ورزش و تندرستی (بازدید: 124)
چهارشنبه 18/5/1391 - 23:24 -0 تشکر 499050
بالا و پایین پریدن مغز

مغز شما هم به بالا و پایین پریدن احتیاج دارد...

 

تقریباً همه‌‌ی مردم دنیا، این موضوع را قبول دارند که برای داشتن یک جسم سالم، باید ورزش کرد و غذای مناسب مصرف کرد، ولی شاید همه نمی‌دانند که ذهن ما نیز برای بهتر کار کردن، به ورزش نیاز دارد.

در این مقاله، ورزش‌هایی برای ذهن به شما آموزش داده می‌شود که باعث افزایش حافظه‌ی شما خواهد شد:


1) اسم‌ها را مصوّر کنید:
زمانی که با فردی برای اوّلین بار آشنا می‌شوید، کامل به نامش توجّه کنید.
برای به‌خاطر سپردن نام‌های فامیلی پیچیده و دشوار، برای آن‌ها مفهومی درست کرده و آن را در ذهنتان به تصویر بکشید. برای مثال، یک ویژگی در صورتِ فرد انتخاب کرده و آن را به تصویر ذهنیتان وصل کنید. هر چه ترکیب به‌دست آمده، عجیب‌تر باشد، بیش‌تر به یاد شما خواهد ماند.

2) میان نام‌ها و مفاهیم، ارتباط به یاد ماندنی خلق کنید:

برخی نام‌ها، یادآور اسامی خاصّی مانند نام کوه‌ها و یا مرتبط با مشاغلی خاص، مانند ساختمان‌سازی هستند. برای مثال اگر بخواهید نام معلّم تاریختان را به یاد بسپارید، تصویر وی را در یک کاخ در حال توضیح زندگی یک پادشاه، به ذهن بیاورید!

3) به یاد سپردن کارها با روش‌های عجیب:
برای به‌خاطر سپردن کارهایتان، غیر عادی باشید؛ یعنی یک یادآور فیزیکی غیر عادی خلق کنید. مثلاً برای به‌خاطر آوردن این‌که باید تحقیقی برای یکی از درس‌هایتان انجام دهید، یک جسم نامربوط روی میز تحریرتان، مانند یک گیره‌ی لباس رنگی، قرار دهید تا با دیدن غیر منتظره‌ی یک گیره‌ی لباس رنگی، توجّهتان به تحقیق جلب شود.

4) جملات حفظی دشوار درسی خود را تبدیل به آواز کنید:

برای به یاد سپردن مواردی مانند نام کوه‌ها، آثار شاعران و نویسندگان، جدول ضرب و...، آن‌ها را با یکی از آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود انطباق دهید و آن را بلند، برای خودتان و حتّی دوستانتان بخوانید.


5) اسم رمز مخصوص خودتان را بسازید:

برای به‌خاطر سپردن نام‌ها، می‌توانید حروف اوّل هر کلمه از آن‌ها را سر هم کرده و یک کلمه خلق کنید و آن را مانند یک راز، برای خودتان نگه دارید: مثلاً «خَمَک» می‌تواند اسم رمز شما برای سه گروه اصلی باکتری‌ها باشد. «باکتری‌های خمیده، میله‌ای و کروی.»

6) از تصوّر تخیّلی بدن خود، استفاده کنید:

اگر کاغذ یا قلم برای یادداشت کردن ندارید، از اعضای بدن خود، برای به‌خاطر سپردن چیزی، مثلاً لیستی از اقلام استفاده کنید. برای مثال اگر باید چسب، کلم بروکلی، مرغ، انگور و خمیردندان بخرید، تصوّر کنید که پاهایتان در چسب گیر کرده، برگ‌های بروکلی از جیب شلوارتان بیرون زده، مرغی در حال نوک زدن به شکم شماست، خوشه‌ای انگور، از گردنتان آویزان شده و دهانتان پر از خمیر دندان است!!!

7) به یاد سپردن ارقام انگلیسی، با داستان‌های باور نکردنی:
هر عدد را به یک شکل ربط دهید؛ یعنی برای هر عدد در ذهن خود، شکلی تصوّر کنید. مثلاً دایره برای 0، خودکار برای 1، قو برای 2، دستبند برای 3، قایق بادبانی برای 4، قطعه‌ای پازل برای 5، پیپ برای 6، بومرنگ برای 7، آدم‌برفی برای 8 و راکت تنیس برای 9. به این شکل برای به‌خاطر سپردن پلاک منزل خود، تصوّر کنید که سوار بر قایق بادبانی (4) هستید که یک قو (2) به شما حمله می‌کند و شما با یک راکت تنیس (9) به آن ضربه می‌زنید!!!

 

جمعه 20/5/1391 - 11:28 - 0 تشکر 501803

مثل یو یو

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی