ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 314)
دوشنبه 16/5/1391 - 11:4 -0 تشکر 493980
شبكه ملی اطلاعات

آغاز به كار شبكه ملی اطلاعات از یک ماه دیگر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات در قالب 3 فاز تا پایان برنامه پنجم توسعه نهایی می‌شود، گفت: فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با تفکیک اینترنت از اینترانت تا یک ماه آینده اجرایی می‌شود و دستگاههای دولتی به این شبکه ملی منتقل خواهند شد.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:5 - 0 تشکر 493982

رضا تقی پور روز یکشنبه پانزدهم مرداد نود و یك در همایش هم اندیشی توسعه فناوریهای پایه شبکه ملی اطلاعات که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، حوزه اینترنت را حوزه ای فرابخشی برای ایفای نقش در تمامی عرصه های اقتصادی، سیاسی، دفاعی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: امروز و در عصر انفجار اطلاعات برخلاف گذشته که تنها توسعه ارتباطات صوتی دغدغه کشورها بود تولید، پردازش و انتقال اطلاعات به عنوان موضوعی مهم برای همه مطرح است و براین اساس کاربردهای شبکه اینترنت بسیار فراتر از آنچه که طراحان اولیه آن پیش بینی می کردند در حال پیش روی است

دوشنبه 16/5/1391 - 11:5 - 0 تشکر 493983

* دسترسی دائمی 2 میلیارد نفر در دنیا به اینترنت
وی با بیان اینکه از جمعیت 7 میلیارد نفری کل دنیا بالغ بر 2 میلیارد نفر به صورت فعال و دائمی به شبکه های ارتباطی دسترسی دارند، ادامه داد: این نشان می دهد که در بحث تولید محتوا، انتقال و امنیت اطلاعات نیازمند یک شبکه مطمئن، قابل اعتماد و با ظرفیتهای بالا هستیم که ایده شبکه ملی اطلاعات مطرح می‌شود.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:6 - 0 تشکر 493985

تقی پور با تاکید براینکه انتشار تعابیر مختلف و غیرصحیح از ایده شبکه ملی اطلاعات به دلیل نبود فکر منسجم پشت این ایده بوده است، گفت: این مشکل در برنامه پنجم توسعه کشور با تعریف شبکه ای تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات رفع شد و هم اکنون شاهد هستیم که اجرای این شبکه در بیش از 20 ماده از مواد قانونی این برنامه تاکید شده است.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:6 - 0 تشکر 493986

* ایده اینترنت ملی یک دهه است که شکل گرفته
به گزارش مهر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این سوال که چرا به شبکه ملی اطلاعات نیاز است سوالی بسیار سطحی است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها این ایده حدود یک دهه است که شکل گرفته چرا که بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده اند که شبکه اینترنت در پاره ای مواقع و به دلیل شرایط مختلف کشورها نمی تواند پاسخگوی نیاز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها باشد.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:7 - 0 تشکر 493987

وی با اشاره به موضع گیریهای اقتصادی و سیاسی متفاوت کشورها تصریح کرد: اینترنت برای بسیاری از کشورهای شرقی مانند چین و کره جنوبی قابل اعتماد نیست و ما شاهد هستیم که برای مثال کشور کره جنوبی که در بسیاری از شاخصهای فناوری رتبه اول دنیا را در اختیار دارد شبکه جدای از اینترنت راه اندازی کرده است.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:7 - 0 تشکر 493988

* اینترنت یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات خواهد شد
تقی پور معماری معین و یکپارچه را از جمله ویژگی های شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: با عملیاتی شدن شبکه ملی اطلاعات و تعریف کامل پروژه های بومی روی آن، اینترنت نیز به عنوان یکی از خدمات در کنار شبکه ملی اطلاعات وجود خواهد داشت اما به عنوان زیرساخت تلقی نمی شود.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:8 - 0 تشکر 493989

* اینترنت غیرقابل اعتماد است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه اینترنت غیرقابل اعتماد است، گفت: پروتکل اصلی شبکه ملی اطلاعات IP خواهد بود اما ما در طراحی و مدیریت شبکه حرفهای زیادی برای گفتن داریم که در قالب شبکه ملی اطلاعات آن را پیاده سازی خواهیم کرد. براین اساس حفظ حریم شخصی و رفع مشکلات امنیتی به موازات این شبکه توسعه خواهد یافت.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:9 - 0 تشکر 493990

* روزی صادرکننده ایده شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود
تقی پور با بیان اینکه ایران موضع خود را در مورد مدیریت اینترنت به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه اجلاس های جهانی مطرح کرده است، اظهار داشت: روز به روز بر مخالفان این موضوع که مدیریت اینترنت نباید محدود به یک یا دو کشور باشد، افزوده می‌شود و براین اساس شمار طرفداران ایده ایران که مدیریت اینترنت را باید از این کشورها گرفت، افزوده می‌شود.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:9 - 0 تشکر 493991

وی با پیش بینی اینکه روزی صادرکننده ایده شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود، در مورد افزایش تولید ناخالص ملی و بهره گیری از شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: براساس بررسی های انجام شده هر 10 درصد افزایش ضریب نفوذ باند پهن در کشورها افزایش 1 تا 4 درصد تولید ناخالص ملی – GDP – را به همراه خواهد داشت.

دوشنبه 16/5/1391 - 11:10 - 0 تشکر 493992

* تعریف 3 فاز عملیاتی برای شبکه ملی اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به بهره برداری از طرح شبکه ملی اطلاعات به تشریح ابعاد و ویژگیهای این طرح پرداخت و گفت: به ما تکلیف شده است که شبکه ملی اطلاعات در 3 فاز تا پایان برنامه پنجم توسعه اجرایی شود که براین اساس مرحله اول تا نیمه امسال و تا یک ماه دیگر انجام می‌شود که در این راستا تفکیک زیرساختها را بین شبکه داخلی و شبکه اینترنت خواهیم داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی