بهداشت و سلامت (بازدید: 213)
جمعه 20/5/1391 - 22:22 -0 تشکر 502753
سكسكه را دست‌كم نگیرید

به گفته یك متخصص گوارش، سكسكه می‌تواند یكی از نشانه‌های سكته قلبی باشد.

دكتر محمدرضا زالی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: با این كه سكسكه از علائم اختصاصی هیچ بیماری خاصی نیست اما سكسكه‌های ناگهانی می‌تواند یكی از نشانه‌های سكته قلبی، آلرژی و ریفلاكس معده و عصب فرنیك باشد.
 
وی درباره علت به وجود آمدن سكسكه، گفت: سكسكه ناشی از تحریك اعضا و اندام‌هایی است كه در قسمت قفسه سینه قرار گرفته‌اند و مهم‌ترین آنها پرده دیافراگم، معده، مری و قلب است.
 
به گفته وی، شایع‌ترین علت سكسكه ناراحتی‌هایی است كه به معده و مری وارد می‌شود و در راس این ناراحتی‌ها ریفلاكس و برگشت اسید معده است.
 
این متخصص گوارش با بیان اینكه سكسكه در همه افراد ظاهر می‌شود، افزود: سكسكه‌های ناگهانی در اثر خوردن دارو، غذای زیاد یا غذای ناسالم و اتصاع شدید معده به وجود می‌آید و سكسكه‌های مزمن و طولانی نیز بر اثر بی‌احتیاطی‌های غذایی ایجاد شده و تا مدت طولانی فرد را درگیر می‌كند.
 
وی در ادامه با اشاره به سكسكه‌های طولانی مدتی كه گاها چندین ماه به طول می‌انجامد، افزود: در این موارد به دلیل تحریك سیستم اعصاب كه از قسمت فوقانی معده و انتهای مری و پرده دیافراگم سرچشمه می‌گیرد به وجود می‌آید كه گاهی التهابات مزمن یا همان بازگشت اسید است اما حالت تیك عصبی را در فرد ایجاد می‌كند كه این تیك‌های عصبی فرد را به سكسكه می‌اندازد.
 
وی تاكید كرد: هر فردی كه سكسكه می‌كند باید از نظر بیماری عضوی كاملا بررسی شود تا خلاف آن ثابت شود. در غیر این صورت ممكن است از یكی از نشانه‌های بیماری چشم‌پوشی كند.
 
دكتر زالی، نحوه درمان سكسكه را با توجه به علت آن در افراد مختلف متفاوت دانست و افزود: اگر فردی دچار بیماری قلبی است باید ابتدا بیماری قلبی خود را درمان كند و كسی كه ناراحتی معده دارد باید به مداوای معده‌اش بپردازد. همچنین اگر پرده دیافراگم به علل مختلف مثل سینه پهلو، سرماخوردگی یا ورود ویروس به بدن دچار ضایعه‌ای شده باشد، برای درمان سكسكه باید ابتدا آن ضایعه را برطرف كند.
 
وی درباره نقش آلرژی‌های غذایی در ایجاد سكسكه، گفت: آلرژی به مواد غذایی مانند بیماری آسم و كهیر نیست و با آنها متفاوت است و به صورت تهوع، دل درد، برگشت اسید، سرفه، سكسكه، نفخ و اسهال ظاهر می‌شود.
 
وی افزود: در مورد سكسكه اگر علت یا بیماری خاصی را پیدا نكردیم، باید عامل تحریك‌كننده خارجی از جمله غذا را هم در نظر داشته باشیم، زیرا ممكن است فرد غذای سالمی را مصرف نكند و یا اینكه غذای خاصی به بدنش نسازد و در او سكسكه ایجاد كند.
 
به گفته وی، سویا، ماهی، میگو، شیر گاو، گندم و پسته شامی از جمله مواد خوراكی هستند كه باعث بروز سكسكه در فرد می‌شود.
 
وی در خصوص ارتباط مشكوك عصبی و قطع سكسكه گفت: چون سكسكه بر اثر انتقال موج و تحریك اعصاب مختلف است، شوك عصبی باعث می‌شود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سكسكه فرد را قطع كند.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 22/5/1391 - 23:42 - 0 تشکر 507650

سكسكهسكسكه چیزی است كه بی گمان همه در طول زندگی خود با آن مواجه شده اند. هق هق های بی امانی كه در صورت تداوم، فرد را مستأصل می كند و در مواردی حالت بیماری به خود می گیرد. در زبان لاتین به سكسكه SINGULTUS اطلاق می شود كه از لغت SINGULT به معنی تلاش برای نفس كشیدن در حین هق هق گریه مشتق شده است. سكسكه همچنان به عنوان یكی از اسرار پزشكی باقی مانده است و تا به حال، نقش و عملكرد مفیدی برای آن شناخته نشده است.


در واقع سكسكه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مكرر عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده ای.


سكسكه یك علامت است، نه یك بیماری.در ایجاد سكسكه دیافراگم (عضله بزرگ و نازكی كه قفسه سینه را از شكم جدا می كند) و عصب فرنیك (عصبی كه دیافراگم را به مغز وصل می كند) نقش دارند. معمولاً در حین سكسكه، صدایی تند و سریع كه در اثر حركت غیرارادی عضلات دیافراگم و متعاقب آن بسته شدن سریع تارهای صوتی پدید می آید،شنیده می شود.


تقریباً همه ممكن است دچار سكسكه شوند، حتی جنینی كه در رحم مادر است. اما به طور كلی مردان به مراتب بیشتر از زنان دچار سكسكه می شوند. اما عملاً هر فردی از نوزاد گرفته تا افراد بزرگسال، آن را تجربه می كنند.


سكسكه معمولاً یك مشكل گذرا و خوش خیم است. با این حال، همین عارضه ساده، در صورتی كه بیش از حد ادامه پیدا كند، می تواند آزار دهنده و ناتوان كننده باشد.


در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی یا به دنبال بی هوشی ها نیز امكان بروز سكسكه وجود دارد. عموماً سكسكه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالباً در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم انگیز تظاهر می كند و در برخی مواقع مصرف دارو و سموم نیز علت آن است.


يکشنبه 22/5/1391 - 23:43 - 0 تشکر 507654

علل ایجاد سكسكهعلل ایجاد سكسكه تحریك اعصابی است كه عضلات تنفسی، خصوصاً دیافراگم را تحریك می كنند. علت سكسكه كوتاه مدت معمولاً ناشناخته است، اما در صورتی كه سكسكه طولانی مدت باشد یا به شكل مكرر رخ دهد، امكان دارد به علت موارد زیر ایجاد شده باشد:


خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ یا مواد تحریك كننده، بیماری پرده جنب (پرده ای كه روی ریه را می پوشاند)، ذات الریه، اورمی (جمع شدن مواد زاید سمی در اثر نارسایی كلیه)، الكلی بودن، مصرف برخی از داروها، اختلالات معده و مری و روده یا لوزالمعده، حاملگی، تحریك مثانه، هپاتیت، سابقه عمل جراحی (خصوصاً جراحی روی شكم)، علل عاطفی، پُر بودن معده، خنده شدید یا احساسات قوی، تغییر در دمای محیط.


چنانچه گفته شد، معده خیلی پُر و انباشته نیز می تواند باعث حمله های سكسكه شود كه به شكل غیرارادی بروز می كند و در شرایط زیر پیش می آید: خوردن بیش از حد و سریع غذا؛ به درون كشیدن هوای بیش از اندازه به داخل ریه ها؛ تغییر ناگهانی در دمای معده، مثل نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از خوردن یك نوشیدنی داغ.


در گزارش جالبی كه سال ها پیش در ژورنال نیوانگلند به چاپ رسید، بیماری را معرفی كرده بود كه برای چند روز دچار سكسكه های مقاوم به درمان شده بود. بررسی های مختلف در او هیچ مشكلی را نشان نمی دادند و تنها یافته غیر طبیعی، وجود مورچه در گوش او بود! که پس از خارج كردن این مورچه، مشكلش برطرف شده بود!


از موارد بالا می توان نتیجه گرفت كه در بسیاری از موارد، علت مشخصی برای این حالت شناسایی نمی شود.


اغلب اوقات سكسكه، بیشتر از 48 ساعت طول نمی كشد، ولی در شکل مُداوم، فرد بیش از 2 روز و كمتر از 1 ماه سکسکه می کند و در مواردی که بیش از این مدت طول بکشد یا در صورتی كه با بیماری های دیگری مثل مشكلات قلبی- ریوی همراه باشد، فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.


اگر شما دچار سكسكه هایی می شوید كه تا چند روز یا بیشتر ادامه پیدا می كنند، پزشك می تواند انجام آزمایشاتی را تجویز كند كه برای بررسی احتمال وجود یك مشكل جدی تر به كار می روند.


روش های درمان سكسكه متنوع هستند و درمان های غیردارویی معمولاً بر روش های تحریك ناحیه حلق و بینی مبتنی هستند.

يکشنبه 22/5/1391 - 23:44 - 0 تشکر 507655

توصیه هایی برای رفع سکسکه :1 - نفس خود را نگاه دارید و تا 10 بشمارید.


2 - داخل یك كیسه كاغذی تنفس كنید (كیسه پلاستیكی به دلیل احتمال چسبندگی آن به بینی، خصوصاً در اطفال به هیچ عنوان توصیه نمی شود).


3 - انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید، سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید.


4 - یك لیوان آب را به سرعت بنوشید، باوری قدیمی وجود دارد مبنی بر اینكه نوشیدن هفت جرعه( قلپ) آب سكسكه را متوقف می كند.


5 - نان خشك یا یخ خرد شده، قورت دهید.


6 - زبان خود را به ملایمت بكشید.


7 - یك قاشق چای خوری شكر خشك بخورید.


8 - بازی پول من را تو برداشتی؟ را به منظور پرت كردن حواس فرد انجام دهید.


9 - ترساندن ناگهانی فرد مبتلا می تواند مؤثر باشد (به این شرط كه فرد دچار مشكلات بعدی نشود!)


10 - در برخی مطالب، به گذاشتن یخ و لیمو روی زبان برای متوقف كردن سكسكه، اشاره شده است.


11 - گذاشتن ژله انگور در زیر زبان


12 - بو كردن موادی كه بوی نافذی دارند.


13- در صورتی كه آئروفاژی (AEROPHAGIA)علت ایجاد سكسكه است، فرد باید از صحبت کردن در حین صرف غذا خودداری كند، غذا را به خوبی جویده و با استرس و اضطراب آن را صرف نكند. (آئروفاژی عبارتست از به درون کشیدن غیر عادی و بیش از اندازه ی هوا به داخل ریه ها).


14- مصرف حجم كم غذا و پرهیز از خوابیدن پس از غذا خوردن ، برای درمان سكسكه با علت رفلاكس معده(REFLEX) ، موثر است. غذای پر چرب، نوشابه های گازدار، پیاز خام، مركبات و حتی سیگار كشیدن، سبب تشدید رفلاكس معده می شود.


15- داروهایی هم برای درمان سكسكه معرفی شده اند كه سردسته داروهای مؤثر در درمان سكسكه "كلروپرومازین" است كه هم به شكل قرص و هم به صورت آمپول وجود دارد؛ البته این دارو از انواع داروهای اعصاب است و ظاهراً به این دلیل تجویز می شود كه سكسكه یك رفلكس عصبی است. اماباید به خاطر داشته باشید كه درمان های دارویی را هرگز بدون تجویز پزشك استفاده نكنید، زیرا عوارض جانبی دارد.


به طور كلی سكسكه معمولاً حالت خوش خیم داشته و با درمان های خانگی برطرف می شود، در مواردی هم كه به طول بیانجامد یا به درمان های معمولی جواب ندهد، معمولاً با دخالت پزشك برطرف خواهد شد.


صدف كوه كن- کارشناس تغذیه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی