انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 216)
پنج شنبه 19/5/1391 - 10:59 -0 تشکر 499915
حذف دختران در 77 رشته دانشگاهی

بیش از یك سال از نامه رسمی رییس‌جمهور به وزیر علوم درباره مخالفت با تفكیك جنسیتی در دانشگاه‌ها می‌گذرد، اما حالا مسوولان 36 دانشگاه كشور برخلاف موضع رئیس‌جمهور، اعلام كرده‌اند كه در جریان كنكور امسال، از بین دختران كنكوری دانشجو نمی‌پذیرند.با بالا گرفتن دامنه نارضایتی‌های بسیاری از داوطلبان كنكور، خیلی‌ها منتظر اعلام موضع وزارت علوم درخصوص حذف جنسیتی برخی از رشته‌های كنكور 91 بودند.

پنج شنبه 19/5/1391 - 11:0 - 0 تشکر 499916

احمدی‌نژاد در آن نامه رسمی به‌صراحت عنوان كرده بود؛ «شنیده شده است كه در برخی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و كلاس‌های تك‌جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیرعالمانه جلوگیری شود.» اما حالا در دفترچه انتخاب رشته كنكور امسال، وضع به‌گونه‌ای است كه دختران كنكوری تنها به دلیل جنسیت‌شان نمی‌توانند در 77 رشته مقطع كارشناسی به دانشگاه‌ها راه یابند.

گرچه در كنكور سال گذشته هم دو رشته تحصیلی از ظرفیت پذیرش دختران حذف شده بود، اما امسال حتی رشته‌هایی چون حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره ـ كه تحصیل در این رشته‌ها ربطی به جنسیت متقاضی ندارد ـ از تیغ تیز حذف جنسیتی در امان نمانده‌اند.

پنج شنبه 19/5/1391 - 11:0 - 0 تشکر 499917

وزارت علوم: ما مسوول نیستیم


با بالا گرفتن دامنه نارضایتی‌های بسیاری از داوطلبان كنكور، خیلی‌ها منتظر اعلام موضع وزارت علوم درخصوص حذف جنسیتی برخی از رشته‌های كنكور 91 بودند.

در حالی كه ابتدا مسوولان وزارت علوم نسبت به این موضوع واكنش اعتراضی نشان دادند و حتی وزارت علوم در مكاتبه با این مراكز آموزش عالی، خواستار توضیح دانشگاه‌ها درباره دلایل این اقدام اخیر شد، اما ابوالفضل حسنی، مدیركل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در همین رابطه به مهر اعلام كرد: شورای گسترش آموزش عالی، هیچ گونه دخالتی در درج ظرفیت پذیرش دانشجو برای دانشگاه‌ها در پورتال سازمان سنجش ندارد.

این مقام مسوول در وزارت علوم با صراحت عنوان كرد: امكان برگزاری كلاس‌های خاص به صورت مجزا برای دختران و پسران و همچنین میزان ظرفیت پذیرش دختر و پسر به‌عهده خود دانشگاه‌های پذیرنده است.

حال با توجه به مواضع كج‌دار و مریز وزارت علوم در موضوع حذف جنسیتی رشته‌ها، این سوال پیش می‌آید، چرا در حالی كه این وزارتخانه مسئول مستقیم نظارت بر فرآیند آموزش عالی در تمام دانشگاه‌های كشور است، اما هم‌اكنون وزارت علوم نسبت به تفكیك جنسیتی دانشگاه‌ها از خود سلب مسئولیت می‌كند؟

پنج شنبه 19/5/1391 - 11:1 - 0 تشکر 499918

دلایل مبهم دانشگاه‌ها برای حذف جنسیتی رشته‌ها


در شرایطی كه در كنكور امسال، حتی رشته‌هایی مثل حسابداری و شیمی محض هم قربانی حذف جنسیتی شده‌اند، مسوولان برخی از دانشگاه‌ها در اظهارنظرهایی متفاوت به توضیح این تصمیم تازه خود پرداخته‌اند؛ توضیحاتی كه البته بیشتر از آن كه به‌دلایل منطقی این موضوع اشاره كند، به دلیل‌تراشی‌ها و بازی با كلمات شباهت دارد.

به‌طور مثال، محمد حسین رامشت، رییس دانشگاه اصفهان در این باره می‌گوید: در بررسی كه صورت گرفت مشخص شد 98 درصد خانم‌های فارغ‌التحصیل رشته معدن در این رشته مشغول به كار نیستند؛ این درحالی است كه هزینه‌ای كه در طول دوره دانشجویی صرف دانشجو می‌شود باید بازگشت داشته باشد، بنابراین نیاز است كه پذیرش رشته‌ها ساماندهی شود

پنج شنبه 19/5/1391 - 11:1 - 0 تشکر 499920

حسن زمانیان، رییس دانشگاه لرستان نیز معتقد است: برخی رشته‌ها ماهیت مردانه دارند و باید مرد پذیرش كرد، مانند رشته دامپزشكی كه ماهیت آنها مردانه است و نیاز است كه هر ساعت از شبانه‌روز برای كار دامپزشكی در روستا حاضر شد و این كار از عهده مردان برمی‌آید.

این در حالی است كه از ابتدای تشكیل این رشته‌ها در دانشگاه‌های كشور پذیرش دختران در این رشته‌ها پیش‌بینی شده بود و نمی‌توان پذیرفت كه بعد از چند دهه، ناگهان روسای دانشگاه‌ها متوجه شده‌اند این رشته‌ها به درد دختران نمی‌خورد.

زمانیان عنوان می‌كند كه صفر كردن پذیرش دختران یا پسران در برخی رشته‌ها، حاكی از ساماندهی كردن پذیرش‌هاست نه حذف آن و این در واقع بیشتر شبیه به بازی با كلمات است.

پنج شنبه 19/5/1391 - 11:2 - 0 تشکر 499921

رییس دانشگاه صنعت نفت هم با بیان این كه این دانشگاه دیگر دانشجوی دختر پذیرش نخواهد كرد، تاكید می‌كند: سختی شرایط كار و نبود نیاز فعلی وزارت نفت، منجر به حذف پذیرش دانشجویان دختر در مقطع كارشناسی شده است.

غلامرضا راشد خاطرنشان می‌كند: البته در سال‌های پیش هم تنها 10درصد پذیرش به دانشجویان دختر اختصاص پیدا می‌كرد، یعنی از 30 نفر تنها سه نفر دانشجوی دختر (در دانشگاه صنعت نفت) پذیرش می‌شد.

دانشگاه محقق‌اردبیلی هم از جمله دانشگاه‌هایی است كه در جریان كنكور امسال، ركورددار حذف جنسیتی در 24 رشته دانشگاهی است.

مسعود گنجی، رییس این دانشگاه می‌گوید: پذیرش دانشجویان دختر در این رشته‌ها حذف نشده است؛ پذیرش در دانشگاه محقق‌اردبیلی دوظرفیتی شده است؛ به این گونه كه اگر دو روان‌شناسی عمومی و بالینی در دانشگاه تدریس می‌شود، مهرماه یكی از این روان‌شناسی‌ها به دانشجویان دختر و یكی به دانشجویان پسر اختصاص داده می‌شود و در بهمن‌ماه پذیرش بالعكس خواهد بود.

در هر حال با وجود اعتراض‌های ادامه‌دار بسیاری از داوطلبان دختر كنكور نسبت به روند بی‌سابقه تفكیك جنسیتی رشته‌ها، همچنان این وضع تغییر نكرده است و شاید اگر در نهایت این مشكل در كنكور 91 حل نشود، آنگاه بتوان آزمون سراسری امسال را جنسیتی‌ترین كنكور تاریخ نظام آموزشی كشور دانس
ت.

پنج شنبه 19/5/1391 - 22:37 - 0 تشکر 500645

به نام خدا - سلام . 


جالبه ! چقدر زود فهمیدن این رشته ها به درد دخترها نمی خوره !

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی