بهداشت و سلامت (بازدید: 199)
چهارشنبه 18/5/1391 - 13:54 -0 تشکر 497525
چه عواملی باعث ایست یا افت وزنی شیرخواران می شود

نویسنده: پرفسور سلطان زاده
در افت یا ایست وزنی شیرخواران ، باید در جستجوی عوامل زیربنایی بود. ابتدا باید به نوع و شخصیت كودك عنایت داشت. آنگاه به امكان وجود پاره ای رفتارهای نادرست تغذیه ای توجه كرده و سپس از نبودن ناهنجاری و یا بیماری در وجود كودك اطمینان حاصل نمود. طبیعی است كه پس از كشف علت ، برای رفع و اصلاح آن باید تلاش كرد و در عین حال تا رفع مشكل باید شیوه تغذیه كودك را مطابق با نیازها و محدودیتهای او تنظیم نمود برای مثال كودكانی كه دچار شكاف كام هستند ممكن است از مكیدن ضعیف تری برخوردار بوده و انرژی بیشتری هم مصرف كنند. این دسته از كودكان حتی اگر نوع و روش تغذیه آنان صحیح هم باشد ممكن است افزایش وزن كندتری داشته باشند. اشتهای كودكان بسیار فعال و پرتحرك در مقایسه با كودكان بسیار آرام بیشتر تحت تاثیر رنگ، بو و طعم غذاها و نیز مسایل عاطفی ، روانی قرار دارد در نتیجه ممكن است افزایش وزن متفاوتی هم داشته باشند . بنابراین باید با در نظر گرفتن شخصیت كودك و خلق وخوی او برنامه تغذیه را پیش برد.
تغذیه مادر نیز مهم است . مادر باید از رژیم های سخت غذایی به منظور كاهش وزن پرهیز كند و تلاش كند تا پیوسته از یك رژیم غذایی متعادل و مقدار كافی مایعات استفاده نماید. رفتارمادر بسیار اهمیت دارد. مادران عصبی ، عجول و یا مادرانی كه از بچه هایشان انتظار دارند مثل بزرگترها رفتار كنند و نیز مادرانی كه از تكامل كودك در ارتباط با رفتارهای غذایی او اطلاع لازم را ندارند و یا نسبت به آن بی توجه هستند می توانند ناخودآگاه موجب كندی افزایش وزن و رشد نامناسب فرزند خود شوند. صحبت نكردن و كم توجهی به نیازهای عاطفی كودك به ویژه در حین تغذیه و نیز اعمال دستورالعملهای خشك و یا سخت گیری و انعطاف ناپذیری در امر تغذیه، می تواند موجب كاهش اشتها و ناكافی بودن افزایش وزن كودك شود. در مقابل،‌ توجه و محبت به فرزند به خصوص در حین تغذیه ، انعطاف پذیری ، تغذیه مطابق میل و سلیقه و خواست كودك، تلاش در تنوع بخشیدن به رنگ، بو و مزه غذاها و افزایش دفعات تغذیه به جای تحمیل حجم غذا می تواند در بهبود وضع تغذیه كودك و افزایش وزن مناسب وی موثر باشد.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی