بهداشت و سلامت (بازدید: 219)
يکشنبه 15/5/1391 - 20:54 -0 تشکر 493039
آنفلوآنزای خوکی چیست؟


 

اولین سد د فاعی در برابر آنفلوآنزای خوکی، واکسن آنفلوآنزای فصلی است
آنفلوآنزای خوکی (swine flu) یک بیماری تنفسی و ناشی از ویروس آنفلوآنزایی نوع A است که باعث شیوع آنفلوآنزا در میان خوک ها می شود. ویروس آنفلوآنزاخوکی به طور طبیعی انسان را آلود ه نمی کند. اما مواردی از عفونت انسان ها با ویروس های آنفلوآنزای خوکی و انتشار انسان به انسان آن ها گزارش شد ه است.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC) می گوید از ماه مارس سال 2009 شماری از موارد ابتلای انسانی با گونه جدیدی از ویروس آنفلوآنزای A خوکی به نام H1N1 در مکزیک، و چند ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا و تگزاس گزارش شد.
به گفته کارشناسان CDC این نوع جدید ویروس قابلیت انتقال انسان به انسان را دارد، اما هنوز روشن نیست که آیا انتقال انسان به انسان این ویروس آنقدر ساد ه هست، که یک همه گیری جهانی (اپید می) آنفلوآنزا به وجود آید یا نه.
چنین همه گیری جهانی ممکن است به مرگ میلیون ها نفر بیانجامد، چراکه بد ن انسان ها ایمنی لازم برای مقابله با این ویروس جدید را ندارد. احتمالاً انتقال این ویروس از راه سرفه و عطسه افراد آلوده رخ می د هد.
این نوع جدید ویروس آنفلوآنزای خوکی، ترکیبی از ویروس های آنفلوآنزای خوکی، آنفلوآنزای انسانی و آنفلوآنزای حاد پرند گان است.
به نظر می رسد داروهای موجود ضد ویروس آنفلوآنزا، تامیفلو و رلنزا، بر این گونه جدید ویروسی مؤثرند.
علائم آنفلوآنزای خوکی در میان اسنان ها به آنفلو آنزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شد ن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می شوند.

برای پیشگیری از انتقال این ویروس می توان این اقدامات را انجام داد

*بینی و د هان تان را هنگام عطسه یا سرفه با دستمال کاغذی بپوشانید .دستمال کاغذی را پس از مصرف دور بیندازید.
*دست های تان را به خصوص پس از عطسه وسرفه با آب و صابون بشویید. ژل های ضد عفونی کننده دست که حاوی الکل هستند، نیز مؤثرند.
*از دست زد ن به چشم ها، بینی یا د هان پرهیز کنید. چرا ویروس ها به این طریق از دست آلوده شماه به درون بد ن تان منتقل می شود.
*سعی کنید با افراد مبتلا به آنفلوآنزا تماس نزدیک نداشته باشید.
مقامات بهداشتی آمریکا تایید کردند: اولین سد د فاعی در برابر آنفلوآنزای خوکی، تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی است.
این مقامات در بیانیه جدیدی تاکید کردند: توصیه های آنها بر ضرورت واکسیناسیون آنفلوآنزای فصلی بویژه به دلیله همه گیری آنفلوآنزای خوکی H1N1 باید جدی گرفته شود و تمام کود کان شش ماهه تا نوجوانان 18 ساله باید واکسینه شوند.
پژوهشگران تصریح کردند: هرچند واکسن آنفلوآنزای فصلی در پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی بی تاثیر است و یا تاثیر بسیار ناچیزی دارد اما با تزریق آن می توان از ابتلای همزمان به دو عفونت جلوگیری کرد و هم چنین تاثیرات همه گیری را در اماکن عمومی مانند مدارس، محل های کار و در کل در مراکز اقتصادی تجاری به حداقل رساند.
دکتر آنه شوچات، متخصص مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در یک مصاحبه تلفنی متذ کر شد که واکسیناسیون علیه آنفلوآنزای فصلی باید به محض این که واکس وارد بازار شد و در داروخانه ها یا مراکز بهداشتی در دسترس قرار گرفت، تزریق شود و این مایه کوبی تا پایان فصل آنفلوآنزا ادامه پیدا کند. سال گذشته نیز این مرکز بهداشتی تاکید کرده بود که تمام کود کان باید در برابر آنفلوآنزای فصلی واکسینه شوند.
منبع: پیام تهران شماره 93

اگر آدم دنیا رو هم داشته باشه ولی اخلاق نداشته باشه هیچ فایده ای نداره
يکشنبه 22/5/1391 - 23:59 - 0 تشکر 507728

ابتلای شما به آنفلوآنزای خوکی (نوع آ) چند‌ دلیل دارد:"یا به‌طور مداوم در خیابان‌ها‌ تردد دارید و به‌طور همزمان از کنار یک یا چند‌نفر مبتلا به آنفلوآنزای خوکی عبور کرده‌اید، یا در محیط کارتان افرادی حضور دارند که ‌به‌رغم مبتلا نبودن به آنفلوآنزای‌‌ نوع ‌‌آ، ناقل این بیماری هستند، و یا خودتان مستعد مبتلا شدن به بیماری بوده‌اید و استراحت کمی در این مدت داشته‌اید."


نخستین ساعات روز شنبه، 5 ‌اردیبهشت 1388بود كه واژه «آنفلوآنزای خوكی» به رسانه‌ها‌ راه پیدا‌كرد و تلویزیون ایران هم در میان اخبار علمی و پزشکی خود، از بیماری به نام آنفلوآنزای خوکی نام برد که تا‌ آن موقع فقط در مکزیک و چند کشور آمریکای جنوبی مشاهده شده بود.


در همان روزها برخی کارشناسان مدعی بودند، از آن‌جا که حیوان خوک در ایران وجود ندارد، هیچ ایرانی به این بیماری مبتلا نشده است و در آینده نیز این بیماری به ایران سرایت پیدا نخواهد کرد! ولی کم کم، خبرهای متعددی از نقاط مختلف کشور درباره آمار مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی منتشر شد.


این‌طور که از شواهد بر‌می‌آید، این آنفلوآنزا میهمان امروز و فردا نیست و شاید تا روزها و ماه‌ها‌ باید پذایرای آن باشیم. بد نیست قبل از توصیه‌ها‌ی حمل‌و‌نقلی درباره آنفلوآنزا که البته تاثیر زیادی در سالم ماندن شما هم دارد، یک‌سری موارد را در خصوص این آنفلوآنزا بدانید.


بد نیست بدانید که این بیماری آن‌چنان هم حاد و وخیم نیست. در هیچ‌کدام از آنفلوآنزاهایی که خوک‌ها‌ به آن دچار می‌شوند، چیزی به نام مرگ وجود ندارد، اما در انسان‌ها‌ به یک‌دلیل، گاهی پای مرگ هم به میان می‌آید‌! 


ویروس آنفلوآنزای خوکی به این دلیل که در بدن هیچ انسانی وجود نداشته است، بنابراین بدن نیز برنامه‌ای برای مقابله با آن ندارد. از آن‌جا که این بیماری برای انسان‌ها‌ شناخته‌شده نیست، آنفلوآنزا‌ی خوکی بیماری خطرناکی به حساب می‌آید.


در این‌جا باید به علایم واقعی این آنفلوآنزا هم اشاره کنیم. اگر بیش از ‌سه مورد از این علایم را داشتید، اصلا امیدواری بیخود به خودتان ندهید و فورا خودتان را به اولین درمانگاه تخصصی برسانید.

دوشنبه 23/5/1391 - 0:1 - 0 تشکر 507742

4 ماده غذایی برای مقابله با آنفلوآنزای خوکیمصرف هویج، قارچ، انار و چای سبز از جمله اقدامات پیشگیرانه در برابر ابتلا به آنفلوانزای نوع  A یا آنفلوانزای خوکی است.


همانطور که می‌دانید هر روز بر تعداد مبتلایان به آنفلوانزای A افزوده می‌شود، پس برای عدم ابتلا به این بیماری و حذف این روند، پیشگیری‌های اساسی باید صورت گیرد.


در اینجا متخصصان ، مصرف 4 ماده غذایی را توصیه کرده اند که سیستم ایمنی بدن را در مقابله با این ویروس مقاوم‌تر می‌کند:هویج


برای مقابله با این بیماری، هویج انتخاب مناسبی است، زیرا منبع غنی بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) است و بتاکاروتن، مقاومت بدن را در مقابله با این بیماری، بالا می‌برد.


طبق تحقیقات هر چه بتاکاروتن بیشتر مصرف شود، سلول‌های ایمنی بدن که شامل سلول‌های کشنده طبیعی هستند، زیاد‌تر می‌شوند.قارچ


شما حتما از شنیدن این خبر که سس قارچ، سیستم ایمنی بدن را مقاوم می‌کند، خوشحال خواهید شد.


طبق تحقیقات اخیر‌ با استفاده از قارچ، سلول‌های دفاع کننده طبیعی افزایش پیدا می‌کنند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن مقاوم‌تر می‌شود.انار


یکی از دلایلی که از انار به عنوان میوه‌ای شگفت انگیز یاد می‌شود، داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن است.


انار بیشترین ظرفیت آنتی اکسیدانی را برای مهار یا خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد دارد و با داشتن این خاصیت می‌تواند با بیماری‌های مختلف از جمله آنفلوانزا، مقابله کند.


اگر انار در دسترس شما نیست می‌توانید از آب انار بسته بندی شده (بدون قند و مواد افزودنی) استفاده کنید.چای سبز


در چای سبز نوعی آنتی اکسیدان به نام "کاتچین" وجود دارد که می‌تواند سلول‌های ایمنی بدن را افزایش دهد و طبق تحقیقات انجام شده، این ماده روند انتشار ویروس را کند می‌کند.


از دیگر ترکیبات چای سبز،"ال‌تیانین" است. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، این ماده، مقاومت سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.همشهری


دوشنبه 23/5/1391 - 0:3 - 0 تشکر 507750

6 اشتباه رایج درباره آنفلوآنزای خوکی
1) ما مسلمان‌ها چون گوشت خوک نمی‌خوریم‌، آنفلوآنزای خوکی نمی‌گیریم؟


نه، ربطی ندارد! راه اصلی انتقال این بیماری، تنفسی است (نه خوراکی)؛ یعنی می‌تواند با سرفه و عطسه منتقل شود. این بیماری حتی راحت‌تر از این حرف‌ها هم منتقل می‌شود.

کافی است دستمان با چیزی تماس پیدا کند که ویروس روی آن نشسته باشد. آن‌وقت اگر دست‌ آلوده‌مان را به دهان، بینی یا چشممان بزنیم، ویروس منتقل می‌شود.2) علائم آنفلوآنزای خوکی، وحشتناک است؟


اتفاقا علائمش خفیف است: تب، سردرد، سرفه، گلودرد، خستگی، کوفتگی بدن و آبریزش بینی. اما طول می‌کشد و به درمان‌های رایج‌ جواب نمی‌دهد.3) اگر واکسن آنفلوآنزا بزنیم، در مقابل آنفلوآنزای خوکی هم ایمن می‌شویم؟


این‌طور نیست. ویروس آنفلوآنزای خوکی، ویروس جدیدی است که از تلفیق سه نوع ویروس آنفلوآنزای انسانی، مرغی و خوکی به وجود آمده است. بنابراین واکسن‌های متداول آنفلوآنزا زورشان به این ویروس نمی‌رسد. تولید یک واکسن موثر برای این بیماری نیز طبیعتا چند ماه طول می‌کشد.4) تا وقتی خطر آلودگی به این ویروس وجود دارد، باید دور تمامی سفرهای خارجی را خط کشید؟


البته اگر می‌خواهید به مکزیک یا بقیه کشورهای مبتلا بروید، بهترین توصیه این است که نروید! ولی اگر مجبورید به کشوری در مجاورت یکی از این کشورها سفر کنید، این دو توصیه را فراموش نکنید: شستشوی مکرر دست‌ها و استفاده از ماسک‌های تنفسی.5) آنفلوآنزای خوکی از بیماری‌های پُر سر و صدای قبلی (ابولا و آنفلوآنزای مرغی و سارس) خطرناک‌تر است؟


نه! آنفلو‌آنزای خوکی آنقدرها مرگبار نیست، ولی بدی‌اش این است که از انسان به انسان سرایت می کند که سارس با همه وحشتی که ایجاد کرده بود، هرگز به آن نرسید.


با این حال، سارس در حد فاصل سال‌های 2000 تا 2003 بیش از 770 نفر را کشت و بیش از 10 برابر این تعداد را هم مبتلا کرد. آنفلوآنزای مرغی هم که لابد یادتان هست؛ میلیون‌ها مرغ را قربانی کرد و جان 250 انسان را در 12 کشور دنیا گرفت.6) خطر آنفلوآنزای خوکی از خطر یک آنفلوآنزای ساده هم کمتر است؟


این هم یعنی افتادن از آن طرف بام! میانگین سنی قربانیان آنفلوآنزای خوکی در مکزیک، بین 25 تا 45 سال است؛ در حالی که آنفلوآنزای ساده معمولا کودکان، سالمندان و بیمارانی را قربانی می‌کند که دارای سیستم ایمنی ضعیف باشند. ضمن این که این آنفلوآنزا جدید است، هنوز درمان قطعی و واکسن موثری ندارد و همه‌گیری‌اش در گوشه و کنار جهان رو به افزایش است. پس قطعا خطرناک‌تر از یک آنفلوآنزای ساده است.دکتر محمد کیاسالار


روزنامه جام جم


دوشنبه 23/5/1391 - 0:7 - 0 تشکر 507760

اقطی سیاه موثر در آنفلوآنزای خوکیآقطی سیاه (Black elderberry) در ایران به انگور کولی و خمان کبیر معروف است. 


این درختچه معمولا در کنار جاده ‌ها و حاشیه جنگل ‌ها و در نواحی مرطوب و سایه ‌دار می‌ روید.


تاریخ‏ نگاران قدرت شفا دهندگی اقطی سیاه را به زمان بقراط نسبت می ‏‏دهند که در موارد بسیاری به پدر علم داروسازی معروف است. وی از اقطی سیاه به عنوان جعبه دارویی برای درمان بسیاری از بیماری ‏ها نام می ‏برد و معتقد است که از سرماخوردگی و آنفلوآنزا تا سوختگی‏ ها، بریدگی‏ ها و حتی طاعون را درمان می ‏کند.


عصاره ی اقطی سیاه در مبارزه با آنفلوآنزای خوکی مفید تشخیص داده شده است. مطالعات بالینی نیز کارایی آن را در برابر ویروس H1N1 تایید کرده است.


پژوهشگران در مرکز ویروس شناسی "رتروسکرین" متوجه شده‏ اند که عصاره اقطی سیاه در مبارزه با ویروس H1N1 آنفلوآنزای خوکی(نوع A) موثر است.


در یک مطالعه کنترل شده بر روی دارونماها (شبه داروها) که در محیط آزمایشگاهی انجام شد، مشخص شد که عصاره اقطی سیاه(که با نام تجاری "سامبوکول" (Sambucol) قابل خریداری و دسترسی است)، تا 70 درصد در کاهش سرایت H1N1 به سلول‏ های سالم در تکثیرهای درون سلولی موثر است. به این ترتیب که تنها 5 دقیقه بعد از دوره کمون بیماری (یعنی از زمانی که میکروب ها وارد سلول می شوند تا زمانی که علایم بیماری ظاهر می شود)، دارای اثر قابل توجهی بر سلول ‏ها(ی مورد آزمایش) است.این تحقیق جدید پیشنهاد می ‏دهد که عصاره اقطی سیاه می‏ تواند به عنوان یک راه کار دو جانبه هم  برای درمان بیماری و هم برای پیشگیری از آن به حساب آید. این مطالعات یافته ‏های قبلی را نیز تایید می‏ کند؛ به این ترتیب که در مقایسه با TamiFlu که طول دوره ی بیماری را تنها یک روز کاهش می ‏دهد عصاره اقطی باعث کاهش 4 روزه ی طول بیماری می ‏شود.


قبلاً در یک مطالعه آزمایشگاهی کشف شده بود که عصاره اقطی سیاه در مقابله با تغییر شکل H5N1 در آنفلوآنزای پرندگان هم تا 99 درصد موثر است.


براساس این نتایج دانشمندان به دنبال کسب اجازه برای انجام مطالعات آزمایشگاهی بر مبتلایان آنفلوآنزای خوکی هستند؛ که این کار در حال حاضر در اتحادیه اروپا ممنوع است.


به نظر می رسد اقطی سیاه ترکیبی را شامل می ‏شود که ویروس ها را می‏ پوشاند و مانع از نفوذ آن ها به سلول ‏‏های سالم می ‏شود؛ در نتیجه داخل سلول ‏ها قادر به تکثیر نخواهند بود. هر ویروسی که وارد سلول‏ ها می‏ شود توسط گلبول‏ های سفید بدن کشته و بلعیده می‏ شود تا ویروس را از بدن خارج کند.


"گری اسندک" از شرکت (فارماکریوروپ) تولید کننده سامبوکول می ‏گوید: "این مطالعه حالا که ما با گسترش جهانی H1N1 مواجه هستیم ارزش بیشتری می ‏یابد. در شرایط همه‏ گیری نیاز ما به جلوگیری از فرصت‏ های انتقال ویروس دارای بیشترین اهمیت است. فرمول ‏های ضد ویروس مانند این، دارای سهم ویژه‏ای در کنترل گسترش ویروس هستند.


وی ادامه می‏‏ دهد این مطالعه سودمندی عصاره اقطی سیاه را در غیرفعال کردن ویروس امتحان می‏ کند و نتایج آن بسیار قابل  توجه است. مردم زیادی این نتایج را جالب خواهند دانست. به این دلیل که عصاره می‏ تواند یک راه‏ حل امن و موثر برای پیشگیری و درمان بیماری باشد.


دکتر "فوستر" ایمونولوژیست و گیاه‏ شناس با این صحبت‏ ها موافق است: اقطی سیاه به طور سنتی و به دلیل خواص ضد بیماری ‏اش برای کمک به حفاظت بدن در برابر ویروس‏ ها و بیماری ‏های ویروسی مثل آنفلوآنزا به کار می ‏رفته است. این باور وجود دارد که ترکیب موجود در عصاره اقطی سیاه (که در این تحقیق استفاده شده) مانع دسترسی ویروس ‏ها به سلول‏ های زنده می ‏شود.


این تحقیق جدید نشان می ‏‏دهد که این میوه‏ های بنفش تیره در کمک به سیستم ایمنی برای مبارزه با مشکلات انواع خاصی از آنفلوآنزا مثل آنفلوآنزای خوکی(نوع A) موثر است.


ریحانه حمیدی فر – مریم مرادیان نیری - تبیان

دوشنبه 23/5/1391 - 0:9 - 0 تشکر 507764

افراد در معرض خطر
زنان باردار


کودکان کمتر از 2 سال


افراد دارای آسم


افراد دارای مشکلات ریوی حاد


افراد دارای مشکلات قلبی- عروقی (به جز افرادی که دارای فشارخون بالایی هستند)


افراد دارای مشکلات کبدی


افراد دارای مشکلات کلیوی


افراد دارای مشکلات خونی مثل بیماری کم خونی داسی شکل


افراد دارای مشکلات عصبی


افراد دارای مشکلات عضلانی


افراد دارای مشکلات متابولیکی مثل دیابت


افراد دارای مشکلات سیستم ایمنی مانند ایدز و داروهای شیمی‌درمانیپرستاران


افراد مسن بیشتر از 65 سال


مریم سجادپور


بخش سلامت تبیان

دوشنبه 23/5/1391 - 0:11 - 0 تشکر 507768


بچه ها زود به آنفلوآنزای خوکی مبتلا می شوند
مراقبت از کودک مبتلا به آنفلوآنزای خوکیبا سرد شدن هوا و باز شدن مدارس، آنفلوآنزای نوع A (خوکی) در بین مردم و به خصوص دانش‏آموزان شیوع بیشتری پیدا کرده است.


بچه‏ها در برابر ابتلا به این بیماری بسیار آسیب‏پذیر هستند، بنابراین باید به خوبی از آنها مراقبت کرد تا دچار این بیماری نشوند و اگر مبتلا شدند، خیلی زود بهبود پیدا کنند.توصیه هایی برای مراقبت:
1- دمای بدن کودک را اندازه بگیرید.


با قرار دادن دماسنج در دهان کودک، اگر دمای بدن او بیشتر از 5/37 درجه سانتی‏گراد بود، نشان می‏دهد تب دارد و بدن او در حال مبارزه با یک عفونت است.


هر 4 تا 6 ساعت یک بار، دمای بدن او را اندازه بگیرید.


قرار دادن دماسنج در دهان یا مقعد کودک، میزان تب را دقیق‏تر نشان می دهد. قرار دادن دماسنج در زیر بغل و استفاده از نوارهای اندازه‏گیری تب، دقیق نیستند و دمای صحیح بدن را نشان نمی‏دهند.


با تجویز پزشک از داروهای پایین آورنده تب مثل شربت استامینوفن استفاده کنید. اگر دمای بدن کودک بیش از 5/39 تا 40 درجه شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.2- آب و مایعات کافی به کودک بدهید. اگر کودک چیزی نمی‏خورد، به زور به او ندهید، ولی به آرامی او را تشویق کنید تا نوشیدنی‏هایی خنک، مثل آب، آب میوه ، نوشابه، شربت و ... بنوشد.


دقت کنید چند بار در روز کودک‏تان ادرار می‏کند. اگر کودک خیلی کم به دستشویی رفت، نشان می‏دهد بدنش دچار کم‏آبی است و باید به قدر کافی مایعات بنوشد.3- مراقب رفتار و حالات او باشید. شما کودک خود را می‏شناسید، اگر خیلی بی‏حال بود یا درد زیادی داشت، نشان می‏دهد بیماری او شدید است.


شما می‏توانید بر اساس وضع سلامت عمومی و شخصی کودک‏تان، شدت بیماری را در او اندازه بگیرید. بعضی کودکان مدت بیماری‏شان طولانی است و بعضی کوتاه.4- تا حد امکان شرایط راحتی و آرامش کودک خود را فراهم کنید.


اجازه دهید کودک‏تان تلویزیون ببینید یا کتاب بخواند. کودک شما هنگام بیماری، درد دارد، سرفه می‏کند و ممکن است دچار دل درد شدید نیز شود. این مشکلات، خوابیدن را برای او خیلی سخت می‏کند.


دستمال‏ کاغذی، پتو، شربت سرفه و سایر لوازم مورد نیاز کودک را در نزدیکی او قرار دهید.5- برای بهبودی بیماری کودک‏تان عجله نکنید. به محض خوب شدن حال کودک‏تان، او را به مدرسه نفرستید. کودک حداقل 24 ساعت قبل از رفتن به مدرسه، نباید هیچ‏گونه تبی داشته باشد تا بچه‏های دیگر را نیز مریض نکند.
هشدار‏ها:* ساعاتی را که باید به کودک، دارو دهید یادداشت کنید تا دوز دارویی را فراموش نکنید یا اشتباهاً داروی زیادی به او ندهید.


* اگر کودک شما دچار آلرژی فصلی است یا سرفه مداوم دارد، او را نزد پزشک ببرید. شما نباید بگذارید، آنفلوآنزای کودک‏تان به ذات‏الریه تبدیل شود.* اگر دمای بدن کودک از 5/39 تا 40 درجه بالاتر رفت، حتماً به پزشک اطفال مراجعه کنید.* اگر در مورد تغییر رفتار کودک خود نگران هستید، نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید، شما بهتر از هر کسی کودک خود را می‏شناسید و می‏توانید او را آرام کنید.* اگر سن کودک شما کمتر از یک ‏سال است، برای کسب راهنمایی و توصیه‏های لازم به پزشک اطفال مراجعه کنید.


نیره ولدخانی – سایت تبیان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی