• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 335)
سه شنبه 24/5/1391 - 15:29 -0 تشکر 511972
احوالپرسی از محمدعلی کشاورز

كمتر كسی است كه او را نشناسد یا از كارهایشذ خاطر های نداشته باشد. او به اندازه تمام روزهای زندگ یاش برایمان خاطره به جا گذاشته است و از نسل هنرمندانی است كه هنر را به معنای واقعی به دیگران شناساند هاند. محمدعلی كشاورز هنرمند پیشكسوتی است كه تا به حال كارهای زیاد و متفاوتی از او دید هایم؛ از بازی خاطر هانگیزش در فیلم مادر (علی حاتمی) گرفته تا سریال هزاردستان و نق شدشوار شعبان بی مخ. اما وضعیت جسمانی استاد كشاورز این روزها چندان خوب نیست و دیگر رمقی برای گفتن دیالوگ یا بازی مقابل دوربین ندارد و خست هتر از آن است كه بخواهد بار دیگر نقشی را ایفا كند، هر چند كه هنوز به معنای واقعی عاشق كارش است و هنر را یك حرفه مقدس می داند.

 


احوالپرسی از محمدعلی کشاورز

سه شنبه 24/5/1391 - 15:31 - 0 تشکر 511973

حدود یک سال است که کشاورز به دلیل شکستگی پا در خانه اش بستری است و کمتر می تواند از خانه اش بیرون برود. برای همین «سعید» پرستاری استاد را به عهده گرفته است و از آنجایی که ماندن در خانه برای کشاورز دشوار است، دوستانش سعی می کنند به دیدارش بروند و از خاطرات گذشته شان با یکدیگر سخن بگویند. سعید می گوید: «حضور دوستان استاد مانند جمشید مشایخی، اسماعیل شنگله و علی نصیریان باعث می شود که ایشان کمتر خسته شوند و بتوانند ماندن در خانه را راحت تر تحمل کنند.» در خانه کشاورز تابلوی طبیعت بی جان بزرگی روی دیوار است که کار تنها دخترش نلی است که سال هاست در خارج از ایران زندگی می کند و پدر تنها در تهران. البته خانه او پر از خاطرات قدیمی است. این را می توان از عکس هایی که دیوار خانه را پر کرده اند متوجه شد؛ از عکس پدر و مادر محمدعلی کشاورز گرفته تا عکس های برادرزاده ها و دیگر افراد فامیل. کشاورز می گوید: «من با این عکس ها زندگی می کنم و هر روز به یاد کسانی هستم که از دستشان داده ام یا از من دور هستند.»

سه شنبه 24/5/1391 - 15:32 - 0 تشکر 511975

● پدرم انسان نواندیشی بودمحمدعلی کشاورز با اینکه به سختی سخن می گوید با این حال از حرفه و دنیای هنر با اشتیاق خاصی سخن می گوید. این را به راحتی می توان از نگاهش خواند. وقتی از استاد درباره اینکه برای ورود به این حرفه مشوق خاصی هم داشته است یا نه می پرسم، می گوید: «مشوق خاصی نداشتم اما هم پدرم و هم مادرم در خانه درباره همه چیز با من بحث و گفت وگو و تا آنجایی که می توانستند من را راهنمایی می کردند. پدرم مرد باسوادی بود و شاهنامه فردوسی را خوب می شناخت و حافظ و سعدی را و به مولانا ارادت خاصی داشت و در کل انسان نواندیشی بود. البته خیلی ها هم با من مخالفت می کردند و می گفتند فلانی می خواهد مطرب شود با این حال من کار خودم را کردم و وارد عرصه هنر و تئاتر شدم.»

سه شنبه 24/5/1391 - 15:33 - 0 تشکر 511976

استاد کشاورز از پدر و مادر خود با حس عجیبی یاد می کند و حتی به این نکته اشاره می کند که: «شاید باورتان نشود اما من هنوز طعم غذاهایی را که مادرم می پخت را به یاد دارم. او زن مهربان و با جسارتی بود و هنرهای زیادی هم داشت.» وقتی از استاد پرسیدم آن زمان برای رفع بیمار ی هایشان چه کارهایی انجام می دادند، می گوید: «آن زمان مثل امروز داروهای شیمیایی زیاد نبود و مردم بیشتر خود را با طب سنتی درمان می کردند مثل داروهای گیاهی و جوشانده های مختلف. البته درست است که در قدیم بیماری های مختلفی به دلیل فقر بهداشتی وجود داشت اما بیماری ها مثل امروز گسترده و عذاب آور نبودند.

سه شنبه 24/5/1391 - 15:33 - 0 تشکر 511978

شما ببینید با اینکه تا این حد علم پزشکی رشد کرده اما هنوز که هنوز است، مردم از بیماری هایی مانند سرطان، سکته قلبی و حتی افسردگی رنج می برند. آن زمان حداقل بیماری های روحی به این شکل وجود نداشت، و مردم آسایش روحی روانی زیادی داشتند اما متاسفانه امروزه حتی جوانان ما دچار افسردگی های شدید شده اند که این موضوع اتفاق ناخوشایندی است و باید راه حلی پیدا کنیم تا بتوانیم نسل های آینده را از این خطر نجات دهیم.» کشاورز معتقد است جامعه ای که جوانان آن نتوانند بیندیشند و شاد باشند، جامعه موفقی نخواهد بود بنابراین باید بتوانیم دامنه افسردگی و بیماری های روحی را مهار کنیم.

سه شنبه 24/5/1391 - 15:33 - 0 تشکر 511979

● باید با مردم با صداقت رفتار کردمحمدعلی کشاورز از معدود هنرمندانی است که توانسته نقش های بسیاری را بازی کند که هر کدام هم زیبایی خاص خود را داشته اند، اما او معتقد است هنوز نقش دلخواهش را بازی نکرده است و خود را یک هنرمند ماندگار نمی داند. شاید باورتان نشود، اما مهم ترین دغدغه محمدعلی کشاورز این است که مردم از او به نیکی یاد کنند و از کارهایش راضی باشند. او می گوید: «ما بهترین مردم دنیا را داریم و همین طور بالاترین فرهنگ و باید با این مردم با صداقت رفتار کنیم. چون آنها همه چیز را به خوبی درک می کنند.» وقتی از بازیگر نقش محمدابراهیم در فیلم مادر می خواهم که از دوران کودکی اش برایم بگوید این طور توضیح می دهد که من در محله سیچون اصفهان به دنیا آمده ام و در مدرسه شاه عباس درس خوانده ام که یک مدرسه بزرگ و خاص بود.یادم است برای اولین بار صحنه تئاتر را از آنجا شناخته ام، چون در این مدرسه تئاترهای زیادی توسط دانش آموزان اجرا می شد. کشاورز در ادامه می گوید: «در سال ۱۳۳۲ بعد از کودتای ۲۸ مرداد ما از اصفهان به تهران کوچ کردیم. آن زمان من حدود ۲۳ سالم بود.» کشاورز درباره محله قدیمی اش می گوید: «بارها به اصفهان و کوچه ای که در آن به دنیا آمدم سر زدم. اما هر بار بیشتر متاثر می شدم چون اصفهان دیگر آن اصفهان سابق نیست به خصوص رودخانه زاینده رود که یا آب ندارد یا کم آب است. حیف است که بخواهیم راحت از این شاهکارهای تاریخی ایران زمین بگذریم. ما باید حافظ این میراث باشیم چون اینها نسل به نسل به ما رسیده است و ما هم باید آنها را به جوانان نسل های بعدی بدهیم.»

سه شنبه 24/5/1391 - 15:34 - 0 تشکر 511980

● قدر هنرمندان را بیشتر بدانیم


حالا استاد خسته تر از آن است که بتوانم سوال های بیشتری از او بپرسم هر چند قطعا هنوز ناگفته های بسیاری باقی مانده است. به هر حال افرادی مانند محمدعلی کشاورز گنجینه ای از خاطرات را با خود همراه دارند که حیف است از این خاطرات به سادگی عبور کنیم و چه خوب است قبل از اینکه هنرمندانی مانند او در بستر بیماری بیفتند سری به آنها بزنیم و یادی از آنها کنیم. هنرمندان پیشکسوت به گردن همه ما حق دارند که از این جهت باید قدردان آنها باشیم. هوا حسابی گرم شده و استاد به خواب عمیقی رفته است. چهره اش تکیده و موهایش سفید شده اند. اصلا نمی شود باور کرد که او همان پدرسالار مقتدری است که روزی تمام اهالی خانه از او حساب می بردند. حالا و در این روزهای سخت بیماری، جای خیلی ها در خانه کشاورز خالی است. از وجود نازنین پدر و مادر گرفته تا دوستان قدیمی ای چون علی حاتمی، حسین کسبیان، جلال مقدم، اسماعیل داورفر و...

چهارشنبه 25/5/1391 - 21:52 - 0 تشکر 514705

سلام...خدا انشالله شفاشون بده
خیلی مرد شریفی هستن
از بهترین های هنر ایرانن

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 26/5/1391 - 10:40 - 0 تشکر 515182

نفس صبحدم گفته است :
[quote=نفس صبحدم;705102;514705]سلام...خدا انشالله شفاشون بده
خیلی مرد شریفی هستن
از بهترین های هنر ایرانن


آفرین به شما و دل پاكتان

پنج شنبه 26/5/1391 - 15:46 - 0 تشکر 515421

behroozraha گفته است :


آفرین به شما و دل پاكتان
نفس صبحدم گفته است :
[quote=behroozraha;558041;515182][quote=نفس صبحدم;705102;514705]سلام...خدا انشالله شفاشون بده
خیلی مرد شریفی هستن
از بهترین های هنر ایرانن

ممنونم دایی جان

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه 26/5/1391 - 17:25 - 0 تشکر 515500

به نام خدا

انشاء الله خداوند همه بیماران رو شفا بدند ..

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی