فرهنگ پایداری (بازدید: 109)
سه شنبه 24/5/1391 - 23:0 -0 تشکر 512737
سنگر ساز بی سنگر بسیجی شهید فرزاد رستمیتاریخ ولادت:1345/3/25

تاریخ شهادت:1366/5/15
محل شهادت:سردشت،دوپازا-عملیات نصر

_______________________________

مشخصات محل شهادت

ارتفاعات دوپازا(۲۷۹۱متر) به عنوان بلند ترین ارتفاع منطقه در امتدادسلسله ارتفاعات دوپازا در ۱۳  کیلومتری غرب سردشت در خط نوار مرزی قرار دارد. دوپازا از شمال به دو ارتفاع اسپیدان و بلفت از جنوب به ارتفاع لک لک /شهیدزین الدین/ کله قندی/ فرفری محدود می شود و از شرق به کوه های رستم الیان و کانی رش و در غرب به دشت قلعه دیزه و شهر قلعه دیزه عراق منتهی می شود.

طرح مانور:

طرح ریزی عملیات همراه با اقدامات اولیه به رغم دشواریهای ان به ویژه تسلط و اشراف دشمن بر تحرکات نیروهای خودی انجام گرفت. عمایات در دو مرحله طرح ریزی شد به این شکل که در مرحله اول تصرف ارتفاعات مهم دوپازا و یالهای ان/  تپه شاهمرادی و تصرف یال ارتفاعات بلفت (خودی)مورد تاکید قرار گرفت . همچنین تصرف ارتفاع بلفت(عراق) برای مرحله دوم در نظر گرفته شد. با توجه به اهمیت درمرحله اول/ لشکر۳۱  عاشور/ لشکر۲۷ محمد رسول الله(ص) و تیپ۱۸ الغدیر تامین اهداف عملیات دراین مرحله بر عهده داشتند و برای مرحله دوم تیپ نبی اکرم (ص) کرمانشاه در نظر گرفته شد .

    اجرای عملیات:

سر انجام عملیات نصر7 پس از فراهم سازی مقدمات ان با دو لشکر و دو تیپ از نیروهای سپاه پاسداران در موقعیتی که به نظر می رسید دشمن هوشیار است درساعت۳۰/۲ بامداد روز    ۱۴/۵/۶۶ با رمز مقدس یا زهرا(س) اغاز شد. تهاجم سریع نیروهای خودی به رغم هوشیاری نسبی دشمن سبب گردید تا کلیه اهداف عملیات در مرحله اول تصرف و تامین شود .مرحله دوم ان نیز پس از اجرای اتش توپخانه روی مواضع دشمن ازدو محور جاده ویال بلفت اغاز شد و نیروهای تیپ نبی اکرم(ص) کرمانشاه پس از ۳ساعت در گیری اولیه قله بلفت را به تصرف در اوردند . با توجه به اهمیت این منطقه دشمن طی۱۰ شبانه روز پاتکهای سنگین برای باز پس گیری مناطق متصرفه تلاش کرد لیکن موفق نشد . در نتیجه این عملیات ارتفاعات دوپازا وبلفت ومنطقه ای به وسعت ۳۰ کیلو متر مربع ازاد شد.

       مناطق ازاد شده :

ارتفاعات دوپازا و بلفت جاده اسفالته سردشت وقلعه دیزه پاسگاهای مرزی بلفت وسعت مناطق ازاد شده ۳۰کیلو متر

     یگانهای منهدم شده دشمن :

تیپ ۹۷ پیاده / ۲ گردان کماندویی ازلشگر ۲۳/ ۲ گردان از تیپ ۱۸ / یک گردان از لشگر۲۴ دوگردان از قوای دفاع الوطن / تعداد کشته و زخمی های دشمن۱۰ هزار تعداد اسرا  ۲۸۵نفر.

   تجهیزات منهدم شده دشمن:

هلیکوپتر /۱۰ها قبزه خمپاره انداز / ۱۰ها دستگاه تانک ونفر بر ۵۰ دستگاه خودرو مقدار زیادی سلاح سبک ونیمه سنگین

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی