انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 4439)
چهارشنبه 25/5/1391 - 21:48 -0 تشکر 514698
اتصال دو كامپیوتر به یكدیگر

روش های اتصال دو كامپیوتر به یكدیگرساده ترین نوع شبكه فقط از دو نوع كامپیوتر تشكیل شده است. شما می توانید این نوع شبكه را برای اشتراك گذاری فایل ها، پرینتر یا هر وسیله جانبی دیگر یا حتی یك ارتباط اینترنتی استفاده كنید. برای اتصال دو كامپیوتر بهتر است این مقاله را مطالعه كنید تا با روش های موجود آشنا شوید و با توجه به امكانات خود یكی از آنها را انتخاب كنید.
توجه) در این مقاله فقط روش های اتصال دو كامپیوتر از طریق كابل توضیح داده می شود.
روش سنتی و معمول اتصال دو كامپیوتر عبارتست از ایجاد یك اتصال اختصاصی از طریق كابلی كه به هر دو كامپیوتر متصل شده است. اگر می خواهید به این روش عمل كنید چند گزینه وجود دارد.
 • كابل كراس اور ( cross over ) اترنت
 • كابل سریال مودم نول یا كابل پارالل تجهیزات جانبی
 • كابل USB مخصوص اتصال دو كامپیوتر

اترنت- این روش به روش های دیگر برتری دارد چون سرعت و سازگاری آن بیشتر است و تنظیمات كمتری نیاز دارد. گذشته از این از تجهیزاتی استفاده می كنید كه در آینده می توانید از آنها در شبكه محلی خود هم استفاده كنید. حتی اگر یكی از كامپیوتر های شما فاقد كارت اترنت (كارت شبكه) باشد هنوز با استفاده از یك رابط اترنت به USB می توانید دو كامپیوتر را به هم متصل كنید.
سریال و پارالل- به این نوع اتصال DCC می گویند كه مخفف Direct Cable Connection است و اگر از ویندوز به عنوان سیستم عامل استفاده می كنید كارایی آن كمتر از اتصال اترنت است. البته اگر چنین كابلی داشته باشید و سرعت برای شما مهم نباشد این روش را ترجیح خواهید داد. ولی به خاطر داشته باشید با كابل سریال و پارالل نمی توانید بیش از دو كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنید.
كابل USB - كابل USB معمولی را نباید برای اتصال دو كامپیوتر استفاده كنید در این صورت اتصال كوتاه الكتریكی رخ می دهد و كامپیوتر های شما صدمه خواهند دید. برای این منظور كابل مخصوصی وجود دارد كه می توانید آنها را از بازار تهیه كرده و بدون مشكل استفاده كنید. اگر كامپیوتر شما كارت شبكه نداشته باشد احتمالاً این روش گزینه مناسبی برای شماست. برای كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله اتصال دو كامپیوتر با كابل USB در یاد بگیر دات كام را بخوانید.
برای اینكه دو كامپیوتر را بوسیله یكی از روش های كابلی كه در مورد هر كدام صحبت شد به یكدیگر متصل كنید باید:
 • هر كامپوتر باید یك رابط و سوكت آنرا داشته باشد.
 • تنظیمات شبكه در هر كامپیوتر به درستی انجام شود.

توجه داشته باشید كه با خط تلفن یا پریز برق نمی توانید دو كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنید.


منبع:آموزش كامپیوتر اینترنت عكاسی مهارتهای زندگی بهداشت و مقالات متفرقه

شنبه 28/5/1391 - 10:0 - 0 تشکر 517758در نگاه اول شبکه کردن ۲ کامپیوتر چه پی سی باشه چه لب تاب کار سختی به نظر می رسه اما در واقع چند دقیقه کار راحت است.
برای این کار ۲ تا کامپیوتر روشن احتیاج دارید که مجهز به کارت شبکه باشند و یک کابل نتورک معمولی … تنظیمات اولیه برای هر کدام از سیستم ها :سیستم شماره ۱ - سیستم شماره ۲  برای آموزش بهتر نامگذاری میکنم.


در هر ۲ سیستم از My Computer / Propertise تب Computer Name را انتخاب کنید. حال اسم سیستم شماره ۱ و ۲ را به طوری انتخاب کنید که با هم فرق داشته باشد.

در نگاه اول شبکه کردن ۲ کامپیوتر چه پی سی باشه چه لب تاب کار سختی به نظر می رسه اما در واقع چند دقیقه کار راحت است.
برای این کار ۲ تا کامپیوتر روشن احتیاج دارید که مجهز به کارت شبکه باشند و یک کابل نتورک معمولی … تنظیمات اولیه برای هر کدام از سیستم ها :سیستم شماره ۱ - سیستم شماره ۲  برای آموزش بهتر نامگذاری میکنم.


در هر ۲ سیستم از My Computer / Propertise تب Computer Name را انتخاب کنید. حال اسم سیستم شماره ۱ و ۲ را به طوری انتخاب کنید که با هم فرق داشته باشد.
برای مثال : Rezafcom1 و Rezafcom2
نکته : حواستون باشه اسم 2 کامپیوتر باید فرق داشته باشه !!
حالا توی همون قسمت کلید Change را بزنید تا بتوانید اسم Workgroup هر سیستم را هم تغییر دهید.
این بار اسم workgroup ها را مثل هم قرار دهید.
مثلا : Rezafcom
بازم تاکید می کنم اسم workgroup ها باید دقیقا مثل هم باشند.
خوب حالا Ok کنید و از این قسمت خارج شوید. هر 2 سیستم درخواست Restart می کنند پس اجازه دهید سیستم ها ریست شود و مجددا راه اندازی شود.


حال سراغ شناسایی و آی پی دستگاه ها می رویم برای این کار آدرس زیر را دنبال کنید :
Control Panel / Networks Conections
حال بر روی Conection نتورک خود راست کلیک کنید و Propertise را انتخاب کنید.
توجه کنید که اگر کانکشن نتورک ندارید از طریق Add New Conection اقدام به ساخت کنید.
حال در پنجره باز شده Internet Protocol TCP/IP را انتخاب کنید و گزینه Propertise را بزنید. مانند شکل :این کار را در هر 2 کامپیوتر انجام دهید. در پنجره باز شده شما باید آی پی های مشخص شده را برای هر سیستم وارد کنید پس قسمت Use The Following Ip Adress را فعال کنید :


سیستم شماره 1 :
Ip Adress : 192.168.0.1
Subnet Mask : 255.255.255.0
Default Gateway : این گزینه برای سیستم اول باید خالی باشد.
حال در قسمت پایین Dns Server ها را تکمیل می کنیم :
Perefered Dns Server : 192.9.9.3
Alternate Dns Server : این قسمت هم خالی قرار دهید.


سیستم شماره 2 :
Ip Adress : 192.168.0.2
Subnet Mask : 255.255.255.0
Default Gateway : 192.168.0.1
در قسمت Dns Server هم به این صورت :
Perefered Dns Server : 192.9.9.3
Alternate Dns Server : این قسمت هم خالی قرار دهید.


خوب کار شناسایی و نتورک کردن تمام شد حالا باید به پوشه ها و فایل های خود قابلیت Share را بدهید تا در نتورک شما مشترک شود برای این کار به این صورت عمل کنید :


در یک درایو یک New Folder ایجاد کنید. بر روی آن راست کلیک کرده و سپس از تب Sharing گزینه های Share This Folder On The Network و Allow Network Users To Change My Files را فعال کنید و سپس Ok و بیرون بیایید. با این کار یک پوشه ایجاد کرده اید که بین 2 کامپیوتر مشترک است و فایل هایی که درون آن باشد در هر دو کامپیوتر قرار می گیرد مانند شکل :در انتها در سیستم شماره 2 برای شناسایی و خواندن سیستم شماره 1 دستور زیر را در Start / Run وارد کنید مانند شکل :
این نکته را به یاد داشته باشید در ویندوز ویستا برای دستیابی به قسمت Run کلید های ترکیبی :
Win + R را بزنید

شنبه 28/5/1391 - 10:1 - 0 تشکر 517760

اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر با کابل USB

نویسنده : شهرام پیرنیا

آیا می دانید که می توان 2 کامپیوتر را با یک کابل USB-USB ساده به یکدیگر متصل کرد ؟
امروزه برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر ، از روشهای مختلفی استفاده می وشد . از روش پورت LAN ( یعنی استفاده از قابلیت های کارت شبکه نصب شده بر روی مادربرد ) ، یا از طریق روشن بلوتوث ( با استفاده از اتصال بلوتوثی بین دو کامپیوتر ) ، یا از روش استفاده از روتر و یا هاب .
البته این روش ها معایبی هم دارند که عمده ترین آنها کمی پیچیدگی کار در این روش ها و انجام برخی تنظیمات و تغییرات بر روی دو کامپیوتر است که ممکن است برخی از کاربران با آنها ناآشنا باشند .
همچنین اگر صرفاً هدف انتقال داده ها باشد و نه به اشتراک گذاشتن امکانات که در این صورت می توان از روش هارد به هارد استفاده کرد . یعنی هارد یکی از کامپیوترها را جدا نمود و سپس آن را به مادربرد کامپیوتر مقصد متصل نمود و کار تمام است . اما باید در نظر داشته باشید که این روش نیزمعایبی هم دارد . در حقیقت ممکن است در حین کار دچار اشتباه شده و سبب سوختن هارد شوید . همچنین این موضوع در مورد کامپیوترهای لپ تاپ ، کاربرد ندارد . زیرا قطعاً نمی توان به سادگی هارد یک لپ تاپ را جدا نموده و به یک لپ تاپ یا PC دیگر متصل نمود . ضمن اینکه این کار از لحاظ منطقی و عقلی نیز توجیه ندارد . در عین حال اگر نیاز شما به اتصال بین دو کامپیوتر ، به صورت مداوم و مکرر باشد ، آنگاه چه خواهید کرد ؟
اما نگران نباشید ، شما به راحتی می توانید به وسیله ی یک کابل به خصوص USB-USB این کار را به سادگی ، به طور دائم و با کمترین هزینه و پیچیدگی کار ، به انجام برسانید و هدف از ارائه ی این نوشتار ، بیان و توضیح همین مطلب است .

در حقیقت اگر دو کامپیوتر در خانه یا محل کار خود دارید که برای استفاده اشتراکی از فایل های موجود در هر کدام ، می خواهید آن دو را به یکدیگر وصل کنید ، قطعاً این روش یکی از سریع ترین روش های موجود است .
ضمن اینکه برای اتصال دو کامپیوتر ، حتی در ساده ترین روشها یعنی استفاده از یک هاب یا روتر ، همیشه کار معقولی نیست . بلکه استفاده از یک کابل USB-USB بسیار کاربردی و عملی تر و ساده تر است . با این روش حتی می توانید اتصال اینترنتی را بین دو کامپیوتر به اشتراک بگذارید .
در این آموزش کوتاه ، شما کاربران گرامی ، با نحوه ی اتصال دو کامپیوتر با یک کابل خاص USB-USB ، آشنا خواهید شد .

یک کابل USB-USB بخرید :


اولین مرحله برای اتصال دو کامپیوتر از طریق USB ، مربوط به خریداری و تهیه کابل USB-USB می شود . در این مرحله باید بسیار دقت کنید . زیرا در حقیقت شما به نوعی کابل خاص احتیاج دارید که اصطلاحاً به آن Bridge یا کابل شبکه USB می گویند . این بدان معناست که در این کابل قابلیت اتصال دو کامپیوتر وجود دارد .
دراین نوع کابل ها ، یک مدار الکتریکی واسط وجود دارد و دو سر کابل دارای سوکت نوع A است . یعنی به عبارتی همانگونه که در تصویر دیده می شود ، این کابل دارای یک سخت افزار نیز می باشد که در قالب یک ابزار ( Device ) به کابل متصل است و در میان کابل مشاهده می شود .
شما می توانید کابلی بخرید که چیپ Bridge آن USB1.1 با سرعت 12 Mb بر ثانیه یا USB2.0 با سرعت 48Mb بر ثانیه باشد . البته توصیه ما USB2.0 است . چون سرعت آن به مراتب بیشتر است . همچنین به خاطر داشته باشید شبکه های اینترنت دارای استاندارد 100Mb بر ثانیه هستند .

نصب :


بعد از اینکه کابل را به دست آوردید ، می توانید آن را متصل کنید . اولین کاری که باید انجام دهید ، نصب نرم افزار یا درایو کابل است .
ضمناً توجه داشته باشید بیشتر کابل ها ، 2 مورد را پشتیبانی می کنند :
1 ـ Link Mode : در این حالت می توانید به آزادی ، فایل ها را بین دو کامپیوتر کپی کنید .
2 ـ Network Mode : در این حالت علاوه بر انجام عمل کپی فایل ها و رد و بدل آنها میان دو کامپیوتر ، می توانید فولدرها ، پرینترها و ارتباط اینترنتی موجود در هر یک از کامپیوترها را نیز به اشتراک گذاشته و به طور اشتراکی استفاده کنید .

شروع به استفاده از اتصال خود کنید .


ـ اگر از کابل خود در حالت لینک link mode استفاده کنید به سادگی به برنامه ای که همراه نرم افزار کابل است ، دست پیدا می کنید و می توانید فایل های خود را انتقال دهید .
ـ اما اگر از کابل خود در حالت شبکه Network Mode استفاده کنید ، باید کارهای زیرا را انجام دهید :
1 ـ وارد قسمت network connection شوید . در این وضعیت ، آداپتورهای شبکه را که متصل هستند ، مشاهده می کنید .
2 ـ اکنون بر روی آداپتوری که کامپیوتر شما را به اینترنت متصل می کند ، راست کلیک کنید .
3 ـ سپس گزینه ی properties را انتخاب کنید . در برگه Advanced برای گزینه ی Allow other network users to connect through this computers Internet connection ، یک علامت تیک قرار دهید .
4 ـ بعد از اینکه این کارها را انجام دادید، کامپیوتر خود را restart کنید. اکنون کامپیوتر دیگر هم می تواند به اینترنت متصل شود .

ضمیمه :


1 ـ شاید استفاده از هاب برای دو کامپیوتر ، کار مطمئن تری به نظر برسد . ولی باید پول بیشتری هم خرج کنید . به هر حال تصمیم با شماست .
2 ـ اگر از ویندوز ایکس پی سرویس یک 2 به بالا استفاده کنید ، نیازی به نصب درایو ندارید . در ضمن به خاطر داشته باشید این کابل تنها زمانی که هر دو دستگاه کامپیوتر شما از یک ویندوز استفاده کنند ، قابل استفاده است و می توانید فایل ها را انتقال دهید .
3 ـ از اتصال کابل های ساده ای ( بدون مدار واسطه ) که صرفاً دو سر آنها USB است ، خودداری کنید . زیرا امکان صدمه زدن به کامپیوتر شما وجود دارد و در عین حال چنین کابل هایی نمی توانند عمل اتصال بین دو کامپیوتر را انجام دهند .
4 ـ قیمت این کابل در زمان نگارش این مطلب ، چیزی در حدود 7 هزار تومان است .
منبع: مجله دانش و کامپیوتر ، شماره 84

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی