انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 317)
شنبه 21/5/1391 - 13:18 -0 تشکر 503610
غیرت و تعصب اهل بیت (علیهم السلام)

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی روحانی 

سوال :  

یك مسأله مدام ذهن مرا به خود مشغول كرده كه برایم غیر قابل تحمل شده است و آن این كه همیشه از غیرت اهل بیت (علیهم السلام) در مناسبت هاى مختلف خوانده و شنیده ام، از آن جمله عملكرد امام حسین (علیه السلام) هنگام شهادت فرزند بزرگوارش على اكبر (علیه السلام) كه از ترس هتك حرمت خواهر گرامى شان حضرت زینب (علیها السلام) به سوى ایشان شتافتند و بدن مبارك فرزند بزرگوار خود را در میدان كربلا رها نمودند. حال این سؤال به ذهن مى رسد كه هنگام یورش ستمگران به بانوى گرامى حضرت زهرا (علیها السلام)، حضرت امام على (علیه السلام) كجا بودند؟ موضع ایشان چه بود؟ و چه دلایلى پیرامون این موضع گیرى ایشان داریم؟!

جواب :  

باسمه جلت اسمائه
بر كسى پوشیده نیست كه ما به عنوان پیروان مكتب اهل بیت (علیهم السلام) در وهله نخست باید نسبت به عملكرد ایشان حالت تسلیم و رضایت داشته باشیم، حتى اگر مقصود و هدف امور بر ما پوشیده باشد، زیرا ممكن است رازى در میان باشد و یا ما توانایى فهم امور را نداشته باشیم.

در این مورد از اهل بیت (علیهم السلام) روایت شده است: «امور ما بسیار سخت و دشوار است به گونه اى كه جز براى فرشته اى مقرب یا پیامبرى فرستاده و یا بنده اى كه خداوند قلبش را با ایمان آزموده باشد قابل تحمل نمى باشد» (1).

اما درباره واكنش حضرت امیرمؤمنان (علیه السلام) در مقابل این واقعه باید بگوییم كه: بى تردید حضرت امیرمؤمنان(علیه السلام) سرور و آقاى تمام غیرتمندان مى باشند ولى اگر بقاى دین الهى به قیمت صبر آن حضرت (علیه السلام) بر تحمل تمامى سختى ها و دشوارى ها توسط ایشان و اهل بیت گرامى شان قرار گیرد بى گمان ایشان صبر و شكیبایى خواهند نمود، بخصوص اگر این مصائب پیش از این توسط رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) به ایشان اطلاع داده شده باشد و او را به صبر و شكیبایى دعوت نموده باشد.

با این وجود ایشان غیرت علوى خود را آشكار نمودند و اظهار فرمودند كه اگر وصیت و سفارش رسول اكرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نبود از آنها باك و هراسى نداشتند، چنانكه در برخى از روایات آمده  است:

«على (علیه السلام) به سمت عمر یورش برد، گریبانش را گرفت، او را به زمین زد، ضربه اى به بینى و گردن او نواخت و قصد نمود او را به قتل برساند، اما به یاد فرموده و سفارش رسول خدا (صلى الله علیه وآله) افتاد و  فرمود:
اى پسر صهاك (منظور عمر ابن خطاب است) به خداوندى كه محمد (صلى الله علیه وآله وسلم) را به نبوتش گرامى داشت سوگند كه اگر امر و عهد خداوند به رسولش (صلى الله علیه وآله وسلم) نبود هرگز قدرت داخل شدن به منزلم را نداشتى» (2).

------------------------------------------------------------------------

1- إنّ أمرَنا صَعبٌ مُستصعبٌ لا یتحمله الاّ ملكٌ مقرّبٌ أو نبى مرسلٌ، أو عبدٌ امتحن الله قلبَه بالإیمان; الخصال، ص 624.

2- فقال (علیه السلام): «یا بنَ صِهاك ـ لو لا كتابٌ مِنَ الله سبق، و عَهِدَه إلىَّ رسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم) لعَلِمتَ أنّك لا تدخل بَیتى»; كتاب سلیم بن قیس، ص 150; بیت الأحزان، ص 110; بحارالانوار، ج 26، ص 266; تفسیر قمى، ج 159، ص 2.

منبع: http://www.rohani.ir/istefta-1531.htm

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی