انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 105)
يکشنبه 15/5/1391 - 21:20 -0 تشکر 493104
خانواده امام زمان (ع)

یكی از پرسش های مهم و البته جذاب ، برای بسیاری از افراد این است كه آیا امام زمان (عج) ازدواج كردند و فرزندانی دارند یا خیر؟
جواب این پرسش نتیجه خاصی ندارد و درد كسی را دوا نمی كند ، اما از نظر كنجكاوی های معمول دوران نوجوانی ، برای خیلی از افراد مهم است و دوست دارند بدانند آیا از نظر دینی دلیلی وجود دارد كه ثابت كند امام زمان (عج) ازدواج كردند یا خیر و اگر ازدواج كردند ، خانواده ایشان كجا زندگی می كنند و آیا آن ها هم عمری طولانی دارند؟
نمی توان به این سؤال پاسخی قطعی داد و گفت : آن حضرت ازدواج كردند و فرزندانی دارند یا ازدواج نكردند ، زیرا وضعیت آن حضرت وضعیتی خاص و استثنایی است و ممكن است این وضعیت ویژه ، زندگی خاصی را نیز بطلبد و ایشان مأمور به انجام این سنت نبوی نباشند.
از طرف دیگر ، ازدواج با وجود اهمیت و جایگاهی كه در فرهنگ اسلام دارد ، یك تكلیف واجب نیست تا بگوییم امام زمان (عج) این امر واجب را ترك نمی كنند. در طول تاریخ ، انبیایی بودند كه به دلیل ضرورت های مسئولیت شان ، هیچ گاه ازدواج نكردند. در عین حال ، بر اساس برخی نشانه ها می توان به پاسخی قابل قبول رسید:
1. ازدواج واجب نیست و امری مستحب است ، اما در عین حال ، جزو امور مستحبی است كه بركات و ثمرات بسیاری دارد تا جایی كه دوری از ازدواج ، امری ناپسند تلقی شده و در نتیجه اولیای خدا از این سنت مهم نبوی پیروی می كنند.
از طرف دیگر زندگی حضرت در خفا و دارای شرایطی خاص است ، اما در عین حال در روایات آمده كه امام زمان (عج)همانند ما زندگی در شهرها و مجالس ما رفت و آمد می كنند و به صورتی غیرعادی زندگی نمی كنند. در نتیجه بعید به نظر می رسد كه آن بزرگوار در طول این سال های طولانی غیبت به این سنت عمل نكرده باشند.
2. برخی شواهد و قرائن دینی هم به نوعی تأیید می كند كه آن حضرت برخوردار از خانواده و فرزندان است . مثلاً كنیه معروف امام زمان (عج) ، اباصالح است و گفته می شود این كنیه به معنی پدر صالح از آن جهت به حضرت گفته شده كه ایشان فرزندی به نام صالح دارند. در برخی زیارت های امام زمان (عج) هم آمده كه ما خطاب به ایشان عرض می كنیم:«السلام علیك و علی آل بیتك؛ سلام بر تو و بر خانواده تو». (مفاتیح الجنان ، زیارت امام زمان (عج) در روز جمعه) از این تعبیرات هم به دست می آید كه گویا حضرت دارای خانواده و فرزندانی هستند.
محل زندگی و وضعیت خانواده آن حضرت
بر فرض كه بپذیریم آن حضرت دارای خانواده و فرزندانی هستند. این سؤال مطرح می شود كه این خانواده در كجا و به چه شكلی زندگی می كنند و آیا آنان هم از عمری طولانی بهره مندند؟
یقیناً به این سؤال هم نمی توان پاسخی قطعی داد ، اما به نظر می رسد كه بسیار بعید است همسر و فرزندان امام زمان (عج) دارای عمر طولانی باشند ، زیرا طول عمر امام زمان (عج) معجزه و به جهت ضرورت های دینی است ، در حالی كه این ضرورت ها در مورد دیگر افراد وجود ندارد.
در خصوص مكان زندگی خانواده حضرت ، هرچند مكان های نامعلومی مانند «جزیره خضرا» و مانند آن در این باره نام برده می شود ، اما این گزارش ها قابل قبول و مستند نبوده و بهتر است بگوییم هیچ نشانه ای از وجود محلی خاص برای زندگی آن ها وجود ندارد و به احتمال زیاد خانواده و فرزندان آن حضرت همانند همه مردم در گوشه ای ازعالم ، در عین گمنامی زندگی می كنند.
منبع:نشریه انتظار نوجوان،شماره 62.

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی