• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
ایران سرای من (بازدید: 313)
سه شنبه 24/5/1391 - 10:55 -0 تشکر 511748
غارنوردی

تغذیه در سفرهای غارنوردی

 غارنوردی شاید یکی از معدود شیوه های گردشگری باشد که برای انجام دادنش مجبورید اصول حرفه ای را یاد بگیرید. از خورد و خوراک و پوشاک گرفته تا راه رفتن و خزیدن و آویزان شدن!

فعالیت بدنی در غار در دمایی بین ۱۲ ۸ درجه سانتی گراد و در رطوبت انجام می گیرد و از طرفی هم احتمال خیس شدن لباس های غارنورد بر اثر تماس های مکرر با محیط درونی و همچنین استرس های ناشی از تاریکی، اضطراب و فشارهای روحی و خستگی زیاد پس از فعالیت وجود دارد. بنابراین باید رژیم غذایی خاصی را در یک سفر غارنوردی در نظر گرفت.

از آنجا که فعالیت درون غار یک فعالیت هوازی است، غذاهایی مثل گوشت، حبوبات، سبزیجات، غلات، بادام زمینی، میوه های ترش خشک شده و انواع آجیل که دارای آهن فراوان هستند، می توانند به یک تلاش نسبتا سنگین هوازی کمک کنند.

از میان مواد غذایی معدنی، باید توجه بیشتری به عناصر سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، کلر، مس، فسفر، و روی داشته باشید. بهترین روش برای دریافت حداکثر مواد مغذی توسط سلول های بدن انتخاب غذاهای کامل مثل نان سبوس دار، غلات، میوه جات، و سبزیجات تازه، گوشت ، شیر کم چربی و سایر فرارده های لبنی است.

زمانی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد نقش ویتامین های گروه کمپلکس در سوخت و ساز پروتئین و چربی و قند نمایان می شود و انسان نیاز بیشتری به ویتامین های B۳ , B۲, B۱ پیدا می کند و منابع غنی این ویتامین ها نان های کامل و حبوبات و سبزیجات و میوه جات است

مصرف روزانه ویتامینC که در میوه های ترش مزه، گوجه فرنگی، میوه هایی با پوست زرد، سبزیجات تازه تیره رنگ و مرکبات وجود دارد، باید در دستور رژیم غذایی یک غارنورد قرار گیرد.

زمانی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد نقش ویتامین های گروه کمپلکس در سوخت و ساز پروتئین و چربی و قند نمایان می شود و انسان نیاز بیشتری به ویتامین های B۳ , B۲, B۱ پیدا می کند و منابع غنی این ویتامین ها نان های کامل و حبوبات و سبزیجات و میوه جات است.

ویتامین E، A هم در رژیم غذایی غار نورد از اهمیت خاصی برخوردار است و چربی های گیاهی و نباتی و دانه های روغنی از قبیل مغز بادام، فندوق و بادام هندی و انواع تخمه حاوی این ویتامین هستند.

پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها (قند و نشاسته) منبع تامین انرژی برای بدن هستند و رژیم غذایی روزانه در غار بهتر است ۱۵ ۱۰ درصد از پروتئین های حیوانی و گیاهی به نسبت مساوی، ۲۰ ۱۵ درصد از چربی های نباتی و حیوانی و ۷۰ ۶۵درصد از مواد قند و نشاسته تامین گردد.انواع کربوهیدارت ها (قند و نشاسته) نقش مهمی در تغذیه روزانه یک غارنورد دارد و برخی از مواد غذایی پر کربوهیدرات عبارتند از انواع نان، میوه جات، سبزیجات، انواع شیرینی و مربا وعسل و قند و شکر، فراورده های سیب زمینی، غذاهای خمیری شکل مانند ماکارونی، برنج و سوپها، که می بایست از شیرینی جات و قند و شکر به مقدار کمتری استفاده شود.

کمبود آب باعث خستگی و کوفتگی عضلات و عملکرد ضعیف فعالیت جسمانی شده و در نهایت تمام وضعیت بدن مختل می شود. بنابراین نوشیدن آب قبل از احساس تشنگی را فراموش نکنید

آب در کلیه مراحل حیاتی بدن نقش دارد و مهمترین تنظیم کننده برای تمام واکنش های شیمیایی در بدن است، همچنین آب باعث هضم و جذب مواد مغذی حلال و تنظیم کننده حرارت عمومی رقت خون و در نتیجه تسریع در عمل اکسیژن رسانی و غذا رسانی به تمام سلولها می گردد. آب همچنین باعث دفع مواد زائد از بدن می شود.

کمبود آب باعث خستگی و کوفتگی عضلات و عملکرد ضعیف فعالیت جسمانی شده و در نهایت تمام وضعیت بدن مختل می شود. بنابراین نوشیدن آب قبل از احساس تشنگی را فراموش نکنید. خوردن آب خنک بهتر از آب گرم است چون سریعتر جذب بدن شده و از طرفی مقداری از نمک بدن از طریق تعریق دفع می شود. خوردن نوشابه های گازدار توصیه نمی شود و چای و قهوه نیز بهتر است رقیق نوشیده شوند. ریزه خواری در غار را نیز به خاطر بسپرید یعنی به دفعات زیاد و هر بار به مقدار کم.

حتی الامکان از خوردن انواع سوسیس، کالباس، و چاشنی تند و محرک خودداری کنید. زیرا انواع کنسروها گوشت و سوسیس و کالباس دارای چربی و نمک زیاد بوده و باعث دفع بیشتر آب بدن گردیده و اختلال در دستگاه گوارش را در پی دارند.

در پایان یادتان باشد که پیش از رفتن، زباله های به جا مانده از مواد غذایی را جمع آوری کنید تا هم چهره غار زیبا بماند و هم آلودگی در محیط پراکنده نشود.

نظرات (0)

سه شنبه 24/5/1391 - 21:58 - 0 تشکر 512407

فوکوس و عمق میدان در غار

در غار به واسطه نور کم، محیط تاریک و شرایط ویژه حاکم بر آن نحوه فوکوس و تعیین عمق میدان متفاوت است. برای شروع باید بدانیم اساسا فوکوس و عمق میدان چیست و در شرایط عادی چگونه تعیین می شود.


فوکوس تنظیم لنز دوربین برای کانون شدن تصویر بر روی سنسور است. عمل فوکوس مثل چشم انسان است که با نگاه کردن به هر شی، عدسی چشم ما طوری تغییر می کند که تصویر واضح شود.

سنسور: پردازنده ای که در پشت لنز دوربین وظیفه ثبت تصویر را بر عهده دارد..

سه شنبه 24/5/1391 - 22:0 - 0 تشکر 512408

انواع سیستم فوکوس:

فعال: عمل فوکوس کردن با ارسال امواج از دوربین و دریافت مجدد آنها فاصله محاسبه شده و لنط های دوربین بر اساس این فاصله تنظیم می شوند.

غیر فعال: فوکوس با استفاده از پردازش تصویر انجام می شود . به عبارتی پردازنده داخلی دوربین با بررسی تصویر دریافتی و محاسبه میزان تاری تصویر لنزهای دوربین را جا به جا می کند تا تصویر به میزان لازم شفاف شود. فوکوس بر روی ناحیه ناخواسته یکی از مشکلات این نوع فوکوس است.

اما بعد از این تعاریف کلی باید بگم در عمل دوربین برای فوکوس کردن سنسورهای متعددی در کادر تصویر به صورت افقی و عمودی دارد که با کمک جلو و عقب کردن عدسی لنز سعی می کند تصویری با حداکثر کنتراست ممکن را پیدا کند.

از مباحث دیگری که در بحث فوکوس جای بحث دارد سیستم تشخیص چهره است .

چند سالی است که سیستم تشخیص چهره به دوربین‌های دیجیتال اضافه شده است و اکنون تقریبا تمام دوربین‌های دیجیتال جدید دارای این امکان می‌باشند. با این سیستم دوربین هنگامی که انسانی در کادر عکس وجود داشته باشد، امکان تنظیم دقیقتر، بر اساس سوژه‌های انسانی و در نتیجه نورسنجی بر اساس صورت سوژه را فراهم می‌کند.

دوربین بر اساس رنگ، تغییر کنتراست و الگوی منطقی، چهره‌های انسانی درون عکس را تشخیص می‌دهد و فوکوس به صورتی انجام می‌شود که صورت‌های موجود در عکس در فوکوس مناسبی باشند.

ضمنا رنگ و کنتراست به صورتی تنظیم می‌شود که رنگ‌ پوست زیبا ثبت شود.

دوربین هنگام نمایش تصویر قبل و بعد از گرفتن عکس، دور صورت‌هایی که شناسایی کرده است مربعی را نمایش می‌دهد. معمولا بیشتر دوربین‌ها قادر به شناسایی صورت‌هایی که نیم‌رخ یا از کنار دیده می‌شوند نیست و معمولا صورت‌های تمام رخ و نزدیک‌تر را شناسایی می‌کند.

سه شنبه 24/5/1391 - 22:1 - 0 تشکر 512410

موضوع اصلی :

اگر در غار با دوربین های کامپکت (منظور همان دوربین های دیجیتال عادی روزمره) عکاسی می کنید ، مشکلی در فوکوس نخواهید داشت چرا که این دوربین ها در صورتی که نتوانند سوژه ای را جهت فوکوس پیدا کنند ، تنظیمات دوربین را به نحوی تغییر می دهند که تقریبا از فاصله چند متری دوربین تا بی نهایت در وضوح کامل باشند (در بخش بعدی بیشتر متوجه علت و چگونگی این کار خواهید شد)، اما در صورتی که از دوربین های SLR استفاده می کنید ، خواهید دید که با هر بار فشردن شاتر لنز دوربین جلو و عقب شده ولی باز فوکوس نمی کند (دوبین شما زمانی فوکوس می کند که دکمه شاتر را تا نیمه پایین نگه داشته باشید و دوربین پس از یافتن سوژه و انجام فوکوس صدای بوق کوتاهی بخش خواهد کرد که بیانگر موفقیت در فوکوس است). جهت فوکوس در غار می توان از راه های ذیل استفاده کرد.

1- به کمک یک هدلایت پرقدرت ، پرژکتور و یا هر منبع نوری محیط را طوری روشن کنید که دوربین بتواند یکی از عوارض غار را یا اشخاص موجود در غار را تشخیص دهد.

2- یکی از افرادی که در کادر شما قراردارد بخواهید به سمت دوربین برگردد و منبع نوری خود (هدلایت و یا نظایر آن را ) را روشن کند و شما با فشردن دکمه شاتر فوکوس کنید.

3- از فوکوس دستی استفاده کنید.

4- ...

در عمل بهترین شیوه ، گزینه شماره 2 است چرا که فوکوس دقیق انجام می شده

سه شنبه 24/5/1391 - 22:2 - 0 تشکر 512412

موضوع اساسی:

اگر ما در محیط غار در یک سالن بزرگ قرار گرفته باشیم و چند نفر به عنوان نورپرداز در فواصل مختلف از یکدیگر قرار گرفته باشند ، کدامیک از این نفرات را انتخاب می کنید تا به سمت دوربین برگردند و به شما اصطلاحا فوکوس بدن؟

برای یافتن جواب این سوال ابتدا باید با مفهوم عمق میدان آشنا بشیم.


عمق میدان

عمق میدان ناحیه ای است که تمام عناصر واقع در آن واضح باشندعمق میدان یک تصویر با 3 عامل کنترل می شود.

1- فاصله تا موضوع

2- فاصله کانونی

3-قطر دهانه دیافراگم

عمق میدان به ظاهر مسئله ساده ای به نر می رسد اما در واقع یکی از موضوعات پیچیده عکاسی است.

کنترل عمق میدان در دوربین های دیجیتال نسبت به دوربین های فیلمی مشکل تر است ، چرا که سنسور دوربین های دیجیتال کوچکتر است (البته به غیر از دوربین های دیجیتال فول فریم)

در واقع مشکل زمانی خودش را نشان می دهد که ما بخواهیم عمق میدان را کم کنیم. بله عمق میدان در دوربین های دیجیتال به واسطه فاصله کانونی زیاد وسیع است.

شاید در دوربین موبایل یا دوربین های کامپکت کوچیکتان عکس های خوبی گرفته باشید که همه چیز در آن واضح و خوب است. اما زمانی که به عکس های حرفه ای نگاه می کنید احساس می کنید که آنها چیز دیگری هستند و حرفه ای بودن آن ها را حس می کنید.

پس بذارید رازی را با شما درمیان بگذارم، عکاسان حرفه ای از عمق میدان کم استفاده می کنند تا تنها موضوع اصلی فوکوس باشد و چشم بییند به سایر جزئیات منحرف نشود.

در واقع عکاسان حرفه ای با کنترل نور، رنگ و عمق میدان چشمان شما را به هر نقطه از عکس مایل باشند هدایت می کنند. به تصویر زیر نگاه کنید.

سه شنبه 24/5/1391 - 22:3 - 0 تشکر 512416

عمق میدان در دوربین های دیجیتال

دوربین های دیجیتال به واسطه فاصله کانونی کم دارای عمق میدان زیادی هستندو تهیه عکس با پس زمینه محو در آنها مشکل است.

در دوربین های دیجیتال در حالت واید فوکوس در فواصل بیش از 3-4 متر، عمق میدان بسیار زیاد است و در این حالت نقش دیافراگم فقط کنترل نور ورودی است و نمی توان با آن عمق میدان را کنترل کرد . اما در دوربین های 35 میلیمتری وSLR دیجیتال به علت فاصله کانونی بیشتر در فواصل زیاد نیز می توان با تغییر عدد F عمق میدان را کنترل نمود.

مفهوم كنترل عمق میدان این است كه بتوانیم بسته به نیاز خود، عمق میدان را كم یا زیاد كنیم. چرا كه گاهی عمق میدان كم بسیار ضروری است. مثلا در عكسهای پرتره كه هدف تاكید روی صورت فرد است و باید از پس زمینه مجزا شود.

یك راه عملی برای ایجاد عمق میدان كم در این دوربینها به روش زیر است:موضوع را تا جای ممكن از پس زمینه دور كنیم. با استفاده از زوم اپتیكال موضوع را در كادر قرار دهیم.(فاصله كانونی زیاد) حتی الامكان از بیشترین اندازه ممكن برای f استفاده كنیم.


امیدوارم از مطالب فوق خسته نشده باشید. حقیقت امر همین است،اگر بخواهید عکاس خوبی بشوید، صرفا با رفتن به غار و کاشتن دوربین روی سه پایه و روشن کردن دوربین برای چند ثانیه نمی توان عکس های خوبی گرفت، عکاسی همانند کوهنوردی علم است. زمانی را بیاد بیارید که دیواره علم کوه را هم صعود کردید ولی بعد از یک دوره سنگ نوردی تازه به اهمیت زاویه کارگاه پی بردید . پس حوصله کنید.

سه شنبه 24/5/1391 - 22:4 - 0 تشکر 512429

سلام دوستان

در این قسمت اطلاعاتی در رابطه با غار و غار نوردی است

و همینطور عکس گرفتن در محیط غار  

چهارشنبه 25/5/1391 - 9:15 - 0 تشکر 513869

mani_pit گفته است :
[quote=mani_pit;428582;512429]سلام دوستان

در این قسمت اطلاعاتی در رابطه با غار و غار نوردی است

و همینطور عکس گرفتن در محیط غار  


در کدوم قسمت؟

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

چهارشنبه 25/5/1391 - 18:36 - 0 تشکر 514611

استان آذربایجان شرقیچهارشنبه 25/5/1391 - 18:37 - 0 تشکر 514612

استان آذربایجان غربیچهارشنبه 25/5/1391 - 18:38 - 0 تشکر 514613

استان تهرانغار رودافشان، در امتداد جاده فیروزکوه و نرسیده به دلیچای


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی