انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 437)
سه شنبه 24/5/1391 - 9:56 -0 تشکر 511676
(حیات علمی) آیة الله العظمى مکارم شیرازى

ایشان در حدود 14 سالگى رسمأدروس دینى را در (مدرسه آقا باباخان شیراز) آغاز کردند و در مدت اندکى نیازهاى خود را از علوم : صرف، نحو، منطق، بیان و بدیع تأمین نمودند.سپس توجه خود را به رشته فقه و اصول معطوف ساختند وبه خاطر نبوغ فوق العاده اى که داشتند مجموع دروس مقدماتى و سطح متوسط و عالى را در مدتى نزدیک به چهار سال! به پایان رساندند. در همین سالها گروهى از طلاب حوزه علمیه شیراز را نیز با تدریس خود بهره مند مى ساختند. انتقادها و نظرات معظم له در قم تدریس و یا اضافه نسبت به متون علمى حوزه ها، آینده درخشان علمى ایشان را قطعى مى ساخت و در محافل علمى و روحانى آن دیار، استعداد، نبوغ، دقت و عمق تفکر معظم له درج مى شد و کسى نمى توانست این فضیلت خدادادى را انکار کند. این ستاره فروزان ، در حالى که هنوز بیش از هیجده سال از عمر شریفش نگذشته بود با فکر نافذ وقلمى روان، حاشیه اى بر (کفایة الأصول ) نوشت که نقاط مبهمى از این کتاب را روشن مى ساخت. ایشان در 18 سالگى وارد حوزه علمیه قم شدند و قریب پنج سال از جلسات علمى و درس اساتید بزرگ آن زمان مانند حضرت آ یة الله العظمى بروجردى و آیات برزگ دیگر – (رضوان الله علیهم) بهره گرفتند. معظم له براى آشنایى با نظرات و افکار اساتید بزرگ یکى از حوزه هاى عظیم شیعه در سال 1329هـ.ش وارد حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در آنجا در دروس اساتید عالى مقام و بزرگى همچون أیات عظام: آقاى حکیم و آقاى خوئى و آقاى عبدالهادى شیرازى و اساتید برجسته دیگر - قدس الله اسرارهم- شرکت جستند. معظم له در سن 24 سالگى به اخذ اجازه اجتهاد مطلق از محضر دو نفر از آیات بزرگ نجف نائل شدند وحضرت آیت الله العظمى حکیم تقریظ کوتاه و پر محتوایى بر تقریرات ایشان از درس فقه (ابواب طهارت) نوشتند که بسیار ممتاز است. اقتباس و استفاضه از فیوض علمى دروس اساتید نجف همچنان ادامه داشت تا این که بر اثر نبود وسایل و امکانات، در ماه شعبان 1330 هـ.ش به ایران بازگشتند و در شهر مقدس قم که آن روز مشتاق رجال علمى بود مأوى گزیدند و در جمعى که باید بعدا اثرى بس عظیم به وجود آوردند وارد شدند. حضرت آیت الله العظمى مکارم شیرازى بعد از بازگشت به ایران به تدریس سطوح عالى و سپس خارج (اصول ) و فقه پرداختند و قریب 57 سال است که حوزه گرم درس خارج ایشان مورد استقبال طلاب و بسیارى از کتب مهم فقهى را پس از تدریس به رشته تحریر درآورده اند. در حال حاضر حوزه درس خارج ایشان یکى از پرجمعیت ترین دروس حوزه علمیة شیعه است و قریب به دو هزار نفر از طلاب و فضلاى عالیقدر از محضر ایشان استفاده مىکنند. ایشان از آغاز دوران جوانى به تألیف کتاب در رشته هاى مختلف عقاید و عارف اسلامى و مسأله ولایت و سپس تفسیر و فقه و اصول پرداختند، که بسیاری از این کتب به زبانهای دیگر نیز ترجمه شده است که همین امر سبب شده که ایشان یکى از مؤلفان بزرگ جهان اسلام محسوب شوند. از معظم له حدود یکصد و پنجاه جلد کتاب منتشر شده است. این کتب در یازده بخش معرفی می گردد:

سه شنبه 24/5/1391 - 9:58 - 0 تشکر 511677

بخش اول _ آثار قرآنی


1_ تفسیر نمونه: این تفسیر 27 جلدی نتیجه تلاش مستمر پانزده ساله معظّم له با همکاری جمعی از نویسندگان حوزه علمیّه می باشد. این کتاب به زبان عربی و اردو نیز ترجمه شده است.


2_ تفسیر پیام قرآن: این کتاب در 10 جلد به سبک تازه ای در زمینه تفسیر موضوعی نگاشته شده و یک دوره کامل معارف و عقاید است که به صورت کتاب درسی یا کمک درسی در بعضی دانشگاه ها در آمده است. این مجموعه نیز به نام "نفحات القرآن" چاپ و منتشر شده است.


3_ اخلاق در قرآن: این مجموعه سه جلدی یک دوره کامل اخلاق اسلامی مشتمل بر اصول و فروع مسائل می باشد که توسط معظّم له و با همکاری جمعی از دانشمندان نوشته شده است. این مجموعه به زبان عربی نیز چاپ شده است.


4_ مثالهای زیبای قرآن: مجموعه بحثهای تفسیر معظّم له در دو ماه مبارک رمضان است که توسط یکی از فضلای حوزه علمیّه بحث ایشان گردآوری و تنظیم شده است این کتاب در دو جلد و مشتمل بر 60 مثال قرآنی است.


5_ آیات ولایت در قرآن: این مجموعه شامل سلسله بحث های تفسیری معظّم له در مورد آیه های مربوط به امامت و ولایت در قرآن مجید و بحث های مشروحی در ذیل آن آیات است که توسط یکی از فضلای حوزه علمیّه جمع آوری شده است. این مجموعه به زبان عربی نیز ترجمه و منتشر شده است.


6_ والاترین بندگان: محتوای این کتاب، سخنرانی های معظّم له در جلسات تفسیر قرآن در مورد آیات " عباد الرحمن " و صفات سالکان الی الله است که توسط یکی از فضلای حوزه علمیّه جمع آوری شده و یک دوره سیر و سلوک اخلاقی را در بر گرفته است.


7_ ترجمه قرآن کریم: این ترجمه محصول پانزده سال زحمت بر روی تفسیر قرآن بوده و در حال حاضر از سوی جمعی از محققان به عنوان بهترین ترجمه قرآن به زبان فارسی شناخته شده است. این کتاب در قطع ها و اشکال مختلف به چاپ رسیده است.


8_ شأن نزول آیات قرآن: در این کتاب شأن نزول آیات قرآن طبق بیان تفسیر نمونه توسط یکی از فضلای حوزه علمیّه جمع آوری شده است.


9_ سوگندهای پر بار قرآن: در این کتاب به بررسی سوگندها و قسم های پر معنای قرآن مجید پرداخته شده است.  مجموعه فوق توسط یکی از فضلای حوزه علمیّه جمع آوری شده است.


10_ اسلام و کمک های مردمی: این کتاب ارائه کننده طرح نسبتا جامعی از اصول اساسی تعلیمات اسلام بوده و در حقیقت عصاره ای از کتاب های متعدد است که در رشته های عقائد و فقه اسلام نوشته شده است.


سه شنبه 24/5/1391 - 9:58 - 0 تشکر 511678

بخش دوّم _ آثار در زمینه نهج البلاغه


1_ پیام امام: این کتاب شرحی است مهم و جامع و تازه بر نهج البلاغه که توسط معظّم له و با همکاری جمعی از فضلای حوزه علمیّه نگاشته شده و در سال 82 به عنوان بهترین کتاب سال برگزیده شد. این مجموعه در 8 جلد می باشد که به زبان عربی نیز ترجمه شده است.


2_ اخلاق اسلامی در نهج البلاغه: مجموعه 2 جلدی از مباحث معظّم له درباره شرح خطبه همام در نهج البلاغه امیر المؤمنین علیه السلام است که اوصاف 110 گانه پرهیزکاران را در آن شرح داده است. این مجموعه توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده است.


3_ ترجمه نهج البلاغه: ترجمه وشرح کوتاهی بر نهج البلاغه امیر المؤمنین علیه السلام که به طرز جالب و دور از هر گونه پیچیدگی توسط دو تن از فضلای حوزه زیر نظر معضّم له ترجمه شده است.


4_ حدیث غدیر: در این کتاب برای روشن شدن ابعاد مختلف حدیث غدیر منابع و مدارک آن به طور مفصل جمع آوری شده است.

سه شنبه 24/5/1391 - 9:59 - 0 تشکر 511679

بخش سوّم _ آثار فقهی و اصولی


1_ انوار الفقاهة کتاب البیع: این کتاب به زبان عربی است و حاوی مسائل مهم بیع که در درس خارج فقه بیان شده به طور مبسوط و مستدل آمده است و می تواند یک کتاب درسی حوزوی باشد.


2_ انوار الفقاهة کتاب التّجارة: در این کتاب مباحث و مسائل مهم مکاسب محرّمه که در درس خارج فقه بیان شده به طور کامل و مستدل جمع آوری شده و قابل استفاده به عنوان کتاب درسی است.


3_ انوار الفقاهة کتاب الحدود و تعزیرات: در این کتاب علاوه بر مسائل رایج فقهی مربوط به انواع حدود و تعزیرات مسائل مستحدثه فراوان به طور مبسوط و مستدل آمده است.


4_ انوار الفقاهة کتاب الخمس و الانفال: این کتاب مشتمل بر مسائل رایج فقهی مربوط به خمس و انفال است که در درس خارج فقه بیان شده است و مسائل مستحدثه فراوانی را در بر دارد.


5_ انوار الفقاهة کتاب النّکاح: این کتاب مجموعه بحثهای خارج فقه معظّم له در مورد مسائل ابواب نکاح است به ضمیمه مسائل مستحدثه مورد ابتلا در عصر ما.


6_ کتاب النّکاح: این دوره 7 جلدی مشتمل است بر دروس خارج فقه معظّم له در مبحث نکاح که به شکلی نوین توسط دو تن از فضلای حوزه علمیّه گردآوری شده. همچنین تمامی روایات نقل شده به طور دقیق و با ذکر آدرس کامل نوشته شده است.


7_ القواعد الفقهیّه: در این کتاب 2 جلدی 30 قاعده مهم فقهی برای نخستین بار به سبک ابتکاری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و به عنوان کتاب درسی در بحث قواعد فقهی می توان از آن استفاده کرد.


8_ تعلیقات علی العروة: این کتاب حاشیه بر عروة الوثقی است. در این کتاب معظّم له سعی نموده اند بر خلاف معمول به دلایل مهم و مورد نظر اشاره شود تا فایده آن بیشتر شود (مخصوصا از کتاب حج به بعد در همه موارد اشاره لطیفی به ادلّه شده است).


9_ بحوث فقهیّه هامّه: در این کتاب ده مسأله مهم فقهی و محل ابتلای امروز به طور مستدل و مشروح مورد بحث قرار گرفته که قسمت قابل توجّهی از آن مربوط به مسائل مستحدثه است.


10_ حیله های شرعی و چاره جویی های صحیح: این کتاب مشتمل بر مباحثی است که حیله های مشروع را از حیله های نامشروع و به تعبیر دیگر چاره جویی های مثبت را از منفی جدا کرده تا راه را برای کسانی که تمام تلاششان پیمودن مسیر عبودیّت و بندگی خداست هموار ساخته و آنها را از اشتباهات خطرناک حفظ کند.


11_ ربا و بانکداری اسلامی: در این کتاب دلائل حرمت ربا و طرز صحیح بانکداری اسلامی یا بانک بدون ربا در آن تشریح شده است. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و چاپ شده است.


12_ بررسی طرق فرار از ربا: در این کتاب طرق معروف و غیر معروف فرار از ربا مطرح شده و آن چه صحیح است از غیر صحیح با دلایل روشن فقهی جدا شده است.


13_ تعزیر و گسترۀ آن: این کتاب حاصل تحقیقات عمیق و گسترده پیرامون یکی از اساسی ترین سؤالات در مورد تعزیرات اسلامی یعنی محدوده و گستره و انواع آن می باشد.


14_ چند نکته مهم دربارۀ رؤیت هلال: در این کتاب مسائل مربوط به رؤیت هلال با تلسکوپ و اتّحاد افق با ذکر دلایل فشرده مطرح شده است. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و چاپ شده است.


15_ حکم الأضحیه فی عصرنا: این کتاب در ارتباط با فتوای معروف و جدید ایشان در زمینه قربانی است که تأثیر فراوانی از خود به یادگار گذاشته است.


16_ جمرات در گذشته و حال: این کتاب تحقیقی پیرامون جمرات و مجموعۀ اقول پنجاه تن از فقهای شیعه و اهل تسنّن و دلایل علمی این مسأله است. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و چاپ شده است.


17_ دائرة المعارف فقه مقارن: این مجموعه با همکاری جمعی از دانشمندان زیر نظر معظّم له تدوین شده و مشتمل بر دائرةالمعارف بزرگ فقهی است که علاوه بر تبیین و برجسته شدن فقه اهل بیت علیهم السلام آرای فقهی سایر مذاهب و بلکه کنوانسیونها و مصوّبات حقوقی بین المللی نیز در آن مطرح شده است.


18_ انوار الاصول: این کتاب در 3 جلد است که شامل یک دورۀ کامل مسائل اصولی که نتیجۀ " چهارمین دورۀ درس خارج اصول " معظّم له است که توسط یکی از فضلای محترم حوزه با دقت فراوان به رشته تحریر درآمده و شایسته است کتاب درسی باشد.


19_ بازاریابی شبکه ای یا کلاه برداری مرموز: در این کتاب سعی شده تا مؤسسات ناسالم اقتصادی که بطور مرموز به اغفال و فریب و چپاول مردم پرداخته را معرفی نموده و ماهیت اصلی آن را آشکار سازد.


سه شنبه 24/5/1391 - 9:59 - 0 تشکر 511680

خش چهارم _ آثار اعتقادی

1_ پیدایش مذاهب: در این کتاب تمام فرضیه های پیدایش مذاهب در جامعۀ بشری که از سوی روانشناسان غربی مطرح شده مورد نقد قرار گرفته سپس به اثبات نظریّه علمی وحی پرداخته است.


2_ آفریدگار جهان: این کتاب نتیجه بخشی از درس های عقاید و مذاهب معظّم له است که در حدود سی سال به طور هفتگی بیان کرده اند وسپس به وسیله ایشان تحریر شده و جمعی از فضلا آن را تحقیق و تنقیح کردند. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


3_ خدا را چگونه بشناسیم: بحث صفات خدا یکی از معماها و در ردیف پیچیده ترین مسائل علمی است. کتاب فوق مجموعه مباحث معظّم له پیرامون صفات خداست که در جلسات عقاید و مذاهب مطرح شده و به قلم ایشان به رشته تحریر درآمده است.


4_ رهبران بزرگ و مسؤلیت های بزرگتر: آیا می توان راه سعادت را پای عقل پیمود؟ آیا وجدان می تواند به جای مذهب بنشیند؟ راه شناسایی پیامبران و مردان خدا چیست؟ وحی یا رابطه مرموز با جهان ماورای طبیعت چگونه است؟ این کتاب شامل مجموعه مباحث فوق (نبوت عامه) و از اساسی ترین مطالبی است که با سرنوشت و سعادت هر انسانی رابطه مستقیم دارد و دانستن آن بر همگان لازم است.


5_ قرآن و آخرین پیامبر: چرا بعضی از شنیدن معجره وحشت دارند؟ حقیقت اعجاز چیست؟ چگونه قران معجزه جاویدان پیامبر اسلام (ص) است؟ این کتاب پیرامون این مسائل و دیگر مسائل مربوط به نبوت خاصّه بحث می کند.


6_ معاد و جهان پس از مرگ: آیا مرگ دردناک است؟ روح چیست؟ آیا با پوسیدن بدن روح باقی می ماند؟ آیا مسائل مربوط به زندگی پس از مرگ را می توان با اصول علمی ثابت کرد؟ این سؤالها و دهها سؤال دیگر در کتاب حاضر مورد بحث قرار گرفته است. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


7_ حکومت جهانی مهدی: این کتاب در مورد ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و ویژگیهای حکومت او بحث می کند که علاوه بر ذکر مهمترین دلایل از کتاب وسنت بسیاری از مسائل را با ادله عقلی به ثبوت رسیده است. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و منتشر شده است.


8_ پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان: مجموعه ای دقیق و مستدل و در عین حال جالب و شیرین از اعتقادات خالص اسلامی برای همگان به ویژه جوانان. این مجموعه در پنج قسمت مختلف با دقت و ظرافت و ابتکار خاصی تهیه شده است. این کتاب به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو و بسیاری از زبانهای زنده دنیا ترجمه و چاپ شده است.


9_ در جستجوی خدا: این کتاب پژوهشی عمیق و در عین حال گویا و روان دربارۀ خدا شناسی می باشد. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


10_ اعتقاد ما: این کتاب خلاصه ای است از عقاید شیعه که به طور دقیق و ظریف و با دلایل فشرده ای که مورد قبول همه باشد در پاسخ سمپاشی های فراوان وهابیون نسبت به شیعه نگاشته شده است. این کتاب به بسیاری از زبانهای زنده دنیا از جمله عربی، انگلیسی، اسپانیولی، اردو و ... ترجمه و منتشر شده است.


11_ اسلام در یک نگاه: اسلام چیست و چه ارمغانی برای بشر آورده است؟ برای چه اسلام را باید پذیرفت؟ این کتاب ارائه کننده طرح نسبتا جامعی از اصول اساسی تعلیمات اسلام بوده و در حقیقت عصاره ای از کتابهای متعددی است که رشته های عقاید و فقه اسلام نوشته شده است.


12_ این است آئین ما: این کتاب ترجمه کتاب " اصل الشّیعة و اصولها " آیت الله العظمی کاشف الغطاء است که معظّم له در مقدمه و پاورقی ها و پایان این کتاب مطالب قابل ملاحظه ای بر آن افزودند.


13_ جلوۀ حق: این کتاب نخستین اثر علمی معظّم له در جواب تبلبغات صوفیه و نقدی است بر افکار و دعاوی آنها و همچنین افشا کردن ضعف ها و انحرافات آنها به شیوه منطقی و علمی که در زمان خود مورد تقدیر آیت الله العظمی بروجروی قرار گرفت.


14_ مسأله انتظار: در این کتاب مسأله انتظار ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف با تحلیل منطقی و جالبی مورد بحث قرار گرفته است.


15_ قرآن و حدیث تقلید یا تحقیق: مجموعه ای است شامل:


1_ بحثی در مورد قرآن و حدیث، دو منبع مهم احکام اسلامی. 2_ بحث فشرده و جالبی در مورد مسأله اجتهاد و تقلید.


16_ وهابیت بر سر دو راهی: شواهد و قرائن نشان می دهد که عمر وهابی گری افراطی به سر آمده و طرفداران و حامیان خود را به سرعت از دست می دهند. زیرا در بطن اصول وهابیت تندرو اموری نهفته است که قابل بقا در دنیای امروز نیست. کتاب فوق به شرح این اصول می پردازد.


17_ شیعه پاسخ می گوید: این کتاب تحقیقی است در مورد 10 مسألۀ مهم در مورد بحث میان پیروان اهل بیت علیهم السلام و علمای اهل سنت.


18_ پاسخ به پرسشهای مذهبی: مجموعه پر ارزشی از سؤالات مهم دینی در زمینه اصول و فروع و پاسخ مستدل به آنها که بسیاری از شبهات امروز نسل جوان را برطرف می سازد. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و منتشر شده است.


19_ این مسائل برای همه جوانان مطرح است: کتابی شامل پاره ای از مسائل فراموش شده و مورد نیاز جوانان به گونه ای که سطح آگاهی جوانان را افزایش داده و در انتخاب راه درست آنها را کمک کند.


سه شنبه 24/5/1391 - 10:0 - 0 تشکر 511681

بخش پنجم _ آثار فلسفی


1_ فیلسوف نماها: این کتاب طرز تفکر کمونیست های جهان و نقاط ضعف و اشتباه منطق آنها را با یک رشته حقایق اجتماعی و تاریخی آمیخته و در قالب داستانی شیرین و جالب روشن می سازد.


2_ معمّای هستی: این کتاب بسیار جالبی است که تجربه ها و مسیرهای فکری معظّم له را از دوران نوجوانی به بعد در جهان بینی اسلامی نشان می دهد. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


3_ پایان عمر مارکسیسم: معظّم له در تحلیل های خود به این نتیجه رسیده بودند که ستارۀ اقبال مارکسیسم رو به افول است و این پیش بینی 10 سال قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود که در آن زمان به ظاهر در اوج قدرت بودند.


4_ آخرین فرضیّه تکامل: بحثی است فلسفی در مورد آخرین فرضیّه های تحوّل و تکامل جانداران و نقدی است بر نظریّه معروف داروین و همفکران او.


5_ التقاط و التقاطی ها: این کتاب چنانکه از نامش پیدا است در مورد مکاتب التقاطی سخن می گوید که چیزی از اسلام گرفتند و چیزی از کفر، چیزی از حق و چیزی از باطل!


6_ ارتباط با ارواح: مسأله تناسخ و بازگشت مجدد ارواح در قالب های جسمانی دیگر در این جهان و همچنین امکان ارتباط با ارواح همیشه مورد بحث دانشمندان بزرگ بوده است که در این کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


7_ اسرار عقب ماندگی شرق: این کتاب از علل و عوامل عقب ماندگی مسلمین پس از پیشرفت چشمگیر و درخشان تاریخی بحث می کندو علل آن پیشرفت و این عقب ماندگی را شرح می دهد.


8_ طرح حکومت اسلامی: در آغاز به ثمر رسیدن انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی بسیاری از مردم از یکدیگر سؤال می کردند ارکان حکومت اسلامی چیست. معظّم له برای پاسخ گویی به این سؤالات این کتاب را نوشته و انتشار دادند.


9_ معراج، شقّ القمر، عبادت در قطبین: این کتاب با توجه به علم روز از امکان معراج و شقّ القمر صحبت می کند و تکلیف کسانی را که در مناطق قطبی زندگی می کنند از نظر نماز و روزه روشن می سازد.


10_ خطوط اصلی اقتصاد اسلامی: در این کتاب مکتب های مختلف اقتصادی مورد توجه و نقد و بررسی قرار گرفته و ضعف های آنها در برابر مکاتب اقتصادی اسلام تبیین شده است. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


سه شنبه 24/5/1391 - 10:1 - 0 تشکر 511682

بخش ششم _ آثار اخلاقی


1_ یکصد و پنجاه درس زندگی: این کتاب مشتمل بر 150 حدیث ناب اخلاقی با ترجمه روان و شرح کوتاه است که هم برای گویندگان و خطبا منبع خوبی است و هم برای توده مردم. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


2_ زندگی در پرتو اخلاق: این کتاب در مورد مباحث مهم اخلاقی از جمله تهذیب نفس، راه سعادت و خوشبختی، اخلاق بد و سنجش اعمال و ... بوده و می تواند راهنمای خوبی برای همه به ویژه جوانان باشد. این کتاب به زبان عربی و انگلیسی نیز ترجمه و منتشر شده است.


3_ 110 سرمشق از سخنان علی علیه السلام: مجموعه ای از یکصد  و ده فراز از زندگی مولای متقیان در قالب قطعات تاریخی و داستانهای جالب و شنیدنی با گوشه هایی از فضایل و کمالات و ظلم هایی که بر آن حضرت رفته که هر کدام می تواند الگویی خوب و چراغ روشنی فراسوی ظلمت های زندگی ما باشد.


4_ مشکلات جنسی جوانان: نامه های فراوانی که در زمینه گرفتاریهای جنسی جوانان به دست معظّم له رسید ایشان را بر آن داشت تا کتاب جامعی جهت پیشگیری و درمان این مشکلات بنویسند این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


5_ انوار هدایت: این کتاب مجموعه روایات اخلاقی جهت پیشرفت در تهذیب نفس و خودسازی است که در درس خارج معظّم له مطرح و توسط برخی از فضلا جمع آوری شده است.


6_ مکارم خوبان: حدیث مفصّلی از پیامبر اکرم (ص) مشتمل بر 103 صفت از صفات مؤمن کامل الایمان است که توسط معظّم له شرح گردیده و جمعی از فضلا آن را جمع آوری نموده اند.


7_ مشکوة هدایت: مجموعه درسهایی از اخلاق پیشوایان که در روزهای چهارشنبه قبل از درس خارج فقه شرح گردیده و توسط جمعی از فضلا گردآوری شده است.


8_ ارزشهای فراموش شده: مجموعه ای از سر مقاله های مهم و ماندگار مجله مکتب اسلام که در دوران تاریک و خفقان بار رژیم ستم شاهی منتشر شد و موجی در جامعه افکند.


9_ مدریت و فرماندهی در اسلام: این کتاب به درخواست برخی از فرماندهان سپاه جهت تدریس در دوره های فرماندهی اسلامی تألیف شده و شیوه های مدریت و فرماندهی اسلامی را تبیین نموده است.


10_ گفتار معصومین (علیهم السلام): مباحث الخلاقی شامل احادیث کوتاه و شرح آن که توسط معظّم له در روزهای چهارشنبه قبل از شروع درس خارج فقه بیان شده و توسط یکی از فضلا جمع آوری شده است.


11_ شیوه همسرداری: این کتاب اشاره ای به انبوه مشکلات ازدواج و تشکیل خانواده توسط جوانان داشته و سپس به شرح گوشه های جالب و آموزنده ای از زندگی پر افتخار حضرت علی علیه السلام و بانوی اسلام فاطمه زهرا علیها السلام به عنوان رهنمونی برای حل آنها پرداخته است.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:10 - 0 تشکر 511683

بخش هفتم _ زندگی معصومین (علیهم السلام)


1_ عاشورا ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها: کتاب مهمی است در ارتباط با قیام امام حسین علیه السلام که از ریشه ها و انگیزه ها شروع شده و سپس به بیان اصل وقایع از منابع معروف و معتبر پرداخته و سرانجام آثار گسترده و ثمرات گرانقدر این قیام را بیان می کند این کتاب توسط دو تن از فضلای حوزه زیر نظر معظّم له تدوین شده است. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


2_ زهرا علیها السلام برترین بانوی جهان: این کتاب شرح خطبه های بسیار پر محتوا و معروف حضرت زهرا علیها السلام به همراه شرح حال فشرده  و گویایی از آن حضرت است. این کتاب به زبان عربی نیز چاپ و منتشر شده است.


3_ فضایل حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام): این کتاب حاصل جلسات پر برکت ایّام فاطمیّه در منزل معظّم له است که در ارتباط با نامهای نورانی فاطمه زهرا علیها السلام بحث می کند

سه شنبه 24/5/1391 - 10:11 - 0 تشکر 511684

بخش هشتم _ فلسفه احکام


1_ نماز مایه تربیت و آرامش روح و روان: چگونه به یاد خدا باشیم؟ آثار اخلاقی و اجتماعی نماز چیست؟ راه های تحصیل حظور قلب در نماز چیست؟ این کتاب در مورد موضوعات فوق و دیگر احکام و واجبات نماز صحبت می کند.


2_ فسلفه شهادت: چرا حسین (علیه السلام) فراموش نمی شود؟ چه کسی در قیام کربلا پیروز شد؟ چهرۀ اصلی قیام امام حسین علیه السلم چه بود؟ سوگواری برای چیست؟ این کتاب در مورد این مسائل بحث می کند.


3_ فسلفۀ روزه: در این کتاب بحث فشرده ای در مورد فسلفۀ روزه و اثرات تربیتی اجتماعی و بهداشتی و درمانی روزه شده است.


4_ خمس پشتوانه بیت المال: در این کتاب معظّم له حکم خمس و فلسفۀ آن را مورد بررسی قرار داده اند.


5- تقیّه سپری برای مبارزۀ عمیقتر: تقیّه چیست؟ آیا در تعلیمات اسلامی دستوری به نام تقیّه وجود دارد؟ تفاوت تقیّه با نفاق چیست؟ این کتاب به بررسی همه جانبۀ این مسائل پرداخته است.


6_ سیگار پدیده مرگبار عصر ما: این کتاب در پاسخ جمعی از طلاب حوزه علمیه که خواهان توضیح در مورد فتوای تحریم سیگار و ادله آن بودند توسط معظّم له نگارش یافت.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:12 - 0 تشکر 511685

بخش نهم _ دعا و زیارت


1_ مفاتیح نوین: این کتاب کار مهم نوینی است برای نوسازی مفاتیح الجنان مرحوم محدث قمی و با امتیازات متعددی که در مقام احیای آن بر آمده است. این کتاب توسط معظّم له و با همکاری دو نفر از محققان انجام شده است.


2_ دعای کمیل: این کتاب ترجمۀ شیوا و روان دعای کمیل بن زیاد است که زیر نظر معظّم له و توسط دو تن از فضلای حوزه انجام شده است.


3_ پرتوی از زیارت جامعۀ کبیره: این کتاب نگاهی اجمالی به زیارت جامعۀ کبیره در هفت بخش همراه با شرح تفصیلی آن دارد که معظّم له در مشهد مقدس برای طلاب و مدرسین بیان فرموده اند.

سه شنبه 24/5/1391 - 10:14 - 0 تشکر 511686

بخش دهم _ رساله های علمیّه و احکام


1_ رسالۀ توضیح المسائل: مجموعه فتاوای فقهی معظّم له در ابواب مختلف فقه با بیانی ساده  و روان است که در قطع های مختلف به چاپ رسیده است. این کتاب به زبان های عربی، انگلیسی، اردو، روسی، آذربایجانی، چینی و ... ترجمه و چاپ شده است.


2_ احکام بانوان: کتابی است مشتمل بر تمام احکام اختصاصی و مورد نیاز و ابتلای بانوان در تمام فقه مطابق با نظریات و فتاوای معظّم له. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و چاپ شده است.


3_ رسالۀ احکام برای جوانان: در این رسالۀ سعی شده است احکام واجب، حرام و غیر آن که برای غالب نوجوانان و جوانان مطرح است به زبان ساده، روشن و دور از اصطلاحات پیچیده فقهی ذکر شود.


4_ استفتائات جدید: این کتاب در 3 جلد که به صورت پرسش و پاسخ توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده به بخش عمده ای از مسائل مورد ابتلای امروز مطابق فتاوای معظّم له اشاره شده است. این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه و چاپ شده است.


5_ مناسک چهار حاشیه: این کتاب مشتمل است بر احکام و مسائل مربوط به اعمل حج، طبق فتاوای حضرت امام خمینی (ره) با حاشیه معظّم له و سه تن دیگر از مراجع عظام تقلید پیشین.


6_ مناسک جامع حج: در این کتاب احکام و مسائل مربوط به اعمال حج و عمره به طور کامل و جامع مطابق فتاوای معظّم له توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده است.


7_ مناسک حج: در این کتاب احکام و مسائل مربوط به اعمال حج و عمره مطابق فتاوای معظّم له به صورت فشرده بیان شده است.


8_ مناسک عمره مفرده: این کتاب مشتمل است بر مسائل و احکام مربوط به عمرۀ مفرده، مطابق فتاوای معظّم له که توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده است.


9_ مناسک حج بانوان: در این کتاب احکام حج مخصوص بانوان مطابق فتاوای معظّم له توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده است.


10_ احکام پزشکی: در این کتاب احکام و مسائل مربوط به امور پزشکی مطابق فتاوای معظّم له بیان شده است

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی