انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 875)
سه شنبه 17/5/1391 - 1:30 -0 تشکر 495506
نگاهی کوتاه به شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم در استان اصفهان بر سر راه ایلات استان چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس واقع شده است. به همین علت صنایع دستی عشایری به خصوص بافته های داری؛ در این منطقه از رونق زیادی برخوردار است. از میان مهم ترین صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود. این بافته های داری بیش‌تر در کارگاه های خانگی و توسط زنان و دختران منطقه بافته می شوند. صنایع مذکور اغلب محلی بوده و جنبه خود مصرفی دارند. مردم این منطقه به كشاورزی ودام‌داری اشتغال‌دارند.‌شهرستان سمیرم از چشم اندازهای طبیعی و زیبایی برخوردار است. آبشارهای متعدد همراه با کوه های سربه فلک کشیده و جنگل های طبیعی و مصنوعی جلوه ای زیبا به این شهرستان بخشیده و استراحت گاهی بدیع برای آسایش بازدید کنندگان فراهم نموده است. نمای شهر سمیرم پردرخت و زیباست و چشم انداز کوهستانی شهرستان سمیرم سبب جلب بازدید کنندگان زیادی به این منطقه شده است. 
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان سمیرم از چشم اندازهای طبیعی و زیبایی برخوردار است. آبشارهای متعدد همراه با کوه های سربه فلک کشیده و جنگل های طبیعی ومصنوعی جلوه ای زیبا به این شهرستان بخشیده و استراحت گاهی بدیع برای آسایش بازدید کنندگان فراهم نموده است. نمای شهر سمیرم پر درخت و زیباست و چشم انداز کوهستانی شهرستان سمیرم سبب جلب بازدید کنندگان زیادی به این منطقه شده است. 

صنایع و معادن
معادن خاک نسوز پشته و خاک گچ سمیرم شهرت دارند. 
کشاورزی و دام داری 
شهر سمیرم و پیرامون آن، دارای كشاورزی پر رونق است و فرآورده های كشاورزی آن گندم، ‌جو، ‌چغندرقند، حبوبات، و گیاهان علوفه ای است. باغ داری رواج دارد و میوه های آن، به ویژه سیب سمیرم شهرت دارد. هم چنین دام داری و پرورش گوسفند، بز، گاو، اسب و استر نیز رواج دارد. 
مشخصات جغرافیایی
مركز شهرستان سمیرم با پهنای حدود 15 كیلومتر مربع، در جنوب استان اصفهان، در 31 درجه و 25 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 34 دقیقه و 30 ثانیه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ، و بلندی 2 هزار و 460 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان شهرضا، از جنوب به استان كهگیلویه و بویر احمد، از باختر به استان چهار محال و بختیاری و از خاور به استان فارس محدود است. سمیرم دارای آب و هوای معتدل بوده و میانگین ریزش برف در آن 60 سانتی متر، و میانگین بارش سالیانه 400 میلی متر است. درجه حرارت در تابستان 25- 30 درجه بالای صفر و در زمستان تا 15 درجه زیر صفر می رسد. سمیرم ناحیه كوهستانی است و مهم ترین بلندی های آن، رشته كوه های دینار ( ستیغ دنا ) در جنوب و علی جوق، سیاه، بهروز، چال قفا و سودمند هستند. 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مردم محل بر این باورند، كه سمیرم در اصل «سام آرام» بوده است. زیرا درروزگاران كهن سام نریمان، نیای رستم جهان پهلوان سیستانی، به دردی گرفتار می شود، كه آرام نمی گیرد و پزشكان از درمانش در می مانند تا این كه گذرش به ناحیه سمیرم می افتد و به سبب آب و هوای سالم آن، دردش درمان یافته آرام می شود. بدین جهت این ناحیه را « سام آرام » خواندند، كه بعدها به سمیرم تبدیل شده است. بنا بر روایت دیگری این ناحیه را سام بن ارم بنا كرده و « سام ارم » خوانده می شده است كه اندک اندک به سمیرم تبدیل یافته است. بعضی ها نیز بنای شهر را به سمیرامیس، ملكه آشور و بابل نسبت داده و به نام وی « سمیرام » خوانده اند. احمد كسروی، در پژوهش خود سمیرم را از دو پاره « سمی » یا « شمی » به معنی سرد و « ران » یا « رام » به معنی محل، مكان و سرزمین دانسته و چنین نتیجه گرفته است، كه سمیرم و سمیران، به معنی جا، مكان و سرزمین سرد است. از آن جا كه شهر سمیرم، در گذشته جزو شهرستان شهرضا بوده است، می توان گفت كه این شهر از لحاظ تاریخی، سیاسی و تا اندازه ای اجتماعی و اقتصادی، بستگی زیادی به آن شهرستان دارد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

سه شنبه 17/5/1391 - 1:31 - 0 تشکر 495508

طبیعت درشهرستان سمیرم


به دلیل كوهستانی بودن منطقه‌ی سمیرم؛ كوه های آن از بارندگی كافی برخوردار است. رودخانه ها و چشمه سارهای فراوانی در این منطقه وجود دارد و به همین سبب دارای مراتع خوبی است كه در بهار و تابستان چراگاه های تیره های مختلف ایلات قشقایی، بختیاری و بویراحمد است. رودخانه های مهم این شهرستان عبارت اند از: رودخانه ماربركه، رودخانه حنا، رودخانه سمیرم، رودخانه آب ونک، رودخانه دهان، رودخانه چنگ آباد، آب ملخ، ایلان دره، بهمن زاد، تنگ جلو، تنگ خشک، جنگاباد، چاه تل، خركش. در خاور شهر سمیرم در دره ای به نام دره آبشار، آبی به صورت آبشار از ارتفاع 35 متری فرو می ریزد كه از جهت طبیعی مكانی دیدنی و تماشایی بوده و به نام آبشار سمیرم معروف است. قنات ها از جمله منابع آبی هستند که علاوه بر رودها و چشمه ها آب مورد نیاز کشاورزان را در شهرستان سمیرم تامین می کنند. بعضی از این قنات ها طولانی بوده و چاه های متعددی دارند. از قنات های معروف این شهرستان می توان قنات های شاه جعفر، ضرغام آباد، وردشت و كیفته را نام برد. 
رودخانه ماربركه سمیرم
ماربرکه رودخانه بزرگی است با آب فراوان كه از تنگ شهید در دامنه خاوری كوه دنا سرچشمه گرفته و در نزدیكی آبادی آب ملخ پس از ریختن آب رودخانه سمیرم و رودهای دیگر به آن خرسان نامیده می شود. این رودخانه در ادامه به سوی باختر جاری شده و به رود كارون می ریزد.

رودخانه سمیرم
رودخانه سمیرم از جنوب شهرستان سمیرم سرچشمه گرفته و در طول مسیر خود با رودخانه حنا یكی می شود. سمیرم در ادامه مسیر خود به خرسان كه شعبه مهم رودخانه كارون است می ریزد. 

رودخانه حنا سمیرم
رودخانه حنا از دامنه های باختری كوه مروارید سرچشمه گرفته و در مسیر خود از آبادی حنا گذشته و در نهایت به رودخانه سمیرم می ریزد.

رودخانه آبونک سمیرم
رودخانه آبونک از آبادی گندمان جنوب بروجن سرچشمه گرفته و با آب های دیگری مانند آب شمس آباد و آبجاق یكی شده و سرانجام به كارون می ریزد. 
رودخانه دهان سمیرم
رودخانه دهان از رودخانه های فصلی و کوچک شهرستان سمیرم است که از جنوب این شهرستان سرچشمه گرفته است.

رودخانه چنگ آباد سمیرم
رودخانه چنگ آباد یکی از رودهای کوچک و فصلی شهرستان سمیرم است که از قسمت باختری این شهرستان سرچشمه می گیرد و سرانجام به رودخانه حنا می ریزد.
آبشار زیبای سمیرم
آبشار سمیرم که 35 متر ارتفاع دارد در 4 كیلومتری خاور شهرستان سمیرم قرار دارد. در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مكان بسیار دیدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدكنندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیش تر در اطراف این آبشار شده است.

آبشار تخت سلیمان سمیرم
در جبهه شمالی کوه دنا و در فاصله نیم ساعت راهپیمایی از ده آب ملخ به چشمه و آبشار تخت سلیمان می رسیم كه مانند پلی بر روی رودخانه مارب استوار شده و از طریق ریشه و شاخه های درختانی كه این طاق را تشكیل داده اند به این رودخانه سرازیر می شود. این آبشار در عین زیبایی یکی از خطرناک ترین آبشار های ایران نیز محسوب می شود. 
آبشار خضر سمیرم
دیدار از استان اصفهان و شهر سمیرم بدون گشت و گذار در اطراف آبشار خضر تکمیل نمی شود. این آبشار معروف که در جبهه شمالی كوه دنا قرار دارد، بعد از رودخانه نقره ای یا سربی رنگ خضر قرار داشته و آب آن با گذر از داخل روستا، باغ های میوه فراوانی را سیراب می کند. گل های لاله ای كه در فصل مناسب و در پایین دست ها و دامنه های كوه روییده اند نیز توسط آب این آبشار سیراب شده و مناظر بسیار بدیع و دلربایی ایجاد می کند که دیدگان هر بیننده ای را به سوی خود می کشاند. آبشار خضر یكی از آبشارهای بلند منطقه است كه زیبایی آن همواره باعث جذب جهانگردان و ایرانگردان شده است. 

آبشار آب ملخ سمیرم
این آبشار در باختر روستای آب ملخ و در فاصله 60 كیلومتری شهر سمیرم قرار دارد و از گردشگاه های اهالی و بازدیدكنندگان این منطقه به شمار می رود. 
منطقه سمیر م درحوزه رسوب گذاری زاگرس قرار گرفته واز نظر مورفولوژی دارای روند عمومی شمال غرب- جنوب شرق است كه تحت تأثیرتكتونیک زاگرس با همان روند قرار گرفته است. بر جستگی ها ی مهم منطقه را بیش تر سنگ های آهكی كرتاسه، آسماری و گا هی نیز آ هک های د وره ا ئوسن تشكیل داده اند. دشت های منطقه بیش تر رسوبا ت رود خانه ای و مربوط به دوران چهارم هستند. بعضی از دشت های بزرگ حوزه مانند: د شت مهر گرد (وردشت) در ساختمان ناود یس واقع شده كه سنگ كف آن از طبقات مارنی ویا شیلی كرتاسه تشكیل شده است، به طور كلی می توان ا ز نظر جغرا فیایی منطقه را به سه بخش ارتفاعات حوزه ها ی کوهستانی، تپه ماهورها وکوهپایه ها و دشت ها تقسیم نمود. برخی از مهم ترین ارتفاعات این شهرستان عبارت اند از: آبشار، آبگردو، آق داغ، آلما لوق، بغل گنده، بوركون، بهرز، بهزاد، بیدبلاجی، پس دز، پشت قفا. به طور كلی د شت ها را رسو بات د وران چها رم و تر ا س ها ی آ بر فتی و وا ریزه های دامنه ا ی د رشت دانه، رسوبا ت مخروط ا فكنه و سیلا ب ها و رسوبا ت رو د خانه ا ی با دانه بند ی ها ی مختلف به وجود آ ورده ا ند. ضخا مت آ برفت در ا ین دشت ها كم و ا ز نظر آب ها ی ز یر ز مینی چند ان غنی نیست. در بعضی نقاط ا ین دشت ها به علت قرار گرفتن در دا منه ناود یس ها، سنگ كف آن ها بالا بوده، سفره ها ی سطحی قابل توجهی را به وجود آورد ه ا ند و غالبا" د را ین مناطق ر و یشگا ه هایی به صورت مرغزار در آ مده كه محل منا سبی برا ی چر ا ی ا حشام هستند. مهم تر ین دشت ها ی این شهر ستا ن عبارت اند از: دشت قبر كیخا، دشت سمیر م دشت مهر گرد (وَرد شت)، د شت حنا، دشت قو ر تَپَسی.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

سه شنبه 17/5/1391 - 1:31 - 0 تشکر 495509

قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان سمیرم

آتشدان سنگی سمیرم
آتشدان سنگی که در شهر سمیرم واقع شده، مربوط به عهد هخامنشیان است و از دیدنی های باستانی این منطقه به شمار می رود. 

دژ بهمن سمیرم
قلعه سنگی یا دژ بهمن یكی از بناهای مهم تاریخی به جا مانده در اطراف سمیرم است. از تاریخ و چگونگی ساخت این قلعه اطلاعات مستندی در دست نیست. 
میل سنگی سمیرم
میل سنگی سمیرم بر روی تپه ای طبیعی در خاور سمیرم وجود داشته و زیارت گاه مردم اطراف این شهر بوده است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 14/11/1391 - 13:49 - 0 تشکر 586999

روستای آب ملخ سمیرم


شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا سرشار از چشمه‌ساراهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تامین می‌کند.

آبشار آب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند.

به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند.

این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است. وجه تسمیه این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند.

برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است بسان پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.

از دهانه غار طبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد.

موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ به شکلی است که بیش از 3 ساعت نمی‌توان خورشید را بالای سر روستا دید.

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.


اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 11/4/1392 - 1:13 - 0 تشکر 616762


طرح به روز آوری پستهای گذشتهاللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 11/4/1392 - 13:5 - 0 تشکر 617036

سمیرم وفقط سیب درجه یکش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی