انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 412)
چهارشنبه 18/5/1391 - 13:12 -0 تشکر 497464
خاطراتی درس ‏آموز از زندگی مقام معظم رهبری (2)

رفتار قرآنی با بدهكار

حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای دامت بركاته در زمان ریاست جمهوری به یكی از كشورهای اسلامی رفتند و ما به عنوان همراه در خدمت ایشان بودیم. حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای به رئیس جمهور آنجا فرمودند: بدهی ما را نمی‏دهید؟ او در جواب گفت: قرآن می‏فرماید: «فَنَظِرَةٌ اِلی میسَرة؛ به آدم بدهكار مهلت بدهید.» آقا با مزاح فرمودند: تا اینجا را قبول دارم ولی به شرط اینكه قسمت دوم آیه شریفه را نخوانید كه اگر بدهكار توانایی پرداخت ندارد به او ببخشید؛ «أن تصدّقوا خیرٌ لَكُم».

حجة الاسلام والمسلمین قرائتی (تهران)

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:14 - 0 تشکر 497468

رهبری آیت اللّه‏ خامنه‏ای از منظر امام رحمه‏ الله


زمانی كه آیت اللّه‏ خامنه‏ای در سفر كره شمالی بسر می‏بردند، حضرت امام رحمه‏الله گزارشهای سفر را از تلویزیون می‏دیدند. دیدار ایشان از كره، استقبال مردم، سخنرانیها و مذاكرات سفر برای حضرت امام رحمه‏الله خیلی جالب بود و امام رحمه‏الله فرموده بودند: الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.حجة الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی رحمه‏الله

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:15 - 0 تشکر 497470

زمزمه عاشقانه با امام رئوف


در یكی از سفرهایی كه مقام معظّم رهبری به مشهد داشتند، مستقیم به زیارت مشرّف شدند. اتاق تاریكی در انتهای دفتر آقای طبسی است كه مُشرف به حرم است و پنجره كوچكی دارد كه مقام معظم رهبری آنجا زیارت نامه می‏خوانند. وقت شام رفتم تا ایشان را برای شام دعوت كنم، دیدم معظّم له در حال گریه و زاری است. بار دوّم رفتم، باز دیدم ایشان غرق در توسّل است. بار سوّم رفتم، باز ایشان را در همان حال دیدم. ما و نیروهای حفاظت تصمیم گرفتیم، ایشان را از آن حال خارج كنیم؛ چرا كه ممكن بود ـ بعد از دو ساعت گریه و زاری ـ برای ایشان اتفاقی بیافتد. این بار جلوتر رفتم، در را زدم و عرض كردم: دوستان منتظرند تا شما تشریف بیاورید. آقا همانطور كه در گریه و توسّل بودند، بلند شدند و زیارت امین اللّه‏ را شروع كردند. بعد از زیارت و راز و نیازِ عاشقانه، تشریف آوردند.


حجة الاسلام والمسلمین موسوی كاشانی (از اعضای بیت ـ تهران)

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:16 - 0 تشکر 497473

ز هرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است


در دیداری كه مقام معظم رهبری از جانبازان شهر مقدس قم داشتند، از اولین نفری كه مقابل در مستقر بود شروع به معانقه و روبوسی نمودند. هر یك از آنان دست خلف صالح حضرت امام رحمه‏الله را می‏بوسیدند و بر صورت و چشمان خود می‏مالیدند. گاهی گریه می‏كردند و دست بر گردن معظم له می‏انداختند. از آنجا كه برخی از عزیزان جانباز روی چرخهای خود نشسته بودند، ایشان به حالت خمیده باقی می‏ماندند و صحبتهای آنان را گوش می‏دادند.


یكی از جانبازان عرض كرد: آقا من تقاضا دارم كه انگشترتان را به عنوان یادگاری به من بدهید.


مقام معظّم رهبری بلافاصله انگشتر خود را درآوردند و به ایشان دادند. جانباز دیگری عبای رهبر را برای تبرّك درخواست كرد. معظم له عبای خود را برداشتند و به آن جانباز عطا كردند. جانباز ویلچری دیگری عرض كرد: آقا من می‏خواهم برای نجات از فشار قبر پیراهن شما را همراه كفنم داشته باشم. مقام معظم رهبری به حالت مزاح فرمودند: اینجا كه نمی‏شود پیراهن را از تن درآورد! وقتی به محل استقرار رفتم، آن را برای شما خواهم فرستاد. دیدار طولانی و صمیمانه جانبازان كه تمام شد، آقا به محل اقامت خود بازگشتند و پیراهن را توسط بنده برای آن جانباز فرستادند، این در حالی بود كه هنوز جمعیّت جانبازان از مدرسه فیضیه متفرق نشده بودند.حجة الاسلام والمسلمین ذوالنوری (فرمانده تیپ مستقل 83 امام صادق علیه‏السلام

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:17 - 0 تشکر 497475

سادگی و صفای ازدواج


چند روز پس از خواستگاری خانواده بزرگوار حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای از دختر بنده، خدمت مقام معظم رهبری رسیدم. ایشان فرمودند: آقای دكتر! اگر خدا بخواهد با هم خویشاوند می‏شویم. عرض كردم: چطور؟ فرمودند: آقا مجتبی و دختر خانم شما ظاهرا یكدیگر را پسندیده‏اند و در گفتگو به نتیجه رسیده‏اند. حالا نظر شما چیست؟


عرض كردم: آقا اختیار ما هم دست شماست!


آقا فرمودند: شما و همسرتان استاد دانشگاه هستید و زندگی شما با زندگی ما متفاوت است. تمام زندگی ما غیر از كتابهایم، یك وانت لوازم كهنه است. خانه ما هم دو اطاق اندرونی دارد و یك اطاق بیرونی كه مسئولان می‏آیند و با من دیدار می‏كنند. من پولی برای خرید خانه ندارم. خانه‏ای اجاره كرده‏ایم كه قرار است در یك طبقه آن آقا مصطفی و در طبقه دیگر آقا مجتبی زندگی كنند. ما زندگی معمولی داریم و شما زندگی خوبی دارید، مثل ما زندگی نكرده‏اید. آیا دختر شما حاضر است با این وجود زندگی كند؟!


زیبایی و دقت سخن رهبر معظم انقلاب برای من بسیار جالب بود. موضوع را به دخترم گفتم و او با روی باز استقبال كرد.


غلامعلی حداد عادل (نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی)

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:18 - 0 تشکر 497478

ساده‏ زیستی


وظیفه خود می‏دانم این مهم را به مردم مسلمان و انقلابی ایران بگویم كه من از وضع منزل حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای مطلع هستم. در خانه مقام معظم رهبری هرگز بیش از یك نوع غذا بر سر سفره نیست. خانواده ایشان روی موكت زندگی می‏كنند. روزی به منزل ایشان رفتم، یك فرش مندرس و پوسیده زیر پاهایم پهن بود كه من از زبری و خشنی آن فرش ـ كه ظاهرا جهیزیه همسر ایشان بود ـ اذیت می‏شدم، از آنجا برخاستم و به موكت پناه بردم.


حجة الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی رحمه‏الله

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:20 - 0 تشکر 497482

ساده و بی‏تكلف با خانواده شهید


یك روز سه چهار نفر با یك ماشین آمدند و گفتند: حاج آقا! خودت را آماده كن كه مهمان عزیزی داری! از آنان پرسیدم: چه كسی قرار است بیاید؟ پاسخ شنیدم: رهبر معظم انقلاب. وقتی آقا داخل منزل شدند، شوق دیدار مرا بُهت زده كرده بود. آقا مرا در آغوش كشیدند و صورتم را بوسیدند، بنده نیز دست ایشان را بوسیدم. آقا داخل اتاق شدند و روی زمین نشستند. ابتدا احوال پرسی كردند و از مشكلات سؤال نمودند. سپس فرمودند: «عكس شهدایتان را بیاورید.» عكسها را برای حضرت آقا آوردم. ایشان تك تك عكسها را بوسیدند و آنان را روبروی خود گذاشتند و فرمودند: «این شهدا اگر نبودند، ما هم نبودیم. ما هرچه داریم از این شهدا داریم».


حدود نیم ساعت در محضر آقا بودیم، وقتی خواستند تشریف ببرند رو به من كردند و فرمودند: «اجازه می‏خواهیم برویم».


من گفتم: آقا! اجازه ما هم دست شماست. ناگهان متوجه شدم از ایشان پذیرایی نكرده‏ایم! دیدار ایشان آنقدر ما را شوكه كرده بود كه یادمان رفته بود، آقا مهمان ما هستند. با خجالت از ایشان عذرخواهی كردم، اما ایشان پس از لبخندی زیبا فرمودند: «چه اشكالی دارد؟».آقای مجید شجاعی‏پور (پدر سه شهید)


سبقت از اهل فن در كتاب خوانی


یكی از مسئولین فرهنگی كشور نقل می‏كرد:


یك روز محضر مقام معظم رهبری رسیدم. آقا یك كتاب رمان آوردند كه نام آن بچه‏های هاروارد بود و به من فرمودند:


این را خوانده‏ای؟


عرض كردم: نه! (در حالی كه بنده مدیر مسئول روزنامه‏ای می‏باشم.) سپس فرمودند: این كتاب درباره فلان موضوع است. ببین اینها چقدر زیبا در قالب رمان انقلاب روسیه را به خورد جوانها می‏دهند.حجة الاسلام پاینده (از اساتید دانشگاه)

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:20 - 0 تشکر 497484

سیّد علی محبوب سیّد روح‏اللّه‏


در زمان جنگ، آیت اللّه‏ خامنه‏ای به تیپ الغدیر تشریف بردند. من نیز در خدمت ایشان بودم. معظّم له در جمع رزمندگان استان یزد، سخنرانی كردند، سپس به سنگر فرماندهی رفتیم.


ناهار را در آن سنگر صرف نمودیم. آیت اللّه‏ سید روح اللّه‏ خاتمی نیز حضور داشتند. ایشان با دستهای لرزان خود، كاسه بزرگی را برداشت، مقداری ماست داخل آن ریخت و بعد شروع به درست كردن دوغ نمود. دوغ آماده شد. كاسه دوغ را خدمت مقام معظّم رهبری آورد و فرمود: آقا دوغ را برای شما درست كرده‏ام.


آیت اللّه‏ خامنه‏ای فرمودند: شما خیلی به زحمت افتاده‏اید، خودتان میل بفرمایید.


آیت اللّه‏ سید روح اللّه‏ خاتمی گفت: اول شما تناول بفرمایید؛ چرا كه من آن را برای شما آماده كرده‏ام. شما بفرمایید و سپس از باقیمانده آن به عنوان تبرّك خواهم خورد.


مقام معظم رهبری خواستند كاسه را بگیرند كه آیت اللّه‏ خاتمی فرمود: نه! می‏خواهم با دست خودم به شما دوغ بدهم! بعد با دستهای لرزان خود كاسه را نگه داشت و آقا از آن دوغ آشامیدند.


پس از آنكه مقام معظم رهبری از آن دوغ نوشیدند، آیت اللّه‏ سید روح اللّه‏ خاتمی كاسه را بر زمین گذاشت، آن را چرخاند و بعد لبهای خود را بر همان جایی كه آقا از آنجا دوغ میل كرده بودند گذاشت و دوغ را آشامید.


حجة الاسلام والمسلمین ذوالنوری (فرمانده تیپ مستقل 83 امام صادق علیه‏السلام )

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:22 - 0 تشکر 497485

شاعر توانا


مقام معظم رهبری سابقه طولانی در شعر و متون ادبی داشته‏اند و سخنرانی معظم له در مورد حافظ به عنوان متن برگزیده ادبی یونسكو شناخته شد. حتی قبل از انقلاب و خصوصا از زمان ریاست جمهوری تا كنون، جلسات مشاعره و نقد شعر با اساتید فن داشته ‏اند.چهارشنبه 18/5/1391 - 13:24 - 0 تشکر 497486

شایستگی رهبری


من نسبت به حضرت امام خمینی رحمه‏الله روی بازتری داشتم و مسائل را بی‏پرده با ایشان مطرح می‏كردم. یك روز كه خصوصی خدمت معظّم‏له رسیده بودم، بی‏پرده در مورد قائم مقامی رهبری و مشكلاتی كه احتمالاً پیدا می‏شود، صحبت كردم.


حضرت امام رحمه‏الله در آن جلسه به من فرمود:


«شما در بن بست نخواهید بود، آقای خامنه‏ای در میان شما هست؛ چرا خودتان نمی‏دانید؟!» این جلسه مربوط به اواخر عمر حضرت امام رحمه‏الله است. در همان روزها امام برای مقام معظم رهبری، كلمه برادر را به كار می‏بردند. قطعا این تعبیر بی‏معنا نبود. ما آن روزها از این تعبیرات به موضوع رهبری آیت اللّه‏ خامنه‏ای منتقل نشدیم. امّا گفته‏های امام خمینی رحمه‏الله نشانگر این است كه معظم‏له، آیت اللّه‏ خامنه‏ای را شایسته این كار می‏دانستند. چنانچه به حاج احمد آقا فرموده بودند: «الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.»


حجة الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی (رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام)

چهارشنبه 18/5/1391 - 13:26 - 0 تشکر 497487

حضور قلب در نماز


موقعی كه در ایرانشهر در محضر آیت اللّه‏ خامنه‏ای در تبعید بودم، روزی عده‏ای از علما از قم برای ملاقات ایشان آمده بودند، وقت نماز همه برای اقامه نماز جماعت به امامت معظم‏له آماده شدند. همینطور كه نماز جماعت بر پا بود، ناگهان بزغاله‏ای وارد اتاق شد و شروع كرد به این طرف و آن طرف پریدن و در آخر، سجاده یكی از نمازگزاران را برداشت و با خود برد.


چند نفر از نمازگزاران به كلّی آرامش‏شان به هم خورد و خندیدند كه یكی از آنها من بودم و از خنده ما دیگران نیز به غیر از حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای خندیدند. ولی آقا نمازشان را بدون هیچگونه حركت اضافی به پایان رساندند. بعد از نماز از آقا پرسیدم كه شما چطور توانستید نمازتان را ادامه دهید؟ آقا فرمودند: در مورد چی؟ عرض كردم: به خاطر بزغاله‏ای كه وارد اتاق شده بود. آقا فرمودند: ذرّه‏ای از این جریان را متوجه نشدم.حجة الاسلام والمسلمین راشد یزدی (مشهد)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی