سينما و تلویزیون (بازدید: 129)
چهارشنبه 25/5/1391 - 0:9 -0 تشکر 513135
بازخوانی خاطرات زنده‌یاد «حمید سمندریان» از زبان خودش

بازخوانی خاطرات زنده‌یاد «حمید سمندریان» از زبان خودش

 

 حمید سمندریان معتقد بود: «زندگی گالیله» در واقع افراطی‌ترین درامی است كه دوست دارم آن را اجرا كنم، اما شرایط به گونه‌ای نیست كه بتوانیم زندگی او و سكوت تحمیلی ۵۰ ساله‌اش را اجرا كنیم. از آن‌جا كه اعتراضات ریز و طعنه‌های اندك من در نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» مضر شناخته نشده و همین‌طور با اصراری كه به ادامه‌ی كارم وجود دارد، بار دیگر وسوسه شدم تا نمایش «زندگی گالیله» را به عنوان وصیت‌نامه زندگی هنری خود اجرا كنم.

 حمید سمندریان پنجشنبه - ۲۲ تیرماه - در حالی آخرین نفس‌هایش را در كنار همراهان همیشگی‌اش به پایان رساند كه هنوز هم حسرت اجرای گالیگه‌اش در یاد تئاتری‌ها مانده است. او این جملات را سال ۸۶ و در نشست خبری كه برای نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» برپا شده بود، به زبان آورد و «گالیله» را وصیت‌نامه‌ی هنری خود دانست.

چهارشنبه 25/5/1391 - 0:10 - 0 تشکر 513142

سمندریان اما تمام حرف‌هایش به اندازه‌ی تئاترهایش ماندگار و دوست داشتنی است و در هر مراسمی كه حاضر می‌شد، نكته‌های جدیدی برای گفتن و گوشزد كردن داشت.


 در تمام این سال‌ها، در كنار تئاترهایی كه به صحنه برد، بزرگداشت‌های بسیاری نیز برای او برگزار و سالن‌هایی به نامش نام‌گذاری شدند.


 سال ۸۸، در مراسم افتتاح تالاری كه در تماشاخانه‌ی ایرانشهر به نام او ثبت شده بود و با نكوداشتی توسط شاگردانش همراه بود، با مرور سال‌های حضورش در تئاتر مثل همیشه اول از همه از استادانش كه در زندگی هنری او تاثیر داشتند، یاد كرد و گفت: «در زندگی‌ام چند استاد داشتم. اول از همه «ادوارد ماكس» كه در آلمان شاگرد او بودم و از او یاد می‌كنم كه امروز در خاك آرمیده است و معنای تئاتر را به من آموخت.»

چهارشنبه 25/5/1391 - 0:10 - 0 تشکر 513147

او در ادامه‌ی سخنانش با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی «عبدالحسین نوشین» از این هنرمند به‌ عنوان دیگر استاد خود در تئاتر یاد كرد و افزود: «در دوره‌‌ی نوجوانی به تماشای تئاتر می‌رفتم. آن زمان بازیگرانی را می‌دیدم كه شوق تئاتر را در من ایجاد می‌كردند، اما حس می‌كردم با وجود تمام قدرت‌شان در خنداندن و گریاندن مردم چیزی كم است تا این‌كه با نوشین برخورد كردم. او همراه خود اندیشه را به تئاتر ایران آورد و با تئاترش تأثیری بر من گذاشت كه شب‌ها نمی‌توانستم بخوابم. بلكه در سرما و گرما در خیابان‌ها قدم می‌زدم و به اندیشه‌ای كه پشت نمایش‌های او بود فكر می‌كردم.»


 سمندریان در بخش دیگری از خاطراتش اینگونه نقل كرد: «با دیدن كارهای نوشین، تصمیم گرفتم تئاتری شوم. او به من آموخت كه خنده و گریه در تئاتر كار ساده‌ای است، اما باید در نمایش‌مان از زندگی طلب داشته باشیم و اندیشه را به صحنه بیاوریم.»


 سمندریان همان شب و در افتتاح سالنی كه هنوز هم نام او را با خود یدك می‌كشد، با صدایی بغض‌آلود و با بیان خاطره‌ای از پدرش از او تشكر كرد كه او را برای كار تئاتر تشویق كرده بود و همچون همیشه از همسرش «هما روستا» نیز به پاس تمام همراهی‌هایش قدردانی كرد.

چهارشنبه 25/5/1391 - 0:11 - 0 تشکر 513151

سمندریان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره دلایل انتخاب رشته‌ی تئاتر گفته بود: «من به هر دو رشته‌ی تئاتر و موسیقی بسیار علاقه‌مند بودم. پیش از آن‌كه به آلمان بروم، شاگرد استاد ذوالفنون بودم و در نزد او ویولون می‌نواختم. پس از این‌كه در آلمان در هر دو رشته موسیقی و تئاتر امتحان دادم، به من گفتند نمی‌توانی به طور هم‌زمان در هر دو رشته تحصیل كنی و پیشنهاد كردند در تئاتر مستقر شوم. موسیقی ایران و تمام موسیقیدانان ایرانی را بسیار دوست دارم و معتقدم كه موسیقی بسیار سخت است و امیدوارم علاقه‌مندان این رشته این سختی را بپذیرند و بدانند كه سختی زیبایی زندگی ماست و به زندگی‌مان معنا می‌دهد.»

چهارشنبه 25/5/1391 - 0:11 - 0 تشکر 513157

اما حمید سمندریان از آن دست هنرمندانی بود كه همیشه در كنار جدیت در كار، او را با شوخ طبعی و زبان بذله‌گو نیز می‌شناختند.


او بارها در بزرگداشت‌هایی كه برایش برگزار شده بود، از دیگرانی كه از او محقق‌تر هستند یاد ‌كرده و گفته بود: «در اینجا چهره‌هایی لایق‌تر از من همچون عزت‌الله انتظامی، داوود رشیدی، علی رفیعی و ... حضور دارند. من كوچك‌تر از آن هستم كه برایم جشن بگیرید، اما شاگردانم با لطف و سماجت خود این مراسم را برگزار كردند.»
سمندریان جای دیگری هم در مراسم پایانی دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر دانشگاهی با اشاره به شور و شوق دانشجویان تئاتر گفته بود: «از من بهتر، پرسابقه‌تر و مطلع‌تر بسیار وجود دارند كه باید از آنان تقدیر می‌شد و من این تشویق و گل را نثار آنان می‌كنم؛ كسانی كه بسیار به این مملكت خدمت كرده‌اند و تلاش‌هایشان درجایی منعكس نشده و این مشكلی است. هنرمندانی هستند كه هر روز باید به آنان رسید و روحیه آنان را تقویت كرد.»


او خطاب به دانشجویان و علاقه‌مندان تئاتر یادآور شده بود: « زیبایی در اینجاست، جوانانی كه جشن به خاطر آنها ترتیب داده شده، پر از ذوق هستند. بسیاری از آنان شاگرد من هستند و آرزو می‌كردم كمی از ذوق آنها سهم من می‌شد. امیدوارم جامعه و مسوولان ما آنقدر آنان را حمایت كنند كه این جوانان از ما پیران بهتر و بهتر باشند.»


چهارشنبه 25/5/1391 - 0:12 - 0 تشکر 513162


سمندریان سال ۸۶ و در جشن بزرگداشت روز جهانی تئاتر نیز با روشن كردن شمع‌های این جشن آرزو كرده بود تا روزهای تاریك تئاتر بگذرد و شمع این هنر روشن شود.


 او همچون همیشه مهمترین لازمه‌‌ی كار هنری را،‌ آزادی فكر هنرمندان می‌دانست و معتقد بود: «تئاتر خانه‌ی ماست. اگر با تئاترهای ضعیف روبه رو می‌شویم، نباید خشمگین شویم، چرا كه ضعف تئاتر به دلیل شرایط حاكم بر آن است و از سوی هنرمندان نیست. امیدوارم به زودی از تاریكی بیرون بیاییم و مانند این شمع‌ها روشن شویم. دوست داریم صدای ما به گوش دولتمردان برسد تا هنر، به ویژه تئاتر را مورد توجه قرار بدهند، چرا كه ما شرقی‌ها بهترین بضاعت‌ را برای خلق اثر هنری داریم. اما باید شرایط فرهنگی كشور اجازه‌ی خلق این آثار را به ما بدهد. جریان كلی تئاتر باید مورد حمایت قرار بگیرد. »برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی