انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 259)
چهارشنبه 18/5/1391 - 21:7 -0 تشکر 498457
راهنمای خرید لباس برای نوزاد

نی نی ها به دنیا می آیند و مثل یک آدم گنده به کلی وسیله نیاز دارند. از شیشه شیر و ظرف غذا و لوازم بهداشتی بگیرید تا کمد و رختخواب و کالسکه و صندلی و از همه مهم تر لباس.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:8 - 0 تشکر 498460

چقدر لباس؟

بچه که زبان ندارد که بگوید سردش است یا نه. همین سوال همیشه مادران جوان را گیج می کند. برای فهمیدن این که آیا لباس نوزاد کافی است یا نه، به جای استفاده از دماسنج و این جور راه های سخت، به خودتان نگاه کنید. پزشکان کودکان توصیه می کنند لباس نوزاد همیشه یک لایه از لباس پدر و مادر بیشتر داشته باشد.


نگاه کنید ببینید چقدر لباس تن تان است و آیا در آن لباس راحت هستید یا نه. اگر راحتید، همان لباس را به اضافه یک لایه به نوزاد بپوشانید. مثلا اگر یک پیراهن تن تان است و گرمتان نیست،


یک پیراهن به اضافه یک زیرپوش تن نوزاد کنید و اگر زیر پوش و پیراهن پوشیده اید، یک لباس آستین بلند به لباس نوزاد اضافه کنید.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:9 - 0 تشکر 498464

چه رنگی؟

علاوه بر اینکه لباس نوزاد باید رنگ شاد داشته باشد اما بهتر است رنگ شاد روشن را انتخاب کنید تا آلودگی و کثیفی روی آن خوب معلوم شود. رنگ های تند نوزاد را کلافه خواهد کرد. رنگ هایی مثل سبزروشن، لیمویی، صورتی، آبی و سفید رنگ های مناسب برای لباس نوزاد هستند.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:9 - 0 تشکر 498466

چند تا بخریم؟

شما به ۳ یا ۴ دست لباس برای نوزاد نیاز خواهید داشت. نوزاد به سرعت بزرگ می شود و تجربه نشان داده خیلی از مادرها حتی فرصت یک بار پوشاندن لباس هایی که خریده اند را به نوزاد پیدا نخواهند کرد.


پس در خرید لباس هول نشوید و همان تعدادی را که نیاز دارید، بخرید. کوچولوی شما همیشه با شما هست و می توانید تا چند سال آینده هر چقدر می خواهید برایش لباس های بامزه بخرید. در دوره نوزادی راحتی لباس از زیبایی آن مهم تر است.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:10 - 0 تشکر 498469

گول ظواهر را نخورید

فقط نخی: این دو کلمه را به یاد داشته باشید. لباس نوزاد باید حتما نخی باشد چون پوست لطیف تن او احتمال دارد به الیاف پلاستیکی یا مصنوعی دیگر حساسیت نشان دهد.


به علاوه ممکن است در اثر تعرق پوست او عرق سوز شود. پس در انتخاب لباس مخصوصا لباس های زیر که مستقیم با تن نوزاد در ارتباط هستند صرفه جویی و سلیقه و رنگ را کنار بگذارید و فقط به انتخاب جنس خوب فکر کنید.


نگران نباشید. برای لباس های رویی می توانید تا دلتان می خواهد لباس های بامزه و رنگی را انتخاب کنید. برچسبی روی لباس ها هست که مشخصات پارچه لباس روی آن نوشته شده. یکی از این مشخصات درصد کتان است. لباس نوزاد یا باید ۱۰۰ درصد کتان باشد یا درصد بالایی از آن را داشته باشد. توجه کنید، حتما قبل از لباس پوشاندن به نوزاد، لباس را یک بار بشویید.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:11 - 0 تشکر 498470

دکمه ممنوع

مدل لباس نوزاد هم از آن چیزهایی است که انتخاب نادرست آن برای تان دردسر درست خواهد کرد. برای انتخاب درست مدل لباس باید به هر بخش لباس دقت کنید.


یقه: سر نوزاد به نسبت تنش بزرگ است. در نتیجه یقه لباس نوزاد باید آنقدر بزرگ باشد که راحت از سرش رد شود. یقه هایی که روی هم می آیند مناسب ترین یقه ها هستند.


بهتر است از یقه هایی که دکمه یا چسب دارند استفاده نکنید چون گردن نوزاد را آزار خواهند داد. مگر اینکه لباس دکمه کوچکی روی شانه داشته باشد.


خشتک: لباس سرهمی بهترین لباس برای نوزاد است چون بغل کردن او راحت خواهد بود و با هر باز گذاشتن و برداشتن بلوز از شلوارش بیرون نخواهد آمد.


اما چون مرتب نوزاد را عوض می کنید، بهتر است از سرهمی هایی استفاده کنید که در ناحیه فاق دکمه داشته باشند تا برای هر بار عوض کردن مجبور نشوید لباس نوزاد را از تنش درآورید.


دکمه یا زیپ: دکمه یا زیپ یا وسایل تزئینی روی لباس، نوزاد را آزار خواهد داد. مخصوصا اگر این دکمه یا زیپ در پشت لباس باشد. سعی کنید از این لباس ها تا آنجا که ممکن است استفاه نکنید و اگر لباس دکمه دار انتخاب می کنید، این دکمه در جلوی لباس باشد.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:12 - 0 تشکر 498472

چقدر کوچولو؟

لباس تنگ به تن نوزاد می چسبد و او را اذیت خواهد کرد. لباس گشاد هم به او آویزان می شود و علاوه بر این که جلوی حرکت نوزاد را می گیرد، موقع در آغوش گرفتن شما را اذیت خواهد کرد. پس لباسی انتخاب کنید که درست اندازه نوزاد باشد. آستین لباس باید گشاد و راحت باشد.


لباس هایی که آستین آن ها کشبافت های سفت دارد نوزاد را آزار خواهند داد. موقع خرید انگشت های تان را در آستین فرو ببرید و ببینید آستین به اندازه کافی قابلیت ارتجاع دارد یا نه. آستین باید به اندازه انگشت های شما که دست نوزاد را گرفته اید جا داشته باشد. یادتان باشد، اگر برای بچه ای که چهار دست و پا می رود لباس می خرید باید دقت کنید که پاچه شلوارش بلند باشد تا زانویش موقع حرکت کردن آسیب نبیند و خراش بر ندارد.

چهارشنبه 18/5/1391 - 21:13 - 0 تشکر 498476

این تکه های دوست داشتنی

نوزاد شما به لباس های مختلفی نیاز دارد. لباس هایی مثل:


۱. زیرپوش: زیر پوش هم نوزاد را گرم نگه می دارد و هم باعث محافظت او می شود. زیرپوش ها را از جنس نخی روشن و برای این فصل با آستین های رکابی انتخاب کنید.


۲. لباس رو: لباس های رویی نوزاد بهتر است سرهمی باشند و رنگ های شاد داشته باشند.


۳. کلاه: نوزاد در هر فصلی به کلاه نیاز دارد تا از سرش محافظت شود. کلاه های نخی خنک برای تابستان و کلاه های ضخیم تر برای زمستان مناسب هستند.


۴. پیش بند: در ابتدای تولد پیش بند را موقع شیر خوردن و موقع بادگلو زدن به نوزاد بپوشانید تا شیر روی لباسش نریزد و برگرداندن شیر لباسش را کثیف نکند. وقتی خواست دندان دربیاورد، برای جلوگیری از ریختن آب دهان روی لباس بهتر است به او پیش بند بپوشانید. پیش بندهای چسبی از گره ای ها ایمن تر هستند.


۵. دستکش و جوراب: در روزهای اول تولد این دو بخش لباس برای گرم نگه داشتن نوزاد استفاده می شود. علاوه بر این چون ناخن های نوزاد بلند است، دستکش نمی گذارد صورت خودش را چنگ بزند. موقع خواب دستکش را حتما دستش کنید.

چهارشنبه 18/5/1391 - 23:40 - 0 تشکر 499112

سلام
ممنون از مبحث خوب و مفیدتون
این مطلب خیلی کمک میکنه مخصوصا برای کسایی که تازه باز اولشونه که بچه دار میشوند .
لباس نوزاد خریدن واقعا سخته چون بچه مدام در حال رشده و  هر کسی بخواد لباس تهیه کنه باید تجربش و داشته باشه و اگر نداره حتما باید مشورت بکنه .

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

پنج شنبه 19/5/1391 - 0:1 - 0 تشکر 499180

سلام دوست عزیزم همین طور هست معمولا همه انقدر ذوق دارند که البته طبیعی هست و یه عالمه خرید میکنند و نمیخوان که چیزی کم باشه اما همون طور که گفته شد نوزاد خیلی سریع رشد میکنه و خیلی از لباس هایی که معمولا تهیه میشه بدون مصرف میمونه.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی