فرهنگ پایداری (بازدید: 145)
سه شنبه 24/5/1391 - 23:18 -0 تشکر 512853
حماسه‌‌ ناوهاى جوشن، سهند و سبلان


چنین روزی از سال ۱۳۶۷ هجری شمسی، مصادف با روز حماسه‌آفرینى‌ ناوهاى جوشن، سهند و سبلان می‌باشد. 
این روز بزرگ، مصادف با حادثه‌ی بزرگى در نیروى قدرتمند دریایى ارتش جمهورى اسلامى ایران است. در اولین روز از ماه مبارک رمضان و در تاریخ بیست و نهم فروردین‌ماه سال ۱۳۶۷ هجری شمسی، سه فروند از ناوشکن‌ها و ناوچه‌هاى این نیرو در یک رویارویى نابرابر مقابل ناوگان دریایى آمریکا در آب‌هاى خلیج فارس قرار گرفت. پرسنل خداجوى این ناو‌ها با زبان روزه و در اولین روز از ماه صیام و ماه عبادت، ناخواسته در برابر تهدیدهاى جدى کارکنان رزمناوهاى آمریکا در خلیج فارس، چاره‌اى جز استقامت و مقاومت در برابر زورگویى آنان را نداشتند. 
براساس نص صریح قرآن شریف که «ان الله یحب الذین یقاتلون فى سبیله صفا کانهم بنیانا مرصوص» چون پتک‌هاى آهنین در مقابل حمله‌هاى پى‌درپى آنان ایستادگى کردند و بسیارى از این عزیزان با تقدیم خون پاکشان به پیشگاه دوست، صفحات تاریخ این مملکت را رنگ دیگرى بخشیدند و پرچم همیشه سبز و سفید و سرخ مام وطن را پررنگ‌تر از همیشه‌ی تاریخ در آب‌هاى میهن اسلامى به اهتزاز درآوردند. 
رمز جاودانگى خلیج همیشه فارس در طول تاریخ، دفاع جانانه در برابر هرگونه تجاوز به‌ویژه در دوران هشت ساله‌ی دفاع مقدس ملت رشید و شجاع ایران است. گرچه براى طى این مسیر و استحکام ارزش‌هاى ملى و تثبیت باورهاى ملى و دینى، خون‌هاى فراوانى از پیکرهاى معطر و مطهر شهیدان بر این سرزمین و آب‌هاى مقدس آن جارى شده است، لیکن به قولى «از خون جوانان وطن لاله دمیده» و مام وطن همواره آواى فتح و سرود مردان را شنیده است. 
مردان مردى که آفریدگان فتوحات مختلفى در جبهه‌هاى گوناگون زمینی، هوایى و به‌ویژه نبردهاى دریایى به‌خصوص نبرد دریایى کارکنان همیشه سرافراز ناوهاى قهرمان جوشن، سهند و سبلان بودند. مردان خداجویى که هم‌اینک پیکرهاى پاک آنان در ژرفاى آب‌هاى خلیج همیشه فارس و دریاى عمان آرمیده است ولیکن هم‌رزمان آن گلواژه‌ها اینک در عرصه‌هاى دیگر به تلاش و کوشش‌هاى علمی، فرهنگى و نظامى مشغول‌اند و در این مسیر، قله‌هاى دیگرى از سازندگى در ابعاد مختلف در کشور را فتح کرده‌اند و به قول امام امت (ره): «بحمدالله نیروى دریایى ما هم‌چون سایر نیرو‌ها در دفاع از آب‌هاى میهن اسلامى چون نگینى درخشنده است...» و این درخشش از آفریدگان وقایع تاریخى ماندگارى چون بیست و نهم فروردین‌ماه، هفتم آذرماه و... پدید آمده است. 
• در تاریخ بیست و نهم فروردین‌ماه سال ۱۳۶۷ هجری شمسی و در اولین روز از ماه مبارک رمضان، پس از آن‌که نیروهاى دریایى آمریکا قصد تسخیر سکوهاى نفتى سلمان، ابوذر و نوروز را در خلیج فارس داشتند، نیروى دریایى بلافاصله و براى دور کردن و راندن نیروهاى تجاوزگر به این سکوهاى نفتى که جنبه‌ی حیاتى براى ملت ایران داشت، وارد عملیاتى عظیم در چند جبهه شد. 
پس از هشت ساعت درگیرى نیروهاى پرتوان ما با تفنگداران و نیروهاى دریایى آمریکا، سکوهاى سلمان و ابوذر به تصرف نیروهاى خودى درآمد و در ادامه‌ی این درگیرى وسیع و در نزدیکى‌ یکى دیگر از سکوهاى نفتى در یک درگیرى شدید و مصافى نابرابر و پس از سقوط هلى‌کوپترهاى آمریکایى و به هلاکت رسیدن چندین نفر از نیروهاى تجاوزگر آنان در منطقه‌ی درگیری، واحدهاى دریایى آمریکایى از چند جهت به شناورهاى جوشن و سهند و از فاصله‌هاى دور حمله‌هاى پیاپى موشکى کردند که بر اثر این موشک‌پرانی‌ها، شناورهاى سهند و جوشن از میان رفته و برخى از کارکنان دلاور و دریادل آنان به دیار باقى شتافتند. 
ناوشکن سبلان نیز که در صحنه‌ی کارزار موفق و سرافراز مشغول پشتیبانى و دفاع از منطقه‌ی درگیرى سهند و جوشن بود، از ناحیه‌ی کمر مورد اصابت شدید سه فروند موشک دوربرد آمریکایى قرار گرفت ولى با تلاش و همت بى‌همتاى فرمانده، فرمانده‌ی دوم و سایر کارکنان که برخى حتى مجروح شده بودند، پیکر این ناوشکن بزرگ را با برنامه‌ریزى و تاکتیک‌هاى ویژه از منطقه‌ی درگیرى به ساحل خودى آوردند و پس از مدتى این شناور عظیم توسط مهندسان و طراحان کارخانجات نیروى دریایى در منطقه‌ی یکم دریایى ارتش و با کوشش‌هاى زیاد سامانه‌هاى فرماندهى و مهندسى و جهاد خودکفایى بازسازى شد که هم‌اینک به‌عنوان یکى از عملیاتى‌ترین یگان‌هاى دفاعى کشور در خلیج فارس مشغول انجام وظیفه و ایفاى مأموریت‌هاى متعدد درون و برون‌مرزى است. در این واقعه، چندین نفر از پرسنل جان‌برکف نیروى پرتوان ارتش جمهورى اسلامى ایران به لقاء پروردگار پیوستند و به جمع ستارگان آسمان شهیدان وطن پیوستند. 
شایان ذکر است که در طول هشت سال دفاع مقدس ملت قهرمان و شهیدپرور ایران، نیروى دریایى ارتش جمهورى اسلامى ایران توانست در مقابله با استکبار جهانى، مأموریت عظیم و حساس حراست از آب‌هاى میهن اسلامى را با تکیه بر قدرت لایزال خداوند سبحان به نحو احسن انجام دهد. کارکنان تلاشگر و همیشه در صحنه‌ی این نیرو توانستند در مدت جنگ تحمیلى بیش از ۹۰ درصد از کار تعمیرات تجهیزات مدرن و پیچیده‌ی ناو‌ها و ناوشکن‌ها و سایر شناورهاى دریایى را توسط متخصصین خود به انجام رسانند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی