ایران سرای من (بازدید: 332)
شنبه 21/5/1391 - 11:4 -0 تشکر 503501
گاهنامه ایران باستان

ایرانیان سال خورشیدی نگاه می‌داشتند (یعنی بر اساس ارتباط خورشید با زمین). و سال را به دوازده ماه و هر ماه به سی روز بخش می‌كردند. به این ترتیب سال 360 روز  و شروع سال بعد هر سال پنج روز و پنج ساعت و 48 دقیقه و 46 ثانیه زودتر انجام می‌شد. هخامنشیان رفع این مشكل را دنبال می‌كردند. ساسانیان تقسیم دوازده ماه، و هر ماه سی روز، در سال را حفظ كردند برای هر روز نامی معین كردند و پنج روز هم به آخر سال افزودند به نام «گات‌ها». به این ترتیب، سال ساسانی 365 روز شد و برای جبران ساعت و 48 ثانیه ، هر یكصد و بیست سال، یك ماه به سال می‌افزودند.

شنبه 21/5/1391 - 11:4 - 0 تشکر 503502

در آغاز سده ششم میلادی ساسانیان روش «كبیسه» را برگزیدند یعنی هر چهار سال یك روز به ماه می‌افزودند و آن را به نام "اورداد" یعنی روز افزوده خداداد می‌نامیدند.


هفت روز اول ماه به نام اهورا مزدا و امشا سپندان (اورمزد، بهمن، اردیبهشت، شهریور،سپندار مزد، خرداد، امرداد) و 23 روز دیگر به نام ایزدان است. روزهای اول، هشتم، پانزدهم و بیست سوم هر ماه بنام خداوند است (اورمزد، دی به آذر،دی به مهر،دی به دین) بنابراین می‌شود از جهتی گفت كه هر ماه به دو بخش هفت روز و دو بخش هشت روز تقسیم می‌شود و این نزدیك‌ترین شباهت تقسیمات ماه زرتشتی  با ماه به چهار هفته‌ای است.

شنبه 21/5/1391 - 11:7 - 0 تشکر 503504

نامهای سی روز ماه چنین است:
اورمزدخداوند جان و خرد بهمنمنش (اندیشه) نیك    اردیبهشتراه راستی، دادگری شهریورتوان برگزیده و سازنده سپندارمزدمهر و آرایش افزاینده خردادرسایی و خودشناسیامردادبی‌مرگی و جاودانیدی به آذرآفریدگارآذرآتش، فروغآبانآب‌هاخیرخورشیدماهماهتیرستاره بارانگوشگیتیدی به مهرآفریدگارمهرپیمان و دوستیسروشكاركرد به ندای وجدان، پیام آور، راستی و دینرشندادگریفروردینروان پاسدار، پیشرفتوِرهرامپیروزیرامصلح و آشتیبادباد (هوا)دی به دینآفریدگاردینوجدان و دیناردبركت و داده اهوراییاشتادكار، داد، راستیآسمانآسمانزامیادزمینمانتره سپندسخن اندیشه‌زا، نماز، گفتار نیكانارامنور درخشنده و روشنایی بی‌پایان .
شنبه 21/5/1391 - 11:9 - 0 تشکر 503506

نام دوازده ماه سال:فروردینماه فروشی‌ها(روانهای پاسدار وپیشرفت‌دهنده)اردیبهشتماه راستی‌ها و دادگری‌هاخردادماه خودشناسی‌ها و رسایی‌هاتیرماه بركت و فراوانیامردادماه بی‌مرگی‌ها، جاودانیشهریورماه نیروی سازنده و برگزیدهمهرماه دوستی و پیمانآبانماه آب‌هاآذرماه آتش و فروغ پاكیدیماه وحش، داداربهمنماه خرد (منش نیك)اسفندماه مهر و آرامش افزاینده


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی