انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 179)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:31 -0 تشکر 495510
نگاهی کوتاه به شهرستان لنجان

شهرستان لنجان، با پهنه ای حدود یک هزار و 200 كیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود یک هزار و 700 متر است. كشاورزی و دام داری شغل اصلی ساكنین این منطقه راتشكیل می دهد. در شهرستان لنجان بافته های ظریف و زیبایی از سر پنجه های هنرمند اهالی منطقه تولید می شود که این بافته ها از انواع مرغوب و عالی بافته های دستی به شمار می روند. هنرهای دستی مردم زرین شهر(مرکز شهرستان لنجان) بافتن پارچه های خوش نقش و ظریف، فرش بافی، زیلوبافی و... است. لنجان از نظر قالی بافی نیز مانند سایر نواحی استان اصفهان دارای قالی های بسیار نفیس و مرغوبی است. قالی های این منطقه که جنبه صادراتی دارند دارای طرح های اصفهان و نجف آباد و نقش های ترنج محرابی، افشان، لچک ترنجی، شكارگاهی و درختی هستند. رودخانه زاینده رود که یکی از زیباترین و بااهمیت ترین رودهای ایران است از مرکز شهرستان لنجان ( زرین شهر ) عبور می کند و چشم انداز زیبایی به شهر می بخشد.آرامگاه ها و قلعه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی این شهرستان به شمار می آیند. 
مکان های دیدنی و تاریخی
رودخانه زاینده رود که یکی از زیباترین و بااهمیت ترین رودهای ایران است از مرکز شهرستان لنجان ( زرین شهر ) عبور می کند و چشم انداز زیبایی به شهر می‌بخشد.آرامگاه ها و قلعه ها نیز از آثار و بناهای تاریخی این شهرستان به شمار می آیند. 

صنایع و معادن
صنایع دستی و برخی از انواع صنایع محلی و كوچك مهم ترین صنایع شهرستان لنجان را تشكیل می دهند. 
کشاورزی و دام داری 
رآورده های مهم كشاورزی این شهرستان، سیب زمینی، پیاز، چغندرقند، ‌پنبه، تنباكو، دانه های روغنی، ‌گندم، جو، حبوبات و برنج می باشد. 
مشخصات جغرافیایی
شهرستان لنجان، با پهنه ای حدود یک هزار و 200 كیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود یک هزار و 700 متر است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان های نجف آباد و فلاورجان، از خاور به شهرستان مباركه، از باختر به استان چهار محال و بختیاری و از جنوب به شهرستان مباركه و استان چهار محال و بختیاری محدود است. شهرستان لنجان بخشی از دره زاینده رود است كه در اراضی پای كوهی قرار گرفته و خاک آن از فرسایش كوه های پیرامون در اثر جریان فصلی، و رسوب های زاینده رود تشكیل شده بسیار حاصلخیز است. آب وهوای لنجان از یكسو زیر تأثیر نواحی كوهستانی شهر كرد و رطوبت زاینده رود و از سوی دیگر زیر تأثیر هوای گرم منطقه مركزی قرار دارد، از این رو از تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد برخوردار است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی