• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 138)
پنج شنبه 26/5/1391 - 0:46 -0 تشکر 514861
چگونه به خود اعتماد نمائید

بر گرفته از  http://bestthinkh.persianblog.ir/post/18/

« به خود ایمان داشته باشیم» ؛ به توانائیهای نهفته در خود اعتماد داشته باشید. بدون اعتماد و اطمینان واقعی و خالصانه به قدرت درونی خود، نمی توانید از زندگی شاد و موفقیت آمیزی برخوردار گردید.

  اما با داشتن اعتماد راسخ، می توانید به موفقیت برسید.خود کوچک بینی و احساس بی ارزشی و بی لیاقتی ، سد راه شادی و نشاط است. درحالی که اعتماد به نفس به خود شکوفایی و پیشرفتهای موفقیت آمیز منجر خواهد شد.

  بعضی از افراد ناموفق به علت داشتن عقده خود کم بینی شکست خورده و ایستا باقی می مانند.

  عوامل بسیاری موجب عقده خود کم بینی می شود، که بیشتر آنها ریشه در دوران کودکی دارند. فردی که احساس حقارت دارد خودش باعث می شود کسی به او اعتماد و اطمینان نکند و همیشه در نزد همه حقیر باشد. مهمترین و بالاترین رمز غلبه بر عقده خود کم بینی، پرکردن ذهن از انوار ایمان است.

  اگر فردی قلب و ذهن خود را از ایمان به خدا سرشار نماید آن وقت است که می بیند چگونه اعتمادی واقعی و صادقانه به خود پیدا می کند.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:47 - 0 تشکر 514863

لازم به ذکر است برای بالا بردن حس اعتماد به نفس، تلقینهای مکرر مثبت اندیشی به ذهن کمال اهمیت را دارد. اگر ذهن شما لبریز از افکار منفی و بد بینانه باشد، علتش این است که این باورها در طی سالیان دراز بر افکار شما مستولی بوده است، پس یک رشته عقاید مثبت و امیدوار کننده باید در ذهن جایگزین شود، این نیز میسر نیست، مگر با تلقین مکرر این عقاید به ذهن.


  در دنیای پرمشغله امروز، اگر می خواهید ذهن را مجداً تعلیم دهید و از آن ماشین پرقدرت و با روری بسازید، باید افکارتان را تحت تعلیم و تربیت معینی در آورید. حتی در حین انجام کار و فعالیت روزانه نیز اینکار میسر است.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:47 - 0 تشکر 514864

ما احساس ایمنی یا ناامنی را با نگرشی که نسبت به امور داریم، در خود ایجاد می کنیم. اگر افکارمان پیوسته متوجه رخدادهای بد و غیره منتظره باشد، تمام مدت احساس ترس و ناامنی می کنیم و بدتر از همه اینکه همین مشغولیت ذهنی ممکن است سبب شود آنچه از آن وحشت داریم، اتفاق بیفتد. عدم اعتماد به نفس، ظاهراً یکی از مسایلی است که قریب به اکثریت مردم امروزه گرفتار آن هستند. در هر گوشه و کنار با افرادی روبرو می شوید که دچارترس و وحشتی درونی هستند، از اجتماع فراری و از احساس خود کم بینی و ناامنی شدیدی رنج می برند و نیز به تواناییهای نهفته در خود شک دارند. آنان به توانایی خویش در انجام مسئولیتها و استفاده از فرصتهایی که زندگی در اختیار شان می گذارد، بدگمان هستند. همواره در ترس و هراس اند که مبادا کارهایشان درست از آب در نیاید. نمی توانند این واقعیت را بپذیرند که در درون آنها چشمه فیاض خلاقیت د رجوشش است: قدرت خلاقه ای که به آنها کمک می کند به آنچه آرزو دارند برسند. سپس به چیزهایی کمتر از کفایت و شایستگی واقعی خویش راضی و قانع هستند.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:48 - 0 تشکر 514865

هزاران نفر از مردم، شب و روز، چهار دست و پا در پهنه زندگی می خزند و با ترس و هراس همچون شکست خوردگان، قدم بر می دارند؛ در حالی که در بسیاری موارد، ترس آنها بیهوده و نا بجاست . ضربه های زندگی ، روی هم جمع شدن مسایل و افزایش مشکلات، توان و نیرو را ازانسان باز می ستاند. در چنین اوضاعی، قدرت واقعی شما پنهان می ماند و تسلیم یأس و حرمانی می شوید که موجه و منطقی نیست. بنابر این لازم و حیاتی است سرمایه های اخلاقی خود را، که پشتیبان معنوی شما هستند، مجداً ارزیابی کنید. چنانچه این ارزشیابی از روی منطق و استدلال صورت گیرد به این نتیجه می رسید، آن قدرها هم که تصور می کردید شکست خورده و مغلوب نیستید.


  در واقع روبه رو شدن با هر گونه واقعیتی ، هر چقدر هم که تلخ، دشوار و نومید کننده باشد. آن قدر مهم نیست، که برخورد ما با آن مسئله. نگرشی که شما نسبت به موقعیت خاصی دارید، ممکن است قبل از آن که کوچکترین قدمی در راه حل آن بردارید، شما را از پای در آورد. حتماً قبول دارید که فکر قضیه ای ممکن است آن چنان شما را از پا بیندازد که دیگر نتوانید عملاً با آن مقابله کنید. به عبارت دیگر، فکر مثبت و امیدوار کنند می تواند واقعیتی را به کلی  تغییر دهد یا بر آن غلبه کند.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:48 - 0 تشکر 514866

اگر در زندگی احساس شکست می کنید و فکر می کنید قدرت آن را ندارید که از مسایل سربلند بیرون آیید، بنشینید، کاغذی بردارید و فهرستی از مزایا و مواهبی که در حال حاضر در اختیار دارید را بنویسید؛اگر هر یک از ما، پیوسته به نیروها و عواملی بیندیشیم که بر خلاف ما هستند، کم کم آنچنان آنها را بزرگ می بینیم که دیگر توانایی توجیه و موجه شمردن آنها را از دست می دهیم و در نتیجه، آنها نیز قدرتی فوق العاده و بیش از آنچه در واقع هستند، پیدا می کنند. حالا اگر بر عکس، شما روی نقاط قوت خود تکیه کرده مکرراً مواهبی را که در اختیار دارید به ذهن بیاورید و آنها را یکی پس از دیگری تأیید و تقویت کنید، و به آنها اهمیت و منزلت کافی ببخشید، موفق خواهید شد از هرگونه مشکلی، صرف نظر از ابعادی که دارد، سرافراز بیرون آیید. ناگهان قدرتهای خلاقه درونی آزاد شده و با کمک ذات احدیت، شما را از شکست به موفقیت می رسانند.


  یکی از مهمترین عواملی که در بالا بردن و تقویت حس اعتماد به نفس به شما کمک می کند، این است که مجسم کنید خدا همیشه با شماست و هر کجا لازم باشد به کمکتان می شتابد.


  احساس اعتماد به نفس بستگی به نوع افکاری دارد که معمولاً ذهن شما را مشغول می سازد. اگر به شکست فکر کنید بدون تردید احساس شکست می کنید. مرتب افکار مثبت و سازنده را به خود تلقین کنید و آن را به صورت عادتی همیشگی در آورید، خواهید دید آن چنان توانایی و قدرتی پیدا می کنید که صرفنظر از اینکه چه مشکلی پیش آید بر آنها فایق خواهید آمد. احساس اعتماد و اطمینان به طور اعجاب انگیزی بر قدرت و توان شما می افزاید.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:49 - 0 تشکر 514868

 روش های مقابله با احساس خود کم بینی و تقویت


اعتماد به نفس:


  1. تصویر ذهنی فردی موفق را به طور مستمر و دایمی در ذهن خود حک و تثبیت کنید. هرگز به صورت آدمی شکست خورده به خود نگاه نکنید. به قدرت واقعی تصویر ذهنی هرگز شک نکنید، زیرا هر چیز به ذهن وارد شود، ذهن آن راتقویت می کند و این کار خطرناکی است.


  2. هرگاه فکری منفی می خواهد ذهنتان را به خود مشغول کند، با وارد کردن فکری مثبت آن را از مغزتان بیرون کنید.


  3. مسایل را در ذهنتان بزرگ نکنید. هر مانعی را کوچک و بی ارزش بشمارید و آن را تا حد امکان کوچک کنید. مشکلات را باید با دقت بررسی و به طور مؤثر مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. مسایل را باید آن طور که هستند دید؛ نباید اجازه داد افکار ترس آور آنها را بزرگتر از آنچه هست، جلوه دهد.


  4. تحت تأثیر اعمال و موفقیتهای اطرافیان قرار نگرفته و سعی نکنید از آنها تقلید کنید. هیچ کس نمی تواند به خوبی شما باشد.


  5. تواناییهای بالقوه خود را ارزیابی کنید و سپس آنها را افزایش دهید. به خود مغرور نشوید، اما حس احترام به خود را تقویت کنید؛ به قدرت درونی و خدادادی خود ایمان داشته باشید.


  6. به خود مرتباً تلقین کنید که خدا با شماست و هیچ چیز نمی تواند شمارا شکست دهد.


  7. از مشاوری با کفایت کمک بگیرید تا بفهمید مشکلاتی که برایتان پیش آمده چیست؟ مثلاً علت عقده حقارت که شما دچار آن شده اید چیست؟ مشاور نیز علت را ریشه یابی نموده و راهی به سوی درمان آن ارائه می دهد.


  8. از بیان مثبت استفاده کنید.

پنج شنبه 26/5/1391 - 0:50 - 0 تشکر 514869

 راههای تقویت یک تصویر ذهنی نا سالم:

1- حسادت


  2- منفی صحبت کردن در باره خود


  3- احساس گناه


  4- اهمیت ندادن به نیازهای خویش


  5- محروم ساختن بی دلیل خود از رفاه و آسایش


  6- نا توانی در بیان عواطف


  7- مقایسه خود با دیگران


  8- نا توانی در پذیرفتن و لذت بردن از عواطف و محبت دیگرا

پنج شنبه 26/5/1391 - 2:28 - 0 تشکر 515001

سلام
به نظر من اعتماد به نفس وقتی در درون فرد تقویت میشه که به همه مسائل و مشکلات به دید مثبت نگاه کنه این مثبت اندیشی به مشکلات و توکل به خدا خیلی میتونه در پیشرفت و موفقیت تاثیر داشته باشه.
وقتی با توکل به خدا کاری و شروع کردیم وبه نتیجه مثبت رسیدیم اون موقع اعتماد به خودمون پیدا میکنیم و به پیشرفت های پی در پی میرسیم.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 26/5/1391 - 8:58 - 0 تشکر 515124

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;515001]سلام
به نظر من اعتماد به نفس وقتی در درون فرد تقویت میشه که به همه مسائل و مشکلات به دید مثبت نگاه کنه این مثبت اندیشی به مشکلات و توکل به خدا خیلی میتونه در پیشرفت و موفقیت تاثیر داشته باشه.
وقتی با توکل به خدا کاری و شروع کردیم وبه نتیجه مثبت رسیدیم اون موقع اعتماد به خودمون پیدا میکنیم و به پیشرفت های پی در پی میرسیم.


آفرین بر شما یاس كبود عزیز
توكل به خدا همیشه باید در راس امور باشد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی