کتاب و کتابخوانی (بازدید: 162)
پنج شنبه 26/5/1391 - 2:12 -0 تشکر 514986
كتاب و كتابخوانی در ایران

بر گرفته از http://www.boushehrpl.ir

نوشته علی دهقان مسوول كتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) آبپخش

   از گذشته دور كتاب به عنوان یكی از ابزارهای آموزشی مورد توجه بوده است و اولیای دین نیز به پدیدآوردن آثار علمی و فرهنگ مكتوب توصیههای مهمی داشتهاند.
مطالعه كتاب در تعالی روح آدمی مؤثر است و توجه به مطالعه و بهرهگیری از تازههای علمی، سبب پیشرفت و گام نهادن سریع به سمت تعالی خواهد شد.تجربه جهانی نشان می دهد كه رشد و توسعه تمدنها، ریشه در رشد فكری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ كتابخوانی در جوامع، نمی توان به رشد هیچ تمدنی دل خوش كرد و بدون شك ترویج فرهنگ كتاب و كتابخوانی موجب رشد فرهنگی و علمی كشور خواهد شد.

پنج شنبه 26/5/1391 - 2:15 - 0 تشکر 514989

كشور ایران از دیر باز جزو اولین كشور هایی بود كه به خاطر چاپ اولین كتابها در دنیا با این « واژه » آشنا شد، آنجا كه در زمان سامانیان و پیش آز آن مقالات مختلف به صورت كتاب در آمد و حتی پیش از آن نسخه های خطی كه تا به امروز باقی مانده و از آن زمان كه ابوریحان بیرونی دیده ها و رصد های خود را از ستارگان و ماه و خورشید روی كاغذ می آورد تا حال.  مردمان ایران جزو اولین مردمان كشورها بودند كه با كتاب و كتابخوانی آشنا شدند و این امر تا به امروز باقی است . تا به امروز كه اگر نوشته ها نبود شاید اكنون ما از گذشته های نیا و دودمانمان آگاهی نداشتیم. سال ها بعد یا بهتر بگوییم در قرن بیستم از دل همان نوشته ها، نمایش ها و فیلم ها رویدادهای تاریخی، كه پیش از این به صورت كتاب در آمده بود فیلم های پر خرج ساخته شد و مردمان نسل بعد، بیشتر و بیشتر با گذشته ها آشنا و واقف شدند.

پنج شنبه 26/5/1391 - 2:25 - 0 تشکر 514996

هم اكنون در این كره خاكی،كتابخانه های زیادی وجود دارد كه ده ها هزار جلد در آن كتاب جای گرفته است و افرادی در این دنیای پهناور هستند كه كتابخانه های شخصی دارند حكیمی می گفت وقتی احساس می كنید دیگر هیچ دوستی برایتان باقی نمانده ، به قفسه كتابهایتان مراجعه كنید. اما دور شدیم اما دور شدیم ، اما در سال های اخیر متاسفانه ملت ما با كتاب بیگانه شدند. باید در كنار درس و مشق و تكالیف فرزندانمان ، حداقل ماهی یك بار برای آنان كتابی در نظر بگیریم تا با خواندن آن هم به اطلاعاتشان اضافه شود و هم به كتابخوانی تشویق شوند.

حضرت علی(ع) می فرمایند: كتاب، باغ و بوستان دانشمندان است و همچنین می فرمایند: كتاب غذای روح بشر است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی