انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 95)
دوشنبه 16/5/1391 - 18:41 -0 تشکر 494598
چگونه با تلفن همراه خود عکس های بهتری بگیریم

ما در این مطلب به 9 راهکاری اشاره می کنیم که می توانند سبب بهبود عکس های شما و مثبت شدن نظرتان در مورد دوربین های تلفن های هوشمند کمک کنند
 
 
 

 

هفت صبح: تلفن های هوشمند ابزار وسوه کننده ای هستند، درواقع آنها همان تجهیزاتی هستند که سال ها پیش با دیدن نمونه های مشابه آنها در عناوین علمی – تخیلی آرزوی تولیدشان را درسر می پروراندیم. 

صفحه لمسی، وجود انواع و اقسام برنامه ها برای زندگی بهتر، پردازنده های قوی و از همه مهم تر دوربین هایی که شما را بی نیاز از هرگونه دوربین عکاسی می کند (اگر عکاسی حرفه ای نباشید). 

در میان ویژگی های نام برده، آخری از سال ها پیش از ظهور تلفن های هوشمند در اختیار خریداران بود و باز هم از همان سال ها پیش بسیاری از همین خریداران نظر مثبتی نسبت به کارکرد آنها نداشتند. 


بسیاری معتقد هستند دوربین های تلفن های همراه تنها یک ویژگی دم دستی و بیهوده محسوب می شوند و دوربین های DSLR یا حداقل فشرده (کامپکت) تنها گزینه های قابل اعتماد در عکسبرداری به شمار می آیند. 

شکی در این نیست که دوربین های ذکرشده باتوجه به هدفشان که تنها عکسبرداری است، از قدرت بیشتری نسبت به تلفن های همراه برخوردار هستند اما همیشه راهکاری برای بهبود وسایل دیجیتال وجود دارد. 

ما در این مطلب به 9 راهکاری اشاره می کنیم که می توانند سبب بهبود عکس های شما و مثبت شدن نظرتان در مورد دوربین های تلفن های هوشمند کمک کنند.

تمیزی، شرط نخست

تلفن های هوشمند به عنوان پرکاربردترین وسیله برای دوستداران فناوری به حساب می آید. شما با این محصولات صحبت می کنید، پیاک می زنید، عکسبرداری و حتی در مواقع بیکاری بازی می کنید. استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند و دست به دست شدنشان سبب می شود که لنز آنها سریعا کثیف شده و در نتیجه عکس ها از کیفیت موردنظر برخوردار نباشند. سعی کنید همیشه پس از عکسبرداری، لنز دوربین خود را تمیز کنید.

نور بهترین دوست شما

نور طبیعی یکی از بزرگترین ویژگی ها برای عکسبرداری است اما همین پدیده الهی گاهی اوقات سبب به وجود آمدن سایه هایی می شود که در نهایت به کیفیت نهایی عکس ضربه می زند. برای رفع این مشکل دو راه وجود دارد. نخست اینکه از فلش در هنگام روز استفاده کنید و دوم اینکه هنگامی که قصد عکسبرداری دارید، چند لحظه به دوربین هایتان اجازه دهید که خود را با نور محیط هماهنگ کنند.

ثابت بودن درست

بزرگ ترین مشکل در هنگام عکسبرداری (چه با دوربین های دیجیتال و چه با دوربین های تلفن همراه) لرزش دست است که نتیجه آن عکسی مات خواهد بود. یکی از راه های علمی برای از بین بردن انی مشکل تکیه دادن به اجسام ثابت برای تمرکز روی نلرزیدن دست است. استفاده از سه پایه یا اجسامی که می توان از آنها برای ثابت کردن تلفن هوشمند استفاده کرد؛ از دیگر پیشنهادهای ما برای جلوگیری از بروز این مشکل است.

هرچه قدر بالاتر، بهتر!

بسیاری از تلفن های هوشمند امروزی از گزینه های دستی برای بالاتربودن وضوح تصویر بهره می برند. اگر تلفن هوشمند شما هم جزو آن دسته است، سعی کنید آن را روی بالاترین گزینه قرار دهید. به صورت طبیعی هرچقدر که عکس شما بزرگ تر باشد، جزئیات بیشتری در آن قابل مشاهده خواهد بود. این موضوع زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که شما دست به تغییر اندازه عکس بزنید.


چندین زاویه را امتحان کنید

قبلا گفتیم که فلش دوربین را روشن کنید اما گاهی اوقات تابش نور به گونه ای است که حتی از دست فلش هم کاری برنمی آید. در ابتدا سعی کنید چندین عکس مختلف بگیرید و در صورت مثبت نبودن نتیجه از زوایای مختلف، عکس های متفاوت بگیرید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. این بهترین شیوه برای زمان هایی است که سایه ها و نور سبب خراب شدن عکس هایتان شده است.

زوم کردن همیشه خوب نیست

زوم دیجیتال در نگاه نخست گزینه بسیار جالبی است اما همین ویژگی می تواند موجب خراب شدن بهترین عکس های شما شود.

برای گرفتن عکس های بهتر به اشیا موردنظر نزدیک تر شوید و تا حد امکان کمتر سعی در زوم کردن عکس داشته باشید؛ اگر لازم بود به زوم اپتیکال بسنده کنید.

مدهای مختلف، عکس های بهتر

ما همیشه عکسبرداری می کنیم و در بیشتر مواقع از نتایج آن راضی نیستیم درحالی که هیچ گاه به امکانات گوناگون دوربین های خود دقت نمی کنیم. فرض کنید مورد نزدیک شدن به اشیا هم (مورد بالا) نتوانست موجب بهبود کیفیت عکس شود؛ در اینجاست که ماکرو مد (Macro Mode) خود را نشان می دهد.

این ویژگی معمولا در گزینه های عکسبرداری تلفن های هوشمند دیده می شود. توجه داشته باشید هنگامی که می خواهید از محیط یا افراد عکس بگیرید حتما این گزینه را (درصورت وجود داشتن) خاموش کنید در غیر این صورت با عکس های بی کیفیتی رو به رو می شوید. 

بعضی از دوربین ها باتوجه به شرایط این گزینه را خاموش می کنند اما چه بهتر که خودمان هم یک بار این موضوع را به صورت شخصی بررسی کنیم؛ به قولی کار از محکم کاری عیب نمی کند. هنگام عکسبرداری حتما سعی کنید به مدهای دیگر همچون فلورسنت، تنظیم روز و شب و landscapes توجه کنید.

تاخیرهای دردسرساز

اصولا همیشه اختلافی کوچک بین زمانی که شما دکمه عکسبرداری را فشار می دهید تا زمانی عکسی گرفته می شود، وجود دارد. هرچند این تاخیر بسیار کوتاه است اما همین میزان کم می تواند به شدت روی کیفیت نهایی عکس ها تاثیرگذار باشند. سعی کنید علاوه بر کار زیاد با دوربینتان، از محیط های دلخواه خود چندین بار عکسبرداری کنید تا در نهایت با محصولی قابل قبول رو به رو شوید.

برنامه های کاربردی، یار همیشگی شما

ما همیشه برای خالقان تلفن های هوشمند (به جز استیو جابز فقید) آرزوی موفقیت داریم زیرا آنها با خلق برنامه های کاربردی یکی از بزرگ ترین هدایا را به بشر تقدیم کردند. اگر از تمامی موارد گفته شده ناامید شدید، می توانیم قول دهیم که برنامه های کاربردی کمک زیادی به شما می کنند. خوشبختانه این برنامه های کاربردی چه برای دوستداران آی فون و چه برای خریداران آندروید قابل دسترس است. این برنامه ها می توانند تغییرات بزرگی را در رنگ بندی، فیلتر رنگ و زوایا ایجاد کنند؛ برنامه هایی همچون: Night Camera، Pano، Best Camera و بسیاری دیگر که می توانید به راحتی آنها را تهیه کنید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی