وبلاگ نویسان (بازدید: 206)
پنج شنبه 26/5/1391 - 13:12 -0 تشکر 515327
تفاوت وبلاگ (بلاگ) و وب سایت چیست

ممکن است بارها با این پرسش روبرو شده باشید که وبلاگ (بلاگ) و وب سایت چه تفاوتی با یکدیگر دارند. در این مقاله سعی بر آن داریم تا تشابه‌ها و تفاوت‌های این دو مقوله‌ را بررسی کنیم.

پاسخ این سوال بسیار ساده است. وب سایت، مجموعه‌ای از صفحات مرتبط به یکدیگر است که انبوهی از اطلاعات را در قالب متن، تصویر، صدا، و فیلم در اختیار بیننده قرار می‌دهد، وب سایت‌ها دارای یک صفحه اصلی و چندین صفحه‌ی فرعی هستند. صفحات فرعی بسته به نوع فعالیت وب سایت متفاوتند. برای مثال، غالباً یکی از صفحات شرکت‌های تولیدی صفحه‌ی محصولات است که به معرفی محصولات شرکت می‌پردازد درحالیکه این صفحه در وب سایت‌های ارائه دهنده خدمات وجود ندارد. برای راه‌اندازی وب سایت نیاز به 3 بخش جداگانه داریم: هاست، دامین، نرم‌افزار تولید محتوا و یا محتوای ثابت. با درکنار هم گذاشتن این مجموعه می‌توان یک وب سایت راه‌اندازی کرد.

از سوی دیگر، وبلاگ نیز در حقیقت یک نوع وب سایت است که با رویکرد شخصی ساخته می‌شود. وبلاگ‌ها دارای یک نشانی اینترنتی و مکانی برای ایجاد و نوشتن محتوا (محتوای نوشتاری، عکس و ویدئو) هستند. در صورتی که افراد بخواهند دائماً منبعی را در اینترنت بروزرسانی کنند و به دیگران این امکان را بدهند که برای آنها نظر بگذارند تا بدین ترتیب بتوانند با آنها در ارتباط باشند، بلاگ می‌تواند انتخاب خوبی باشد اما  باید در نظر داشت که آنها کاملاً غیررسمی هستند. در واقعیت بلاگ‌ها با این هدف بوجود آمدند که افرادی که دانش زیادی از زبان وب ندارد بتوانند اطلاعات دلخواهشان را به همراه عکس و ویدئو بر روی وب قرار دهند. بلاگ‌ها بیشتر در بین افرادی محبوب است که تمایل دارند نظرات شخصی، دانش‌های تخصصی، عقاید سیاسی مذهبی و داستان‌های روزمره‌شان را با دیگران تقسیم کنند. بلاگ‌ها می‌توانند توسط یک یا چند نفر مدیریت شوند اما مدیریت آنها به سختی و پیچیدگی وب سایت‌ها نیست. بلاگ‌‌ها غالباً زیر مجموعه‌ای از یک سرویس دهنده هستند و از هاست و دامین آنها استفاده می‌کنند و به طور معمول مبلغی نیز پرداخت نمی‌کنند اما به طور معمول در قبال رایگان بودن این سرویس، در بلاگ آنها تبلیغات سایرین جای می‌گیرد. به همین جهت یک بلاگ به تنهایی برای کارهای رسمی استفاده نشده و آنها به عنوان بخشی از یک وب سایت رسمی قرار می‌گیرند، به عبارت دیگر، برخی از سایت‌های رسمی یک یا چند بلاگ را در دورن خود جای داده‌اند.

صفحه اول بلاگ شامل مجموعه‌ای از جدیدترین پست‌هاست که بر حسب تاریخ مرتب شده‌اند، در کنار همان صفحه لینکی از پست‌های گذشته وجود دارد که کاربران می‌توانند روی آن کلیک کرده و مطالب گذشته را مطالعه کنند. ساختار وبلاگ‌ها خطی بوده و عموماً آنها صفحات بلندی هستند که آخرین پستشان در فوقانی‌ترین بخش صفحه قرار گرفته است. در صورتی که مدیر وبلاگ بخواهد مطلب خاصی را پیوسته در صفحه اول خود نشان دهد این امر برای او میسر نخواهد بود و همین امر یکی از بزرگترین ضعف‌های  بلاگ بشمار می‌آید. وبلاگ‌ها مانند وب سایت‌ها دارای امکان جستجو هستند، با این تفاوت که این جستجو در وبسایت‌ها قابلیت تبدیل شدن به جستجوی پیشرفته را دارد در حالیکه جستجو در بلاگ یک جستجوی ساده است که به افراد امکان یافتن مطالب مورد نیازشان را با وارد کردن کلمات کلیدی می‌دهد.

یکی دیگر از مشکلات بلاگ محدودیت در ایجاد تغییرات در ساختار و ظاهر آن است. شاید تابحال دیده باشید که  بلاگ‌ها از نظر ظاهری تقریباً یک شکل بوده و غالباً صفحات بلندی هستند که پست‌های مختلف را در خود جای داده‌اند. ایجاد تغییرات در آنها به آسانی انجام نمی‌گیرد. ممکن است برخی از سرویس دهندگان قالب‌ها و ساختارهای مختلفی را ارائه کنند اما بطور معمول ساختار بلاگ‌ها خطی بوده و رنگ و ساختارشان بصورت بسیار جزئی قابل تغییر است.

پنج شنبه 26/5/1391 - 13:13 - 0 تشکر 515328

تفاوت‌های بلاگ و وبسایت:
یکی از تفاوت‌های این دو، صفحه‌ی ابتدائی آنهاست. در وب سایت می‌توان ساختار صفحه‌ی ابتدا را به هر شکل که مایل بود طراحی کرد، بلند یا کوتاه و غالباً تغییرات زیادی در این صفحه ایجاد نمی‌شود، اما در بلاگ همیشه صفحه‌ی اول یک صفحه‌ی بلند از جدیدترین مطالب است که دائماً تغییر می‌کند چراکه پیوسته مطالب جدید به آن اضافه می‌شود از آنجاییکه به طور معمول از بلاگ برای مطالبی چون اخبار، مقالات، خاطرات و عقاید استفاده می‌شود، کمتر کسی را می‌توان یافت که برای تجارت خود از بین بلاگ و وب سایت، بلاگ را انتخاب کرده باشد.


وب سایت‌ها حالت رسمی داشته و غالباً رویکرد معرفی جدی تری را دنبال می‌کنند بسیاری از افراد معتقدند وب سایت‌ها بروشورهای آنلاینی هستند که خدمات یا محصولاتی را معرفی می‌کنند، این در حالیست که بلاگ‌ها غیر رسمی بوده و غالباً برای تبادل نظر استفاده می‌شود. یک وب سایت می‌تواند یک یا چند بلاگ را درون خود جای دهد اما، یک بلاگ نمی‌تواند یک وب سایت را دورن خود جای دهد.


تفاوت دیگر آنها در قیمت است. بلاگ‌ها را می‌توان رایگان تولید و استفاده کرد در حالی که برای داشتن وب سایت، باید هزینه طراحی، هزینه هاست و دامین را نیز پرداخت کرد. البته رایگان بودن بلاگ‌ها  به طور معمول پیامد درج تبلیغات ناخواسته‌ را نیز بدنبال دارد. بدین صورت که همیشه در کنار بلاگ شما تبلیغاتی از کسب و کارهای دیگر نیز دیده می‌شود. در حقیقت افرادی که سرویس های وبلاگ را ارائه می‌دهند از صاحبان تبلیغات کسب درآمد می‌کنند.


بعلاوه برای داشتن وبلاگ لزومی به خرید هاست و دامین نخواهد بود. آدرس بلاگ‌ها غالباً زیر مجموعه‌ای از آدرس سرویس دهنده است به عنوان مثال http://test.blogfa.com/ ،که همین زیرمجموعه بودن غیر رسمی بودن وبلاگ را بیشتر می‌کند در حالی که وب سایت‌ها زیر مجموعه نبوده و دارای یک آدرس اینترنتی و هاست جداگانه برای خود هستند. بعلاوه توسعه و گسترش وب‌سایت‌ها یکی از بزرگترین مزایای آنها به شمار می‌آید، صاحبان وب سایت می‌توانند دائماً ظاهر آن را تغییر دهند، به تعداد دلخواه صفحه اضافه یا کم کنند و مطالب جدید را بدون آنکه از درجه اهمیت مطالب قبلی کم شود به آن اضافه کنند. 


بطور معمول، موتورهای جستجو به بلاگ‌ها از این نظر که دائماً بروز رسانی می‌شوند وزن و بهای بیشتری به نسبت صفحات ایستای وب سایت‌ها می‌دهند. به همین جهت بهترین راهکار برای کسب و کارهایی که می‌خواهند فعالیت خود را در اینترنت معرفی کنند ایجاد وب سایتی است که شامل بلاگ نیز می‌شود. بدین ترتیب، آنها می‌توانند یک بخش اخبار، مقالات یا تالارهای تبادل نظر بوسیله‌ی بلاگ درست کرده و بدین ترتیب وب سایت خود را از حالت ایستا به حالت پویا تبدیل کنند. در این حالت وب سایت آنها به راحتی از طریق موتورهای جستجو یافت می‌شود.
پنج شنبه 26/5/1391 - 13:15 - 0 تشکر 515330

بلاگ یا وب سایت؟
افراد بسته به نوع نیاز خود یکی از این دو را انتخاب می‌کنند. البته افرادی که می‌خواهند کسب و کار خود را از طریق اینترنت گسترش دهند هیچگاه نباید بلاگ را جایگزین وب سایت سازند چراکه همانطورکه تاکید شد بلاگ‌ها به هیچ عنوان رسمی نبوده و وجه خوبی برای معرفی یک کسب و کار را ندارند. بهترین کار برای اکثر افراد همانطور که ذکر شد، استفاده از وب سایتی است که یک یا چند بلاگ را درون خود جای داده باشد تا هم وب سایت را پویا سازد و هم صاحب آن کسب و کار بتواند از صفحات رسمی و زیبا برای معرفی خود استفاده کند.

پنج شنبه 26/5/1391 - 13:17 - 0 تشکر 515331

در جدول زیر تفاوت‌های بلاگ و وب‌سایت به صورت موردی بیان شده

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی