انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 743)
چهارشنبه 25/5/1391 - 16:51 -0 تشکر 514509
فطرو فطریه

سلام ضمن ارزوی قبولی طاعات شما


در این قسمت فطریه را در امسال برایتان مینویسم

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:52 - 0 تشکر 514513

آیات عظام صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، سیدعزالدین حسینی زنجانی، سیستانی، وحیدخراسانی، نوری‌همدانی و مکارم شیرازی نظر خود را درباره میزان فطریه و کفاره اعلام کردند.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:52 - 0 تشکر 514514

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی میزان فطریه‌ را مبلغ معادل سه (۳) کیلوگرم گندم به عنوان قوت غالب اعلام کرد.

****

همچنین بنا بر اعلام دفتر آیت‌الله موسوی‌اردبیلی میزان فطریه برابر است با سه کیلو گندم به قیمت هر کیلو ۷۰۰ تومان که در مجموع میزان فطریه هر نفر سه کیلو قوت غالب وی را شامل می‌شود که برابر است با هر نفر دو هزار و ۱۰۰ تومان.

و افرادی که قوت غالب آنان اقلام دیگر غذایی از جمله برنج، خرما و... را شامل می‌شود باید بنا بر قیمت متعارف آن‌ها میزان فطریه خود را تعیین کنند.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:53 - 0 تشکر 514515

دفتر آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نیز مبلغ فطریه برای هر نفر را دو هزار و ۵۰۰ تومان اعلام و تصریح کرده که مومنین می‌توانند فطریه خود را به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی پرداخت کنند.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:53 - 0 تشکر 514517

دفتر آیت‌الله سیستانی نیز اعلام کرد: میزان زکات فطریه برای هر نفر سه کیلوگرم گندم است که مبلغ ریالی آن برابر است با حداقل ۲۵۰۰ تومان، و میزان کفاره (یک مد طعام) ۷۵۰ گرم نان، آرد یا ماکارونی است که معادل ریالی آن ۱۰ هزار ریال برابر با یک هزار تومان است.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:54 - 0 تشکر 514519

دفتر آیت‌الله‌ حسین وحید خراسانی اعلام کرد میزان زکات فطریه ۲۵۰۰ تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) ۷۵۰ گرم گندم است که معادل ریالی آن برابر است با ۱۰ هزار ریال برابر با یک هزار تومان.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:54 - 0 تشکر 514521

دفتر آیت‌الله نوری همدانی نیز میزان فطریه را ۲۵۰۰ تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) را ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

دفا‌تر این سه مرجع تقلید به دلیل قیمت‌های متفاوت برنج، میزان زکات فطره کسانی که قوت غالب آن‌ها برنج است را اعلام نکردند.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:54 - 0 تشکر 514522

همچنین دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی اعلام کرد، اگر قوت غالب مومنین و روزه داران گندم باشد، می‌بایست به ازای هر نفر مبلغ ۲۵۰۰ تومان به عنوان زکات فطریه پرداخت کنند.

و میزان فطریه افرادی که قوت غالب آنان برنج باشد، مبلغ ۷ هزار تومان است.

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:56 - 0 تشکر 514525

عفو ۱۳۰ محکوم امنیتی به مناسبت عید فطردادستان عمومی و انقلاب تهران ـ با اعلام این مطلب افزود: عفو این دسته از محکومان بر اساس تقاضای عفو ارائه شده و نیز ابراز ندامت و پشیمانی از جرائم ارتکابی توسط آنان صورت گرفته است.

وی گفت: ۹۰ نفر از محکومانی که عفو مقام معظم رهبری شامل حال آنان شده در حال تحمل کیفر هستند که با عفو معظم‌له مابقی دوران حبس اکثر آنان مشمول رافت اسلامی قرار گرفته و از زندان آزاد خواهند شد.

دادستان تهران اضافه کرد: در این فرمان عفو، مجازات حبس برخی از محکومان جرایم امنیتی نیز تخفیف و تقلیل یافته است.

چهارشنبه 25/5/1391 - 17:5 - 0 تشکر 514535

به گزارش شمال نیوز حجت‌ الاسلام والمسملین محمد تقدیری، رئیس ستاد استهلال استان تهران در گفت‌وگو با فارس در خصوص رؤیت هلال ماه شوال اظهار داشت:‌ با توجه به فرارسیدن روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، منجمان و کارشناسان نجومی نیز با محاسبات خویش، نظریاتی را درباره رؤیت‌پذیری هلال ماه شوال ارائه می‌دهند.

وی افزود: در شامگاه شنبه بیست و نهم ماه مبارک رمضان، هلال ماه با چشم غیر مسلح در برخی نواحی‌ مانند جنوب آفریقا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی قابل رؤیت است و به اجماع تمام فقها در این مناطق، رمضان 29 روزه است و یک‌شنبه اول شوال خواهد بود.


فتوای حاکم شرع بر سایر فقها ارجح است


رئیس مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) اظهار داشت: در ایران، عراق، عربستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، شبه‌قاره هند، افغانستان، مصر، لیبی، مراکش و مناطق استرالیا و آمریکای شمالی، هلال ماه شوال با چشم مسلح و غیر مسلح در «شامگاه» بیست و نهم رمضان میسر نخواهد بود و فقط در «روز» و با تلسکوپ‌های قوی و توسط رصدگران ماهر امکان‌پذیر وجود خواهد داشت.


وی با اشاره به اختلاف نظر مراجع درباره رؤیت پذیری هلال گفت: برخی مراجع معتقدند رؤیت هلال، فقط بعد از غروب آفتاب آن روز معتبر است در حالی که مقام معظم رهبری رؤیت هلال ماه شوال را در طی روز و قبل از غروب آفتاب نیز مورد تأیید می‌دانند و صد البته که فتوای حاکم شرع بر سایر فقها ارجح است.


وی ادامه داد: امکان رؤیت هلال ماه شوال در «روز» شنبه با تلسکوپ‌های قوی توسط رصدگران ماهر وجود دارد لذا اگر این موضوع ثابت شود، براساس فتوا و نظر مقام معظم رهبری، احتمال 29 روزه بودن ماه مبارک رمضان صحیح است.


وی تصریح کرد: دسته دیگری از مراجع که رؤیت هلال را فقط «پس از غروب آفتاب» معتبر می‌دانند چون در آن زمان امکان رؤیت با چشم مسلح و غیر مسلح در غروب آفتاب در مناطقی مانند ایران، عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ... میسر نیست و بنابراین از نظر آنان ماه رمضان به احتمال فراوان سی روزه خواهد بود و روز دوشنبه اول شوال و عید فطر است.


تقدیری با اشاره به فتوای دسته سوم از مراجع برای اثبات آخر ماه مبارک رمضان و روز عید سعید فطر گفت: هلال ماه شوال در روز بیست و نهم رمضان در جنوب آفریقا با چشم غیرمسلح قابل رویت است از این رو برخی فقها بر این باورند که هر جایی که ما در شب با آنها مشترک هستیم مانند جنوب آفریقا و آمریکای مرکزی، پس وقتی رؤیت هلال در این مناطق امکان‌پذیر باشد برای ما هم اطمینان‌آور خواهد بود و بر این اساس احتمال اینکه یکشنبه عید باشد و ماه مبارک رمضان 29 روز باشد را صحیح می‌دانند.


* اعزام 8 گروه رصدی برای رؤیت هلال ماه شوال


رئیس ستاد استهلال استان تهران درباره اقدامات این ستاد برای رویت هلال ماه شوال گفت: ستاد استهلال استان تهران هشت گروه را برای رؤیت هلال ماه شوال معرفی کرده است که سه گروه از آنها در نقاط خاصی که هیئت علمی دفتر ستاد استهلال مقام معظم رهبری تعیین خواهد کرد، مستقر خواهند شد و مابقی نیز در نقاط دیگر مانند برج میلاد، دماوند، ورامین، کرج و ماهدشت کرج‌ و هشتگرد می‌روند.وی با بیان اینکه تکثّر گروه‌ها نیز در جای خود، مفید است، افزود: تکثیر گروه‌ها و جست‌وجوی بیشتر به احتمالات دقیق‌تر ما کمک خواهد کرد و از این رو گروه‌های برجسته و ماهرتر را به نقاط احتمال‌پذیرتر فرستاده می‌شوند.

چهارشنبه 25/5/1391 - 18:45 - 0 تشکر 514620


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام ابراهیم معادی ظهر امروز در نشستی خبری در ستاد استهلال استان‌های خراسان اظهار کرد: ماه در روز شنبه با چشم غیر مسلح رویت نمی‌شود و با چشم مسلح نیز، تنها در جنوب غربی کشور  و البته به سختی دیده می‌شود.


مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان در ارتباط با تعطیلی درج شده در تقویم که روز یکشنبه را اول ماه اعلام شده است، ادامه داد: احتمال رویت هلال در آسمان ایران در روز روشن با چشم مسلح وجود دارد و تقویم نیز بر همین مبنا تهیه شده است.


معادی در ادامه اظهار کرد:  روز شنبه احتمال رویت با چشم مسلح در آسمان ایران وجود دارد و به همین خاطر، از نگاه محاسبات نجومی شورای تقویم ایران، یکشنبه روز عید فطر است، اما برای تعیین قطعی روز عید فطر نیازمند رصد و کارشناسی دقیق هستیم.


معادی از استقرار 30 گروه استهلال رسمی در استان‌های خراسان در روز شنبه خبر داد و ادامه داد:این گروه‌ها، از ساعت یک بعدازظهر روز شنبه مستقر می‌شوند تا در روز روشن و با تلسکوپ به رصد ماه بپردازند.


وی با اشاره به استقرار گروه‌های استهلال در سراسر استان یادآور شد: 21 گروه در خراسان رضوی، دو گروه در خراسان شمالی و 7 گروه در خراسان جنوبی به منظور استهلال و رصد هلال ماه مستقر می‌شوند و گزارشات مستند روی سایت ستاد استهلال قرار می‌گیرد.


معادی شهادت دو فرد عادل را نیز برای اعلام کردن عید در صورتی که این شهادت با شهادت سایرین تعارض نداشته باشد را نیز معتبر دانست و افزود: اصل این است که فرد خودش هلال ماه را ببیند و برای او محرز شود که ماه مبارک رمضان به پایان رسیده است و یا اینکه 30 روز از ماه مبارک گذشته باشد و عید برای فرد قطعی و محرز می‌شود.


مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان تصریح کرد: بعضی از مراجع رویت هلال ماه را با چشم غیرمسلح و بعضی با چشم مسلح معتبر می‌دانند و بعضی با اتحاد افق معتقدند و برخی با اتحاد افق معتقد نیستند.


معادی گفت: مقام معظم رهبری بر اتحاد افق معتقدند یعنی مردم یک منطقه در غرب کشور که هلال ماه را می‌بینند باید مردم شرق شور هم آن را دیده باشند.


مسئول ستاد استهلال استان‌های خراسان ادامه داد: البته مقام معظم رهبری در مورد تقویم حکم فرمودند که شورای تقویم ایران مرکز کشور را برای رویت هلال مدنظر قرار دهند و دراین راستا آن را بر این مبنا تهیه کنند که آن هم بر مبنای احتمال رویت است.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی