انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 670)
جمعه 18/5/1387 - 1:50 -0 تشکر 51111
...:: چیزی شبیه نقد ِ سیاه از شما خریداریم ::...

با یاد دوست 

خب هر روزی به نام یه قشری نامگذاری شده؛ 17 مرداد هم به خبرنگارها رسیده!

رسم خبرنگارها بر اینه که هر روزی روز هرکسی باشه توی آن روز آن قشر را  فوق العاده زیرزره بین قرار می دهند ...

پس حالا که نوبت به خودشان رسیده حق این است که زیر میکروسکوپ قرارشان بدهیم ...

توی این تاپیک می خواهیم به نقد و بررسی صریح جامعه خبری بپردازیم ...

اعم از مطبوعات محلی و سراسری، خبرگزاری ها، رادیو و تلویزیون ...

و می خواهیم عملکردشان را همانطور که خودشان دیگران را نقد می کنند و از دیگران می پرسند، نقد کنیم و ازشان بپرسیم!

شیوه های کاریشان را، سبک نگارش، گزارش، صفحه بندی، طرح سوال ...  

حوزه هایی که باید مورد توجه بیشتر رسانه ها قرار بگیره ...

کوتاهی هایی که داشتند، راه هایی که در پیش گرفتند ولی می توانستند بهتر و سنجیده تر عمل کنند ...

خلاصه هر چی انتقاد، راهکار و پیشنهاد به نظرتان می رسه به گوش خبرنگارها و رسانه ها برسانید ...  

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

جمعه 18/5/1387 - 2:58 - 0 تشکر 51116

من خودم عاشق خبرنگاری ام البته به دلایلی ، به نظر من یه خبرنگار یه آدم مقتدر و قدرتمنده و خبر وسیله و آلت دست خبرنگاره . از نظر من خبرهای ایران باید جنجالی تر باشند مخصوصا خبرهای خارجی . ما باید نگذاریم تا خبرگزاری های بزرگ هر چی دلشون می خواد علیه ما توطئه کنند اونم با چی با رسانه . من به رسانه خیلی علاقه دارم و فکر می کنم رسانه یک سلاحه که باید ازش استفاده کرد اما نه برای از بین بردن محاسن بلکه برای از بین بردن معایب موجود در جهان .

من خودم فقط یک بار طعم خبرنگاری رو چشیدم اونم تو یک گاهنامه ی گروه سمن خاصی که در منطقه ای از تهران فعالیت می کرد . من در مقاله ای به شهردار منطقه انتقاد کردم و جالب است که بدانید متن من تیکه تیکه شد و بخشی از آن که تعبیر جالبی بود در گاهنامه قرار گرفت که نوشته بودم شهردار فلان کریستف کلمب فلان جا است ! چون ایشون بیاناتی گفته بودند که گویی شهر مذکور را خودشان کشف کرده بودند و با همون مقالات تونستیم شهردار رو تغییر بدیم البته مشکلاتی هم پیش اومد که من چون در راس نبودم برام اتفاقی نیفتاد . اما به هر حال اسم این کار یه جورایی نویسندگی بوده و نمیشه گفت خبرنگاری . در حال حاضر هم بیشتر یک جور خبر دزدم تا خبر نگار . به خاطر اینکه ابزاری برای تهیه ی خبر ندارم . البته خیلی دوست داشتم در یک خبرگزاری کار می کردم و همیشه تو اخبار اول می بودم . من اصولا از اون خبرنگارهایی هستم که ممکنه برای یه خبر خیلی کارها کنم که دور از شان این حرفه باشه . برای قدرت به نظرم هر کاری باید کرد . در گذشته به نظر من خبرنگار یه جورایی خودش رو از جامعه دور می کرد اما در حال حاضر خبرنگار ها خیلی به جامعه نزدیک شدند و این خیلی کمک کرده به کار . من یادمه در سالیان نه چندان دور فقط پیرمردها و میانسالها به اخبار علاقه نشان میدادند اما در حال حاضر حتی بچه های پانزده ساله نیز به اخبار علاقه نشان می دهند و این نشون میده که اخبار جذاب تر شده .

من خیلی دلم می خواد بدونم که یه خبرنگار آیا استخدام یک ارگان می شود و یا به ازای خبرهایش او را ارزیابی می کنند و حقوق برایش تعیین می کنند یا بهتره بگم خبر نگار خوب با بد چه تفاوت هایی دارد ؟

در مورد عکاسان هم سوال بالا را دارم ؟

برای اول بودن در خبر باید چه کار کرد ؟

در حال حاضر سریعترین خبر گذاری کدام است ؟

من خیلی خوشحالم که اخبار ما به جایی رسیده است که مثلا من وقتی صفحه ی irinn رو مطالعه می کنم و بعد صفحه ی bbc Persian رو ، خبرها همه تکراری هستند و نشون میده دیگه شبکه های بیگانه خبری ندارند که بخواند بگند ایران سانسور می کنه .

به همه ی خبرنگارها تبریک می گم راستی خانم صحرایی شما که خودتان در این زمینه تجربه دارید به ما بی تجربه ها بگید چه جوری مبشه به دنیای شما پا گداشت ؟

با تشکر از همه

شنبه 19/5/1387 - 1:51 - 0 تشکر 51268

پس قلم توانایی باید داشته باشید آقا محسن که چنین یادداشت نقادانه ای را با چنین تاثیری نوشته اید! و اتفاقا نوشتن یادداشت یکی از سخت ترین و حساسترین کارهای خبری هست ...

راستش من از وضعیت استخدام و این چیزها خیلی خبر ندارم ... یعنی باید بگویم اصلا خبر ندارم ...

اما اصولا خبرنگاری که در یک رسانه ماندگار می شود یعنی حداقل های لازم توانایی را برای ماندن در آن مجموعه و فعالیت خبری دارد ... و هیچکس نمی گوید این خوبه یا بده ... غیر از اینکه رتبه بندی صورت گرفته باشه ...

هر کسی سبک کاری خودش را داره هر چند قدرت قلم بعضا فرق می کنه، خصوصا در گزارش ها ... اما این موضوع در حقوق و دریافتی حداقل در سیستم حق التحریر فرقی نمی کنه ...

برای اول بودن در خبر به نظر من اولا باید نسبت به تغییرات حساس بود ... کوچکترین تغییری و در عین حال ثبات طولانی مدت و غیرعادی شرایطی می تواند خبرهای جدیدی را در دل خودش داشته باشه ...

مثلا حوزه هایی را که در حال تحول و یا نیازمند متحول شدن هستند باید شناخت ...

و در کنار این از آنجا که خبرهای دسته اول معمولا خیلی غیرمنتظرانه و  اکثرا در مصاحبه ها بدست می آید، شخص مصاحبه شونده و دقت نظر خبرنگار که چگونه حرف و خبر جدیدی را بگیرد و چگونه به آن بپردازد مهم است ...

(البته اینها نظرات شخصی من هست)

سریعترین خبرگزاری با توجه به چند موردی که بوده و مقایسه کردم که از جمله آن نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود، ایسنا است ... البته ایسنای تهران. اما به نظرم واحد مرکزی خبر فوق العاده کار می کنه ...

کوتاهترین راه رسیدن به دنیای خبر از لحاظ تئوری، باشگاه خبرنگاران جوان هست و از لحاظ عملی خبرگزاری ایسنا!

راستی ممکنه اون متنی را که گفتید در گاهنامه چاپ شده و به جنجال کشیده شده در این تاپیک قرار بدهید یا به ایمیل انجمن ارسال کنید؟

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

شنبه 19/5/1387 - 2:28 - 0 تشکر 51272

ممنون از توضیحات تان .

گفتم که اون متن تیکه شده و دو صفحه شد دو خط ولی چون شما می خواید من تیکه خبر رو براتون می فرستم و کل متن رو هم اگر پیدا کردم می فرستم . البته چون من از نوشته هام آرشیو درست می کنم حتما می تونم پیداش کنم و براتون بفرستم . البته این گاهنامه برای یک گروه محلی بود که تایپ آن توسط من و یه عده ی دیگه انجام میشد که آخرش هم به دلایلی با اون گروه اختلاف نظر پیدا کردم و به دلیل بی هدف بودن دیگه ادامه ندادم و بعدش فکر کنم رسیدم به تبیان و ادامه ی زندگیم رو در تبیان گذروندم و در اینجا هم سعی کردم مثل یک نشریه عمل کنم و حتی می تونم با جزئت بگم که گاهی موثر تر از یک نشریه عمل کردم با اینکه انجمنهای تبیان رسمیت نداره ولی من مثل یک خبرگزاری رسمی در آن خبر گذاشتم و همچنین مثل یک مجله ی سینمایی در آن کار کردم و مدیریت کردم .

اعتقاد دارم که می تونم خبرنگار خوبی باشم از عکاسی هم خوشم میاد و با تصویر هم آشنا هستم .

امیدوارم دوستان دیگر هم شرکت کنند و نظرشون رو در مورد شغل با حاله خبرنگاری بگند .

تا روزی که اسمش امروز نیست خدانگهدار .

سه شنبه 22/5/1387 - 6:30 - 0 تشکر 51869

به نام دانای مهربان


این قد حرف تو این دلمه ....!، مصیبتهایی که این خبرنگارا برای ما تراشیدند (به قول اصفهانیا )

حرفهای بعضا دروغ!! بدون هر گونه واقعیتی که تنها وتنها برای جو سازی در همین کشور خودمون ساخته پرداخته میشه ! کار به کشور های بیگانه و مختلف برون مرزی ندارم ، منظور من نشریه ها ، روزنامه ها و گاهنامه ها ، و موردی که جدیدا مد شده زیاد میبینم در اصفهان " دوهفته یک بار نوشته " که اکثر مردم دیگه با اون اشنایی کامل دارند !!


هدف خبرنگار چیه ؟ مقصدش چیه ؟ تحول های خبری و هجوم حرفهای رایج بین مردم در سطح کشور ، فایده نیز دارد ؟؟

چرا عده ای که خودشون رو مبلغ خبر میدونند ، در هنگام ناداری خبرهای جدید و واقعی ، دست به تحریف میزنند؟ به از پیش ساختهای خبری رجوع میکنند؟ اجتماع را با سیاست ، سیاست را با مذهب ، فرهنگ را با تشنج و ...قاطی میکنند ؟


روز خبر نگار رو متوجه نشده بودم کی بود و چه خصوصیتهایی داره !
اگر توان گفتن و پخش صحبتم در دنیای رسانه بود ، یک حرف بیشتر برای گفتن نداشتم و ان اینکه :


تبریک میگویم خدمت خبرگزاران واقعی و راستین ، انهایی که تنها به شغل خود نگاه نمیکنند! تبریک میگویم خدمت برادران و خواهران خبرنگاری که جز صراط مستقیم و حقیقی را نمیپیمایند و به نظر من این عده در بین این قشر از جامعه بسیار کم و ناچیز است !!!!!! بر خلاف انهایی که بنا بر صلاحیتهای شخصی و قومی تشکلی به بیراهه میزنند 

اگر بود روزی که من این وظیفه را بر عهده میگرفتم ، جز به یقین کامل مطلبی رو منتشر نمیکردم . ایشالله همه دلسوزان این رشته هنری فرهنگی ، مظلومیتی که از کمبود حقانیت در جامعه خبری ما موج میزنه رو برطرف کنند !!

یا علی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی