ورزش و تندرستی (بازدید: 220)
يکشنبه 22/5/1391 - 10:51 -0 تشکر 506006
درد دلهای ورزشی

درد دلهای دختر شمشیرباز یزدی؛ تنها مدال آور ایران


"تنها مدال‌آور دختر شمشیربازی ایران در آسیا"

 


15 سال بیشتر ندارد و چهار سال از حضورش در تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان شمشیربازی می‌گذرد. چند ماه پیش در مسابقات قهرمانی آسیایی تایلند توانست در اولین تجربه حضور بین‌المللی‌اش برای نخستین بار بعد از انقلاب، پس از 37 سال شمشیربازی زنان ایران را در آسیا صاحب مدال كند. او بعد از این موفقیتی كه به دست آورد به گونه‌ای گوی سبقت را از حریفان خود گرفته كه حالا در اسلحه سابر حرف اول را می‌زند. نجمه سازنجیان به‌تازگی موفق شد در دو مسابقه اخیر كشوری و جایزه بزرگ ایران قهرمان شود و عنوان نفر اول اسلحه سابر بانوان را از آن خود كند. دختر شمشیرباز نوجوان یزدی كه با کسب دو مدال برنز انفرادی و تیمی آسیا آینده خوبی را در انتظار خودش می‌بیند، معتقد است توانایی‌ این را دارد تا در مسابقات بعدی از این بهتر هم نتیجه بگیرد. نجمه می‌گوید آرزویش این است روزی بتواند به رقابت‌های جهانی شمشیربازی برود چرا كه بر این باور است شیرینی مدال گرفتن در رویدادهای جهانی لذت دیگری دارد.
** فكر می‌كردید اینقدر خوب پیشرفت كنید و نفر اول كشور شوید؟
بله، تمام تلاش من از اول این بود كه به اینجا‌برسم. من شمشیربازی را دوست دارم و واقعا با عشق و علاقه تمریناتم را انجام می‌دهم. من بعد از مسابقات آسیایی تایلند كه مدال برنز گرفتم با انگیزه بیشتری كارم را ادامه دادم. مسابقه دادن در كنار شمشیربازان آسیایی خیلی كمكم كرد تا بتوانم پیشرفت كنم. خوشحالم از اینكه در عین بی‌تجربگی توانستم در رقابت‌های آسیایی خودم را مطرح و بعد از 37 سال شمشیربازی زنان ایران را در بخش انفرادی صاحب مدال كنم.
** از مسابقات جایزه بزرگ كشوری كه به‌تازگی در آن قهرمان شدید، بگویید.
سطح مسابقات راضی‌كننده بود ولی آن‌طور كه بخواهی بالا نبود. چون این بازی‌ها در رده زیر 20 سال برگزار شد و بزرگسالان در آن حضور نداشتند. رقابت بیشتر بین پنج، شش نفر اول بود.
** یعنی بازی خودتان را در سطح بزرگسالان می‌بینید؟
من نمی‌خواهم از خودم تعریف كنم اما این را می‌گویم كه نوع تكنیك و تاكتیك‌هایم نسبت به قبل خیلی فرق كرده و بالا رفته است. اگر این طور نبود، نمی‌توانستم در مسابقات قهرمان كشوری حریف‌های بزرگسالم را شكست بدهم و قهرمان شوم. به هر حال هرچه باشد شمشیربازان بزرگسالان به نسبت تجربه بیشتری كه از ما دارند، بازی‌های بهتری ارایه می‌دهند.
** در حال حاضر در اردوی تیم ملی هستید؟
نه، فعلا چون مسابقه‌ای پیش رو نداریم، تمریناتم را در یزد زیر نظر یكی از مربیان استان انجام می‌دهم. آخرین اردوی ما به دو ماه پیش برمی‌گردد كه به گرجستان رفتیم و تمرین مشتركی را با تیم ملی این كشور داشتیم.
** از كیفیت اردو راضی بودید؟
بله، خیلی زیاد. به نظر من سطح شمشیربازی ایران و گرجستان به هم نزدیك است. همین موضوع باعث شد تا ما با رقبای تمرینی خیلی هماهنگ بازی كنیم. از طرفی این اردو بیشتر از هر چیز به ما كمك كرد تا روی بدنسازی متمركز شویم و استقامت‌مان را بالا ببریم. ما تكنیك و تاكتیك را بلدیم، الان به این نیاز داریم كه نقاط ضعف بدنسازی خود را برطرف كنیم.
** از اینكه اردوهای تیم ملی با وقفه زیاد تشكیل می‌شود با مشكل مواجه نمی‌شوید؟
نه، به دلیل اینكه تعداد اعزام‌های ما به مسابقات برون‌مرزی خیلی محدود است و در طول سال به یكی، دو مسابقه بیشتر نمی‌رسد. از طرفی من در یزد زیر نظر یكی از مربیان داخلی خوب تمرین می‌كنم و چون به طور مداوم تمریناتم را انجام می‌دهم مشكلی ندارم.
** امكانات استان یزد برای شمشیربازی خوب است؟
بله، ما در اینجا سالن اختصاصی برای شمشیربازی داریم اما از لحاظ داشتن تجهیزات در مضیقه هستیم. شمشیربازی رشته فوق‌العاده پرخرجی است. متاسفانه از آنجا كه فدراسیون هیچ حمایتی از ما نمی‌كند، مجبورم با هزینه شخصی وسایل آن را خریداری كنم. از طرفی چون به مسابقات برون‌مرزی می‌رویم باید وسیله‌های استانداردی بخریم كه مورد تایید مسوولان برگزاری رقابت‌ها باشد. در حال حاضر مارك چینی این وسایل كه ارزان است، وجود دارد اما چون مرغوب نیست، نمی‌توانیم از آنها استفاده كنیم. فدراسیون برای مسابقات تایلند از این نوع وسایل به ما داد كه خیلی زود خراب شد.
** قیمت این تیغه‌ها و بقیه وسایل جانبی آن چقدر است؟
نزدیك به دو میلیون می‌شود كه من همه را خودم خریدم. ما نیاز داریم كه فدراسیون از لحاظ مالی حمایت‌مان كند. من و بقیه ملی‌پوشان بعد از سال‌ها مقام آسیایی آوردیم اما هیچ تجلیلی از ما نكردند. فدراسیون باید این پشتیبانی‌ها را از ما بكند تا برای ادامه فعالیت انگیزه داشته باشیم.
** یعنی پاداش هم نگرفتید؟
چرا، زمانی كه تایلند بودیم همان جا فقط 200دلار به هر كدام‌مان دادند.
** حقوق هم می‌گیرید؟
نه.
** در كل عملكرد فدراسیون را در بخش بانوان چطور می‌بینید؟
خوشبختانه از زمانی كه آقای باقرزاده رییس فدراسیون شدند، خیلی به بانوان اهمیت می‌دهند. زمان آقای عسگری، رییس قبلی، سفرها بین یك عده خاص تقسیم شده بود و ایشان با پارتی‌بازی هر كسی را دلش می‌خواست به مسابقات اعزام می‌كرد. این درحالی بود كه تیم‌ها اصلا نتیجه هم نمی‌گرفتند اما من در حال حاضر از وضعیت فدراسیون خیلی راضی‌ام. چرا كه آقای فخری كه خودشان از شمشیربازان باسابقه هستند دبیر فدراسیون شدند، به خوبی عملكرد ملی‌پوشان را تشخیص می‌دهند و می‌دانند باید ما را به چه رقابت‌هایی اعزام كنند. مسوولان فعلی فدراسیون بیشتر تمركزشان را روی تیم‌های پایه گذاشته‌اند و به درستی برای مسابقات داخلی و خارجی ما برنامه‌ریزی می‌كنند. اعزام شمشیربازان بزرگسال به مسابقات بین‌المللی چندان سودی ندارد چون مدال و نتیجه‌ای عایدمان نمی‌شود.
** جایگاه شمشیربازی زنان ایران را در آسیا كجا می‌بینید؟
طی همین دو سال با سرمایه‌گذاری‌ای كه فدراسیون روی تیم‌های نوجوانان و جوانان كرد ما توانستیم برای اولین‌بار در آسیا در اسلحه‌های تیمی سابر و اپه و انفرادی سابر مدال بگیریم. این نشان می‌دهد اگر ما بیشتر از این كار كنیم و تعداد مسابقات برون‌مرزی‌مان را افزایش دهیم قطعا جایگاه‌مان را در آسیا تثبیت می‌كنیم.
** فكر نمی‌كنید بهتر است از این به بعد با مربی خارجی تمرین كنید؟
اگر باشد خوب است. به هرحال هرچه باشد آنها از مربیان داخلی بیشتر می‌دانند اما فدراسیون فعلا برنامه‌ای ندارد. در گذشته با مربیان خارجی به‌صورت مقطعی كار كردیم و نتیجه مثبتش را هم گرفتیم. من فكر می‌كنم تمرینات خوب مربی روسیه‌ای كه سال گذشته با او كار می‌كردیم باعث شد ما در تایلند مدال بگیریم.
** الان با كدام مربی كار می‌كنید؟
مربی ثابتی نداریم. در هر اردو مربی‌ها تغییر می‌كنند. متاسفانه ما مربی برجسته شمشیرباز بین‌المللی خانم در كشور نداریم. مدرك مربیگری این مربیان درجه دو است. به همین دلیل به‌صورت مقطعی با بعضی از این خانم‌ها كار می‌كنیم. البته بیشتر مواقع از برنامه‌های خوب آقای طاهرخانی كه از مربیان مطرح در آسیا هستند، استفاده می‌كنیم و سر تمرینات‌مان حاضر می‌شوند. پیش از این آقای پیمان فخری هم كه از مربیان خوب كشور هستند ما را تمرین می‌دادند اما حالا دبیر فدراسیون شدند و دیگر مربیگری نمی‌كنند. متاسفانه چون مربیان زن خارجی هم در دنیا كم‌اند و اگر هم باشند دستمزد بالا می‌گیرند ما ناچاریم به همین شكل تمرینات‌مان را انجام دهیم.
** مشكلی ندارید از اینكه اینقدر با تعویض مربیان مواجه می‌شوید؟
زیاد نه، اگرچه هر مربی كه می‌آید طرز فكر خودش را دارد اما در شمشیربازی ما یك جور بیشتر تكنیك نداریم كه همه مربیان آن را بلدند. بیشتر تاكتیك مورد توجه قرار می‌گیرد كه خود فرد باید آن را اجرا كند.
** مسابقات لیگ در چه سطحی برگزار می‌شود؟
امسال قرار است اولین دوره آن برگزار شود كه هنوز خبری نیست. متاسفانه اسپانسرها حمایت لازم را انجام نمی‌دهند. بیشترین دستمزدی كه در این مسابقات به دختران می‌دهند، یك میلیون و نیم است. در ضمن این مبلغ را هم به من و بقیه ملی‌پوشانی كه مدال ‌آسیایی دارند، می‌دهند.مابقی بچه ها دستمزدهای کمتری می گیرند.
** فدراسیون نگفته مسابقه بعدی‌تان كجاست؟
فعلا مسابقه‌ای نداریم تا شهریورماه سال آینده كه در مسابقات قهرمانی آسیایی شركت كنیم. البته مسابقات جهانی تا پایان سال وجود دارد اما چون هنوز سطح ما به جایی نرسیده كه در این رقابت‌ها شركت كنیم، اعزام‌مان نمی‌كنند.
** هدف بعدی‌ات بعد از كسب مدال آسیا چیست؟
آرزو دارم هرچه زودتر در مسابقات جهانی شركت كنم و مدال این رقابت‌ها را بگیرم

چهارشنبه 25/5/1391 - 16:3 - 0 تشکر 514439

بعد از یک صعود از کار خود اخراج شدم!


مهدی عمیدی كه به عنوان برترین ورزشكار خراسان رضوی در سال 90 انتخاب شد، عنوان كرد: به خاطر ریسك و خطر بالای ورزش كوهنوردی، پدرم در ابتدا ناراضی بود اما در این سال‌ها همیشه دعای خیر پدر و مادرم پشت و پناه من بوده است؛ به خاطر كوهنوردی از كار و زندگی و مسائل شخصی خودم گذشتم. با وجود این سختی‌ها كوهنوردی تمام زندگی من است و حتی در شركتی به عنوان كارمند قراردادی مشغول به كار بودم كه پس از یك صعود وقتی بازگشتم فهمیدم اخراج شده‌ام؛ با این حال پشیمان نیستم زیرا در این مدت به 20 كشور دنیا سفر كرده و خیلی چیزها یاد گرفته‌ام و چون سن خاصی ندارد آن را تا انتها ادامه خواهم داد.


وی گفت: با این حال فعالیت حرفه‌ای در این رشته را به كسی توصیه نمی‌كنم چون باید از همه زندگی‌اش بگذرد.


مهدی عمیدی در پایاین این مصاحبه کارتی به خبرنگار ایسنا هدیه داد که روی آن نوشته بود: "پیروزمندان، فاتحان لحظه‌هایند و شكوه زندگی را در كام فرصت‌ها می‌جویند بسان همه دیگر آدمیان آری از شكست می‌ترسند، اما عنان خویش به وحشت نمی‌سپارند. فاتحان واژه صبر را می‌شناسند آن‌ها می‌دانند كه ارزش هر چیز به عمری است كه در آن صرف می‌كنی."

شنبه 28/5/1391 - 7:56 - 0 تشکر 517644

آقای رئیس جمهور، من هم قهرمانم!
ورزشکار، ورزشکار است و باید از همه قهرمانان یک جور تقدیر شود.» این بخشی از صحبت های علی مظاهری است. بوکسوری که برای گرفتن مدال به لندن رفت و شانس اول مدال طلا بود اما در همان مبارزه اول رویاهایش به باد رفت.

پرچمدار کاروان ورزشی ایران در لندن در مبارزه اول خود به مصاف حریفی از کوبا رفت که در راند اول با نتیجه 6 بر 4 از نفر سوم جهان پیش بود اما در راند دوم و در حالیکه یک دقیقه و 56 ثانیه از وقت بازی می گذشت، 3 اخطار از داور آلمانی گرفت تا به عنوان بازنده اعلام شود.

مظاهری که معتقد است مبارزه را با ناداوری باخته است و حقش را مافیای بوکس خورده اند، حالا خسته از تبعیض های بین المللی، دلی پر از تبعیض های ملی دارد. او با اشاره به پیام رئیس جمهور برای تقدیر از سعید عبدولی که در شرایطی مشابه با مظاهری از دور رقابت ها حذف شده است، می گوید: « اگر تجلیلی برای کشتی هست باید برای بوکس هم باشد و این طور نباشد که ما بوکسورها همه جا مظلوم واقع شویم.»

شنبه 28/5/1391 - 7:56 - 0 تشکر 517647

از حال و هوای لندن برای ما می گویی؟

در لندن همه چیز عالی بود. من با مصدومیت کمر به مسابقات رفتم اما آنجا با کمک دکتر نوروزی به شرایط مطلوب و ایده آلی رسیدم و همه چیز تا روز مسابقه خوب بود. پرچمداری در عرصه بزرگی چون المپیک تجربه جدید و خوبی برای من بود که این افتخار نصیب من شد و من تصمیم داشتم با کسب اولین مدال بوکس شرایط بهتری را برای خودم و برای خانواده بوکس رقم بزنم که نشد.

در لندن قرعه من با 3 بوکسور کوبایی، ایتالیایی و آذربایجانی بود که قرعه نسبتا خوبی برای من محسوب می شد. به جز حریف اولم که کوبایی بود از دو حریف دیگر شناخت لازم را داشتم چون در اردوی ایتالیا با حریفان ایتالیایی و آذربایجانی ام بوکس کرده بودم.

شنبه 28/5/1391 - 7:57 - 0 تشکر 517649

 شانس اول مدال بودی اما به مدال نرسیدی و همچنان ایران در حسرت بی‌مدالی در رقابت‌های المپیک ماند، روز مسابقه چه اتفاقاتی افتاد؟

بله شانس اول مدال بودم و برای گرفتن مدال به لندن رفتم اما روز مسابقه کاری با من کردند که اصلا فکرش را هم نمی کردم. حریف کوبایی من قهرمان جهان و نفر سوم جهان بود اما من آن قدر آماده بودم که در راند اول 4-6 از او جلو بودم و راند دوم هم به راحتی می توانستم کار را تمام کنم اما شما دیدید که داور چطور با ناداوری حق من را خورد و نگذاشت من کارم را انجام بدهم.

داور در راند دوم به ناحق 3 اخطار به من داد که این باعث حذف من از رقابت ها شد. من با شکست حریف کوبایی در برابر حریفان ایتالیایی و آذربایجانی ام مطمئنا مشکلی نداشتم و این را داورهای آن مسابقه هم می دانستند ولی از آنجا که بوکس بافت مافیایی دارد نخواستند من برنده این رقابت ها باشم.

شنبه 28/5/1391 - 7:57 - 0 تشکر 517650

خیلی ها معتقد بودند که تو در آن لحظه از طرف مربی خوب کوچینگ نشدی.

نه این درست نیست. ما از اول با یک برنامه خاص جلو رفتیم و دستور کاری داشتیم. بر طبق برنامه ای داشتیم من بوکسور کوبایی را در راند اول مهار کردم وقرار بود در راند دوم کار را تمام کنم. اما وقتی داور آلمانی من را سه اخطاره کرد من قبل از پایان مبارزه ام حذف شدم و دیگر کسی کاری از دستش برنمی آمد و حتی خود مربی من از این تصمیم داور شوکه شده بود . اما جو به قدری بد بود که حتی تماشاچیان به این ناداوری اعتراض می کردند.

 چگونه؟

آن شب اکسل حدودا 5-6 هزار نفر تماشاچی داشت و تعداد زیادی برای دیدن مبارزه آمده بودند که بعد از این اتفاق همه داور را هو کردند و نام من را صدا می زدند. اما بعد از این مسابقه خیلی از قهرمانان دنیا نحوه داوری آن مسابقه را زیر سوال بردند و از داوری انتقاد کردند که با محرومیت 5 روزه داوری و بعد هم اخراج او از دهکده همراه بود. اما خوب دیگر هیچ فایده ای نداشت چون من حذف شده بودم و زحمات 4 ساله ام به باد رفته بود.

شنبه 28/5/1391 - 7:58 - 0 تشکر 517651


البته این اولین بار نبود که تو از اشتباه داوری ضربه می خوردی. در گوانگجو هم همین مشکل را داشتی.

بله متاسفانه این دومین بار بود که داورها حق من را می خوردند در گوانگجو مقابل حریف سوریه ای همین اتفاق افتاد اما آن زمان کسی حرف من را باور نکرد و مسئولان خیلی باورشان نمی شد که در حق من اجحاف شده تا زمانی که من دوباره مقابل حریف سوری ام قرار گرفتم و ثابت کردم که دوره قبل اشتباه شده است.

اما این بار شرایط متفاوت تر بود و مسئولان هم فهمیدند که باز ناداوری صورت گرفته؛ هرچند که در این دوره مردم نقش زیادی داشتند چون با اعتراضی که کردند و نظراتی که دادند باعث شدند تا مسئولان پیگیر این قضیه باشند و از حق من دفاع کنند.

البته کار خاصی نمی شد کرد و اعتراض نتیجه ای هم نداشت. تنها اتفاق این بود که بعد از آن رئیس فدراسیون جهانی پیام داد و بابت اتفاقی که افتاده بود،عذرخواهی کرد که باز می گویم هیچ کدام از این ها فایده ای نداشت چون من آن جا ضربه زیادی خوردم تا این حد که واقعا نمی دانم بعد از این باید چه کار کنم؟ اصلا دوست دارم که بوکس را ادامه بدهم یا نه؟

یعنی می خواهی بوکس را برای همیشه کنار بگذاری؟

 شاید این کار را بکنم الان خیلی خسته ام و شرایط روحی خوبی ندارم. خیلی بی انگیزه ام. چهار سال زحمت کشیدم که در عرض یک دقیقه و 56 ثانیه به باد رفت. بعد از اتفاقاتی که در مسابقات گوانگجو افتاد من یک سال و نیم بوکس را کنار گذاشتم اما چون تیم ملی در وزن من کسی را نداشت دوباره به برگشتم اما در شرایطی که دوباره با من این کار را می کنند، نمی دانم که اصلا می خواهم بمانم یا نه؟

شنبه 28/5/1391 - 7:58 - 0 تشکر 517652

خودت فکر می کنی چرا در مسابقات بزرگ حساسیت ها روی تو زیاد می شود؟

به هر حال چیزهایی پشت پرده است که وضعیت و شرایط بوکس دنیا را رقم می زند و به صراحت می توانم بگویم که ورزش بوکس مافیایی شده است.

من طبق پیش بینی خودم به راحتی می توانستم به مدال برسم و وقتی در اردوی ایتالیا بودم دنبال این بودم که قرعه من با ایتالیا باشد چون با حریفم بازی کرده بودم و خیلی خوب او را می شناختم و به راحتی با او بوکس می کردم. او همان کسی است که در این مسابقات نفر دوم شد و مدال نقره گرفت و حریف آذربایجانی من که قبلا از من شکست خورده بود سوم شد اما ما که قابلیت های زیادی داشتیم به هیچ جا نرسیدیم.

 روی هم رفته همه این ها یک دلیل می تواند داشته باشد و آن اینکه یک سری از آدم ها نمی خواهند ما به جایی برسیم و مافیای این رشته اجازه کار به ما نمی دهد.

شنبه 28/5/1391 - 7:58 - 0 تشکر 517654

خیلی از کارشناس ها معتقد بودند که تو بعد از حذف، برخورد احساسی داشتی و با ترک کردن رینگ و دست ندادن به داور راه اعتراض را برای خودت سخت کردی. خودت از این بابت ناراحت نیستی؟

به نظرم این یک بهانه است و کارشناسان این را بهانه قرار دادند چون ما حتی در قانون بوکس نداریم که حتما باید با داور دست داد و من درست که با داور دست ندادم ولی با مربی حریفم دست دادم و نخواستم بایستم و بیشتر از این شاهد ناداوری باشم. ضمن اینکه اگر مشکل از من بود من باید محروم می شدم نه داور که در نهایت ثابت شد که داور اشتباه کرده برای همین هم او را محروم کردند.

بعد از تو سعید عبدولی هم همین بلا سرش آمد و گفتند که در حقش ناداوری شده.

بله مبارزه عبدولی را دیدم و شنیدم که گفتند ناداوری شده و حق او راهم خوردند.

قرار است از عبدولی مثل دیگر مدال آوران تقدیر شود ، درمورد تو چطور؟ آیا به تو هم وعده 200 سکه را داده اند؟

راستش را بخواهید نه تا به حال کسی از این حرفها به من نزده است و با توجه به اینکه ناداوری در مورد من ثابت شد و داور را محروم کردند اما چنین وعده هایی را به من نداده اند. من دنبال مادیات نیستم اما به این معتقدم که اگر در کشور بیگانه حقم را خوردند در کشور خودم دیگر نباید حقم را بخورند.

عبدولی حقش است که ازاو تقدیر شود چون او هم مثل من 4 سال زحمت کشید و در این مدت مطمئنا تمرینات سختی داشته و دوری از خانواده و همه این مسائل را تحمل کرده است اما من هم همین روزها را پشت سر گذاشتم، من هم 4 سال زحمت کشیدم و ماه ها خانواده ام را ندیدم  تا این حد که زمانی که فرزندم بدنیا می آمد،  به خاطر اردوهای فشرده ای که داشتیم، نتوانستم کنار خانواده ام باشم.

 پدر و مادرمن هم مانند پدر و مادر سعید خیلی گریه کردند و ما به یک اندازه زحمت کشیدیم و در یک شرایط هستیم  پس حق من هم می تواند پاداش باشد، حق من هم می تواند سکه باشد. اما تا به حال کسی به من حرفی نزده و آقای رئیس جمهور پیام را فقط برای سعید عبدولی دادند ولی انتظار داشتم من هم به چشم مسئولین می آمدم که تا امروز این اتفاق نیفتاده است.

شنبه 28/5/1391 - 7:59 - 0 تشکر 517656

برای آینده چه برنامه ای داری؟

واقعا در حال حاضر نمی دانم می خواهم چه کار کنم. از طرفی نمی توانم دور از بوکس باشم چون 10- 12 سال که در ادروی تیم ملی هستم و یک جورایی از خانواده بوکس هستم از طرفی هم با این روش ادامه دادن سخت است. اما همه چیز بستگی به شرایط من در روزهای آینده دارد. باید ببینم چه شرایطی برایم فراهم خواهد شد و دیدگاه مسئولان نسبت به من چیست.

چه شرایطی می تواند تو را راضی نگه دارد؟

من نمی توانم شرایطی را تعیین بکنم ولی با این روند هم ادامه دادن برای من سخت است. به هر حال اگر تجلیلی برای کشتی هست باید برای بوکس هم باشد و این طور نباشد که ما همه جا مظلوم واقع شویم. حالا که مدال المپیک را عمدی از ما گرفتند حداقل در داخل کشور در حق ما اجحاف نکنند. ورزشکار، ورزشکار است و باید به همه قهرمانان یک جور رسیدگی شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی