انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 917)
يکشنبه 15/5/1391 - 16:15 -0 تشکر 492468
سکوی اخبار مـهدویـت

به نام خدا - سلام .

این تایپیک مختصص خبر های مهم مربوط به مهدویت می باشد .

از این رو دوستان مهمترین عناوین رویدادهای مربوط به مهدویت را در این قسمت قرار دهید

فقط یه چیزی ، عنوان ومنبع خبرهاتون یادتون نره. 

با تشکر

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 15/5/1391 - 16:15 - 0 تشکر 492470

اعلام فراخوان مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت «حضرت ولی عصر(عج)» در خنداب

گروه فرهنگ و هنر: مسئول امور فرهنگی كمیته امداد امام خمینی(ره) خنداب از برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت حضرت ولی عصر(عج) ویژه كاركنان این نهاد خبرداد.

محمد خلیلی، مسئول امور فرهنگی كمیته امداد امام خمینی(ره) خنداب در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه مركزی، ضمن اعلام این خبر افزود: فراخوان مسابقه ویژه دانش‌آموزان كانون موقت تابستانی این نهاد اعلام شده و علاقه‌مندان می‌توانند مقاله‌های خود را تا اواسط شهریورماه سال‌ جاری به مركز ارسال كنند كه به بهترین مقاله ها به رسم یادبود جوایزی اهدا دارد.


وی برگزاری مسابقه كتابخوانی با محوریت عفاف و حجاب با حضور 40 داوطلب از دانش‌آموزان كانون موقت تابستانی را از برنامه‌های این مركز عنوان كرد.


وی اضافه كرد: داوطلبان در قالب 30 سؤال تستی اول شهریورماه سال‌ جاری با یكدیگر به رقابت می‌پردازند.


خلیلی در ادامه از برگزاری كلاس‌های روخوانی، روانخوانی و تفسیر جزء سی ام قرآن با حضور 70 داوطلب خبر داد و افزود: این كلاس‌ها سه روز در هفته از ابتدای ماه مبارك رمضان در حال برگزاری است كه آزمون این دوره‌ها تا پایان ماه نورانی رمضان برگزار می‌شود.


وی همچنین به برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع كتاب، كودك و رمضان اشاره كرد و گفت: این مسابقه ویژه گروه سنی 7 تا 14 سال است.


مسئول امور فرهنگی كمیته امداد امام خمینی(ره) خنداب در پایان حضور نوجونان، جوانان و كودكان در برنامه‌های ویژه ماه مبارك رمضان را باعث خرسندی و مقید بودن قشر جوانان برشمرد و افزود: جوانان با حضور در مراسم معنوی و روح بخش احیای لیالی قدر مسیر زندگی خود را در راستای پیشبرد اهداف متعالی اسلامی اعتلا می‌بخشند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 15/5/1391 - 16:16 - 0 تشکر 492471

ثبت‌ نام نشست‌های «مهدویت» در اراك ادامه دارد

گروه فرهنگ و هنر: ثبت نام نشست‌های مهدویت با حضور اساتید برجسته كشوری تا 20 مردادماه جاری در اراك ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه مركزی، حجت‌الاسلام مصطفی ذوالفقاری، مسئول دبیرخانه كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان مركزی از برگزاری سلسله نشست‌های مهدویت با حضور اساتید كشوری خبر داد.


وی گفت: سلسله نشست‌های تخصصی مهدویت از دهه سوم مردادماه به‌همت این كانون و با حضور اساتید برجسته كشوری برگزار می‌شود.


حجت‌الاسلام ذوالفقاری تصریح كرد: حجت‌الاسلام مهدی طائب، محمدحسین رجبی‌دوانی، نادر طالب‌زاده و علی‌اكبر رائفی‌پور از اساتیدی هستند كه برای حضور در این نشست‌ها از آنان دعوت شده است.


وی با اشاره به ثبت‌نام از علاقه‌مندان به شركت در این نشست‌ها اظهار كرد: ثبت‌ نام از علاقه‌‌مندان برای شركت در این سلسله نشست‌ها از آغاز شده و تا 20 مردادماه جاری ادامه دارد.


حجت‌الاسلام ذوالفقاری گفت: كانون تخصصی مهدویت، مجتمع فرهنگی آفتاب شهرك علی‌بن‌ابیطالب(ع)، مؤسسه صوت‌الموعود میدان شهدا و مؤسسه نوای ظهور میدان شهدا كار ثبت‌نام از علاقه‌مندان را بر عهده دارند.


مسئول دبیرخانه كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان مركزی در پایان خاطرنشان كرد: برگزاری سلسله نشست‌های تخصصصی مهدویت با توجه به ضرورت و نیاز آشنایی جوانان به مبانی و معارف مهدوی و با هدف تبیین معارف مهدوی برگزار می‌شوند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 15/5/1391 - 16:56 - 0 تشکر 492541

شرگرایی موجود در عرفان یهود، از عوامل تمایل به عنصر شر در شیطان‌گرایی مدرن است

گروه اندیشه: حجت‌الاسلام فعالی از شر و عنصر شیطان به عنوان یكی از عناصر اصلی كابالیسم یاد كرد و گفت: شرگرایی در عرفان یهود و كابالیسم یكی از عناصر اصلی شكل‌دهنده انجمن‌های سری و مخفی امروزی و عامل پدیدآورنده تمایل به عنصر شر در شیطان‌گرایی مدرن است.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدتقی فعالی، مدرس حوزه و دانشگاه و نگارنده 9 جلد كتاب در باب جنبش‌های نوظهور معنوی، در شانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های «آسیب‌شناسی عرفان‌های كاذب كه در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشجویان كشور برگزار شد، به ایراد سخن پرداخت.


بنا بر این گزارش، فعالی با اشاره به این كه كیش‌های معنوی نوگرا در هفت بخش قابل طبقه‌بندی‌اند، عنوان كرد: بخش دوم كیش‌های معنوی نوگرا به آیین‌های معنوی آمریكایی اختصاص دارد و آیین‌های معنوی آمریكایی نیز خود به چهار بخش عرفان‌های سرخپوستی، آیین معنوی اكنكار، آیین معنوی پائولو كوئیلو و شیطان‌پرستی به عنوان چهارمین آیین و شایع‌ترین كیش معنوی در جهان و تا حدی در كشور ایران اسلامی، قابل انقسام‌اند.


واژه‌شناسی و تحدید حدود بحث در زمینه شیطان‌گرایی


فعالی با اشاره به نام این مكتب با رویكردی واژه‌شناسانه گفت: شیطان‌پرستی معادل واژه سیتنیسم(Satanism) است. این واژه از دو بخش Satan و ism مشتق و تركیب شده است. «Satan» در لغت انگلیسی دقیقاً به معنی «دیو» آمده است، اما اگر به كتاب‌های لغت مراجعه و ریشه‌های دقیق‌تر آن را بررسی كنیم، می‌بینیم كه «Satan» دقیقاً به معنی عنصر شر است كه بر این اساس دقیقاً معادل واژه «ابلیس» خواهد بود.
اساساً شیطان‌گرایان مدرن به هیچ نحو قائل به عنصر پرستش و حتی پرستش ابلیس نیز نیستند و به صراحت نافی هرگونه انقیاد، اطاعت و پرستش درهستی‌اند

وی افزود: «ابلیس» نیز از «ابلس» آمده كه احتمالاً واژه‌ای عبری است، چرا كه در عربی چنین واژه‌ای وجود ندارد. «ابلیس» در عربی، دقیقاً به معنی عنصر شر به كار رفته است. براین اساس معنی اصلی «Satan» نه دیو و نه شیطان، بلكه عنصر شر است و معادل مناسب آن، واژه «ابلیس» از ریشه «ابلس» خواهد بود. بنابراین ترجمه دقیق «Satanism»، «شرپرستی» یا «ابلیس‌گرایی» است.


این محقق و پژوهشگر درباره پسوند ism نیز عنوان كرد: ism در زبان فارسی به دو گونه پیشوندی و یا پسوندی معادل‌گذاری می‌شود. معادل پیشوندی آن با كلمه اصالت بیان می‌شود و برای مثال ماتریالیسم را اصالت ماده می‌گویند، ولی بیشتر مترجمان مایلند كه از پسوند استفاده كنند. در این صورت نیز دو معادل عمده، در ترجمه ism یكی «گروی» و دیگری «گرایی» است. «گرایی» از گراییدن است و «گروی» از گرویدن.


فعالی اضافه كرد: با توجه به تفاوت ظریف میان این دو پسوند، به نظر می‌رسد كه بهترین معادل ism در زبان فارسی پسوند «گرایی» است. در این صورت معادل دقیق «Satanism»، «شرگرایی» یا «ابلیس‌گرایی» یا با اندكی مسامحه «شیطان‌گرایی» خواهد بود. اما به این دلیل كه ism هیچگاه در معنای پرستش به كار نمی‌رود، «Satanism» به هیچ وجه معادل «شیطان‌پرستی» نخواهد بود.


وی با اشاره به دلیل دیگری برای نامناسب بودن معادل «شیطان‌پرستی» برای «Satanism» اظهار كرد: اساساً شیطان‌گرایان مدرن به هیچ نحو قائل به عنصر پرستش و حتی پرستش ابلیس نیز نیستند و به صراحت نافی هرگونه انقیاد، اطاعت و پرستش درهستی‌اند. اما دلیل شیطان‌گرا خوانده شدن آنان، به اجمال، این است كه شیطان و ابلیس به عنوان یك مدل و الگو از جایگاه ویژه‌ای برای آنان برخوردار است.


شیطان‌گرایی باستانی و شیطان‌گرایی مدرن


فعالی شیطان‌گرایی را به دوگونه قابل انقسام و دسته‌بندی دانست و بیان كرد: شیطان‌گرایی باستانی و شیطان‌گرایی مدرن دو حوزه و گونه نسبتاً مستقل از شیطان‌گرایی‌اند. شیطان‌گرایی باستانی به دوران قبل از میلاد مسیح تا نزدیك به عصر حاضر مربوط است، اما شیطان‌پرستی مدرن پدیده‌ای است كه به سده 20 میلادی و به ویژه نیمه دوم قرن حاضر اختصاص دارد.
شیطان‌گرایی باستانی به دوران قبل از میلاد مسیح تا نزدیك به عصر حاضر مربوط است اما شیطان‌پرستی مدرن پدیده‌ای است كه به سده 20 میلادی و به ویژه نیمه دوم قرن حاضر اختصاص دارد

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این كه دهه 50 میلادی آغاز تمدن جدید جهان غرب محسوب می‌شود، اظهار كرد: هرچند پیشینه این تمدن جدید به سده‌های پیشتر بازمی‌گردد، اما جرقه‌های اصلی صنعت، تمدن و تكنولوژی در جهان غرب، در نیمه دوم قرن میلادی گذشته، یعنی دهه 50 و دقیقاً بعد از جنگ دوم جهانی خورده می‌شود. در واقع جنگ دوم جهانی فاصل دو دوره تمدنی در جهان غرب است.


وی با بیان این كه مباحثش در باب شیطان‌گرایی به شیطان‌گرایی مدرن در غرب و نه شیطان‌گرایی باستانی غربی اختصاص خواهد داشت، یادآور شد: شیطان‌گرایی مدرن، در دهه‌های اخیر به جهان شرق و به ویژه به جهان اسلام نیز سرازیر شده و رد پای آن را در كشورمان كاملاً می‌توان دید.


تمدن یونان باستان و یهود؛ دو عامل از عوامل شكل‌گیری شیطان‌گرایی مدرن


این محقق و پژوهشگر در ادامه به عوامل ظهور شیطان‌گرایی اشاره كرد و گفت: ظهور تمدن یونان باستان نخستین عاملی است كه به وجوه مختلف در پدید آمدن شیطان‌گرایی مدرن نقش داشته است. نكته‌ای كه در اینجا حائر اهمیت است این است كه در یونان هیچگاه اثری از دین واحد، خدای واحد و توحید نبود. در یونان باستان یعنی یونان عصر سقراط، افلاطون، ارسطو، فلوطین و ارسطوئیان و تمام نحله‌هایی كه در آن دوره به اوج علمی خود رسیده بودند، به هیچ وجه توحید حاكم نبود بلكه خدایان و الهه‌های متعدد حكمرانی و حاكمیت داشتند.


فعالی با اشاره به یكی از این خدایان، افزود: یكی از خدایان تمدن یونان باستان، خدایی است به نام «زئوس» كه در لغت به معنی نورانی و درخشنده است. زئوس در فرهنگ رومی، «ژوپیتر» یا «لوسیفر» خوانده می‌شود. این واژه در ادبیات انگلیسی مدرن دقیقاً معادل ابلیس و شیطان است، بنابراین فرهنگ مدرن امروز جهان غرب در تمام جهات خویش، از جمله در همین مورد، متأثر و ملهم از فرهنگ یونان باستان است.


وی كابالیسم را عامل دوم در بروز شیطان‌گرایی مدرن دانست و اظهار كرد: دین یهود، ابعاد مختلفی دارد كه یكی از این ابعاد بعد عرفانی است و به آن كابالا گفته می‌شود.


فعالی عنصر از شر و عنصر شیطان به عنوان یكی از عناصر اصلی كابالیسم یاد كرد و افزود: در فرهنگ عبری و در عهد عتیق، ابلیس و شیطان جایگاهی بسیار قابل توجه از نظر حوزه اثرگذاری و میزان قدرت دارد. بنابراین شرگرایی در عرفان یهود و كابالیسم یكی از عناصر اصلی شكل‌دهنده انجمن‌های سری و مخفی امروزی است و عامل پدیدآورنده تمایل به عنصر شر در شیطان‌گرایی مدرن است. ناگفته نماند كه اتحاد وثیق و عجیبی نیز میان كابالیسم و انجمن سری فراماسونری برقرار است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 15/5/1391 - 17:25 - 0 تشکر 492652

وضعیت فرقه‌ها و عرفان‌های نوظهور در فضای مجازی بررسی می‌شود

گروه فضای مجازی: نشست تخصصی فرق و عرفان‌های نوظهور در فضای مجازی امشب، 15 مردادماه، در بخش رسانه‌های دیجیتال بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم برگزار می‌شود.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا)، نشست تخصصی «فرق و عرفان‌های نوظهور» با حضور حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی قهرمانی، رئیس مؤسسه «ندای فطرت» در بخش «رسانه‌های دیجیتال» بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم برگزار می‌شود.


این نشست تخصصی ساعت 21:30 روز یكشنبه، 15 مرداد، به همت بخش «رسانه‌های دیجیتال» بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم در سالن نشست‌های «شهید مسعود علی‌محمدی» شبستان مصلای حضرت امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.


بخش رسانه‌های دیجیتال بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم به همت مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور بیش از 80 مؤسسه و شركت نرم‌افزاری در حال برگزاری است.


گفتنی است، بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم 25 تیرماه در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی(ره) تهران آغاز به كار كرده است و تا 24 مرداد ادامه دارد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

دوشنبه 16/5/1391 - 23:24 - 0 تشکر 495201

ثبت‌نام 4 هزار دانش‌آموز یزدی در گروه‌های مهدی یاور

گروه فرهنگ و هنر: معاون فرهنگی و پرورشی اداره كل آموزش و پرورش استان یزد گفت: در راستای اجرای طرح تربیت مهدوی 4 هزار نفر از دانش‌آموزان استان در گروه‌های مهدی یاور ثبت‌نام كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی(ایكنا) شعبه یزد به نقل از روابط‌عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان یزد، حمید رستگاری، معاون فرهنگی و پرورشی اداره كل آموزش و پرورش استان یزد گفت: در راستای اجرای طرح تربیت مهدوی 4 هزار نفر از دانش‌آموزان استان در گروه‌های مهدی‌یاور ثبت‌نام كرده‌اند.


وی ادامه داد: به منظور سازماندهی، آموزش و آشنائی دانش‌آموزان مهدی یاور با وظایف و تكالیف فردی و اجتماعی و به منظور برنامه‌ریزی لازم برای كسب آمادگی اعضا در سال تحصیلی جدید اردوی تشكیلاتی مهدی یاوران سوم لغایت نهم شهریور ماه در اردوگاه سانیج برگزار می‌شود.


رستگاری افزود: در این اردو كه به مدت سه روز برای خواهران و سه روز برای برادران به طور جداگانه برگزار می‌شود، 155 نفر دختر و 112 نفر پسر حضور دارند.


وی ادامه داد: همكاری با ستاد مدرسه، برگزاری مسابقات مرتبط با موضوع انتظار و امام زمان(ع)، برپائی مراسم ادعیه ماننند دعای ندبه و عهد، برپایی مراسم صبحگاه انتظار در مدارس، گرامیداشت اعیاد و مناسبت‌ها و جشن انتظار، برپائی خیمه‌های انتظار و نمایشگاه مهدویت و جلسات پرسش و پاسخ برخی از وظایف دانش‌آموزان مهدی‌یاور در مدارس است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 18/5/1391 - 0:29 - 0 تشکر 496742

شب قدر، محكم‌ترین دلیل بر استمرار امامت تا روز قیامت است

گروه اندیشه و علم: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند با اشاره به اینكه شب قدر را باید قدر دانست، گفت: این شب محكم‌ترین دلیل بر استمرار امامت تا روز قیامت است.


حجت‌الاسلام مهدی عبدالرزاق‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خراسان جنوبی با بیان اینكه «قدر» در لغت به معناى اندازه و اندازه‌‏گیرى است، گفت: تقدیر نیز به معناى اندازه‏‌گیرى و تعیین است، اما معناى اصطلاحى قدر، عبارت است از ویژگى هستى و وجود هر چیز و چگونگى آفرینش آن و به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودى هر چیز، قدر نام دارد.


وی شب قدر را به‌عنوان محكم‌ترین دلیل بر وجود حجت خدا بعد از حجت دیگر و استمرار امامت تا روز قیامت یاد كرد و یادآور شد: از حضرت امام باقر(ع) روایت شده است كه فرموده‌اند: ای شیعیان، به‌وسیله سوره «إنا انزلناه» احتجاج كنید تا پیروز شوید. به خدا سوگند، كه آن(سوره) حجت خدا بر آفریدگان، بعد از رسول خدا(ص) بوده، مهتر و سرور دینتان، و غایت علم ماست، ای جماعت شیعیان، به‌وسیله «حم و الكتاب المبین إنّا أنزلناه فی لیلة مباركة إنّا كنّا منذرین» احتجاج كنید كه مقصود از آن، به‌ویژه صاحبان امر ائمه(ع) بعد از رسول خدا(ص) هستند.


حجت‌الاسلام عبدالرزاق‌نژاد ادامه داد: به عبارت روشن‏‌تر، شب قدر یكى از شب‌‏هاى دهه آخر ماه رمضان است، به‌گونه‌ای كه طبق روایات ما، یكى از شب‏‌هاى نوزدهم یا بیست و یكم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارك رمضان است، در این شب، كه شب نزول قرآن به‌شمار مى‌‏آید، امور خیر و شر مردم و ولادت، مرگ، روزى، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه‌‏اى كه در طول سال واقع مى‌‏شود، تقدیر می‌شود.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند با اشاره به اینكه شب قدر همیشه و هر سال تكرار مى‌‏شود، اظهار كرد: عبادت در این شب، فضیلت فراوان دارد و در نیكویى سرنوشت یك ساله بسیار مؤثر است؛ چراكه در این شب تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه مى‏‌شود و وى از سرنوشت خود و دیگران با خبر می‌شود.


حجت‌الاسلام عبدالرزاق‌نژاد با بیان اینكه در شب قدر است كه در آن گروه‌های به حج رونده، طاعات یا معاصی، با زندگانی یا ممات نوشته می‌شود و خداوند در آن شب و روز، آنچه را می‌خواهد واقع، سپس آن‌ها را به صاحب زمین القا می‌كند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 18/5/1391 - 0:39 - 0 تشکر 496786

درس‌هایی از عدالت مهدوی در ماهنامه «امام‌شناسی» ارائه شد

گروه ادب: ماهنامه «امام‌شناسی» در شماره سی و نهم خود به مطالبی همچون اهمیت دعا برای تعجیل ظهور، درس‌های امام‌شناسی، احترام به اسماء مبارك اهل بیت(ع) و مقدمات ظهور می‌پردازد.


به گزارش خبرگزاری قرآنی(ایكنا)، ماهنامه تخصصی «امام‌شناسی» كه در هر شماره به فضائل، معارف و اخبار اهل بیت(ع) می‌پردازد، در شماره سی و نهم خود به موضوعات مختلفی در این باره پرداخته است.


در بخش نخست این ماهنامه كه صحبتی كوتاه از آیت‌الله صافی‌گلپایگالنی است، دعا برای تعجیل ظهور بیان شده است كه این دعا نه تنها برای ظهور، بلكه برای همه بشریت است. در این قسمت نقل شده است كه «دعا برای آن حضرت دعا برای هر موجودی از جن و انس و ملائكه است. فرج آن حضرت، فرج همه انبیاء و اولیاء و شیفتگان عدالت، علم و آگاهی، بیداری، امنیت و آسایش است. سزاوار است برنامه‌های دعا برای حضرت صاحب الامر(عج) گسترده، فراگیر و همگانی مخصوصاً در این ماه شریف برگزار شود.»


در بخش درس‌های امام‌شناسی حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ نجم‌الدین طبسی(دام عزه) به عدالت مهدوی پرداخته است. در این قسمت درباره عدالت در حكومت امام زمان(عج) بیان شده است: «سر لوحه دعا برای امام زمان(عج)، دعا برای برپایی عدالت است. رسول خدا(ص) در مقام توصیف حضرت مهدی می‌فرمایند «او امامی پاك‌سرشت، پیراسته، مورد سرور و خوشرویی، رضایت مردم، هدایت‌كننده و هدایت یافته است. به عدالت حكم می‌كند و به آن فرمان می‌دهد»


«همچنین در بخش دیگری درباره احترام به اسماء مبارك اهل بیت(ع) با اشاره به آیه ۶۳ سوره نور آمده است كه رسول خدا(ص) را در بین خودتان شبیه یكدیگر صدا نزنید. در این آیه، خداوند چنان شأنی برای پیامبرش متذكر می‌شود كه صدا زدن او هم، نباید مانند سایر خلق باشد، پس باید چگونه باشد؟ باید این جواب را از اهل بیت(ع) پرسید. امام باقر (ع) در این باره می‌فرمایند: نگویید ‌ای محمد! و نگویید‌ ای اباالقاسم! بلكه بگویید ‌ای پیامبر خدا و‌ ای رسول خدا!»


علاوه بر این در این شماره به مباحثی درباره مناظره شیعه و سنی، شرح زیارت جامعه كبیره و چگونگی تعیین جانشینان انبیاء در قرآن پرداخته شده است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 18/5/1391 - 19:13 - 0 تشکر 498073

بررسی مهدویت در رسانه‌های غربی در نهاد مقام معظم رهبری

گروه خبرنگاران افتخاری / جلال بیطرفان: مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز از بررسی و واكاوی برنامه‌های رسانه‌های غربی در مورد مهدویت با حضور اساتید حوزه علمیه در نهاد مقام معظم رهبری خبر داد.


به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) به نقل از خبر حوزه، حجت‌الاسلام و المسلمین علی خدیوی، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز با اشاره به برنامه‌های نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز اظهار كرد: این نهاد در راستای اهداف خود برنامه‌های متعددی را برای دانشجویان این دانشگاه در طول تابستان در نظر گرفته است.


وی شاخص‌ترین برنامه این نهاد را در طول تابستان برگزاری طرح «ضیافت اندیشه» عنوان كرد و افزود:‌ این برنامه از هفتم ماه مبارك رمضان در دانشگاه تبریز با حضور 600 دانشجو آغاز شد و به مدت 15 روز ادامه خواهد داشت.


مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز تصریح كرد: این طرح در سه بخش آموزشی، فرهنگی و اعتقادی برگزار می‌شود كه بخش اول برنامه‌ها در سه نوبت صبح، ظهر و شب برگزار می‌شود.


وی بیان كرد: در نوبت صبح برنامه‌های آموزشی كلاس‌های درس اخلاق اسلامی، متون اسلامی و اندیشه سیاسی اسلام برای دانشجویان برگزار می‌شود.


حجت­‌الاسلام خدیوی گفت: در برنامه‌های فرهنگی كه عمدتا عصرها برگزار می‌شود كلاس‌هایی چون محفل انس با قرآن، كارگاه مشاوره مذهبی و ازدواج موفق، كارگاه مهندسی فرهنگی، نقد سینمای ایران و وظیفه ایران در قبال سوریه دایر می‌شود.


وی ادامه داد: در همین زمینه علاوه‌بر نقد سینمای ایران سینمای هالیوود نیز مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. شاخص‌ترین برنامه این دوره نقد و بررسی موضوع مهدویت در رسانه‌های غربی است كه توسط اساتید حوزه برگزار شده و دیدگاه‌های هالیوود در این موضوع به بوته نقد كشانده می‌شود.


این استاد حوزه با بیان این مطلب كه این طرح تا 22 ماه مبارك رمضان دایر خواهد بود، گفت: در شب‌های ماه مبارك رمضان نیز این طرح دارای حال و هوای خاصی بوده و دانشجویان با برگزاری حلقه‌های معرفتی با حضور اساتید حوزه به بررسی و پرسش و پاسخ‌های دینی می‌پردازند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 18/5/1391 - 19:15 - 0 تشکر 498082

حمایت 228 نماینده مجلس از سربازان گمنام امام زمان(عج)

گروه سیاسی: 228 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سربازان گمنام امام زمان(عج) در دستگیری عوامل ترور نخبگان هسته‌ای بیانیه‌ای صادر كردند.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، 228 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عج) در دستگیری تمامی عوامل ترور نخبگان هسته‌ایی بیانیه‌ای صادر كردند.


در این بیانیه آمده است:


سربازان گمنام امام زمان (عج) با اندوخته‌ای از تجربه‌های گران‌سنگ از سه دهه مبارزه جدی با ایادی استكبار و توطئه‌گران داخلی و خارجی مقتدرانه و هوشمندانه ترفندهای پیچیده بدخواهان و دشمنان ملت بزرگ ایران را یكی پس از دیگری خنثی و نقش بر آب كرده‌اند.


در این راستا تازه‌ترین نمونه دستاورد و موفقیت دستگاه‌ اطلاعاتی كشور در مقابله با دشمنان این ملت و مخالفان پیشرفت علمی كشور تبلور یافته است، دستگیری تمامی عوامل ترور نخبگان علمی و دانشمندان هسته‌یی بود كه به رغم پیچیدگی و ظرافت‌های فراوان توسط نیروهای تیزهوش و ولایت‌مدار وزارت اطلاعات به حول قوه الهی انجام شد و برگ زرین دیگری بر دفتر قطور خدمتگزاری آن‌ها افزود.


ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر و تشكر از فعالیت‌های وزارت اطلاعات، حمایت قاطع خود را از مبارزه بی‌امان ایشان با ایادی استكبار جهانی اعلام كرده و برای سربازان گمنام امام زمان(عج) آرزوی توفیق روزافزون داریم.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 18/5/1391 - 19:49 - 0 تشکر 498203

تبیین مهدویت در سراسر ساحل عاج

گروه اندیشه: تبیین مهدویت برای نخستین‌بار طی سمیناری از سوی انجمن طلاب ساحل عاج در ایران در سراسر این کشور صورت می‌‌گیرد.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه منطقه آفریقا، این سمینار از روز سه‌شنبه، هفتم شهریورماه، توسط طلاب جامعة‌المصطفی(ص) العالمیة در مناطق و شهرهای مختلف این کشور آغاز خواهد شد و روز دوشنبه، 13 شهریورماه، خاتمه می‌یابد.


در این سمینار گروه اعزامی متشکل از عبدالله دوسو، عبدالله بلم و ابراهیم وترا به سرپرستی امر سنگاری و محمد جارا با علمای اهل سنت و مسیحی کشور درباره فلسفه مهدویت به بحث و گفت‌وگو خواهند پرداخت.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی