌طور جان خود را نجات می‌دهید؟

بهنوش خرم‌روز: به احتمال زیاد،‌ تا به حال فیلم‌های زیادی از حمله موجودات خطرناک،‌ از جمله تمساح دیده‌اید. اما وقتی در واقعیت چنین حمله‌ای اتفاق می‌افتد، اوضاع می‌تواند با هر فیلمی که قبلا دیده‌اید متفاوت باشد. با این که تمساح‌ها حدود ۴۰ میلیون سال است که روی کره زمین زندگی می‌کنند،‌ اما هنچنان می‌توانند خودشان را در سرتیتر خبرها جای بدهند! آن‌ها منتظر موقعیت مناسب می‌مانند و طعمه به چنگ آمده را غافلگیر می‌کنند و با مهارت‌های خاص خود،‌ آن را از پا در می‌آورند. البته خوشبختانه راه فرار هم هست.
به گزارش دیسکاوری،هفته گذشته، دو نوجوان در دو حادثه مجزا در فلوریدا مورد حمله تمساح قرار گرفته‌اند. یکی از آن‌ها، ۱۵ ساله، همراه با پدربزرگش برای ماهیگیری به ساحل کیتون در نزدیکی تالاهاسی رفته بوده که از ناحیه قفسه سینه، لای دندان‌های تمساح قرار می‌گیرد. خوشبختانه او توانسته در لحظه‌ای که تمساح رهایش کرده، خود را نجات دهد و بعد به کمک پدربزرگ، ‌تمساح را از پای در بیاورد. در حادثه دیگر، پسر ۱۷ ساله‌ای در حال شنا در نزدیکی مور هاون، نیمه پایینی بازوی راستش را بین آرواره‌های تمساح جا گذاشته است. او توانسته به موقع از فکرش استفاده کند و جانش را نجات دهد.
طی ماه‌های گرم سال، متابولیسم بدن تمساح‌ها بالا می‌رود و در نتیجه آن‌ها بشتر به سراغ شکار می‌روند. ماه‌های گرم سال، زمان جفتگیری تمساح‌ها هم هست. به همین دلیل آن‌ها پرخاشگرتر از هر زمان دیگری هستند. در نتیجه، اخبار حمله تمساح‌ها در تابستان بیشتر است.
با توجه به اندازه تمساح‌ها در دو حادثه اخیر، طول ۳ متر و ۳٫۳۵ متر، این دو نوجوان خیلی خوش‌شانس بوده‌اند. اما همیشه افراد شانس نمی‌آورند. بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰، ۱۳ نفر بر اثر حمله تمساح جان خود را از دست داده‌اند. در حقیقت حمله تمساح‌ها در مقایسه با حمله کوسه، ‌با فراوانی کم‌تری اتفاق می‌افتد،‌ اما احتمال این که مرگ‌بار باشد،‌ بیشتر است. از طرف دیگر، با گسترش محل زندگی انسان‌ها، مواجهه انسان و تمساح روز به روز با احمال بالاتری اتفاق می‌افتد.
بنابراین، حتی اگر بعید باشد که یک تمساح به شما حمله کند، ‌دانستن این که در چنین شرایطی برای نجات جان خود چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید،‌ بی‌فایده نیست. شایعاتی وجود دارد که وقتی در خشکی با یک تمساح روبرو می‌شوید،‌ زیگ‌زاگ بدوید تا تمساح نتواند خوب شما را تعقیب کند. این توصیه بر اساس این تصور ساخته شده که تمساح سعی می‌کند قربانی را تعقیب کند اما به خاطر شکل بدنش نمی‌تواند در خشکی خوب بچرخد و در نتیجه به طعمه خود نمی‌رسد. اما این توصیه واقعا مفید است؟ به علاوه، در آب چه باید کرد؟ چون تمساح در آب بسیار سریع و قوی است.
قبل از هر چیز، یادتان باشد که اگر در خشکی به یک تمساح عصبانی برخوردید که قصد جان شما را کرده، فقط بدوید. زیگ‌زاگ دویدن فقط سرعت خودتان را کم می‌کند، بنابراین مستقیم بدوید و فقط بدوید. به نوشته ایمی هانتر، یک تمساح در خشکی در سریع‌ترین حالت با سرعت ۱۷٫۷ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. همچنین آن‌ها نمی‌توانند برای مدت طولانی به تعقیب ادامه بدهند. در نتیجه،‌ احتمال این که بتوانند شما را برای مدت طولانی تعقیب کنند و به شما برسند،‌ خیلی خیلی کم است.
تمساح‌‌ها از آن دسته شکارچیانی هستند که کمین می‌کنند و ترجیح می‌‌دهند در آب حمله کنند. همچنین آن‌ها شکارهای کوچک‌تر را ترجیح می‌دهند که بتوانند آن را با یک ضربه از پای در بیاورند و مجبور به ادامه جنگ و مبارزه نشوند. اگر در شرایطی قرار گرفتید که تمساح، بخشی از بدنتان را بین آرواره‌هایش نگه داشته باشد، سعی نکنید با یک اهرم یا هر وسیله‌ای، آرواره‌هایش را از هم باز کنید. آرواره‌های تمساح طوری ساخته شده‌اند که به سختی به هم فشرده شوند،‌ برای همین،‌ تلاش برای باز کردن آن‌‌ها از هم،‌ در واقع فقط وقت و انرژی‌تان را تلف می‌کند. به جای این کار، سعی کنید سروصدا کنید. مقاومت کنید و با او بجنگید. راه مقابله با تمساح این است که سعی کنید انگشتتان را در چشمش فرو کنید. در واقع، وقتی در میان آرواره‌های محکم یک تمساح گیر می‌افتید، ‌فشار دادن چشمش با انگشتان، بهترین کاری است که می‌توانید انجام بدهید و به احتمال زیاد،‌ همین کار کافی خواهد بود و او رهایتان می‌کند.
البته، بهترین راه برای در امان ماندن از دست تمساح‌ها، اجتناب از آن‌ها است. اگر به نقطه‌ای رفتید که احتمال وجود تمساح در آن وجود دارد، سعی کنید تا جایی که ممکن است از تمساح‌هایی که می‌بینید فاصله بگیرید و همیشه، مراقب تمساح‌هایی که نمی‌بینید باشید.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:49 - 0 تشکر 515958

معرفی شهرهای ارزان دنیا


گردشگران باتجربه می‌دانند که مسافرت و ماندن در کدام شهرها گران تمام می‌شود. به عنوان مثال لندن، پاریس و توکیو شهرهای بسیار گرانی به شمار می‌آیند که اقامت در آن‌ها حتی برای شهروندان بومی کار آسانی نیست.

اما در کدام شهرها هزینه‌ها کمتر است و به عبارتی دیگر می‌توان مدت بیشتری را به عنوان یک جهانگرد در آن‌ها بدون دغدغه هزینه‌ها گذراند.


به گزارش پارس توریسم به نقل از میراث آریا، آنچه در ادامه می‌خوانیم برگزیده‌ای از ۱۰ شهر ارزان جهان است که با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، چندان به گردشگران خود سخت نمی‌گیرند.


تیرانا، آلبانی:


تیرانا پایتخت آلبانی و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر با ۴۲۱ هزار جمعیت، در مقایسه با لندن بسیار ارزان است. در تیرانا بلیت سینما ۷۴/۴ دلار و یک فنجان قهوه ۹/۱ دلار قیمت دارد؛ در حالی که همین هزینه‌ها در لندن به ترتیب ۰۶/۱۹ و ۳۰/۴ دلار گزارش شده است.


تگوسیگالپا، هندوراس:


در این شهر حتی کسانی که خواهان یک زندگی مدرن‌اند، هزینه زیادی نمی‌پردازند. در پایتخت هندوراس می‌توان با پرداخت ۷۰۰ دلار در ماه آپارتمانی دو خوابه اجاره کرد، در صورتی که هزینه اجاره ماهانه آپارتمانی مشابه در هنگ‌کنگ ۷ هزار دلار است. از سویی دیگر هزینه تمام شده برای جاذبه‌های گردشگری این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه آمریکای مرکزی همچون مکزیک به مراتب ارزان‌تر است و به همین منظور با استقبال خوبی از سوی گردشگران مواجه می‌شود.


اسکوپیه، مقدونیه:


اسکوپیه هشتمین شهر ارزان قیمت جهان است، البته تمام اجناس در این شهر ارزان نیستند. مثلا قیمت یک شلوار جین در اسکوپیه حدود ۰۲/۱۳۳ دلار است که در مقایسه با شهرهایی مانند ونکوور، برلین و نیویورک گران‌تر است، اما از بازار پوشاک این شهر که بگذریم هزینه‌ها در دیگر بخش‌های آن حتی به کف قیمت‌های شهرهای مذکور نمی‌رسد. این شهر با توجه به سابقه تاریخی خود و با وجود آثار به جای مانده از یونان باستان، اگرچه هر ساله میزبان گردشگران زیادی است، اما درآمد آن به مراتب کمتر از جاذبه‌های تفریحی شهر مدرنی همچون ونکوور است.


کلکته، هند:


بسیاری از کالاهای معمولی در کلکته ارزان هستند. مثلا یک وعده فست‌فود در کلکته تنها ۷۲/۲ دلار و یک روزنامه بین‌المللی تنها ۲۲/۲ دلار است که همین هزینه‌ها در مسکو به ترتیب ۰۵/۲۰ و ۸۳/۹ دلار هستند. این اختلاف قیمت که شهر مسکو به ادعای برخی از سازمان‌های مسافرتی «شهری ارزان» معرفی می‌شود، بیش از پیش به چشم می‌خورد.


تونس، تونس:


اجاره ماهانه یک آپارتمان دوخوابه لوکس در تونس تنها ۲۹/۴۹۹ دلار است؛ در حالی که در توکیو ـ گران‌ترین شهر جهان ـ اجاره بهای آپارتمانی مشابه ۴۸۷۵ دلار است. هرچند تونس در تحولات یک‌سال اخیر تا حدودی گردشگران خود را از دست داد، اما با روی کار آمدن دولت جدید و بازگشت ثبات و ارائه خدمات ارزان، بار دیگر خیل گردشگرانی را شاهد است که به این کشور و به ویژه پایتخت آن سرازیر شدند.


لاپاز، بولیوی:


لاپاز دومین شهر پرجمعیت بولیوی است. قیمت یک بلیت سینما در این شهر ۶۲/۳ دلار و قیمت یک وعده فست‌فود ۰۶/۵ دلار است. این قیمت‌ها در سائوپائولو ۷۰/۱۱ و ۳۶/۹ دلار است. ارزان‌بودن خدمات مسافرتی در این شهر مرتفع امریکای لاتین، بسیاری را برای گذراندن تعطیلات به این منطقه می‌کشاند.


بیشکک، قرقیزستان:


افراد زیادی حتی نام پایتخت قرقیزستان را نمی‌دانند، ولی گردشگران حرفه‌ای و صرفه‌جو احتمالا نام این شهر را روی نقشه خود دارند. این شهر با داشتن ۸۳۶ هزار جمعیت، چهارمین شهر ارزان دنیا به شمار می‌آید. اجاره بهای یک آپارتمان دوخوابه لوکس تنها ۷۰۰ دلار در ماه است. این کشور که یکی از پهناورترین کشورهای تازه استقلال‌یافته شوروی به شمار می‌آید، با ارزان‌کردن خدمات گردشگری، درصدد رونق این صنعت و متعاقب آن شناخته شدن در سطح جهان به عنوان یکی از مقصدهای جدید گردشگری در آسیای میانه است.


ماناگوآ، نیکاراگوئه:


ارزان‌ترین شهر در قاره آمریکا ماناگوآ است. قیمت یک بلیت سینما در این شهر ۲۵/۳ دلار و بهای یک فنجان قهوه ۶۳/۱دلار است.


اسلام‌آباد، پاکستان:


این شهر یکی از ارزان‌ترین شهرهای این فهرست به شمار می‌آید. به عنوان مثال هزینه خرید یک روزنامه بین‌المللی تنها ۱۰/۲ دلار و یک فنجان قهوه تنها ۷۶/۲ دلار است. البته در اسلام‌آباد تمام قیمت‌ها پایین نیست، مثلا در این شهر یک آپارتمان دوخوابه لوکس ۱۰۴۷۶۱ دلار قیمت دارد.


کراچی، پاکستان:


اگرچه کراچی بزرگ‌ترین شهر پاکستان و مرکز فعالیت‌های مالی و اقتصادی است، ولی هزینه زندگی در این شهر زیاد نیست. اجاره بهای یک آپارتمان دوخوابه لوکس تنها ۸۸/۳۵۲ دلار است که در مقایسه با شهرهایی مثل رم (۲۳۹۳ دلار)، سیدنی (۳۲۳۳ دلار) و نیویورک (۴۵۲۵ دلار) بسیار ارزان است.


(منبع : پارس توریسم)

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:49 - 0 تشکر 515959

نکات مهم برای شنا در دریا / آمار کشته های دریا
تابستان است و آبتنی هایش! مقصد سفر خیلی از شما احتمالا شهرهای ساحلی شمال کشور است که فرصت خوبی برای آبتنی کردن در دریای شمال بهتان می دهند. با این حال یک توصیه بسیار جدی برایتان داریم. دریا؛ حتی اگر آرام هم باشد باز خطرناک است. پس لطفا این راهکارها را بخوانید تا خطر غرق شدن در دریا را به حداقل برسانید.


به گزارش ایران ویج ، بد نیست بدانید که تلفات غرق‌شدگی در کشورمان هر سال ۱۰۰۷ تا ۱۰۱۵ نفر است. در واقع در ۱۰سال اخیر حداقل ۱۰هزار نفر در دریاها غرق شده اند و خانواده هایشان را به عزا نشانده اند. ۱۰هزار نفری که خیلی هایشان خود را خبره شناگری می دانستند اما به این فکر نکرده بودند که شنا در دریا قلق های خاص خودش را دارد و با شنا در استخر و رودخانه متفاوت است.


این را هم بگوییم که بیشترین آمار غرق‌شدگان در دریا در خارج از طرح سالم‌سازی غرق شده اند که نه ساحل از شیب مناسبی برخوردار بوده و نه غریق نجاتی در محل حضور داشته است.چگونه غرق می شویم؟


اصلی ترین دلیل غرق شدن، جریان‌های شکافنده ای است که در میان آب به وجود می آید. این جریان ها به شدت قدرتمند هستند و از ساحل به سمت مناطق عمیق دریا حرکت می‌کنند و می‌توانند شناگران را به مناطق عمیق پرتاب کنند. این جریان ها وقتی می آیند، شما ناگهان حس می کنید زیر پایتان خالی شده و دریا شما را به میانه خود کشیده است.


اگر شناگر غیرحرفه‌ای‌ باشید، احتمالا سعی می‌کنید تندتر دست و پا بزنید و خود را نجات دهید اما با این کار فقط انرژی خود را از بین می برید و در نهایت تسلیم می شوید. در صورتی که اگر آرام‌تر شنا کنید می توانید با جریان جلو بروید و کم کم وقتی جریان آرام گرفت، به سمت ساحل شنا کنید.


این وضعیت بیشتر در شرایط نا آرام دریا اتفاق می افتد اما بد نیست بدانید که در شرایط آرام هم در دریا بهانه هایی برای غرق شدن هست. مثل امواج بسیار قدرتمندی که از مناطق دور دست می‌آید و بدون هیچ نشانه‌ای به ساحل نزدیک می‌شود و شناگران را با خود می‌برد.


۸کلید طلایی


بنابراین به یاد داشته باشید که


۱٫در مناطق سالم‌سازی نشده شنا نکنید.


۲٫اگر شنا بلد نیستید به هیچ وجه از منطقه بسیار کم عمق ساحل دور نشوید.


۳٫در صورتی که گرفتار جریان شکافنده اقیانوسی شده‌اید مخالف جهت آن شنا نکنید، بلکه همراه آن حرکت کنید و وقتی در مناطق عمیق‌تر آرام گرفت با شنایی آرام به ساحل برگردید.


۴٫به وسایل بادی همچون تیوب‌ها برای شنا کردن اعتماد نکنید.


۵٫شیب سواحل شمالی کشور تند است به این ترتیب ممکن است کاملا ناآگاهانه و به سرعت از منطقه‌ای کم عمق به سمت منطقه‌ای عمیق بروید.


۶٫تنها شنا نکنید و همیشه مطمئن باشید شناگری حرفه‌ای یا غریق نجاتی در محلی که شنا می‌کنید حضور دارد.


۷٫دریا جای مناسبی برای شنا کردن کودکان نیست حتی اگر شنا را در استخر یاد گرفته باشند.


۸٫حتی به دریایی که توفانی نیست اعتماد نکنید، چرا که موج‌های پرقدرتی وجود دارند که بدون هیچ نشانه‌ای به ساحل نزدیک می‌شوند و جان شناگران را به خطر می‌اندازند.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:50 - 0 تشکر 515960

اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید این مطلب را بخوانید


تابستان فصل مسافرت است و خیلی از شما با خودروهای شخصی تان راهی جاده ها خواهید شد. اما برای این که سفر خوبی با خودرویتان داشته باشید باید در کنار رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، به مسایل فنی خودرو و همچنین فنون رانندگی بیشتر آشنا شوید.


کارشناسان می گویند سرعت غیرمجاز، مهم ترین عامل تصادف در جاده های کشور است اما آشنایی با فنون رانندگی می تواند تا مقدار زیادی از تصادفات رانندگی کم کند.


تعدادی از اشتباهات رانندگان که بر اثر کم اطلاعی و یا بر حسب عادت انجام می شود و به صورت باورهای غلط در جامعه رایج شده است، به قرار زیر است.


- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها: این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم، قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن: زمانی که می خواهید ترمز دستی را بالا بکشید دکمه آن را فشار دهید و سپس آن را بالا بکشید. دلیل این کار چیست ؟ این دکمه کار کلاچ ترمز دستی را انجام می دهد و کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می شود.


- تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس: افرادی هستند که خودروشان ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم از آنها سوال می شود واسکازین را تا به حال تعویض کردی؟ می گویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد!؟ در جواب باید گفت: بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد، تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و… می شود، کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.


- تعویض یکبار در میان فیلتر روغن: گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده می کنند. ابن کار باعث می شود فیلتر عمل تصفیه را به خوبی انجام ندهد و منجر به آسیب های جدی به موتور خودرو شود. بی شک اگر هربار با تعویض روغن، فیلتر عوض و فیلتر مناسب جایگزین آن شود متوجه خواهیم شد که چقدر از هزینه تعمیر موتور و اتلاف وقت جلوگیری خواهد شد.


- درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می شود و این گرما به موتور منتقل می گردد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند، سپس چند کیلومتر از مسافت را تا گرم شدن مطلوب ماشین با سرعت پایین حرکت کنید.


- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر دراتوبان: تجربه نشان داده است که اگر یک خودرو در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد، مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن باز است، ۴۰ درصد کمتر است.


- خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و در ترافیک:این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس می شود.


-گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار باعث می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند، زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می شود، خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می شود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد، کلاچ را بگیریم.


- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس: بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می کنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت می کنند، هر دو این موارد باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری در خودرو می شوند.


- ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور، واتر پمپ و موتور می شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر نیز شده است. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود، املاح آب کمتر خواهد شد. به این نکته توجه کنید که پس از سرد شدن، رسوبات در کف ظرف، ته نشین خواهد شد، لذا از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید. البته مایع های آماده هم در بازار موجود است که از روش اول قابل اطمینان تر است.


- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها، نازل و پمپ آب می شود، برای تامین این آب هم می‌توان از روش های بالا استفاده و یا از مایع های آماده برای این منظور استفاده کرد.


- سنگین کردن بیش از حد خودرو: پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست، باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود، حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنید.- نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم: باربند را فقط باید زمانی بست که به آن احتیاج داریم، زیرا وجود باربند باعث افزایش مصرف سوخت، حداقل به میزان ۱۰ درصد می شود.- نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار: این اقدام بسیار خطرناک است و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود، کودک ضربه شدید خواهد دید. حتی احتمال خفگی وجود دارد، بنابر این بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.


- استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می کند. در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد، باید آن را روشن کرد .


- تکیه پا به کلاچ: بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند، پای خود را روی کلاچ تکیه می دهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی نمی کند. این کار باعث فشار آمدن به گیربکس نیز می شود.


- جلو آوردن بیش از حد صندلی: خیلی از افراد فکر می کنند هرچه صندلی جلوتر باشد، تسلط راننده بیشتر است و به اصطلاح دست فرمان خوب می شود، اینطور نیست، صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا احساس راحتی کند.


- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می شد، اما در خودرو های انژکتوری این کار مضر است. زیرا زمانی که شما گاز می دهید و سپس سویچ را می بندید، مقداری بنزین نسوخته باقی می ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن دوباره می شود.


- خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت: این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین می شود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود. زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت می شود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین، فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می شود.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:50 - 0 تشکر 515961

دانستنیهای مفید برای گردشگران در طبیعتپیدا کردن جهات توسط آثار طبیعی و طبیعت :


* بیشتر شاخه های درختان به جهت جنوب رشد می کند و شاخه های کمتری در جهت شمال می رویند. این را می توان با ایستادن در راستای تنه درخت به خوبی مشاهده کرد .


* بخش شمالی تنه درخت مرطوب تر از بخش رو به جنوب آن است و این به دلیل تابش کمتر خورشید به بخش شمالی می باشد. این را می توان از گلسنگ های روییده در بخش شمالی تنه درختان متوجه شد.


* همچنین برخی جانوران مانند مورچه ها و موریانه ها لانه خود را در سمت روبه جنوب درختان که آفتابگیر است حفر می کنند.(مورچه‌ها خاک لانهٔ خود را به سمت جنوب یا شرق می‌ریزند ، زیرا تا درروز خاکریزشان به عنوان سایه‌ بانی برایشان عمل کند ) ، تا راحت‌تر کار خود را انجام دهند.


* در بهار برف های روی دامنه های رو به جنوب زود تر از دامنه های شمالی ذوب می شوند .


روش های مذکوره جزو روش های متداول برای تعیین جهت می باشد


* مواقع بی آبی و تشنگی زیاد ، پیراهن خود را در بیاورید و از قسمت سینه و شکم (نیم تنه بالا ) روی سنگی که بیشتر ساعات روز در سایه بوده است و کمی سرد و نمناک است دراز بکشید وتا حدود ۲۰ دقیقه در همان حالت بمانید .


با این عمل احساس تشنگی فرو کش خواهد کرد و تا مدتی در حدود نصف روز (۸-۶ ساعت) احساس تشنگی نمی کنید . ( تشنگی کمتر خواهد شد )


* اگر آدامس همراه خود دارید حتما از آن استفاده نمایید زیرا سبب ترشح بزاق دهان شما می شود بخصوص اگر طعم آن اکالیپتوس یا نعنا باشد .


* یکی از راحت ترین راه های تهیه آب تعقیب رد پای جانوران است مطمئن باشید اگر در منطقه ای که شما هستید رد پای جانوری وجود داشته باشد قطعا به آب نزدیک هستید ، شترها در بیابان و اکثر جانوران در هنگام غروب آفتاب به سمت آب می روند و در نهایت شما را به سمت آب هدایت می نمایند .


* روش دیگر تهیه آب در کویر استفاده از گیاهان کویری است . این گیاهان معمولا ریشه و ساقه پر آبی دارند .البته باید متذکر شوم که امکان اسکان مار ها و …. در این محل ها وجود دارد البته نه در هر فصل عموما تابستان ها .
* در محلی که دریاچه های نمک وجود دارد می توانید معمولا در ۵۰ سانتی متری به آب نمک برسید . می توانید با جوشاندن وسپس سرد کردن بخار آب به آب دست یابید به روش تقطیر .


* اگر به این امکانات هم دسترسی نداشتید تکه ای از ریگ بیابان را در زیر زبان خود قرار دهید این روش باعث می شود بزاق های دهان شما ترشح شوند و از میزان تشنگی شما کاسته شود .


* یکی ازعلایم آب وجود سبزه است. هر نقطه که سبزی ببینید مطمئن باشید که آب در آن ناحیه وجود دارد و هر جا که سبزه‌های بلندتر و شاداب‌تر داشته باشد به منبع آب نزدیک‌ تر است .


* مواقع بی آبی گنجشک‌ ها بهترین نشانه‌اند برای یافتن آب ، حداکثر فاصله این پرندگان کوچک حشره‌ خوار تا منبع نوشیدن آب به یک کیلومتر نمی‌ رسد. آنها قادر نیستند بیش از هزار متر از آب دور شوند در ضمن هر جا تعداد بیشتری از انواع پرندگان کوچک نظیر سار،‌ مرغ زنبورخوار و بلبل یا سره مشاهده کردید به منبع آب نزدیک‌ تر شده‌اید .


کانون تحقیقاتی طبیعت و تمدن / پیج گزیده اخبار علمی

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:50 - 0 تشکر 515962

برای یک سفر تابستانی چقدر هزینه نیاز داریم؟
با تمام شدن سال تحصیلی برنامه سفر خانواده ها آغاز می شود. تنوع گزینه های مختلف از شهرها و هزینه های لازم برای هرکدام، موضوع مهمی است که باعث می شود تصمیم نهایی براساس آن گرفته شود. اما موضوع مهم تر تفاوت قیمت های اعلام شده از جانب تورهای مسافرتی است که باعث سردرگمی خانواده ها می شود.


کیش، مشهد و اصفهان سه شهر پرطرفدار برای خانواده های ایرانی است که معمولا سفرهای تابستانی خیلی از خانواده ها به یکی از آنها انجام می شود. برای پیشگیری از این سردرگمی و راهنمایی بیشتر برای برنامه ریزی ها هزینه لازم برای سفر از راه های زمینی و هوایی این سه نقطه را برایتان جویا شدیم و نرخ اقامت خانواده از طریق تورها و هتل ها را برایتان آورده ایم.


می توانید با یک حساب و کتاب سرانگشتی مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید، دیگر ریش و قیچی دست شماست.


● کیش


سفر به جزیره کیش همیشه جذاب بوده مخصوصا از وقتی که نوسانات قیمت ارز باعث شد تا سفرهای خارجی دیگر برایمان به صرفه نباشد. برای مسافرت به این جزیره راه های مختلفی وجود دارد. قبل از هر چیز انتخاب یک تور مناسب و محاسبه قیمت آنها است. قبل از هر چیز بهتر است گول پیامک های تبلیغاتی از تورهای مختلف را نخورید و دنبال یک آژانس مسافرتی مناسب بگردید.


اگر اهل سفر با تورهای مسافرتی نیستید بهتر است بدانید که به صرفه ترین راه برای آمدن به کیش و سیاحت در این جزیره انتخاب یکی از همین تورهاست که دلیلش را مفصل خدمت تان عرض می کنیم. قیمت بلیت یکسره کیش در پروازهای مختلف متفاوت است. این قیمت ها در هرکدام از آژانس ها با تفاوت سه، چهار هزار تومانی فروخته می شود و صندلی های تک باقی مانده در پرواز در ساعت های پایانی با رقم های بسیار ارزان تری به فروش می رسند. با وجود این بی ثباتی قیمت ها بهتر است خیلی خودتان را درگیر این ماجرا نکنید و یکراست از همین تورها اسفاده کنید.


بلیت یکسره به کیش برای بزرگسالان از ۴۵ هزار تومان تا ۱۰۳ هزار تومان عرضه می شود و همین بلیت برای افراد دو تا ۱۲ سال ۵۴ هزار تومان هزینه دارد. اگر کودک زیر دو سال هم داشته باشید مبلغ به ۱۵ هزار تومان می رسد. بلیت های ۴۵ هزار تومانی از همان بلیت هایی است که با تعداد محدود و تنها چند ساعت به پرواز نرخ شان پایین می آید.


اگر قصد سفر با خانواده را دارید نمی توانید روی آنها خیلی حساب باز کنید چون ممکن است برای تعداد کافی بلیتی با این نرخ موجود نباشد. سفر به این دوری آن هم در فصل تابستان اصلا عاقلانه نیست که از راه زمینی انجام شود. تورهای مسافرتی در روزهای اول هفته نرخ های ارزان تری دارند که مناسب ترین گزینه برای انتخاب هستند.


می توانید برگه مرخصی تان را طوری تنظیم کنید که یک سفر با هزینه مناسب تر در روزهای ابتدایی هفته داشته باشید. برای سفر چهارشب و سه روز به جزیره کیش و اقامت در هتل سه ستاره حدودا نفری ۲۵۰ هزار تومان هزینه نیاز است و این مبلغ در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۵ هزار تومان گران تر می شود.


● مشهد


برای سفر به مشهد می توانید از هواپیما، قطار و اتوبوس استفاده کنید که هزینه هرکدام به ترتیب ارزان تر از دیگری است. هزینه به روز تمام این سفرها و جزییات نحوه تهیه آسان بلیت را برای تان در آورده ایم. برای رفتن به مشهد با هواپیما قیمت بلیت افراد بزرگسال از ۶۶ تا ۸۰ هزار تومان است و این بلیت اگر برای افراد دو تا ۱۲ سال باشد ۳۸ تا ۴۳ هزار تومان قیمت دارد.


تهیه بلیت کودکان زیر دو سال برای سفر به مشهد هم ۱۲ هزار تومان آب می خورد. نرخ بلیت اتوبوس برای مشهد در تعاونی های مختلف از ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان است. بسته به تجهیزات اتوبوس و نوع تعاونی این نرخ گران تر می شود. بلیت های ۲۵ هزار تومانی مخصوص اتوبوس هایی است که شرایط ویژه ای را برای مسافران در نظر گرفته اند.


این اتوبوس ها کاملا جدید است و با سیستم تهویه مناسب و پذیرایی از مسافران. اگر با دفاتر آژانس ها تماس بگیرید و زحمت تهیه بلیت را به کارکنان آن دفتر بسپارید هزینه تان حدود سه تا پنج هزار تومان گران تر می شود اما دیگر خیال تان راحت است که شما تنها تاریخ سفر را مشخص کرده و در آخر هزینه را پرداخت می کنید.


برای اقامت در مشهد نیز می توانید علاه بر آژانس های مسافرتی از همین تهران و منزل خودتان به فکر اقامت باشید. تلفن های زیادی در اینترنت وجود دارد که می توانید از طریق آنها سوئیت، هتل آپارتمان، یا هتل رزرو کنید.


برای اقامت از شبی ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تومان هزینه نیاز است که این مبلغ به جیب مبارک بستگی دارد. هزینه بلیت قطار از تهران به مشهد از هشت هزار و ۵۰۰ تومان برای واگن های اتوبوسی تا ۳۳ هزار تومان برای واگن های لوکس متغیر است. اگر دوست داشته باشید که واگن مجهز به سیستم صوتی و تصویری باشد نیز می توانید گزینه ۲۷ هزار تومانی را انتخاب کنید.


● اصفهان


اصفهان هم یکی از شهرهایی است که همیشه توریست های داخلی و خارجی خود را دارد. از آن شهرهایی که معمولا مردم تا چند روز تعطیلی گیرشان می آید یا تصمیم به سفر می گیرند این شهر هم یکی از گزینه های انتخابی است. فاصله تهران تا اصفهان آن قدر زیاد نیست که تحمل مسافرت در اتوبوس برای تان مشکل باشد. مخصوصا اگر برای این سفر اتوبوس های لوکس را انتخاب کنید و با هزینه مناسب از امکانات ویژه ای نسبت به اتوبوس های قدیمی برخوردار شوید.


قیمت بلیت اتوبوس های لوکس برای هر نفر حدود ۱۲ هزار تومان هزینه دارد اما این مبلغ برای اتوبوس های معمولی از هشت هزار تومان است. برای اقامت هم می توانید از همین محل سکونت تان با هتل ها یا آژانس های مسافرتی تماس بگیرید و شرایط را باتوجه به هزینه و امکانات انتخاب کنید.


قطار گزینه دوم برای سفر به اصفهان است. تهیه یک بلیت قطار از تهران به اصفهان از ۷ هزار تومان تا ۱۴ هزار تومان است. دست کم دو روز قبل از تا ریخ سفر آن هم در شرایط عادی و کم مسافر باید برای تهیه بلیت قطار اقدام کنید.


اگر درآمدتان به حدی است که می توانید این سفر را با هواپیما بروید و زمان کمتری را در مسیر بگذارید که باید به دفاتر فروش بلیت هواپیما بروید. خرید یک بلیت یکسره به اصفهان برای افراد بزرگسال حدود ۵۸ هزار تومان هزینه دارد. این بلیت برای افراد دو تا ۱۲ سال ۳۲ هزار تومان قیمت دارد و برای کودکان زیر دو سال نیز ۱۰ هزار تومان است. تصمیم نهایی با شما و کیف پولتان است.

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:50 - 0 تشکر 515963

نکاتی برای سفر در دوران بارداری


مسافرت با کودک، کار سخت و پر دردسری است، تصور بیماری های کودک و این که مدام مادر باید حواسش به کودک باشد و ممکن است نتواند از مسافرت لذت ببرد، باعث می شود بسیاری از مادران در چند سال اول زندگی کودک شان چندان به سفر فکر نکنند. اما خیلی از مادر ها، بیشتر از آن که نگران کودکی که به دنیا آمده است باشند، نگران جنینی هستند که در شکم دارند. سفر کردن برای مادر باردار کار پراسترسی است؛ آنقدر که خیلی از این مادران تصمیم می گیرند سفر کردن را تا چند سال به تاخیر بیندازند. اما می توان با رعایت بعضی نکات زیر در هنگام سفر از سلامت مادر و جنین مراقبت کرد.

به طور کلی می توان گفت مطمئن ترین زمان سفر برای یک خانم باردار در صورت نداشتن مشکل زمینه ای، سه ماهه دوم بارداری اش است. زمانی که جنین تقریبا شکل گرفته اما هنوز اندازه اش کوچک است و مشکلات سقط زودهنگام سه ماهه اول یا افزایش وزن و مشکلات دیگر سه ماهه آخر هم وجود ندارد. برای مسافرت بهتر است حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. اگر حاملگی پرخطر از جمله سابقه ناباروری، سقط های مکرر و مشکلاتی از این قبیل داشته اید، حتما مراقبت های پزشکی لازم را در نظر بگیرید و برای اقدامات احتمالی خود و اطرافیان تان را آماده کنید و اطلاعات لازم را از پزشک و همچنین مقصد سفرتان تهیه کنید.


● حاملگی های پرخطر


به خانم های دارای حاملگی پرخطر توصیه می شود از مسافرت اجتناب کنند. حاملگی پرخطر معمولا به دلیل مشکلات گردن رحم، خونریزی از واژن، حاملگی چندقلویی، دیابت حاملگی، فشار خون حاملگی، سابقه مشکلات جفت در بارداری فعلی یا بارداری های قبلی، سابقه سقط، سابقه حاملگی خارج رحمی و سابقه زایمان پیش از موعد به وجود می آید. اگر سن مادر بالای ۳۵ سال است یا این اولین بارداری اش است بهتر است در مدت بارداری از رفتن به سفر خودداری کند. هرکدام از مشکلات فوق ممکن است نیاز به مراجعه فوری به اورژانس و پزشک متخصص زنان مخصوص خود مادر را دارد. در صورتی که این اتفاقات در زمان سفر رخ بدهند ممکن است حتی جان مادر و جنین به خطر بیفتد.


● سفر به مناطق پرخطر


پیشگیری از بیماری های اپیدمیک یا اندمیک مناطق خاص، طبق دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت به همه افرادی که قصد مسافرت به آن مناطق را دارند، توصیه می شود؛ پیشگیری ها و ایمن سازی هایی مانند تزریق واکسن تیفوئید یا سرخک و اوریون یا خوردن قرص های مالاریا. در این حالت بهتر است خانم های باردار از سفر به این نقاط صرف نظر کنند چون تزریق واکسن های حاوی ویروس های زنده مانند آنچه نام برده شد به خانم های حامله توصیه نمی شود و ابتلا به بیماری مالاریا هم ممکن است باعث سقط یا به دنیا آوردن نوزاد مرده شود. در عین حال مصرف بعضی از داروهای ضد مالاریا هم برای جنین عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در بین داروهای ضد مالاریا هم تنها می توان داروی کلروکین را با احتیاط به فرد باردار داد و داروهای دیگر در زمان بارداری ممنوعیت مصرف دارد.


● حاملگی و پرواز


▪ در بارداری قبل از مسافرت با هواپیما حتما باید با پزشک تان مشورت کنید. از او بپرسید که پرواز با هواپیما خطری را متوجه شما یا جنین تان می کند یا خیر و آیا شما شرایط سفر را دارید؟ به عنوان مثال به خانم دارای دیابت حاملگی یا جنین های چند قلو توصیه نمی شود با هواپیما سفر کنند. خانم هایی هم که سابقه آمبولی های وریدی یا مشکلات عروقی در پا دارند نباید با هواپیما سفر کنند.


▪ سفرهای هوایی می تواند باعث زایمان زودرس شودT این اتفاق به خصوص در ۶ هفته آخر حامگی احتمال بیشتری دارد.


▪ ممکن است پرواز با هواپیما در مادران باردار تنگی نفس و استرس ایجاد کند که این استرس کاملا به جنین منتقل می شود و می تواند باعث کمبود اکسیژن برای جنین هم بشود.


▪ بعضی از خطوط هوایی به هیچ وجه اجازه سفر به خانم های باردار را نمی دهند. بعضی از خطوط هوایی هم برای سفر از شما درخواست تایید پزشک تان را دارند. قبل از تهیه بلیت در این مورد تحقیق کنید.


▪ اگر تصمیم به مسافرت خارج از کشور را دارید، در نظر داشته باشید که بعضی از بیمه های خارجی که معمولا مسافران را تحت پوشش قرار می دهند، در مورد خانم های باردار محدودیت دارند.


▪ اگر بلیت درجه یک تهیه نمی کنید و قرار است مدت زیادی در پرواز باشید موقع تهیه بلیت یا دریافت کارت پرواز به خدمه پروازدر مورد وضعیت تان اطلاع دهید تا به شما صندلی ردیف اول یا صندلی کنار درهای خروج اضطراری را بدهند تا فضای دراز کردن پا را داشته باشید و به شکم تان کمتر فشار بیاید.


▪ صندلی کنار راهرو هم به شما اجاز می دهد برای رفتن به توالت (که ممکن است به طور مکرر پیش بیاید) مشکل کمتری داشته باشید.


● چه کارهایی را نباید در سفر انجام داد


خانم ها اغلب هنگام بارداری در انجام همه کار ها جانب احتیاط را دارند اما شاید نسبت به خطرات بعضی کار ها به خصوص در سفر آگاه نباشند.


شنا کردن در دریا به خصوص ایستادن در کنار ساحل و در برابر امواج ممکن است به خاطر ضربه ها و فشار آب باعث آسیب جنین شود. غواصی هم علاوه بر خطرات فوق مشکل تغییر فشار هوا و گازهای خونی را هم دارد که جنین را تحت فشار قرار می دهد.


سونای بخار و وان های حمام آب گرم از امکاناتی است که بسیاری از هتل ها در اختیار مسافران قرار می دهند اما متاسفانه خانم های باردار باید از این خدمات رایگان چشم پوشی کنند. استخرهای آب گرم مثل آنچه در شهرهایی مانند سرعین و اردبیل وجود دارد هم می تواند برای مادران باردار خطرناک باشد.


در ارتفاعات بالا تر از ۳ هزار متر به علت تغییر فشار هوا و کاهش اکسیژن هوا ممکن است هم مشکل تنگی نفس مادر تشدید شود و هم جنین در خون کم اکسیژن تحت فشار قرار بگیرد. خانم های باردار هم بیشتر در معرض بیماری ارتفاع هستند و به همین دلیل بهتر است از سفر به این مناطق خودداری کنند.


● در هنگام پرواز چه نکاتی را باید به خاطر داشت


▪ کمربند ایمنی را زیر شکم تان و روی ران تان ببندید


▪ به طور طبیعی تهویه ریوی خانم های باردار کمی با مشکل مواجه است چه برسد به تنفس در هوای کم فشار کابین هواپیما؛ به همین دلیل احتمال غلیظ شدن خون و ایجاد لخته در عروق پا ها وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید هنگام پرواز جوراب واریس بپوشید و حین پرواز هم هرازگاهی پاهای خود را صاف کنید و کمی ورزش دهید.


▪ در هواپیما به اندازه کافی آب بنوشید و پاهای خود را حرکت دهید. در مادران باردار غلظت خون کمی بالا تر است و این به همراه اضافه وزن بارداری و عدم تحرک در زمان پرواز می تواند باعث ترومبو آمبولی شود. به همین دلیل تا آنجا که می توانید مایعات مصرف کنید و نگران دستشویی رفتن نباشید؛ دهیدراسیون (از دست دادن مایع بدن) از خطراتی است که مادران باردار را به خصوص در زمان پرواز تهدید می کند. مصرف مایع از ایجاد لخته های خون در عروق عمقی پا هم جلوگیری می کند.


▪ سعی کنید زیاد در راهروهای هواپیما راه نروید؛ تکان های ناگهانی و اتفاقات غیرمنتظره می تواند باعث زمین افتادن شما شود. راه رفتن را با احتیاط و فقط در موارد ضروری انجام دهید.


▪ خیلی از خانم ها هنگام بارداری دچار کم خونی خفیفی هستند. اگر حین پرواز دچار تنگی نفس شدید یا چشمان تان سیاهی رفت از خدمه پرواز بخواهید برای تان ماسک اکسیژن تهیه کنند.


● جعبه دارو و کمک های اولیه


حتما با پزشک تان مشورت کنید که چه داروهایی و چه وسایل پزشکی را باید همراه داشته باشید. حواس تان باشد که این وسایل همیشه در دسترس تان باشد و آن را در انتهای چمدان لباس ها بسته بندی نکنید. حداقل داروها و وسایل لازم می توانند موارد زیر باشند:


▪ داروهایی برای مقابله با مشکلات رایج حاملگی مثل سوزش سردل، ریفلاکس، برفک دهان، یبوست و همورویید. به همین دلیل داروهایی مثل رانیتیدین و اومپرازول، پماد آنتی همورویید و داروهای ضد قارچ مانند نیستاتین را همراه داشته باشید.


▪ داروهای ضد اسهال و پودرهای خوراکی ضد اسهال را همراه داشته باشید.


▪ قرص ها و داروهای مولتی ویتامین


▪ گلوکومتر برای آزمایش قند خون در صورت احتمال ابتلا به دیابت حاملگی

what`s life?life is love.
جمعه 27/5/1391 - 5:51 - 0 تشکر 515964

با چشمه آبگرم بیشتر آشنا شویدچشمه آبگرم یا چشمه گرمابی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود. برخی نیز به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی، از آب بعضی از این چشمه‌ها استفاده درمانی می‌کنند


در اکثر مناطق آتشفشانی جدید ایران، چشمه‌های آبگرم وجود دارد. آب تمام این چشمه‌ها تقریبا منشا سطحی دارند. آب‌های سطحی با نفوذ خود از خلال شکستگی‌ها، تدریجا گرمتر شده در افق‌های تحتانی، هنگامی که به سطح زمین می‌رسند به صورت چشمه‌های آبگرم نمایان می‌شوند.


به همین دلیل وجود شکستگی‌ها و گسل‌ها در مناطق آتشفشانی را عامل ظهور و پیدایش چشمه‌ها ذکر می‌کنند. معمولا در یک منطقه محدود، دمای آب این قبیل چشمه‌ها در طول سال تا چند درجه تغییر می‌کند. این مسئله مربوط به نفوذ زیاد آب‌های سطحی (مثلا پس از بارندگی و بارش برف) و کاهش نفوذ در مواقع کم آبی است.


در شرایط یکسان هر قدر چشمه‌ها به مناطق عمیقتر نفوذ کند و آب سریعتر به سطح زمین برسد گرمای آن بیشتر است. امروزه نقش آتشفشان‌ها در ایجاد چشمه‌های معدنی بر کسی پوشیده نیست.


ولی بعضی از واکنش‌های گرمازا مانند واکنش‌های هسته‌ای، حرکات زلزله نیز ممکن است در این کار دخالت داشته باشند. مسلما با نفوذ آب‌های گرم از خلال سن‌گها، مقداری مواد محلول در آنها وارد می‌شود و به این طریق چشمه‌های معدنی بوجود می‌آیند.


از لحاظ منشأ دو نوع آب گرم تشخیص داده شده است:


آبگرم های سطحی: که از روی زمین سرچشمه گرفته و نخست حرارت طبیعی دارند، اما پس از فرو رفتن در زمین و گذشتن از لایه‌های گوناگون آن و گرفتن گرمای آنها و حل برخی مواد کانی این لایه‌ها در خود، از راههای دیگری به سطح زمین باز می‌گردند.


آبگرم های عمقی: که از روی زمین سرچشمه گرفته و نخست حرارت طبیعی دارند، اما پس از فرو رفتن در زمین و گذشتن از لایه‌های گوناگون آن و گرفتن گرمای آنها و حل برخی موادّ کانی این لایه‌ها در خود، از راههای دیگری به سطح زمین باز می‌گردند.


چشمه‌های آبگرم در سراسر ایران و به ویژه در دامنه کوه‌های البرز و زاگرس پراکنده‌اند و بسیاری از آبادیها به علت داشتن این‌گونه چشمه‌ها، شهرت و اهمیت یافته و آبگرم نام گرفته‌اند.


برخی از این آبها به علت در بر داشتن پاره‌ای مواد شیمیایی، دارای رنگ، بو یا مزه خاصی می‌شوند. برخی ترکیبات گوگرد (سولفور و سولفات) به آب رنگ شیری یا آبی می‌دهند، و آبی که ئیدروژن سولفوره داشته باشد، بوی تخم‌مرغ فاسد دارد.


آبگرم‌های دارای ترکیبات آهن، رنگ سرخ یا اُخرایی و مزة گس دارند. نمکهای دیگر، مانند کلرور سدیم (نمک طعام) و یدور سدیم، آب را شور یا تلخ می‌سازند.


آب چشمه‌های آبگرم بیش‌تر در گودال‌ها یا حوض‌ها و حوضچه‌های طبیعی انباشته می‌شود. گرداگرد این گودال‌ها یا حوض‌ها را سنگچین می‌کنند یا با دیوارهای سنگی یا آجری محصور می‌سازند و روی برخی حوضچه‌ها، اطاقکی سرپوشیده بنا می‌کنند.


حوض مراد، در وَرتون اصفهان، نمونه‌ای از آبگرم‌های سرپوشیده است که در دوران صفویه ساخته شده است. گاه یک یا چند استخر در کنار چشمة آبگرم یا روی آن ساخته می‌شود، مثلاً در کنار چشمة «عزیر گرماب» سادات مله، واقع در نزدیکی رامسر.


آبگرم در گویش‌های ایرانی: آبگرم را در گویش‌های فارسی «گرم او »، «گرماب»، «آب گرمَک»، «آبگرمه»، در کردی «گرمو»، یا «گراو» و «گَرو»؛ و در گویش اراکی «گَرّو»؛ در آذربایجانی «ایسّی‌سو» (ایسّی به معنی گرم و سو به معنی آب) می‌نامند.
آبگرم‌های حاوی ترکیبات گوگرد «آب گوگردی»، «آب کبریتی» یا «گَنَدو»، «گنداب»، «آب گندو»، «گنده چشمه»، «گِنَو»، (از «گِن» صورت دیگر «گَند» و «اَو» به معنی آب( نامیده شده است.


آبگرم‌های نمکدار را در فارسی آب زاغی، چشمه زاغی، «آب شور»، «شوراب» و در آذربایجانی «زی سُو» مانند آبگرمی به همین نام در یک فرسنگی کلیسا کَندی در غرب ماکو، و «شور سو» مانند چشمه‌ای معدنی به همین نام در دهکدة ورجوی در جنوب مراغه. «زاغ» و «زی»، شکل‌های فارسی «زاج» است و آن سولفات مضاعف آلومینیم با یک فلز دیگر است.


برخی آب‌های معدنی را بر پایه رنگ آنها نامگذاری کرده‌اند، مانند «سیه‌چشمه» در چالدران، «آب سیاه» در رامسر.


نامگذاری برخی دیگر از این چشمه‌ها، با توجه به خاصیت درمانی آنها صورت یافته است، مانند «درمان آب» در جنوب غربی ارومیه، دو چشمه به نام «آب اندرمان» در دهکده‌ای به همین نام در باختر شهر ری، «آب شفا» یا «چشمه‌ شفا» و «چشمه حکیم» در نزدیکی دهکده آبگرممحلات.


برخی دیگر از این چشمه‌ها بر پایة اشتهار یا اختصاص به درمان یک بیماری مشخص نامگذاری شده‌اند، از جمله چشمه‌های «آب کچلی»، «آب مفاصل» در محلات، چشمة «حوض کچلی» در ورتون اصفهان، چشمه آب قولنج در کوهستان شمال غربی سمنان، چشمه «گرو-گراب»، آب گرمی در کوی شتربان تبریز، چشمه «قوتور سویی» (قوتور = جرب) در کوهپایة گوگور دلی داغ سبلان در جنوب شرقی خِیاو یا مشکین‌شهر و «آب زردابا» در نزدیکی اردبیل که آن را برای درمان زردی سودمند می‌دانند.


خواص درمانی آبگرم‌ها:شناخت خواص درمانی آبهای گرم و معدنی و بهره‌گیری از آنها پیشینه‌ای بسیار کهن دارد، به طوری که زمان آغاز این امر به درستی روشن نیست.


چنین می‌نماید که ساکنان مناطق پیرامون چشمه‌های آبگرم در نتیجة آزمونهای مکرر به خواص این آبها پی برده‌اند، اما ظاهراً نخستین پزشکی که دربارة فواید و خواص برخی آبهای معدنی رساله نوشته و استفاده از آنها را برای درمان بیماری‌ها تجویز کرده، انتیلوس طبیب یونانی سدة ۲ م بوده است.


در نوشته‌های جغرافیایی و تاریخی قدیم به برخی چشمه‌های مشهور آبگرم در سرزمین‌های اسلامی و خواص درمانی آنها اشاره شده است. ابن فقیه از برخی آبگرم‌های همدان مانند اروند، لوندان، دارفین، دارنبهان، آب‌آست، عبدالله آباد، آب بزین و آب سامیر نام می‌برد و از اثر درمانی آنها روی نقرس و بادهای مزمن سخن می‌گوید.


گل و لای این گونه چشمه‌های آبگرم و معدنی نیز برای درمان برخی بیماریها، مانند درد مفاصل، عرق النّسا (سیاتیک)، نقرس، کوفتگی ماهیچه‌ها یا بیماری‌های پوستی به کار می‌رود. چشمة «آب اندرمان» در باختر شهر ری و چشمة «شورابیل» در نزدیکی اردبیل از این قبیل‌اند.


برخی از چشمه‌های آبگرم در ایران به نام امامان و دیگر مقدسین، به ویژه به نام علی بن ابی طالب(ع) و علی بن موسی الرضا(ع) شهرت یافته‌اند. این‌گونه چشمه‌ها کرامتی از این بزرگان و به همین علت متبرک و شفابخش شمرده می‌شوند.


چشمه «آب علی» در شمال شرق تهران، «چشمه علی» در نزدیکی روستای آستانة مشهد، «حوض امام رضا» در ورتون اصفهان از این جمله‌اند. همچنین در نزدیکی فریمان مشهد، چشمة آبگرم مشهوری به نام «شاهان گرماب» وجود دارد که از کرامات امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع) به شمار آمده است.


ساختن معبد و زیارتگاه در کنار چشمه‌ها از دوران‌های بسیار کهن در ایران معمول بوده است. در این روزگار نیز زیارتگاه‌هایی در پای برخی چشمه‌های آبگرم دیده می‌شود. اینگونه چشمه‌ها معمولاً نام صاحبان مزارها را بر خود دارند، مانند چشمه «سیداسماعیل» در کنار مدفن امام‌زاده سید اسماعیل در راه رشت به قصبه خرم‌آباد تنکابن.


حمام‌های آبگرم: گرمای طبیعی آب چشمه‌های آبگرم، مردم جوامع کهن را به بهره‌گیری از این ابها در گرمابه‌ها برانگیخت. در ایران و پاره‌ای سرزمین‌های دیگر خاور زمین، ساختن این‌گونه گرمابه‌های بی‌نیاز از سوخت، چه در پای چشمه‌های آبگرم و چه در آبادی‌های نزدیک آنها، مرسوم بوده است.


کهن‌ترین نمونه‌های این‌گونه گرمابه‌ها که بیشتر نقش درمانی داشته‌اند، در پیرامون چشمه‌های غذر حمه در شهر غَداره بوده است. در آبگرم شمال غربی سمنان نیز آثاری از بناهای کهن خشتی و گلی دوران پیش از اسلام که قاعدتاً مجموعه‌ای از خانه و حمام و کاروانسرا بوده، باقی مانده است.

what`s life?life is love.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی