بهداشت و سلامت (بازدید: 1995)
يکشنبه 15/5/1391 - 17:31 -0 تشکر 492670
هومئوپاتی چیست؟

سلام
راستش خودمم نمی دونستم هومئوپاتی چیه؟
چند روز پیش درمورد اون از من سوال شد ولی من اطلاعی نداشتم بنابراین تصمیم گرفتم درمورد این روش مطالعه کنم. برایم جالب بود.برای همین تصمیم گرفتم مبحثی در این مورد ایجاد کنم.
 کسی می دونه هومئوپاتی چیست؟وچگونه درمانی است؟

يکشنبه 15/5/1391 - 21:54 - 0 تشکر 493145

هومیوپاتی یك روش پزشكی است كه بر چند اصل كلی استوار است
مهمترین این اصول عبارتند از:
نگاه كل‌نگر
قانون مشابهت
قانون فردگرایی
قانون توانمندسازی
قانون حداقل مقدار و تکرار دارو                                                                                                                            ادامه دارد...

يکشنبه 15/5/1391 - 22:2 - 0 تشکر 493158

سوالاتی درمورد این روش درمانی وجود دارد مثل:

هومیوپاتی بیماری‌ها را درمان می‌كند، یا تنها نقش كنترل‌كننده دارد؟

آیا هومیوپاتی همان طب گیاهی است؟

داروهای هومیوپاتی چگونه و از چه تهیه می‌شود؟

داروهای هومیوپاتی چگونه اثر می‌كنند؟

آیا هومیوپاتی می‏تواند همه بیماری‏ها را درمان كند؟


وسوالات بیشماری که جواب آن را دراین مبحث می یابید.
مارا درادامه این بحث یاری کنید.

دوشنبه 16/5/1391 - 14:53 - 0 تشکر 494352

نگاه كل‌نگر: طبق این دیدگاه بیماری به هیچ وجه یك امر موضعی نیست و مربوط به تمامیت وجود فرد است. یعنی برای مثال اگر فردی دچار زخم معده شده باشد، مشكل تنها مربوط به معده او نیست بلكه تمام وجود وی (ذهن و جسم) مختل شده است كه یكی از علائم آن اختلال زخم معده است. با توجه به دیدگاه كل‌نگرانه، برای تشخیص دارو باید تمامیت فرد و علائم مختلف جسمی و ذهنی وی بررسی شود و سپس دارویی كه كلیت علائم وی را پوشش می‌دهد تجویز گردد.یعنی مثلا یبوست وسردرد وافسردگی به عنوان یك اختلال كلی در نظر گرفته شده وبرای همه این علائم یك دارو تجویز میشود. در حقیقت آنچه كه باعث بروز علائم بیماری است، اختلال در نیرویی است كه تمام وجود فرد را هدایت و كنترل می‌كند و باعث یكپارچگی اعضاء مختلف میشود  و با تصحیح اختلال آن تمام علائم بیماری  از بین می‌روند. بنابراین در هومیوپاتی «تخصص» مفهومی ندارد و یك هومیوپات حاذق قادر است انواع و اقسام بیماری‌های ذهنی و جسمی را درمان نماید، چرا كه او قادر به تصحیح اختلال نیروی حیاتی یعنی سرچشمه علائم بیماری گوناگون است.


دوشنبه 16/5/1391 - 14:57 - 0 تشکر 494353

قانون مشابهت: طبق قانون مشابهت، هر آنچه كه بتواند در انسان سالم مشكلی ایجاد كند، می‏تواند همان مشكل را در یك فرد بیمار درمان كند. برای مثال اگر دارویی در افراد سالم حالت اضطراب ایجاد كند، افراد مضطرب را می‏تواند درمان كند. این قانون كه در نگاه اول بسیار عجیب به نظر می‌رسد پایه تجویز دارو در هومیوپاتی است و تجربه و مطالعات متعدد و گسترده نشان داده است كه با استفاده از این قانون می‌توان بیماری‌های مختلف جسمی، روانی و ذهنی را به خوبی درمان نمود. لغت «هومیوپاتی» نیز به معنای «مشابه بیماری» است كه با توجه به قانون مشابهت انتخاب شده است.

دوشنبه 16/5/1391 - 15:2 - 0 تشکر 494356

قانون فردگرایی: در هومیوپاتی آنچه درمان میشود نام بیماری نیست بلکه وضعیت بیمارگونه بیمار است. یعنی  اهمیتی ندارد که نام بیماری  چیست. به همین دلیل یک هومیوپات به صرف دانستن نام بیماری (مثلاً سرماخوردگی) نمی‌تواند داروی آن را پیدا کند. در هر مورد بیماری پزشک هومیوپات باید کلیت علائم بیمار را در نظر بگیرد و داروی مناسب با آن را تجویز کند. به این ترتیب چند بیمار با مشکل سرماخوردگی ممکن است چند داروی متفاوت دریافت کنند و بالعکس برای چند نفر با مشکلات مختلف یک دارو تجویز شود. در حقیقت در هومیوپاتی با هر بیمار به عنوان یک مورد جدید و متفاوت از تمام موارد دیگر برخورد می‌شود.


چهارشنبه 18/5/1391 - 15:47 - 0 تشکر 497599

قانون توانمندسازی: داروهای هومیوپاتی باید بتوانند روی نیروی حیاتی اثر وسیعی   بگذارند. كه این امر با رقیق كردن‏ها و تكان دادن‌های متوالی ماده اولیه میسر است.

چهارشنبه 18/5/1391 - 15:48 - 0 تشکر 497601

قانون حداقل مقدار و تکرار دارو: اگر داروی هومیوپاتی صحیح تشخیص داده شود، با حداقل مقدار و تكرار می‌تواند اثرات عمیقی بر نیروی حیاتی داشته باشد. بنابراین در هومیوپاتی ممكن است كه تنها یك بار مصرف دارو شخص را برای چند ماه از هرگونه دارویی بی‌نیاز كند و سلامت وی را مداوماً افزایش دهد.

چهارشنبه 18/5/1391 - 15:50 - 0 تشکر 497604

هومیوپاتی بیماری‌ها را درمان می‌كند، یا تنها نقش كنترل‌كننده دارد؟

چنانكه گفته شد در هومیوپاتی اختلال نیروی حیاتی تصحیح می‌شود و بدین ترتیب بیماری به طور كلی «درمان» می‌شود. این امر بخصوص در بیماری‌های مزمن كاملاً مشهود است و در این موارد، بیمار پس از طی دوره درمان بطور كلی از مشكل خود رهایی می‌یابد.


پنج شنبه 19/5/1391 - 14:45 - 0 تشکر 500316

آیا هومیوپاتی یك روش علمی است؟


هومیوپاتی یك روش كاملاً علمی و مبتنی بر اصول روشن است كه بر اساس تجربه، مشاهدات، و آزمایش‌های بسیار دقیق و تكرارپذیر بدست آمده است.Double blind clinical trials) علمی بودن این روش چنان است كه تا به امروز اكثر كتابهایی كه توسط هومیوپاتهای برجسته از 200 سال پیش تا كنون نوشته شده هنوز مورد مراجعه و استناد هستند و این خود گواهی بر  استحكام كم‌نظیر مبانی و روشهای این علم است. در حقیقت با پیشرفت هومیوپاتی، معمولاً به آن اضافه شده اما چیزی كم نشده است

پنج شنبه 19/5/1391 - 14:48 - 0 تشکر 500318

آیا هومیوپاتی همان طب گیاهی است؟
خیر. در طب هومیوپاتی از مواد گوناگونی از جمله گیاهان، مواد معدنی، و مواد حیوانی استفاده می‌شود و علاوه بر این، اصول این طب با طب گیاهی متفاوت است.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی