انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 133)
يکشنبه 15/5/1391 - 13:45 -0 تشکر 492332
معنویت و هنر

معنویت و هنر :خوشنویسی و خوش‌نگاری را زبان دل و سفیر خِرد و معرفت به تصویر حروف گفته‌اند و در میان اهل سیاست كم نبوده‌اند كه بهترین نجواهای درون را با قلم نی و مركب و كاغذ ماندگار كرده‌اند و كمی از غوغای روزگار را با صدای سریر قلم از سر گذرانده و زندگی را برای خود زیبا و دیدنی‌تر كرده‌اند.

وقتی خط به عنوان یك نظام هندسی زیباشناسانه در پیوند با كلام حق تعالی گره می‌خورد، گویی تلاقی دلنشینی بین هنر و حكمت برقرار می‌شود كه زیباترین تجلی آن جمع صورت و معناست. به طوری كه شریف‌‌ترین كلام با زیباترین خط می‌توانند معنایی نغز را با وضوح و روشنایی بیشتری ارزانی دیدگان كنند. حال اگر بپذیریم خوشنویسی و عشق به خوش‌نگاری و زیبانوشتن و طلیعه پر فروغ كلام حق یعنی «بسم‌الله الرحمن الرحیم» مانند خون در روح لطیف ایرانیان جاری و ساری است براحتی می‌توان پذیرفت كه هركس می‌تواند روایتی از حس و حال زیباشناختی و خوشنویسانه خود را در آیینه زلال «بسم‌الله الرحمن الرحیم» به تماشا بنشیند. از میرعلی تا میرعماد و از میرعماد تا میرخانی‌ها بارها و بارها این تجربه عارفانه به بار نشسته است. با این حال چه بسیارند عاشقان و دلدادگانی كه در نهایت بی‌ادعایی و تواضع خاكسارانه، نقطه كمال هنر خود را مانند عبادتی عاشقانه در نگارش بیشمار این آیت شریف رحمانی دانسته‌اند. و زیر لب زمزمه كرده‌اند كه «كم نخواهد شد بگو دریاست این» و با اعتقاد و ایمان آن را به ره توشه‌ای اخروی برای خود بدل ساخته‌اند.

در همین خصوص و با چنین نگاهی نخستین اكسپوی قرآنی كشور جمعه‌شب در تهران آغاز به كار كرد. این اكسپو كه با هدف ارج نهادن به هنر فاخر ایران پی‌ریزی شده است، با محوریت فروش آثار خوشنویسی و نقاشیخط با حضور 50 استاد در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

هدف راهبردی اكسپوی قرآنی كه توسط بخش خصوصی برگزار می‌شود، رونق بخشیدن به اقتصاد هنر و غنا بخشیدن به آثار خوشنویسی و نقاشیخط است. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی