انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 206)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:33 -0 تشکر 495515
نگاهی کوتاه به شهرستان مبارکه

مباركه یكی از شهرستان های استان اصفهان است كه در گذشته مركز بلوک لنجان علیا بوده است. صنایع فولاد و كارخانه های فولادسازی مهم ترین صنعت شهرستان مباركه را تشكیل می دهند. 
صنایع و معادن
صنایع موجود در این شهرستان مجتمع فولاد مبارکه، ذوب آهن، ‌سیمان، و ابزارهای نظامی است.
کشاورزی و دام داری 
فرآورده های كشاورزی این شهرستان سیب زمینی، ‌پیاز، پنبه، برنج، تنباكو، دانه های روغنی، گندم، جو، لوبیا، ذرت، نخود، ‌عدس، لوبیا، باقلا، سبزی، صیفی، و میوه های سردرختی است. مردم این شهرستان به پرورش گوسفند، بز، گاو، مرغ، و طیور نیز می پردازند. 
مشخصات جغرافیایی
این شهرستان از سوی شمال به شهرستان فلاورجان، از باختر به شهرستان لنجان و استان چهارمحال و بختیاری، از خاور به شهرستان شهرضا و از جنوب به استان چهار محال و بختیاری و شهرستان شهرضا محدود است. شهر مباركه، مركز شهرستان مباركه، با پهنه ای حدود یک هزار و 800 هكتار، در باختر استان اصفهان، در 32 درجه و 21 دقیقه، پهنای شمالی و 51 درجه و 30 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. آب و هوای شهرستان مباركه معتدل بوده و آب كشاورزی و آشامیدنی آن از زاینده رود و كاریز تأمین می شود. بیش ترین درجه حرارت، در تابستان ها 36-39 درجه بالای صفر و كمترین آن، در زمستان ها 7-9 درجه زیر صفر بوده است. باران سالیانه مباركه به 150 میلی متر می رسد. 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مباركه در گذشته مركز بلوک لنجان علیا بوده است. مباركه در لغت به معنی بركت داده شده، و با بركت و نعمت است. بلوک لنجان، از جمله شهر مباركه و پیرامون آن از نقاط حاصل خیز، با نعمت و پر بركت استان اصفهان است، و شاید از این رو به مباركه سرشناس شده است. میر سید علی جتاب، ‌نویسنده كتاب «الاصفهان» بر این باور بود، كه چون ناحیه لنجان، از جمله شهر مباركه در كنار رود زاینده رود قرار گرفته و ماه در آب بسیار دیده می شود، ‌این ناحیه را «ماه دینار » نیز نگاشته اند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

دوشنبه 23/10/1392 - 11:26 - 0 تشکر 680714

http://www.pamirpress.com/pics2/200912191312554178.jpg

مسجد جامع خرقه مبارکه٬ مسجدی دیدنی در منطقه پایحصار

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی