انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 490)
سه شنبه 17/5/1391 - 5:36 -0 تشکر 495674
لیزر درمانی همچون جراحی به تخصص نیاز دارد

دکتر بهروز باریک بین

متخصص پوست و مو

ایرنا: یک متخصص پوست و مو، گفت لیزر مانند تیغ جراحی است كه اگر به دست پزشك متخصص سپرده شود نتایج حیرت آوری در درمان بیماری های پوستی دارد و در غیراین صورت، دارای عوارض جدی است. دکتر بهروز باریک بین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لیزر وسیله مفیدی در درمان بیماری های پوست و مو به شمار می رود كه اگر بجا و توسط افراد متخصص بكار گرفته شود،‌كارساز است اما اگر از سوی افراد غیر متخصص مورد استفاده قرار گیرد عوارض ناخوشایند و گاهی دایمی بر روی پوست ایجاد می كند. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی، ادامه داد: لیزر درمانی توسط افراد ناآگاه ، عواقب وخیم و حتی كشنده ای دارد بطور مثال ممكن است ضایعه پوستی در فردی مربوط به سرطان پوست باشد كه لیزر درمانی آن توسط غیرمتخصصان بزرگترین اشتباه است. پزشك متخصص پوست و مو، یادآورشد: امروزه از لیزر در درمان ضایعات عروقی مانند همانژیوم و لكه های شرابی صورت و همچنین برای جوان سازی، رفع موهای زاید، لك ها و ضایعات پوستی مانند زگیل، استفاده می شود. باریك بین افزود: استفاده از فناوری "فراكشن" در لیزر درمانی و بكارگیری آن در درمان جوشگاه آكنه و نیز جوان سازی پوست، كارآمدی مطلوبی داشته است كه اگر توسط متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیك بكارگرفته شود، عوارض آن نیز اندك است. به گفته وی، اكنون برخی كلینیك ها در شهرهای بزرگ كشور با عنوان لیزردرمانی مشغول فعالیت هستند كه در آنها، پزشكان غیرمتخصص و یا حتی افراد غیرپزشك به كار لیزر درمانی مشغولند. پزشك متخصص پوست و مو گفت: به همین دلیل عوارض لیزر درمانی از جمله فعال شدن و عفونت تبخال و ایجادجوشگاه در برخی بیماران، بروز می كند، افراد دارای پوست سبزه یا افرادی كه اخیرا به وسیله نور آفتاب و یا در سالن های مخصوص اقدام به برنزه كردن پوست خود كرده اند درصورت لیزر درمانی از سوی افراد غیرمتخصص به لك های پوستی دچار می شوند. باریك بین افزود: برخی آرایشگاه ها نیز در سالن های خود اقدام به استفاده از دستگاه های لیزر برای رفع موهای زاید كرده اند و افراد غیرمتخصص بدون آگاهی از اصول علمی لیزردرمانی موجبات سوختگی پوست افراد را فراهم می آورند كه جای این سوختگی اغلب به صورت لكه های مربع پررنگ و كم رنگ روی پوست بیمار باقی می ماند. وی از "رخداد جوشگاه" به عنوان یكی دیگر از عوارض لیزردرمانی توسط افراد غیرمتخصص نام برد و گفت: اگر میزان انرژی دستگاه لیزر، با توجه به نوع پوست و ضایعه پوستی ، تنظیم نشود امكان رخداد زخم های عمیق منجر به باقی ماندن جوشگاه روی پوست، می شود. باریك بین یادآور شد: بیماران برای جلوگیری از عوارض لیزردرمانی پوست باید به متخصصان پوست و مو مراجعه كنند ، اكنون برخی از پزشكان عمومی برای جلب بیمار از عنوان تخصصی پوست و مو استفاده می كنند اما بیماران می توانند با توجه به درج عبارت "متخصص پوست و مو" در مهر نظام پزشكی از تخصص پزشك اطمینان حاصل کنند.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی