انجمن ها > انجمن کامپیوتر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کامپیوتر (بازدید: 637)
پنج شنبه 19/5/1391 - 2:49 -0 تشکر 499635
موضوعات مرتبط با لپ تاپ

 به لپ تاپ خود اکسیر جوانی تزریق کنید 

 

یکی از وسایل اصلی فناوری که بسیاری از افراد به آن نیاز دارند لپ تاپ است اما داشتن یک لپ تاپ کافی نیست و شما باید از آن به خوبی نیز مراقبت کنید.

 

 

 

با توجه به مشغله‌های بسیار زیادی که مردم دارند و همچنین کار بسیار زیادی که با لپ تاپ می‌کنند، به مرور این وسیله حالت اصلی خودش را از دست می‌دهد و خراب می‌شود اما با رعایت نکات زیر می‌توانید از خراب شدن و از بین رفتن لپ‌تاپ‌تان جلوگیری کنید:

 نکاتی برای نگهداری لپ تاپ

قسمت سخت‌افزاری لپ‌تاپ بسیار مهم است چرا که عمده کارها را شما ابا این قسمت از وسیله انجام می‌دهیم و باید به نکات بسیار زیادی در مورد آن را رعایت کنیم.

 

* لپ‌تاپ کامپیوتری بسیار جمع و جور و کوچک است، که فضای خالی کمی بین قطعات با یکدیگر و با بدنه وجود دارد، بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود،بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد، فضای کافی برای تهویه هوای گرم وجود دارد.

*کولر لپ تاپ یک وسیله مسطح است که داخل آن فن وجود دارد و به تهویه و خنک‌کاری لپ تاپ کمک می‌کند و در زیر آن قرار می‌گیرد، این کولر‌ها تغذیه الکتریکی خود را از پورت USB لپ تاپ تأمین می‌کنند، کولر لپ تاپ یک وسیله با قیمت مناسب است که راه‌حل خوبی برای مشکل اضافه دمای لپ تاپ است‌، برتری دیگر این روش فراهم کردن یک سطح صاف و سخت است بنابراین می‌توانید لپ تاپ گرانقیمت خود را در رختخواب هم بدون نگرانی استفاده کنید.

*خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را قدغن کنید، یا آنرا سر میز غذا نگذارید، تکه‌های غذا می‌تواند از میان کلید‌های صفحه کلید به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ کند و یک لپ تاپ کثیف که تکه‌های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است و اگر نوشیدنی شما  روی لپ تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید، زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسک، پرسسور و... می شود.

*اگر فقط سیستم‌تان را خاموش کنید و 30 ثانیه قبل از اینکه خاموش شود دوباره آن را روشن کنید، مطمئن باشید که به هارد دیسک صدمه وارد می کنید، چرا که قبل از اینکه هارد از چرخش بایستد مجدداً شروع به کار می کند. شما هرگز نباید آنرا پشت سر هم روشن یا خاموش کنید.

نگهداری از باتری لپ تاپ

در کنار اینکه شما باید از بدنه و قسمت های اصلی لپ تاپ‌تان نگهداری کنید، باید توجه خاصی نیز به باتری این وسیله داشته باشید چرا که این قسمت در برخی از مواقع از سخت‌افزار نیز بسیار مهم‌تر می‌شود و نیاز به مراقبت بیشتری دارد در ادامه با انواع باتری‌های لپ تاپ اشنا می‌شویم و پس از آن نحوه نگهداری این باتری‌ها را بیان می‌کنیم.

باتری نیکل کادمیم  (Ni-Cd)

این نوع باتری باید هر چند هفته یکبار به طور کامل شارژ و دشارژ شود، اگر اینکار را انجام ندهید به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که  "اثر حافظه" نامیده می شود از کار می‌افتد، "اثر حافظه" یعنی اینکه اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری را انجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی‌مانده مجدداً شارژ می‌شود.

به عنوان مثال، اگر 30 درصد از کل شارژ باتری تخلیه شود، فقط  به اندازه 70 درصد شارژ باقی‌مانده، مجدداً شارژ خواهد شد، اگر مرتباً اینکار را تکرار کنید 30 درصد از شارژ باتری بلااستفاده خواهد ماند و فقط به اندازه همان 70 درصد کارایی خواهد داشت حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آنرا شارژ می‌کنید 100 درصد شارژ را نشان دهد، بازهم به اندازه 70 درصد شارژ شده است.

نیکل متال هیبرید (Ni-MH)

باتری نیکل متال شبیه باتری‌های نیکل کادمیم هستند، با این تفاوت که به "اثر حافظه" کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند.

لیتیم یون(Li-ion)

این باتری‌ها آخرین نوع از باتری‌های موجود در بازار هستند و در برابر "اثر حافظه" مقاومند و تأثیر چندانی بر آنها ندارد، درعوض مشکل این باتری‌ها اینست که در صورت overcharged کردن آنها یا عدم استفاده ی طولانی از آنها در حالت فول شارژ، کارایی خود را از دست می‌دهند، اگر قصد دارید مدت طولانی از باتری استفاده نکنید حتماً باید شارژ آنها را بطور کامل تخلیه کنید و در جای مناسب نگه دارید.

اولین شارژ باتری:

همیشه اولین‌ها مهم بوده‌اند و در مورد شارژ باتری نیز اولین شارژ بسیار مهم است، این نکته در کشور ما خیلی رعایت نمی‌شد البته در چند سال اخیر این نکته در حال جا افتادن است که باید نکاتی را برای اولین شارژ رعایت کنیم.

1- اگر از باتری برای اولین‌بار استفاده می‌کنید آنرا به مدت 10ساعت زیر شارژ مداوم قرار دهید تا همه سلول‌های باتری شارژ خور شوند، اولین شارژ باتری پس از خالی‌شدن کامل آن باید 10ساعت باشد.

2- برای جلوگیری از کاهش کیفیت باتری یا اصطلاحاً تایمی شدن باتری آنرا هر 45 روز یکبار کاملاً تخلیه و سپس به مدت 10ساعت زیر شارژ مداوم قرار دهید برای تخلیه به راحتی می‌توانید آنقدر با گوشی یا لپ تاپ بازی کنید تا خاموش شود.

3-باتری‌هایی که عمر زیادی دارند و اینکه مدت زیادی از آنها استفاده نشده است را باید بوسیله یک ولتاژ بالاتر 3.6 ولت و زیر 10 ولت شوک داد که در این حالت پایه مثبت تغذیه به پایه مثبت باتری متصل شده و پایه منفی تغذیه هر یک ثانیه یکبار به پایه منفی باتری وصل می‌شود عمل قطع و وصل را تا 20 بار تکرار کنید.

نکاتی برای کاهش مصرف باتری

نور صفحه نمایش را کم کنید، نرم‌افزارهایی را که در پس زمینه سیستم‌عامل اجرا می‌شوند، خاموش کنید، ابزارهای خارجی غیرضروری را به لپ‌تاپ وصل نکنید، ابزارهای usb (مانند موس) باتری لپ‌تاپ تان را خالی می‌کنند.

رم سیستم را افزایش دهید، این کار به شما اجازه می‌دهد تا به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش‌ها را بیشتر با رم انجام دهید.

هارد درایو و ابزارهای دی وی دی را خاموش کنید، میزان مصرف دی وی دی درایو‌ها از هارد هم بیشتر است، حتی وجود سی دی در درایو باعث مصرف بیشتر می‌شود، حتی اگر از آن استفاده هم نشود تا جایی که ممکن است سعی کنید که به جای درایو نوری از برنامه‌های درایو مجازی استفاده کنید.

اتصالات باتری را تمیز نگه دارید، از باتری مراقبت کنید، باتری را به کار وادارید، باتری شارژ شده را برای مدت طولانی بدون استفاده نگذارید، دمای عمومی سیستم را پایین نگه‌دارید.

از چند برنامه به شکل همزمان استفاده نکنید، هنگامی که از باتری استفاده می‌کنید، هر بار فقط یک کار را انجام دهید و سپس سراغ کار بعدی بروید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 19/5/1391 - 2:41 - 0 تشکر 499607

بر طبق آمارهای یکی از شرکت های بیمه ، ازبین عوامل خرابی و ایجاد مشکل در بین کامپیوترهای قابل حمل ریختن مایعات بر روی آنها رتبه چهارم را دارد.
:از لحظه ای که این اتفاق شروع به رخ دادن میکند و مایع در حال سرازیر شدن بر روی دستگاه است تا وقتی که روی آن فرود آید تنها چند لحظه فرصت دارید تا باتری را از لپ تاپ خارج نمایید و همچنین آداپتور دستگاه را از برق بکشید. هرچه سریعتر این کار را انجام دهید شانس بیشتری برای سالم نگه داشتن لپ تاپ خود خواهید داشت.
۱- خشک کردن با هوا
اگر فقط چند قطره ار مایعی تمیز بر روی اپ تاپ ریخته است معقولانه ترین راه این است که لپ تاپ را به حال خود در هوای آزاد رها کنید تا به طور طبیعی خشک شود. لپ تاپ را برعکس کرده و درب آنرا باز بگذارید و به حالت عدد هشت روی سطحی قرار دهید تا هوا بتواند به راحتی بین دکمه های کیبورد جریان داشته باشد. همچنین میتوانید لپ تاپ را روبروی یک فن هم قرارا دهید. از هوای گرم به هیچ وجه استفاده نکنید چراکه امکان آب شدن قطعات پلاستیکی درون لپ تاپ وجود دارد و همچنین ممکن است که به سی پی یو فشار وارد شود. پس از اینکه لپ تاپ را به مدت دو روز به همین حالت گذاشتید حال با لمس کردن اطراف محل ریخته شدن آن مایع مطمئن شوید که خیسی از بین رفته باشد.
۲- خشک کردن با یک ماده رطوبت گیر
اگر مایع بطور عمقی وارد لپ تاپ شد میتوانید آنرا با استفاده از یک مکنده رطوبت بیرون بکشید.(مثل ژل سیلیکا یا برنج) به یک جعبه برای قرار دادن لپ تاپ درون آن یا یک پلاستیک درب دار نیاز داریم تا بتوانیم لپ تاپ را به همراه آن ماده خشک کننده درون آن قرار دهیم و با بستن درب آن از محیط بیرون جدا سازیم. پس از پر کردن آن جعبه با مقدار کافی برنج حال باید لپ تاپ را درون آن قرار دهیم و درب جعبه یا پلاستیک را بطور کامل ببندیم تا هیچ هوایی نتواند وارد شود. تا ۲ روز جعبه را به این حالت رها کنید. پس از باز کردن جعبه ، به کمک یک پارچه نرم برنجها و خرده های آن را از روی لپ تاپ پاک کنید و لپ تاپ را روشن کنید.
۳- کیبورد را دربیاورید
کیبورد لپ تاپ یکی از راحت ترین و سریعترین مدخل ها برای ورود مایعات به درون لپ تاپ میباشد. گاهی اوقات برای خشک کردن تمامی مایعات نفوذ کرده در سیستم مجبور به بیرون آوردن تک تک دکمه های کیبورد هستیم. ابتدا تمام مایعی که روی بدنه لپ تاپ قابل رویت است را با یک پارچه نرم پاک کنید. پس از برداشتن کیبورد طبق آنچه در دفترچه راهنمای لپ تاپ یا سایت آن نوشته شده است ، باید یک پارچه نرم و تمیز را با استفاده از یک تمیز کننده که چرب نباشد نمدار کنید و روی قطعات لپ تاپ بکشید تا اثر آن مایع از بین برود.
۴- الکل
اگر لپ تاپ شما بطور کامل درون مایعی فرو رفت، تنها تمیز کردن و خشک کردن قطعات آن کافی نیست و مطمئنا هنوز مقداری مایع درون برخی قسمت های آن باقی مانده است. از یک تمیزکننده خالص با درصدخلوص ۹۹ درصد مثل الکل ایزوپروپیل برای از بین بردن مایع ریخته شده استفاده کنید. اگر از الکل با درصد کمتری استفاده کنید امکان اینکه پس از تبخیر الکل هنوز مقداری از آن مایع مانده باشد وجود دارد. یک جعبه به اندازه کافی بزرگ را پر از این الکل کنید و لپ تاپ را برای چند دقیقه درون آن قرار داده و بچرخانید بطوریکه الکل به تمام قسمت های درونی آن نفوذ پیدا کند. پس از انجام این کار و خارج کردن لپ تاپ، آن را ۲ روز به حال خود رها کنید تا الکل موجود تبخیر شود.
۵- قطعات دستگاه خود را جدا کنید
اگر هیچکدام از روش های بالا کارامد نبود و شما به توانایی خود در جدا کردن قطعات لپ تاپ از یکدیگر ایمان دارید میتوانید قطعات را از یکدیگر جدا کرده و یکی یکی تمیز کنید. این روش میتواند خطرناک باشد پس بهتر است دقیقا طبق آنچه بر روی سایت شرکت سازنده لپ تاپ نوشته شده است شروع به جدا کردن قطعات کنید. پس از جدا کردن قطعات هر فطعه را با یک پارچه کتان آغشته به الکلی که در مرحله ۴ گفتیم تمیز کنید. این قطعات باید برای ۴۸ ساعت پس از تمیزکاری به حال خود رها شوند و سپس دوباره سرهم شده و کامپیوتر را روشن نمائید.

يکشنبه 29/5/1391 - 18:41 - 0 تشکر 519506

باتری های معمولی لپ تاپ نیز همانند سایر وسایل الکترونیکی برای خود عمر مشخصی دارند. این باتری ها معمولأ پس از 1 تا 2 سال کار مداوم ، کارایی اصلی خودشان را از دست میدهند و در نهایت تنها میتوانند 10 تا 15 دقیقه شارژ خود را حفظ کنند. در صورتی که باتری لپ تاپ شما نیز به این بلا دچار شده است پیش از هر اقدام دیگری دست نگاه دارید و این ترفند واقعأ اعجاب انگیز با روشی اعجاب انگیزتر را بر روی باتری خود را اعمال کنید! چرا که با این کار میتوانید جان دوباره ای به باتری ببخشید و به نوعی آن را احیا کنید ، چرا که مجددأ باتری میتواند 1 الی 2 ساعت شارژ خود را نگه دارد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید.
برای اینکار ، روش کار را بدون ترس و واهمه انجام دهید!
کافی است باتری را به مدت 14 الی 15 ساعت در داخل فریزر قرار دهید! تا باتری لپ تاپ شما کاملأ فریز شود! سپس باتری را 3 الی 4 بار شارژ و دشارژ نمایید. اکنون باتری لپتاپ شما پس از گذراندن یک خواب زمستانی جان تازه ای پیدا کرده است و میتوانید بیش از گذشته برای شما کار کند.
شاید از این عمل تعجب کنید و ارتباطی بین این دو کار نیابید. اما جالب است بدانید که این کار پایه و اساسی کاملأ علمی دارد ، چرا که همانطور میدانید به طور کلی در اجسام مختلف به دلیل لرزش طبیعی مولکولها جریان برق به راحتی از آنها عبور نمی کند. این مشکل در اجسام رسانا کمتر است ، زیرا مولکول ها به شکل منظم قرار می گیرند و جریان راحت تر عبور می کند ، اما برای ابر رسانا کردن باید جسم رو سرد نمود تا لرزش مولکولها کمتر شود (این لرزش هیچ گاه صفر نخواهد شد ، مگر در صفر مطلق یعنی 273- درجه سانتیگراد که البته تا امروز دست نیافتنی باقی مانده است) ، در نتیجه سرعت و کیفیت عبور جریان بهتر خواهد شود. دلیل بهتر کار کردن سی پی یو در درمای پایین نیز همین موضوع است.
این موضوع عملأ بر روی باتری یک لپ تاپ HP تست شد ، باتری که پس 1سال و نیم کارکرد ، تنها به مدت 10 دقیقه شارژ را نگه میداشت ، پس از اجرای این ترفند ، پس از اولین شارژ توانست 45 دقیقه و در دفعات بعدی تا 1.5 تا 2 ساعت شارژ را نگاه دارد.
از این موضوع و به نوعی نوآوری میتوان حتی در مورد هارد دیسک هم استفاده کرد ، هاردی که کار نمیکند را در صورتی که 10 تا 15 ساعت در فریزر فریز نمایید و سپس وصل نمایید را نیز میتوان با این روش بازیابی کرد.
همچنین برای تثبیت این موضوع ، ویدئویی نیز در سایت Metacafe منتشر شده است که کلیه عملیات به شکل تصویری قابل مشاهده است. لازم به ذکر است تا باتری شما دچار مشکل نشده است این ترفند را بر روی آن اجرا نکنید. همچنین این تنها بر روی باتری لپ تاپ تست شده است ، طبعأ امکان این کار بر روی همه باتری های لوازم الکترونیکی یا خود آنها وجود ندارد ، مگر دستگاه هایی که ساختاری همانند باتری های لپ تاپ داشته باشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی