انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 4031)
شنبه 12/5/1387 - 19:35 -0 تشکر 50331
قرآن, زیر ذره بین قرآن و عترتی ها

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

تو این تاپیک میخوایم به طور تخصصی درمورد آیاتی که درموردشون شبهه یا

 هر مشکل دیگه ای داریم بحث کنیم... میخوایم موشکافی کنیم...

  میخوایم آیات رو مورد بحث ونقد قرار بدیم.  سعی کنید تفکرات خودتون رو عنوان کنید.

  اگه لازم شد از تفاسیر کمک میگیریم.

 

**************

پیامبر اکرم(ص):

هركه خواهان علم پیشینیان و آیندگان ، از اوّل تا به آخر دنیاست, در قرآن كاوش و تأمل كند.

  
 

شنبه 12/5/1387 - 19:37 - 0 تشکر 50332

سلام

آیاتی که مد نظر منه:

سوره ی انعام آیات 25 و 26 :

و برخى از آنان به تو گوش فرا مى‏دهند و[لى] ما بر دلهایشان پرده‏ها افكنده‏ایم تا آن را نفهمند و در گوشهایشان سنگینى [قرار داده‏ایم] و اگر هر معجزه‏اى را ببینند به آن ایمان نمى‏آورند تا آنجا كه وقتى نزد تو مى‏آیند و با تو جدال مى‏كنند كسانى كه كفر ورزیدند مى‏گویند این [كتاب] چیزى جز افسانه‏هاى پیشینیان نیست (25)

و آنان [مردم را] از آن باز مى‏دارند و [خود نیز] از آن دورى مى‏كنند و[لى] جز خویشتن را به هلاكت نمى‏افكنند و نمى‏دانند (26)

در قرآن گفته شده هرکس باتوجه به عقلش و شرایطش و کلاً به همون طوری که

آفریده شده مورد حساب قرار میگیره و عدالت رعایت میشه

اما چرا اینجا صراحتاً گفته شده "بر دلهایشان پرده افکنده ایم و..." و بعد به این

اشاره شده که آنان در هلاکت می افتند و...

؟؟؟

يکشنبه 13/5/1387 - 0:28 - 0 تشکر 50361

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

آقا دانیال اون بحث ها که قرار هست رو نمیشه بگیم بده، به قول عزیزی خوندن قران همینتطوری تاثیر خودش رو میزاره، حتی اگر بی هدف و روخونی باشه، ولی بهتره هدفمند خونده بشه، ختم قران، قرار عاشقی (دعای ندبه) و ... همشون چیز هایی هست که ازش دور شدیم و اینطوری شاید بتونیم بهش نزدیک بشیم، انجمن تخصصی هست ولی باید اصل باشه و فرعیات در کنارش حرکت کنه، نه اینکه اصل قربانی فرع بشه، به نظر من بهتره چیز هایی که عین قرار عاشقی یا خوندن قران همیشگی باشه که دلها رو اماده کارهای بعدی کنه و جایی برای دخول شیطان و کم کاری در باقی مباحث قرانی نباشه، این قرار ها هم همش هدفمند هست، و هدف اصلی ثواب و روشن شدن قلب هست، در خود قران هم اشاره شده و روایات زیادی هست که قران خونده بشه و از رو خوانده شود، که نور چشم رو زیاد میکنه و قلب رو پاک میکنه، پس نباید جوری بشه که بگیم ختم قران ها یا قرارعاشقی کهنه شده و جمش کنیم، دیگه چقدر قرار، خسته شدیم، اگر در مورد این چیز ها شل بشیم در موارد دیگر که اصلا نمیشه موفق بود، این قرار های هفتگی عالی هست که دل و جان رو اماده فعالیت های دیگه کنه، و باید بیشتر بشه، هدف اصلی رو فراموش نکینم که رضای خدا هست و به اهداف دیگر خودمون رو درگیر نکنیم

در مورد بحث در مورد آیات قران اگر بخواد بشه نقد آیات قران که کاملا بحثی منحرف میشه و اشتباه هست که چندی پیش، شخصی به اسم دکتر سروش در مقاله با عنوان بشیر و بشر قران رو نقد کردن و جدالی شد و اخر هم انحرافات و اشتباهات زیادی به وجود امد

مشکل این هست که قران نویسندش شخص نیست که بشه نقد کرد،‌ قران کلام خدا هست، طبق چیزی که فلسفه میگه مخلوق نمیتونه خالق رو نقد کنه، پس چجوری میخواهیم خدا رو نقد کنیم؟؟؟

اگر هم بحث در مورد آیات قران هست، میشه همون مباحثی که روح زنگار زده در تایپک (خدا منتظره...) به این هدف اشاره داشتن و اون بحث هم همین هدف شما رو داشت پس بحث شما تکراری میشه

اگر مطالبم رو جوری نوشتم که حمل بر بی احترامی شد، واقعا معذرت میخوام، انگیزه من جسارت به عزیزی نیست، ولی یادمون نره اصل رو درست و کامل انجام بدیم خیلی بهتر از اینه که تو فرعیات هم زمین خورده باشیم، پس بهتره اصول رو حفظ کنیم و بهترش کنیم در کنارش فرعیات رو هم انجام بدیم

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 13/5/1387 - 2:2 - 0 تشکر 50373

به نام دانای مهربان
سلام دوستان 

اقا دانیال عزیز تا برخی از صحبتهاتون رو با شما موافقم . اینکه داره از مسیر تخصصی خارج میشه رو تا حدودی درست میفرمایید . اما باید توجه هم داشته باشید که همون بحثهای قراری ، یا همونایی که اسم اوردید ، دقیقا چیزیه که مخاطب داره و دقیقا هموناییه که تعداد پاسخ بالا داره . پس اون چیزایی که مد نظر شماست برای تخصصی بودن اگر هم تخصصی باشه باید توجه کرد که مخاطب خوبی هم نداره . نتیجه :هر چیزی که مردم عامه بخواند همون میشه (شرمنده اگه بیربط  به بحث بود)

خدمت ممل 92 هم یه نکته ای رو بگم و نظرم رو در مورد بحث عرض کنم .جناب ممل 92 ، اینکه فرمودید نباید ایات رو نقد کرد ، اگر کسی دو ایه برای شما بیان کنه که متناقض یکدیگر باشند ، چه کار میکنید ؟؟؟

دوستان این مبحث به نظر من مفید و خوبه . ایات الهی رو باید مو به مو زیر ذره بین قرار داد . هر کسی هم هر راهی رو میخواد طی کنه مختاره با عقلش ، با تقلیدش و با تحقیقش انتخاب کنه . گمراهی هم در اون راه نداره چون قران اگر حق است ، تحقیق در ان هم به حقیقت منتهی میشود

اگر میگید نقد قران موجب گمراهی میشه ، پس باید بگیم به اون اعتماد نداریم ! که این طور میشه . چون اگه اعتماد داشته باشیم از چیزی هم نمی هراسیم . مشکل این نیست که قران نویسنده اش خداست!مشکل اینه که قران که نویسنده اش خداست ، دست انسانهایی مثل ما افتاده ! . فلسفه اگه میگه خدا رو نقد نکن ، بره با زبان خودش از خدا تقلید کنه نه با عقل ما ! .  ما هم میگیم فلسفه نمیتونه خودش رو در مقامی بگذاره که بین خالق و مخلوق صحبت کنه ! دقت کردید؟

اما بحثهای گذشته در این رابطه رو اطلاع ندارم که چه چیزهایی بوده ، تنها پیشنهادم اینه که این تاپیک منبع اول و اخر برای نقد ایات نباشه ..... هر ایه ای رو میشه این قد روش بحث کرد که تاپیک جداگونه ای باشه و دوستان لطف کنند از منابع مختلف تحقیق کنند . نظر خودشون رو بگند و خلاصه اینکه شکل واقعی مباحثه ی قرانی رو به انجمن تزریق کنیم .

یا علی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
يکشنبه 13/5/1387 - 11:38 - 0 تشکر 50396

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

آقای صغیرا خدمت شما باید عرض کنم هرگز دو ایه از قران متناقض هم نیست، اگر چنین بود که قران خودش، خودش رو نقض میکرد، شما خودت میتونی دو آیه بیاری که باهم متناقض باشه؟

مشروط به اینکه با معنی و تفاسیر معتبر سند بیارین که این دو آیه متناقض هم هست، اون موقع حرف شما درست و متین و منم میگم قران رو باید نقد کرد.

شما میگین هرکسی هرجور دوست داره با عقل و تقلید خودش در قران تحقیق کنه و انحرافی در قران نیست، پس چرا ابن ملجم که حافظ قران بود حضرت علی (ع) که قران ناطق بود رو شهید کرد؟

چرا مروان حکم که سردار امام علی (ع) بود، شد دشمن حضرت؟

خوارج چرا منحرف شدن، اونا که قران رو خوب بلد بودن و دلیلشون هم از قران بود؟

فرقه وهابیت چرا شیعه ها رو میکشن و میگن در قران به شیعه کشی اشاره شده؟

یا فرقه بهایت، که با توجه به قران، اول ادعا کرد نایب امام زمان (عج)، بعد ادعا کرد خود امام زمان (عج)، بعد ادعای پیامبری و اوردن دین جدید، بعد معرفی قران جدید به اسم البیان، بعد ادعای خدایی کرد، همش با استناد به ایات قران بود، یکی از حرفهاشون این بود که در سوره الرحمن به اسم البیان اشاره شده و اون بیان اسم کتاب من هست که بعد از قران اومده و کاملتر هست، ولی تماما متناقض با دین و شرعیت اسلام بود.

آقای کنیا داگلسی (جاسوس انگلیسی، که بنیانگزار این فرقه بود) با استفاده از آیات قران این فرقه رو راه انداخت، که در خاطرات خودشون هم گفتن، پس چجوری با قران خود قران رو نقض کرد؟

شاید شما یادتون نباشه، گروهک تروریستی فرقان چرا مردم رو میکشتن، بنا به استناد به آیات قران؟

پس برداشت ناصحیح از آیات قران هم موجب انحراف میشه، و هرکسی بخواد به شیوه خودش، بخواد برداشت شخصی خودش رو از آیات قران برداره، موجب انحراف میشه، عین نمونه هایی که در بالا ذکر کردم، اگر نمیشد این نمونه ها چرا منحرف شدن؟

فلسفه هرگز نمیتونه خودش رو در چنین مقامی بزاره، برای همین در بعضی جاها به بن بست میخوره و به ناچار وابسته میشه به کتب الهی الخصوص قران، شما بدون دلیل و سند دارین دفاع میکنین.

من با نقد آیات مخالفم همونطوری که جناب (عبد الکریم سروش) این کار رو کردن و جناب (آیت الله جعفر سبحانی) به مناظره با ایشون نشستن، و در نهایت، نتیجه مقلوب شدن دکتر سروش بود، پیشنهاد میکنم، مناظره این دو رو بخونین متوجه اشتباه بودن این کار میشین.

باز هم میگم نباید اصل هدف این انجمن که بر اساس و پایه قران هست، رو فراموش کنیم، قران همچون چتری بالای این انجمن سایه داره، و زیر سایه اون باید تمام فعالیت ها انجام بشه،‌ اگر بخواهیم قران رو از فعالیت های انجمن فاکتور بگیریم و یا نقش قران رو کمرنگ کنیم، مطمئنن انجمن زیاد نمیتونه پایدار بمونه و از هدف اصلی دور میشه، پس بهتره هدف و اصل رو فراموش نکنیم، چنین کار مشابهی که آقای دانیال میخوان انجام بدن رو جناب روح زنگار زده در تایپیک (خدا منتظره) انجام میدادن و این دو بحث همسو و تکراری هستن.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 13/5/1387 - 16:33 - 0 تشکر 50443

بسم الله

سلام دوستان

با تشکر از صحبتهای دو دوست عزیز

Mamal92 گرامی

من متوجه بعضی صحبتهاتون نشدم... اصل و فرع از دیدگاه شما چیه؟

بله موافقم... در ابتدای راه مخصوصاً خیلی خوبه... چون یکی از راه های تقویت ایمان همینه...

اما خودتونم دیدید من تاکید کردم نمیگم این ها حذف بشن و به قول شما کهنه شده و جمش کنیم.

بله... خوندن قرآن خوبه... هدفمنده... و به قول شما با هدف ثواب و روشن شدن قلبه

ولی هدف اصلی انجمن های تخصصی یه چیزه دیگه ست! تولید محتوا از طریق بحث

که ما عین این هدف رو اینجا نداریم... (خیلی کم)

البته منظورم از نقد تقریباً یه چیزه دیگه بود. در ضمن بحث و نقد در آیات و به قول دوستمون

موشکافی خیلی خوبه... نمیدونم چرا اصرار به مخالفت داشتید...

و در مورد بحث در آیات که گفتید تکراری هست شما یه نگاه به اهداف و رویه ی این دو تاپیک بندازید

در تاپیک های "خدامنتظره..." ما میومدیم آیات قرآن رو به ترتیب انتخاب میکردیم و تفسیرش

رو قرار میدادیم یا تفکرات خودمون رو در مورد اون آیه ثبت میکردیم بعد در موردش

سوال و جواب و بحث میکردیم...

ساده تر میگم... میومدیم تا در مورد آیات اطلاعات کسب کنیم و خود آیات و مفهومشون رو بیشتر بشناسیم.

ولی این جا میخوایم در مورد یک یا چند آیه ی خاص بحث یا بهتر میگم نقد کنیم.

مثلاً من یه شبهه ای دارم در مورد یه آیه میام اینجا تا با بحث خودمو درموردش روشن کنم.

و حیات طیبه ی عزیز...

اتفاقاً فکر کنم اینجا بحث کردن مخاطب بیشتری داره تا قرار و... همین تاپیکهای خدا منتظره رو یه نگاه بندازید...

بله خودم هم فکر میکنم باید برای هر آیه تاپیک های جدا باشه...

ولی بستگی به بچه های انجمن داره...

همینو راه ش بندازیم خیلی ه!

و ادامه ی صحبتهای جناب Mamal92

اتفاقاً ما هم همینو داریم میگیم... ما که نخواستیم با رای خودمون تفسیر کنیم...

اون فرقه ی وهابیت و ... و سایر مسائلشون که گفتید به خاطر همین بوده... که واسه خودشون از روی ظاهر و به طور غیرتخصصی قرآن رو مورد بحث قرار میدادن.

در ضمن فکر میکنم منظور دوست دیگه مون در مورد این که دو آیه با هم اختلاف دارن ظاهر اون دو آیه ست.

در مورد تکراری بودن یا نبودن هم که در بالا گفتم.

موفق باشید

در پناه حق

دوشنبه 14/5/1387 - 9:40 - 0 تشکر 50520

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

تو مطالبم اشاره کردم، اصل هدف انجمن قران هست و در کنارش کارهای دیگری که میشه فرعیات، اگر خوندن قران رو حذف کنیم یا کمرنگ کنیم، دیگه هرگز به اهداف واقعی خودمون تو انجمن نمیرسیم، قرآن باید عین یه چتر باشه و فعالیت های دیگر زیر سایه اون انجام بشه، تا در زیر سایه قرآن و لطف خدا بتونیم فعالیت های اصلی رو انجام بدیم، اگر بخواهیم خودمون رو کاملا درگیر کارهای دیگری غیر از قرآن کنیم، و سایه اون رو کمرنگ کنیم، انجمن موفقی نخواهیم داشت.

در مورد هرچیز که نمیشه بحث کرد که، در مورد نقد قرآن که واضح نوشتم و در مورد بحث در مورد آیات قرآن و موشکافی اون، هر کاری علم و فن مخصوص اون کار رو میخواد، اگر میخواهیم بحث کنیم در مورد آیات قران همه باید برن علوم این کار رو یاد بگیرن، کار ساده ای نیست در مورد کتاب بزرگی چون قران بحث کردن، شما میگی ساده ولی خیلی ها این مباحث رو شروع کردن و شدن اون مثال هایی که در بالا آوردم، بدون علم بخواهیم در مورد آیات قران بحث کینم، نتیجه معکوس داره، حداقل تجربه داره نشون میده، آدم های خبره تر از ما این کار رو شروع کردن و شکست خوردن، پس بدون علم نمیشه کاری رو شروع کرد، بازم میگم اگر بدون داشتن علم اینکار یا زیر نظر عالم این کار، بخواهیم در مورد آیات قران بحث، نقد، موشکافی کنیم، نتیجه ای عکس میده، پس بهتره اینکار انجام نشه.

خیلی ها هم تو علم فلسفه وارد شدن و چون علم مربوط به اون رو نداشتن، به جایی رسیدن که نتونستن وجود خدا رو اثبات کنن و ملحد شدن، اینم همینطور اگر نتونیم اون جاهایی که گیر میکنیم، جواب سوالات رو پیدا کنیم، نتیجه ای کاملا عکس میده، چون علمش رو نداریم که جواب اون سوالات رو بدیم.

عین همین سوالی که آقای حیات طیبه فرمودن،پاسخ به این سوالات، کار کسی هست که علم این کار رو داره، و میتونه پاسخ بده، مسلما من و شما نمیتونیم پاسخ صحیح بدیم، و اگر در پاسخمون مشکلی باشه و یا انحرافی پیش بیاد، نه تنها ثواب نمیبریم، بلکه گناه مرتکب میشیم.

اولا چند تا آیه قران خاص نیست، بلکه کل آیات قران خاص هست، در مورد نقد بازم میگم، قران مطلبی نوشته دست بشر نیست که نقدش بشه کرد، دو چیز رو در سطح هم میشه انجام داد، همونطوری که مخلوق با خالق برابر نیست، پس نمیتونه با نقد کتابی آسمانی چون قرآن، نویسنده رو زیر سوال ببریم و منتظره جواب باشیم، و چون جوابی رو نمیتونیم از نویسنده داشته باشیم، از دید خودمون و با علم خودمون به سوال جواب میدیم، و انحراف از همین جا شروع میشه، در نقد همیشه نویسنده میره زیر سوال منتقد و باید پاسخ گو باشه، یعنی شما خدانکرده میخواهین خدا رو نقد کنین؟

اگر هدف اینه که از همین جا داریم منحرف میشیم، ما جزو این عالم هستیم، و خدا خالق هستی، ما که جز هستیم، چجوری میتونیم کل رو اثبات کنیم؟

جز خودش رو نمیتونه با کل در یه سطح مقایسه کنه، آقای دانیال پیشنهاد میکنم به تایپیک معجره زیاضی قران یه سر بزنین و خاص بودن تمام آیات قران رو ببینین.

اگر شبهه ای در مورد آیه ای پیدا میکنیم، باید از عالمش سوال بشه که میتونه از آیات برداشت مطلب کنه، من و دوستان دیگر اگر به سوال شما جواب بدیم، و اگر جواب اشتباه بود و دیدگاه شما منحرف شد، اونموقع چی؟

شما خودتون قبول دارین اون گروه ها و... اشتباه میکردن، چون علمش رو نداشتن، آیا من یا شما یا دیگر دوستان علم اینکار رو دارن، که اشتباه اونا رو تکرار نکنیم؟

در ضمن ما که با ظاهر قران کار نیمکنیم، پس معنی و تفسیر آیات هیچی نیست؟

قبل از اینکه ایشون سوالی رو اینجا مطرح کن، باید اول خودشون تحقیق کنن و اگر به نتیجه نرسیدن، سوال رو اینجا مطرح کنن و دوستان برن تحقیق کنن و جواب بدن، نه اینکه یهو سوال رو اینجا مطرح کنن، یا دوستی از خودش با علم خودش پاسخ به سوال بده.

و آخرین جمله اگر شما میتونین تضمین بدین انحرافی پیش نیاد، باشه من با همه مطالب شما موافقم!!!

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
دوشنبه 14/5/1387 - 11:2 - 0 تشکر 50526

سلام

(تاپیک از کجا رفت به کجا !!!)

آقا محمد اگه بعضی جاها لحنم تند میشه پیشاپیش عذر میخوام.

من یه پیشنهاد میکنم به شما... یه نگاه به اساسنامه انجمنها بندازید. اگه قبلاً خوندینش دوباره بخونیدش.

اینجا هدف ما مباحثه هست(حالا گاهی هم میشه مبادله کرد) نه قرآن خوندن.

حالا به عنوان چاشنی کار و ... یه سری برنامه ها هم میزاریم به مناسبت های مختلف

نه این که هر هفته قرآن ختم کنیم!

البته من هیچکاره ام تو این انجمن... نمیگم(درحدی نیستم که بگم) این کارو بکنیم اونکارو نکنیم. دارم نظرمو میگم.

چرا نمیشه درمورد هرچیزی بحث کرد؟ اگه نمیشه چرا تو بخش مباحثه انجمن قرآن و عترت گذاشتن؟ پس بگید حذفش کنن.

دوست عزیز اینجا اسمش انجمن تخصصی قرآن و عترت هست. اگه همین چندتا تاپیک هم نباشه که دیگه در انجمن رو باید تخته کرد...

تازه اگرهم به قول شما به نتیجه ی عکس رسیدیم صحبتهای اهل فن رو میاریم وسط,

یعنی از تفاسیر و ... کمک میگیریم.

در ضمن من نمیدونم چرا اصرار دارید در این مورد بحث نکنیم...

مواردی مثل خداشناسی و... بله نباید با کسی بحث کرد ولی قرآن رو فکر نمیکنم...

به نظر من موشکافی نکردن کار اشتباهی هست... چشم و گوش بسته عمل کردن اشتباهه.

منظورمن از کلمه ی "خاص" اصلاً یه چیز دیگه بود!

منظورم از نقد هم یه چیز دیگه بود. من که نخواستم ایراد بگیرم به آیات.

من میخوام فقط این آیه رو به خودم بقبولانم. میخوام منظور آیه رو بفهمم. شما میگید این کار رو نکنم؟

من به شما دوتا آیه میدم که درظاهر همدیگر رو نقض میکنن.

چی کار کنیم خوبه؟ بریم موشکافی کنیم تا هم شبهه مون برطرف شه و هم منظور رو بفهمیم.

یا تعصبی و چشم و گوش بسته ولش کنیم؟(کاری که شما اصرار به انجامش دارید)

شما خیلی اصرار دارید که باید با اهل فن در این مورد بحث کرد. من سوال پیچیده ای نپرسیدم...

لازم نیست آدم علامه باشه برای جواب دادن به این قبیل سوالات. یه نفر که با آیات مختلف سروکار داره

هم میتونه جواب بده... در ضمن اینجا مثلاً اسمش انجمن تخصصیه هااا...

در مورد تضمین هم که گفتم... اگه کسی تو عقایدش مشکلی پیش اومد(!) صحبتهای اهل فن رو میاریم وسط.

فکر نمیکنم این بحث حالا حالاها به جایی برسه!

در پناه حق

دوشنبه 14/5/1387 - 12:16 - 0 تشکر 50534

بحث رو اینجا تموم کنید
اینجا هدف بحث در آیات
تاپیک خیلی خوبیه
تشکر میکنم از آقا دانیال
از هر دوتونم به خاطر فکر بازتون و لحن خوبتون ممنونم
فکر نمیکنم هیچ کدوم از اون یکی دلخور باشه
بالاخره باید بحث کرد تا به نتیجه رسید دیگه
ممنون که خوب بحث میکنید

اما بحث داره منحرف میشه

از پست بعدی فقط و فقط در مورد آیات بحث میشه
هر دوتونم لطفا به من ایمیل بزنید
آقایmamal 92 اگر ایمیل منو ندارید از جناب میکرو بگیرید
منتظرم

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
دوشنبه 14/5/1387 - 12:35 - 0 تشکر 50537

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

من جوابی به بحث شما دادم ولی وقتی ثبت شد مطلب خانم انشرلی رو دیدم، و چون نمیتونستم مطلب خودم رو حذف کنم، همش رو تو ویرایش پاک کردم، ببخشید.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
سه شنبه 15/5/1387 - 6:17 - 0 تشکر 50632

خجسته میلاد با سعادت

سلطان عشق و ساقی عشق و راوی عشق

بر همه تشنگان عشق مبارک باد.

سلام

دانیال عزیز ....هر شبهه ای در آیات قرآن تو ذهنتون اومد حتما مطرح کنید تا با هم جواب اونو پیدا کنیم.

ضمنا اینکه تاپیک تکراری هست یا نه ....نترسید اگه تکراری باشه نهایتش اینه که ادغام میشه.

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی