ورزش و تندرستی (بازدید: 243)
شنبه 21/5/1391 - 9:42 -0 تشکر 503443
فوتبالیست ها باید 1 میلیارد بگیرند

موفقیت چشمگیر ورزشکاران ایران در المپیک لندن، در کنار عدم راهیابی فوتبال ایران به المپیک و ضعف مفرط فوتبال ایران در سطوح های ملی و باشگاهی، این سوال را برای بسیاری از علاقه مندان به ورزش ایجاد کرده است که چرا ستاره های فوتبال ایران به لحاظ مالی باید در رفاه کامل باشند و ستاره های سایر ورزش ها، دستمزدی به مراتب کمتر از ستاره های فوتبال داشته باشند.


 با توجه انتقاداتی که این روزها در سطح جامعه از دستمزد بالای فوتبالیست ها مطرح است، تصمیم گرفتیم به سراغ یکی از مربیان برجسته لیگ برتر فوتبال ایران برویم و با او درباره این موضوع گفتگو کنیم.

منصور ابراهیم زاده در گفتگو با عصر ایران ورزشی، از دستمزد بالای ستاره های لیگ برتر دفاع کرد و دریافت سالی یک میلیارد تومان را حق این ستاره ها دانست. متن این گفتگو پیش روی شماست.

شنبه 21/5/1391 - 9:44 - 0 تشکر 503444

این روزها خیلی از مردم این سوال را مطرح می کنند که چرا ستاره های فوتبال ایران باید سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی ستاره های وزنه برداری و کشتی و ... دستمزدشان این همه پایین است. به نظر شما علت این اختلاف دستمزد چیست؟


اشتباه ما این است که فوتبال را با کشتی مقایسه می کنیم و کشتی را با وزنه برداری و ... من فکر می کنم هر یک از این ورزش ها را باید در جایگاه خودشان ببینیم. نحوه تامین ورزشکاران ورزش های انفرادی و گروهی باید متفاوت باشد. این نکته ای است که ما نباید از آن غفلت کنیم. اساساً مقایسه ورزش های انفرادی و گروهی، به نظر من کار غلطی است.

شنبه 21/5/1391 - 9:46 - 0 تشکر 503445

شما به تفاوت جایگاه فوتبال و کشتی اشاره کردید. به نظر شما، این همه اختلاف جایگاه بین فوتبال و سایر ورزش ها وجود دارد؟


من از اختلاف جایگاه حرفی نزدم. حرف من این بود که فوتبال ایران را باید با فوتبال جهان مقایسه کرد و کشتی ایران را هم باید با کشتی جهان مقایسه کرد. شخصاً معتقدم تمام ورزشکاران ورزش های انفرادی و سایر رشته های ورزشی، باید به خوبی تامین مالی شوند. ولی این به معنای جایز بودن قیاس فوتبال با سایر ورزش ها نیست.

علاوه بر این، در کشور ما وقتی یک کشتی گیر قهرمان می شود جایزه اش خیلی بیشتر از فوتبالیستی است که به مقام قهرمانی رسیده. جایزه ای که برای قهرمانی یا موفقیت یک تیم فوتبال در کشور ما پرداخت می شود بین همه بچه های تیم تقسیم می شود ولی جایزه کشتی گیر، فقط برای خودش است و او مجبور نیست آن جایزه را با کس دیگری تقسیم کند. ضمناً این کار، کار درستی نیست که ورزشکاران رشته های گوناگون را مقابل هم قرار دهیم.

به علاوه ما باید به این نکته هم توجه کنیم که فوتبال هر روز برگزار می شود ولی قهرمانان خیلی از ورزش ها سالی یکی دو بار در تورنمنت های مهم شرکت می کنند. یعنی مردم فوتبالیست ها را هر هفته می بینند ولی خیلی از قهرمانان دیگر رشته ها را سالی یکی دو بار می بینند. مسابقات وزنه برداری سالی چند بار برگزار می شود و آقای بهداد سلیمی بر روی تخته وزنه برداری می رود؟

شنبه 21/5/1391 - 9:47 - 0 تشکر 503446

سالی یکی دو بار؛ اما در سطحی بالاتر و با نتایجی به مراتب بهتر از نتایج فوتبال. جدا از این، اگر دو و میدانی و وزنه برداری ما هم وضعشان خوب بود، این رشته های ورزشی نیز در داخل کشور تماشاگر خودشان را پیدا می کردند.


بله، اما این ها هیچ ربطی به بحث فوتبال ندارد. مردم و مسئولان باید به این ورزش ها اقبال داشته باشند. من معتقدم همه ورزشکاران باید تامین مالی شوند و ما باید به همه ورزش ها با دید حرفه ای نگاه کنیم. مشکل ما این است که کشتی گیران خودمان را به عنوان ورزشکاران آماتور می بینیم.

شنبه 21/5/1391 - 9:47 - 0 تشکر 503447

در ایران فوتبال ورزشی دولتی است و جوایز ورزشکاران سایر رشته ها نیز از سوی دولت پرداخت می شود. خیلی از مردم می گویند چرا باید بازیکنان ورزش دولتی فوتبال سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی وزنه برداران و کشتی گیران ایرانی، رقمی بسیار کمتر از فوتبالیست ها دریافت کنند.

شما چرا ستاره های فوتبال را مثال می زنید؟ ستاره تیم پرسپولیس شاید سالی یک میلیارد بگیرد ولی فوتبالیست معمولی تیم نفت تهران، رقمی بسیار کمتر می گیرد.

شنبه 21/5/1391 - 9:48 - 0 تشکر 503448

خب ما داریم ستاره های فوتبال را با ستاره های وزنه برداری و کشتی مقایسه می کنیم. این همه اختلاف دستمزد، چرا؟

جواب این سوال را باید در نحوه ارتباط مردم با ستاره های فوتبال و سایر ورزش ها جستجو کرد.

شنبه 21/5/1391 - 9:48 - 0 تشکر 503449

لان مسئولان فوتبال و خیلی از مردم، مخالف دستمزدهای نجومی فوتبالیست ها هستند. قانون هم می گوید قرارداد هیچ فوتبالیستی نباید بیش از 350 میلیون تومان باشد ولی این قانون رعایت نمی شود. چرا؟


من نارضایتی مردم را در این زمینه ندیده ام. مردم از ستاره ها انتظار دارند که خوب کار کنند. مردم کاری به دستمزد ستاره ها ندارند. شما با این حرفی که می زنید، به مردم خوراک می دهید که چنین حرفهایی را بزنند.

شنبه 21/5/1391 - 9:49 - 0 تشکر 503450

این روزها کامنت های زیادی در سایت ها منتشر می شود که حاوی اعتراض مردم به دستمزد بالای ستاره های فوتبال است.

استارت این کامنت ها را شما می زنید! یعنی شما چیزی می نویسید که مردم هم این کامنت ها را بگذارند. این یک واقعیت است.

شنبه 21/5/1391 - 9:49 - 0 تشکر 503452

نه! ما این روزها که خبر قهرمانی بهداد سلیمی و کشتی گیران را نوشتیم و کلی کامنت از خوانندگان سایت داشتیم که گفته بودند این قهرمانان بزرگ باید 200 سکه بابت قهرمانی در المپیک بگیرد ولی فوتبالیست های – با عرض معذرت – "مفتخور" و "بی غیرت" لیگ برتر، سالی یک میلیارد تومان می گیرند.   

شما باید از کسانی که این رقم کلان را به فوتبالیست ها می پردازند، سوال کنید که چرا سالی یک میلیارد تومان به این ستاره ها می دهند.

شنبه 21/5/1391 - 9:49 - 0 تشکر 503453

سوال من هم همین بود که چرا این پرداخت های غیرقانونی به ستاره های فوتبال ایران ادامه دارد؟

برای ایینکه ما قانونمند نیستیم. برای قانونمندی هم مسئولان باید جدی باشند. کسی یا نهادی را تعیین کنند تا بر اجرای قانون نظارت داشته باشد

شنبه 21/5/1391 - 9:50 - 0 تشکر 503454

قانون و نظارت بر قانون ظاهراً وجود دارد ولی مقامات باشگاه های ایران، قانون را دور می زنند و مبلغ مازاد بر 350 میلیون تومان را تحت عناوین پاداش و ... به ستاره ها می پردازند.

خب باید به سراغ مسئولان باشگاهها بروید و استدلال آنها را بپرسید که چرا چنین کاری می کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی