انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 479)
چهارشنبه 18/5/1391 - 12:8 -0 تشکر 497384
خاطراتی درس ‏آموز از زندگی مقام معظم رهبری (1)

ارتباط عاطفی با جوانان

مشهدیهایی كه سن آنان كفاف دهد، می‏دانند مسجدی كه بنده در آن نماز می‏خواندم، همیشه مملوّ از جمعیت بود و به خاطر اینكه با جوانان رابطه عاطفی برقرار می‏كردم، بسیاری از آنها جوان بودند.
یك روز جوانی ـ كه به عنوان مُدگرایی ـ پُوستین وارونه پوشیده بود و صف اوّل نماز نشسته بود، مورد اعتراض قرار گرفت. حاجی بازاری محترم و فهمیده‏ای در گوش جوان چیزی گفت كه آن جوان مضطرب شد!
فهمیدم كه حاجی به او گفته است كه مناسب نیست با این لباس صف اوّل بنشینید! من به جوان گفتم: اتفاقا شما برای صف اوّل مناسب هستید. همین‏جا بنشینید. سپس به حاجی گفتم: چرا می‏گویی این جوان عقب برود، بگذار همه بدانند كه جوان با پوستین وارونه هم می‏تواند به نماز جماعت بیاید و به ما اقتدا كند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:10 - 0 تشکر 497387

ارتباط عاطفی با خانواده شهدا


در دیداری كه مقام معظم رهبری در مشهد با خانواده‏های شهدا داشتند، یك روز از خانواده‏ای دلجویی می‏كردند كه چهار فرزندشان شهید شده بود. مقام معظم رهبری بعد از اینكه عكس شهیدان را برایشان آوردند، از اسامی همه اعضای خانواده سؤال فرمودند. بعد از معارفه، آقا افراد را با اسم كوچك صدا می‏زدند و هدایایی به آنها می‏دادند. در پایان، هدیه‏ای نیز به پدر و مادر شهید تقدیم نمودند. در این بین، یكی از برادران این شهدای بزرگوار كه جانباز بود آمد و پس از دست بوسی ـ از روی شوق ـ شروع به گریه كرد. مقام معظم رهبری از او دلجویی كردند. پدر شهید گفت: آقا، برای همسر ایشان دعا كنید، چون بیمار است و دكترها پول كلانی برای مداوایش خواسته‏اند. مقام معظم رهبری فرمودند: هیچ ناراحتی ندارد، ان شاء اللّه‏ مشكلش حل خواهد شد. فردای آن روز همسر این برادر به دستور ولی امر مسلمین در بیمارستان بستری و تحت معالجه قرار گرفت.
در پایان دیدار مجددا آقا افراد خانواده را به اسم صدا می‏زدند و به آنها شیرینی می‏دادند و به دست مباركشان شیرینی در دهان بچه‏ها می‏گذاشتند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:11 - 0 تشکر 497389

اطّلاع از واقعیّات جامعه


مقام معظّم رهبری درباره تورّم و گرانی از مسئولانی انتقاد می‏كردند، در مقابل، مسئولینی مدّعی بودند كه گزارشهای نادرست محضر ایشان ارائه می‏كنند. معظّم له با اطمینان پاسخ می‏دادند كه اینها گزارشهای دیگران نیست، محصول ارتباط من با جامعه و مردم است.
اعضای خانواده من هر روز خودشان برای خرید مایحتاج روزمرّه از قبیل نان و... به كوچه و بازار مراجعه می‏كنند و با این واقعیّات، مأنوس و دست به گریبانند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:12 - 0 تشکر 497392

اطلاعات از 18 كانال


روزی در محضر مقام معظّم رهبری بودم كه یكی از علمای موجّه به آقا گفتند: آقا این چه وضعی است؟ به فقرا رسیدگی نمی‏شود. آقا فرمودند: پیشنهاد شما چیست؟ آن شخص گفتند: من پیشنهاد می‏كنم كه یك صندوق پیشنهادات راه بیندازید. آقا سر مباركشان را پایین انداختند و فرمودند: من بیش از بیست سال تجربه مدیریتی در این كشور دارم، این كار جواب نمی‏دهد. سپس درباره مشكلاتی كه این شخص از منطقه خودشان مطرح كرده بودند آقا اطلاعاتی را مطرح كردند و این شخص مبهوت مانده بود كه مقام عظیم ولایت این اطلاعات را از كجا آورده‏اند. سپس آقا فرمودند: از هیجده كانال، اطلاعات به من می‏رسد و اطلاعاتی به من می‏رسد كه مسئولین دفتر نیز از آن بی‏خبرند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:14 - 0 تشکر 497395

اعطای بینش


برای عقد دخترم خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم. قبل از عقد، مقام معظم رهبری زوجین را به لطافت و زیبایی نصیحت كردند. بعد از خواندن عقد، پدر داماد به آقا عرض كرد: اجازه می‏دهید داماد مدحی درباره امام عصر علیه‏السلام بخواند؟ آقا استقبال كردند. داماد چند دقیقه‏ای درباره امام زمان علیه‏السلام مداحی كرد و آقا او را تحسین فرمود.
آقای لاریجانی (ریاست محترم صدا و سیما) كه در آنجا حضور داشت، رو به داماد كرد و به شوخی گفت: با صدای خوبی كه داری، باید شما را دعوت كنیم تا در صدا و سیما بخوانی!
در این لحظه مقام معظم رهبری با قیافه‏ای جدّی به آقای لاریجانی فرمودند:
طلبه‏های ما را از دست ما نگیر. سپس رو به داماد كردند و فرمودند: عزیزم خوب درس بخوان. مبادا این حرفها مسیرت را عوض كند و به جای درس دنبال این كارها بروی.
این نكته برای من خیلی جالب بود كه گاهی یك شوخی ممكن است مسیر شخصی را عوض كند. بر این اساس مقام معظم رهبری داماد را متوجه ساختند كه در موقعیت كنونی فقط باید درسهایش را خوب بخواند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:15 - 0 تشکر 497398

اقتدار و نفوذ كلام رهبری


یك بار امیر عبداللّه‏ ولی عهد عربستان محضر مقام معظّم رهبری آمده بود كه آقا آمرانه فرمودند: یا مِنی را بسازید یا ما خودمان مهندسینی داریم كه بیایند مِنی را بسازند. امیرعبداللّه‏ دست روی سرش گذاشت و گفت: عَلی عَیْنی یا سَیّد القائِد (رهبرا به روی چشم). سال بعد كه بنده حج مشرف شدم، دیدم منی را درست كرده بودند و تمام امكانات لازم را برای زائرین فراهم آورده بودن

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:16 - 0 تشکر 497399

اگر این شهدا نبودند...


قرار بود مقام معظّم رهبری در ساعت مشخصی به منزل یكی از علما تشریف بیاورند. پانزده دقیقه از وقت مقرر گذشت و آقا بعد از یك ربع تاخیر تشریف آوردند. آن شخص با كنایه به آقا گفتند: شما چند دقیقه‏ای تاخیر داشتید. آقا فرمودند: بله ما به دیدن خانواده شهدا كه می‏رویم، معمولا اگر در یك كوچه چند خانواده شهید باشد، به همه آنها سر می‏زنیم، در كوچه‏ای كه ما رفته بودیم، از قبل گفته بودند دو خانواده شهید حضور دارند، بعد معلوم شد خانواده شهید دیگری نیز حضور دارد، تأخیر ما به این علت بود.
این آقا باز درك نكرد و گفت: این كارها برای جذب قلوب بد نیست؛ یعنی شما این كار را برای جذب قلوب می‏كنید. مقام معظّم رهبری با یك حالت جدّی فرمودند: شما اسمش را هر چه می‏خواهید بگذارید، ولی آقای فلانی بدانید اگر این خانواده شهدا نبودند، اگر این خونهای پاك نبود، این عمامه بر سر بنده و جنابعالی نبود

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:18 - 0 تشکر 497400

الگوسازی


قبل از انقلاب در یكی از شبهای ماه مبارك رمضان، جلسه‏ای قرآنی با حضور حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای برگزار بود و جمع كثیری از مردم برای ملاقات آقا حضور پیدا كرده بودند. آقای سعید طوسی كه در آن زمان پسر بچه‏ای بود، آیاتی از قرآن را تلاوت كرد. پس از تلاوت، آقا ایشان را صدا زدند و به روی دست، پسر بچه را بلند كردند و رو به جمعیت فرمودند: این پسر بچه را ببینید كه چقدر خوب قرآن می‏خواند! از این فرزند یاد بگیرید و بروید قرآن را فرا گیرید. بعد مبلغی به عنوان هدیه به آقای طوسی دادند

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:19 - 0 تشکر 497401

الگویی شایسته


در عملیات بدر، در خط مقدّم، من شاهد حضور فرزند عزیز مقام معظّم رهبری، آقا مصطفی در كنار بسیجیان عارف بودم. در طول 8 سال دفاع مقدّس، بارها ایشان را در لشكرهای سید الشهداء علیه‏السلام و محمّد رسول اللّه‏ صلی‏الله‏علیه‏و‏آله دیده‏ام. این حضور شجاعانه فرزندان آقا در جبهه، نشان از تعهّد مقام معظّم رهبری و توجه ایشان به تربیت فرزندان دارد

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:21 - 0 تشکر 497403

امدادرسانی به سیل ‏زدگان


وقتی در ایرانشهر سیل آمد، خانه‏های بسیاری از مردم خراب شد. ما از طریق كرمان برای كمك رسانی به ایرانشهر رفتیم. وقتی به آنجا رسیدیم پرسیدیم: مسئولیّت كارها را چه كسی به عهده دارد؟ گفتند: آن سیّدی كه داخل سیل است. نزدیكتر رفتیم، سیّد رشیدی (آیت اللّه‏ خامنه‏ای) را دیدیم كه یك كیسه آرد به دوش گرفته، پاچه‏های شلوارش را بالا زده است تا آب نگیرد و به كسانی كه دچار سیل شده‏اند كمك می‏كند. پس از سلام و احوال‏پرسی، به او گفتم: چه چیز نیاز است؟ فرمودند: همه چیز نیاز است، ولی الان كمكهای نقدی بهتر است. سریع به رفسنجان آمدیم و در مساجد پول جمع كرده، به ایرانشهر برگشته و خدمت حضرت آیت اللّه‏ خامنه‏ای رسیدیم. ایشان فرمودند: الان وقت خوبی است، آقایان همه جمع هستند، خوب است ببینیم با این پول چه كار كنیم تا بیشترین استفاده را برای سیل زده‏ها داشته باشد. هر كس پیشنهادی داد، در پایان ایشان فرمودند: به نظر می‏رسد برای هر یك از خانواده‏های سیل زده یك گوسفند پاكستانی كه شیر فراوان می‏دهد وزاد و ولدش زیاد است بخریم تا بتوانند از پوست، گوشت، شیر و زاد و ولدشان استفاده كنند.
این كار ارزشمندی بود كه آن موقع برای سیل زده‏ها انجام شد

چهارشنبه 18/5/1391 - 12:23 - 0 تشکر 497405

انتقاد پذیری


دختر 17 ساله‏ای از تهران، بنام زینب ـ ن، نامه‏ای به مقام معظم رهبری می‏نویسد و در آن می‏آورد: «روز قدس، مردی ـ در میان خطبه‏های شما ـ بلند شد، مثل اینكه نامه‏ای داشت، ولی شما چقدر تلخ او را در انظار هزاران نفر شكستید. مقام معظم رهبری برای روشن شدن ذهن آن نوجوان، چنین می‏نویسد: «دختر عزیزم! از تذكّر شما خرسند و متشكرم و امیدوارم خداوند همه ما را ببخشد و از خطاهای كوچك و بزرگ ما ـ كه كم هم نیستند ـ در گذرد. من در باب آنچه شما یادآوری كرده‏اید، هیچ دفاعی نمی‏كنم. گاهی گوینده از تلخی لحن خود به قدر شنونده آگاه نمی‏شود، در این موارد همه باید از خداوند متعال بخواهند كه گوینده را متوجه و اصلاح كند و اگر ممكن شود به او تذكر دهند. توفیق شما را از خداوند متعال مسئلت می‏نمایم.»مهندس مقدم (از اعضای بیت ـ تهران)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی