انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 142)
چهارشنبه 18/5/1391 - 4:52 -0 تشکر 497011
همسر داری آیت الله میانجی

مقدم داشتن منافع خانواده و همسر بر منافع شخصی از صفات بسیار نیک و شایسته ای است که اگر در زندگی زناشویی حاکم شود ، عشق و مهر و محبت را بین زن و مرد حاکم خواهد ساخت و بنیان خانواده را محکم خواهد نمود .

 

غربی ها در کتاب های خود این گونه تلقین می کنند که تنها  زندگی های زنا شویی آنان بوی عشق و محبت می دهد و ما مسلمانان چیزی از عشق و مهر و محبت به همسر نمی دانیم در حالی که آن زمانی که آیین اسلام ما مسلمانان را به محبت و عشق به همسر شفارش می کرد ،  زن در جامعه آنان در حکم حیوانات بود ! 

 

 بسیاری از انسان‌ها به دنبال آرزوها و منافع خویش هستند و هدف آنها رسیدن به آن آرزوها و خواسته‌هاست ، آن ها تنها به خواسته ها و آمال و آرزوهای خویش می اندیشند .

 

 اما انسان‌های بزرگ، از آرزوها و خواسته‌های خویش چشم‌ می‌پوشند تا دیگران به آرزوها و خواسته‌هایشان برسند. اینان مردان بزرگ روزگارند.

 

چهارده ستاره درخشان آسمان هستی، نمونه بارز چنین راد مردانی هستند. شهیدان عزیز ما هم که از جان خود به خاطر وطن و دین گذشتند نیز از این دسته افراد هستند.

 

همه ما از جان و دل کسانی که به خاطر ما و برای ما، از آرزوها و خواسته‌های خویش گذشتند، دوست داریم ‌و هیچ‌گاه ایثار و گذشت آنان را فراموش نمی‌کنیم.

 

 همچنین هیچ‌گاه تلاش‌ها و سختی‌هایی که پدر و مادر مهربان ما برای ما کشیده‌اند، فراموش نمی‌کنیم و می‌دانیم که آنها برای اینکه ما به خواسته‌ها و آرزوهای خویش برسیم، آرزوها و خوسته‌های خود را به فراموشی سپردند و ما و آرزوهای ما را بر خود و آرزوهای خویش مقدم داشتند.

 

 ما هم اگر خواهان یک زندگی آرام و دلنشین و خواهان بهروزی و کامیابی خود و همسر و فرزندان می‌باشیم، باید دل‌های آنها را به دست آوریم و به این دستاورد بزرگ نمی‌رسیم، مگر آنکه بذر عشق و محبت بپاشیم.

 

در زندگی زناشویی باید اهل از خود گذشتگی، فداکاری و ایثار بود و آرزوها و خواسته‌های همسر را بر آرزوها و خواسته‌های خویش مقدم داشت. این کار عشق و علاقه را دوچندان می‌سازد.

 

 ایثار و از خودگذشتگی از کارهای بسیار نیک و شایسته است که آیین مقدس اسلام بر آن بسیار سفارش نموده است .

خداوند منان می فرماید: و یوثرون علی انفسکم و لو کان بهم خصاصة و من یوثق شح نفسه فاولئک هم المفلحون .

 

و آن ها را بر خود مقدم می دارند هر چند خودشان بسیار نیاز مند باشند ، کسانی که از بخل و حرص نفس خویش بازداشته شده اند رستگارند!( سوره حشر /آیه 9)امیرالمومنین علی علیه السلام که خود اسوه ایثار و از خود گذشتگی هستند درباره ایثار می فرمایند : من آثر علی نفسه بالغ فی المروءة .

 

کسی که ایثار کند ، در مروت به اوج رسیده است (میزان الحکمه /ج1/ح9).امام حسن عسکری علیه السلام ایثار و از خود گذشتگی را از صفات شیعیان می نامند و چنین می فرمایند: شیعة علی علیه السلام هم الذین یوثرون اخوانهم علی انفسهم و لو کان بهم خصاصة .

 

شیعیان علی علیه السلام ، آن کسانی اند که دوستانشان را بر خود مقدم می دارند ، هر چند در خود آن ها نیازی ضروری باشد.(میزان الحکمه /ج1/ص22/ح14).

 

امام علی علیه السلام در این راستا این چنین می فرماید : الایثار احسن الاحسان ، و اعلی مراتب الایمان. ایثار ،بهترین احسان و بالاترین مرتبه ایمان است.(میزان الحکمه/ج1/ص22/ح15) .

 

ایثار و فداکاری و از خود گذشتگی در زندگی زناشویی لازم نیست پرداخت جان باشد، بلکه برخی کارهای کوچک هم فداکاری محسوب می‌شوند.

 

 مثل اینکه به خاطر بعضی از آرزوهای همسر، از بعضی آرزوها و خواسته های کوچک خود چشم پوشی کنیم .یا اینکه اگر همسر ما خواستار تغییر شغل و فعالیت ما می‌باشد اگر این تغییر خسارتی به زندگی خانوادگی و شغل ما نمی‌زند، آن را برای دل وی بپذیریم.

 

دوستان خانوادگی خود را به اشتراک انتخاب کنیم و اگر همسرمان دلیلی برای قطع رابطه با یکی از دوستان بیان کرد و آن دلیل منطقی بود، برای حفظ رابطه با آن شخص لجاجت نورزیم.       

    تو از سر من و از جان من عزیزتری                         بخیلم ار نکنم سر فدا و جان ایثار

 

حتی در مورد مسایل بسیار بی‌اهمیت‌تر نیز فداکاری، عشق را دوچندان می‌‌سازد. مثلاً تعیین مسیر برای مسافرت، پوشیدن لباسی که مورد علاقه همسر ماست، ولی خود چندان به آن علاقه‌ای نداریم.

 

 نوع آراستگی‌ای که همسر ما خواستار آن است، غذای مورد علاقه و مواردی از این دست که گذشتن از آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند!                                         

                                    تا بود عشقت میان جان ما                         جان ما در پیش ما ایثار ماست

 

امام علی علیه السلام درباره اثر ایثار و از خود گذشتگی در ایجاد عشق و مهر و محبت می فر ماید : بالایثار یسترق الاحرار .با ایثار ، آزادگان به بندگی کشیده می شوند .(میزان الحکمه/ ج1/ص27/ح42).

 

طلاب از آن جایی که نماد اسلام هستند و قرار است مردم را به سوی اسلام و سعادت دعوت نمایند باید خود الگویی شایسته برای همه مردم باشند و یکی از مواردی که مردم بسیار دقت به خرج  می دهند نوع رفتار طلبه ها با همسرانشان می باشد و اگر طلبه ای کوچکترین مشکل و اختلافی با همسرش داشته باشد بدون تردید از قدرت نفوذ او در دل های مردم کاسته خواهد شد.

 

یکی از علمای بزرگ و راستین که در زندگی خود با همسرش الگوی مردم بود آیت الله میرزا علی احمدی میانجی بود ایشان در زندگی با همسرشان بسیار اهل از خود گذشتگی و ایثار بودند و خواسته های همسرش را بر خواسته های خود مقدم می  داشتند و با این کار شایسته و پسندیده بذر عشق و محبت را در دل همسرشان کاشته بودند و مردم را با رفتار نیک و شایسته خود با همسرشان مشتاق اسلام نموده بودند .

 

نقل می کنند زمانی همسرشان کسالتی پیدا می کنند ، و ایشان از آن زمان به عشق همسرشان و به خاطر پرستاری و رسیدگی به همسر هیچ دعوت و میهمانی را نمی پذیرفتند ،

حتی زمانی که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای از ایشان می خواهد به حج بروند و در بعثه رهبری حضور داشته باشند آیت الله میانجی ابتدای امر می پذیرند اما بعد منصرف می شوند ، وقتی فرزندشان علت را جویا می شود ایشان در پاسخ می گویند : مادرتان مریض است و به من نیاز دارد .

 

  فرزندشان در پاسخ پدر می گوید : که ما در خدمتشان خواهیم بود . اما آیت الله میانجی در پاسخ فرزند می گویند : درست است ولی با این همه ، شاید ایشان احساس ذلت کند از این که از شما درخواستی نماید و من به این امر راضی نیستم.                      

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی