• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 475)
دوشنبه 23/5/1391 - 23:26 -0 تشکر 510813
اگر می خواهید از مد عقب نمانید؛ کلیک کنید

بر طبق جزء بیست و دوم قرآن کریم برآنیم که مدهایی را ارائه دهیم که در هیچ زمان و مکانی تغییر نکرده و به قول معروف دِمده نمی شوند.

 


مد را می توان یکی از اجزاء جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها به حساب آورد که نقش مهمی در زندگی انسان ها ایفا می کند، از طرفی می تواند انسان را به موفقیت های روز افزون برساند و از طرفی دیگر نیز ، مانع بزرگی برای پیشرفت های انسان در عرصه های مختلف محسوب می شود ، چرا که مد می تواند تمام  زندگی انسان را در بر بگیرد و زندگی انسان را دگرگون کند.

البته آنچه بیشتر در جوامع مختلف بروز و ظهور دارد ،این است که مد را در مورد لباس و نحوه آرایش و زینت افراد به کار می برند و در بقیه موارد که مسلما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، کمتر استفاده می شود، چون همانطور که اشاره شد مد تمام زندگی انسان را در بر می گیرد از لباس و پوشاک و طرز تفکر و چگونگی رفتار و کردار و خلاصه می تواند در همه امور جریان داشته باشد.

آیات الهی نیز برای شکوفایی و پیشرفت روز افزون جامعه در صدد ترویج و توسعه مد های مثبت در جامعه هستند، اما تعریفی که قرآن کریم از این مسأله دارد بر خلاف تعریف رایج از مد در اذهان افراد است چرا که امروزه مد را به این شکل معنا می کنند که:

(توسط بعضی از افراد پذیرفته می شود و یک مدت کوتاه به اوج خود می رسد و سپس برای همیشه فراموش می شود.)

هدف از آیات الهی این است که مدهای مثبت توسط اکثریت جامعه پذیرفته شود و مدت زمان خاصی نیز برای آن در نظر گرفته نشود و این پذیرفته شدن همیشگی باشد نه اینکه فقط برای مقطع کوتاهی در جامعه بروز کند و سپس به فراموشی سپرده شود.که در این نوشتار به بیان بعضی از مدهای منفی و مثبت از دیدگاه قرآن کریم می پردازیم:

این روزها در بین بعضی از افراد مد شده است که اصلا نباید کاری به کار دیگران داشته باشید واگر می خواهی آسوده خاطر زندگی کنی باید سرت در کار خودت باشد.و حوادث و اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد اصلا به شما ربطی نداشته باشد و خودتان را تافته جدا بافته از جامعه حساب کنید

تأکید قرآن کریم بر حفظ عفت و شخصیت و پاکدامنی زنان و تبدیل این مسأله به عنوان یک مد مثبت در جامعه است:

یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُۆْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُۆْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً : اى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مۆمنان بگو: «پوشش هاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است، و خدا آمرزنده مهربان است.(الأحزاب: 59)

اما این روزها مد شده که بعضی از زنان برای حفظ شخصیت خود فرهنگ برهنگی را مد کرده اند و احساس می کنند هر چه برهنه تر باشند ارزش بیشتری در جامعه بدست می آورند .

تأکید قرآن کریم بر راه رفتن زنان به نحوی است که توجه دیگران را به خود جلب نکنند:

ِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُۆْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ: و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین‏] نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد. اى مۆمنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه كنید، امید كه رستگار شوید.(النور:31)

اما این روزها مد شده که زنان اصلاً برای این آفریده شده اند که توجه دیگران را به خود جلب کنند و هر چه پاشنه های کفش بزرگ تر باشد جلب کردن توجه دیگران آسان تر می شود. اصلاً کفش هایی که پاشنه کوتاه دارند دیگر مد نیست چون نمی شود بوسیله آنها توجه دیگران را به خود جلب کرد.

تأکید قرآن کریم بر مدیریت و کنترل نگاه و چشم از نگاه کردن به هر جا و هر شخصی است:

قُلْ لِلْمُۆْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُون: به مردان با ایمان بگو: «دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند، كه این براى آنان پاكیزه‏تر است، زیرا خدا به آنچه مى‏كنند آگاه است.»(النور: 30)

 اما این روزها در بین بعضی از افراد چشم چرانی به عنوان یک مد محسوب می شود .

مد مثبت از دیدگاه قرآن کریم پیرهیز از پرخوری است:

كُلُوا مِنْ طَیِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ وَ لا تَطْغَوْا فیهِ فَیَحِلَّ عَلَیْكُمْ غَضَبی‏ وَ مَنْ یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبی‏ فَقَدْ هَوى : از خوراكی هاى پاكیزه‏اى كه روزى شما كردیم، بخورید و [لى‏] در آن زیاده‏روى مكنید كه خشم من بر شما فرود آید، و هر كس خشم من بر او فرود آید، قطعاً در [ورطه‏] هلاكت افتاده است.(طه: 81)

اما این روزها  مد شده است که بعضی به تنها چیزی که اهمیت نمی دهند کم خوری است و به خاطر وجود همین مد شاهد بروز و پیشرفت انواع بیماری های قلبی و عروقی و ... در جامعه هستیم .

این روزها مد شده که زنان اصلا برای این آفریده شده اند که توجه دیگران را به خود جلب کنند و هرچه پاشنه های کفش بزرگ تر باشد جلب کردن توجه دیگران آسان تر می شود.اصلا کفش هایی که پاشنه کوتاه دارند دیگر مد نیست چون نمی شود بوسیله آنها توجه دیگران را به خود جلب کرد

مد مثبت از دیدگاه قرآن کریم اهمیت به مسائل و اتفاقاتی است که در پیرامون انسان می گذرد:

وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ: و باید از میان شما، گروهى، [مردم را] به نیكى دعوت كنند و به كار شایسته وادارند و از زشتى بازدارند، و آنان همان رستگارانند.(آل‏عمران :  104)

اما این روزها در بین بعضی از افراد مد شده است که اصلاً نباید کاری به کار دیگران داشته باشید و اگر می خواهی آسوده خاطر زندگی کنی باید سرت در کار خودت باشد و حوادث و اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد اصلاً به شما ربطی نداشته باشد و خودتان را تافته جدا بافته از جامعه حساب کنید .

مد مثبت در منطق قرآن کریم این است که افراد برای رسیدن به آرامش و پیروزی های روز افزون موفقیت های خود را هم برای خود و هم برای دیگران بیان کنند :

وَ أَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّث: و از نعمت پروردگار خویش [با مردم‏] سخن گوى.(الضحى: 11)

اما این روزها مد شده است که همیشه از وضعیت خود ناله و شکایت کنید و همیشه هر چند هم که وضعیت اقتصادی شما خوب باشد برای اینکه مبادا دیگران به فکر کمک خواهی از شما باشند، ساز نداری و بدبختی سر بدهید و خلاصه طبق سخن معروف اشکت لب مشکت باشد. 

خلاصه کلام اینکه آنچه می تواند جامعه اسلامی را به موفقیت های روز افزون نزدیک کند فراگیر شدن مدهایی است که در قرآن کریم برآن تاکید و توصیه شده است و با وجود بعضی از مدهایی که هم اکنون شاهد و ناظر آن در جامعه هستیم نمی توانیم آن چنان که باید و شاید به ساحل موفقیت نزدیک شویم .

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 25/5/1391 - 23:49 - 0 تشکر 514793

نگاه جدیدی بود به مد و مدگرایی
واقعا اگر قرآن را باور می کردیم در تمام عرصه ها می توانستیم از آن الگوبرداری کنیم.....


هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

چهارشنبه 25/5/1391 - 23:57 - 0 تشکر 514798

این قسمت از سوره که تصریح می کند "دیده فرو بندید" واقعا برای من اثبات شده. نگاههای چرخان و بی مرز توی کوچه و خیابان یه ژست نه چندان معقولی به فرد می ده. در عوض کنترل و ثبات نگاه و آرامش در نگاه بدون هرگونه اصرار بر دیدن همه زوایای دوروبر یه وقار خاصی به صاحب اون نگاه اعطا می کنه؟
نمی دونم منظورمو درست منتقل کردم یا نه؟

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

پنج شنبه 26/5/1391 - 1:41 - 0 تشکر 514944

سلام
چه مطلب جامعه ای بیخود نیست که گفته میشه اسلام کاملترین دین هستشا چون به همه موارد اشاره شده حتی به مد که فکر میکنم توی زمان پیامبر زیاد مهم نبوده.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 26/5/1391 - 11:20 - 0 تشکر 515236

افرادی که در مورد مدهای جدید می خوان تصمیم گیری کنن و دنبال معیار می گردن این چند آیه واقعا کمک کننده است.
خیلی از دوستان هستن که هم می خوان شیک و خوش تیپ باشن (که حق طبیعی شونه) و هم نگران این هستن که نکنه از مرزها عبور کنن و در انتخاب مد زیاده روی کنن. خب برن این چند تا آیه رو بخونن.

مثلا اگه کسی میخواد کفش انخاب کنه ضمن اینکه مد روز رو انتخاب می کنه و مدل های شیک رو انتخاب می کنه یه نیم نگاهی هم به این آیه می ندازه که "پاهایشان را آنچنان بر زمین نکوبند که زینتهای نهانشان آشکار گردد" خب این یک معیاره..... هرکس هم در عرف دقیقا میتونه متوجه بشه زینتهای نهان در زمان امروز و در مکان و شهر و فرهنگ اون شخص چه معنی ای داره.... تصمیم می گیره و از تصمیمش هم دفاع خواهد کرد....

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 28/5/1391 - 15:54 - 0 تشکر 518191

پاسخ جالب امام صادق به یک پرسش: اگر ۱۰ یا ۲۰ دست لباس داشته باشیم، اسراف نیست؟

دین - آراستگی مصداق زیبایی است و در اسلام معیارهایی دارد. با رعایت این معیار و الگوها و براساس معیار ائمه خود را بیارائیم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کتاب مفاتیح الحیاه آمده است:

رسول خدا(ص) می فرماید: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید  و هرگاه خواستی کفش و لباس بخری،از جنس خوب و نو آن ها را برگزین

و می فرماید: هرگاه مردان و زنان امت من، از پوشیدن کفش ها و نعلین های پاره پاره و وصله دار دوری کنند، خدا بر آن ها آسان گیرد.
اسحاق بن عمار می گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آیا رواست که مومن ده پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری. پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری این ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری مهمانی و مجلس رسمی را پیراهن کار قرار دهی.
امام صادق (ع) می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیوسته در شادمانی است تا مندرس شود. هم چنین می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیش از آن که کهنه شود سودی عایدش گردد

شنبه 28/5/1391 - 19:26 - 0 تشکر 518399

mani_pit گفته است :
[quote=mani_pit;428582;518191]

پاسخ جالب امام صادق به یک پرسش: اگر ۱۰ یا ۲۰ دست لباس داشته باشیم، اسراف نیست؟

دین - آراستگی مصداق زیبایی است و در اسلام معیارهایی دارد. با رعایت این معیار و الگوها و براساس معیار ائمه خود را بیارائیم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کتاب مفاتیح الحیاه آمده است:

رسول خدا(ص) می فرماید: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید  و هرگاه خواستی کفش و لباس بخری،از جنس خوب و نو آن ها را برگزین

و می فرماید: هرگاه مردان و زنان امت من، از پوشیدن کفش ها و نعلین های پاره پاره و وصله دار دوری کنند، خدا بر آن ها آسان گیرد.
اسحاق بن عمار می گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آیا رواست که مومن ده پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری. پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری این ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری مهمانی و مجلس رسمی را پیراهن کار قرار دهی.
امام صادق (ع) می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیوسته در شادمانی است تا مندرس شود. هم چنین می فرماید: هرکس کفش زرد بپوشد پیش از آن که کهنه شود سودی عایدش گرددروایات اهلبیت (سلام الله علیهم) همگی تفسیر آیات قرآن اند.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

چهارشنبه 15/6/1391 - 0:4 - 0 تشکر 543785

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;514944]سلام
چه مطلب جامعه ای بیخود نیست که گفته میشه اسلام کاملترین دین هستشا چون به همه موارد اشاره شده حتی به مد که فکر میکنم توی زمان پیامبر زیاد مهم نبوده.

درسته
مد در هر زمان و جامعه ای به شکلی مطرح بوده.... شاید مثل الآن متنوع و دستخوش نظریات و ورد زبان مردم اجتماع نبوده ولی اهمیت خودش رو داشته. در هر زمانی اگر کسی لباس و پوششی خارج از عرف جامعه می پوشیده به هرحال جلوی چشم مردم می رفته و حتی موجب اظهار نظرها و دربرخی موارد برخورد (مثبت و منفی) و اثربخشی می شده است.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

پنج شنبه 23/6/1391 - 12:39 - 0 تشکر 559413با سلام


خدا به خیر بده

واقعا این مد و مد بازی اساس و بنیان خیلی از خانو اده ها را مورد تهدید قرار میدهد امید وارم که با تاسی از قران و اهلبیت (س) بتوانیم زندگی خوب و بدون تنش را برای خود و دیگران فراهم کنیم .

انشاء الله

با تشکر

amir
دوشنبه 27/6/1391 - 15:12 - 0 تشکر 560405

این "کفش زرد" که در روایات هم درباره حسنش زیاد آمده جدیدا انگار داره مد می شه.
چه جالب

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 14/7/1391 - 17:44 - 0 تشکر 564528

همه می‌دانستند پیامبر از هر چه بگذرد از عطر نمی‌گذرد. حتی برخی می‌گفتند رسول خدا بیش از آنچه خرج نان خانه‌اش می‌کند عطر می‌خرد.


.......................................................


مرتب موهایش را شانه می‌کرد. کنار حوض آب ایستاده بود و گل روی خودش را مرتب می‌کرد. دست مبارکش را نم‌دار می‌کرد و به موهای نرمش می‌کشید و با انگشتانش شانه می‌کرد موهایش را.


.........................................................


رسول خدا گاهی به موهایش روغن هم می‌زد. اول سر مبارکش و بعد محاسنش را با روغن تزئین می‌فرمود.
ناخن‌هایش همیشه کوتاه و سفید بود.

پیامبری که از همه شیک‌پوش‌های امروزی شیک‌پوش‌تر بود، حتی در جنگ لباس سفید و سبزی می‌پوشید که سبزی لباس بر سفیدی چهره رسول الله غلبه می‌کرد. البته خیلی در قید قیمت لباسش نبود و گاهی عبا، گاهی جبه و گاهی پیراهن سفید می‌پوشید.


شیخ صدوق در کتاب «خصال» از امام صادق(ع) روایت کرده که فرمود: «رسول خدا(ص) از پوشیدن چیزی که به رنگ سیاه باشد، کراهت داشت؛ مگر در سه چیز: عمّامه، کفش و عبا.


........................................................................................


وقتی حرف می‌زند مبهوت می‌شوی به زیبایی کلمات و مهربانی صدایش دل بسپاری یا چهره نورانیش یا آن دندان‌های مرواریدی سفید و مرتبی که چهره او را زیباتر کرده. شنیده‌ام هر روز و موقع نماز دندان‌هایش را مسواک می‌زند. می‌فرمود با دهان خوش‌بو با خدا صحبت کنید. تا دستش را نمی‌شست، دست به غذا نمی‌زد. شب قبل از خواب چشمان زیبایش را سرمه می‌کشید. می‌فرمود سرمه نور دیده را افزون می‌کند


..............................................................

وقتی می‌خواستند به مسافرت بروند همه وسائل‌شان را کنترل می‌کردند. غذا، ظرف، آب کافی... زین


همه سر قرار آمدند و پیامبر هم اسباب سفر را آماده کرده بود. با یک بسته اضافه:


آینه، سرمه‌دان، شانه، مسواک و قیچی.


.......................................................................

 بر حصیر می‌خوابید. لباسش از پنبه ود و فقط در موارد خاص از لباس پشمی استفاده می‌كرد.


.......................................


حضرت از خوردن چیزهای بودار كه مردم را اذیت كند پرهیز می‌كرد. مخصوصا وقتی سیر داشت.


......................................................


مسلمان انگشتر را به دست مى‏كند زیرا از سنتهاى پیامبر (ص) است و هرگز انگشتر طلا را نمى‏پوشد زیرا این زینت ویژه آخرت است، بلكه انگشتر عقیق مى‏پوشد كه مبارك و با میمنت است و در مسافرت نیز مفید خواهد بود و نیز از انگشترى یاقوت و فیروزه مى‏تواند استفاده نماید و همچنین انگشتر زمرد، اینها هر كدام فوائدى دارند كه جاى بحث آن در اینجا نیست و از نشانه‏هاى ایمان در دست كردن انگشتر مى‏باشد.


tara59

tara59
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی